Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Buna dimineata,

Go down 
+13
elif
Hannah
Hanadi
Meryem
stefanev
Rebecca
yasmine
Clara
khadijah ahmed
chihlimbar
Floare de martie
Admin
elenjohn
17 posters
Go to page : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Next
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeThu Dec 02, 2010 5:06 am

Buna dimineata, sa aveti o zi roditoare... si cand zic "roditoare" ma refer la vesti foarte bune si la realizari pozitive.
Spiritul meu e vesel astazi pentru ca urmeaza week-end ul plus o zi libera datorita alegerilor. Traisca electoratul egiptean! Bine ar fi sa fie alegeri saptamanale, asa s-ar mai scurta saptamana de lucru la 4. Ideal, nu alta. Very Happy
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeThu Dec 02, 2010 5:27 am

Buna dimineata si de pe insorita Sicilie. Incepe si aici sa fie un pic frig, dar te incalzeste atmosfera de sarbatoare ce se stabileaste in oras. Am sa incerc sa va fac niste fotografii sa va ara torasul in prag de sarbatoare, Am facut fotografii intr-un orasel construit pe munte,minunat ,turistic, foarte cunoscut in lume ,Taormina,unde isi au vilisoare multi actori din lume, unde Nicu Ceausescu ,venea pe vremea lui ceasca sa toace la cazinou banii poporului roman. Am sa i le trimit lui Flu ori tie Admin sa ma ajutati sa le postez, Sunt facute noaptea si au una splendoare divina. Cred ca o sa imi reiau cursul normal al vietii de saptamana care vine innainte ,cu ajutorul celui de sus.O sa reiau si cursul povestirii cu Petraica, care inca nu a luat sfarsit, continua intr-un mod straniu,da straniu pentru ca nu am reusit sa inteleg daca acest om este bolnav, sau trebuie sa il propun pentru premiul Nobel ,la categoria oamenilor mincinosi, ori sa il propun pentru cartea recordurilor. Si in aceasta problema a lui Petre cred ca sfarsitul e pe aproape, nu vreau sa incep Anul nou in incertete.Va doresc o zi buna!!!!!!!!!!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSun Dec 05, 2010 9:41 am

Stau la cafeaua de dimineata si filosofez asupra sistemului de invatamant egiptean. Oare cand se vor schimba lucrurile si pentru copiii egipteni? Sa nu mai fie tratati ca mini database, sa se inceteze odata cu datul informatiei cu lingura pe gat , fara a se face vreo coexiune logica. Adica, ok am informatia, dar ce anume pot sa fac eu cu informatia asta? La ce-mi foloseste, cu ce anume s-o combin?
Sa aveti o zi frumoasa, dragele mele, va pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSun Dec 05, 2010 12:18 pm

Neata si de la mine, aici nu se intrezareste mare lucru bun...dar sper sa revina lucrurile la normal! O zi frumoasa si voua!
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeTue Dec 07, 2010 6:29 am

Buna dimineata, nostalgia pentru sarbatorile romanesti de iarna isi fac loc tot mai mult in inima. Incep pregatirile pentru sarbatorile de craciun, sarbatori fericite si triste. O zi buna!!!!!!!!!!!!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeTue Dec 07, 2010 9:52 am

Buna dimineata si voua! Elen, incerc sa dau de tine de doua saptamani, ai putea sa iti gasesti 5 min in cursul zilei sa discutam? este important!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeThu Dec 09, 2010 5:58 am

Buna dimineata! Astept autobuzul scolii ca de obicei si-mi beau in liniste cafeaua. Putin dezamagita dar imi va trece. Cum imi spunea ieri Yasmine pe messenger, nu te poti increde 100% in absolut nimeni. Astazi prietenul tau iti arata o fata vesela, maine e posomorat iar poimaine nu-si mai aminteste de tine. Vorbele sunt create ca sa stabileasca relatii inter umane...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeThu Dec 09, 2010 7:31 am

Admin nu mai fi dejamagita viata trebuie sa o iei asa cum e si cum numai Dumnezeu e perfect nu te poti astepta ca oamenii de rand sa fie perfecti. Cred ca si tu si eu si nimeni altul, nu stie ce va face peste un an doi sau mai mult. Ce tu stiai acum cativa ani ca viata ta va lua un alt curs? Ca dupa ce ai studiat atat si aveai o orientare ben precisa , schimb macazul la 180 grade? Lumea e schimbatoare si in general noi avem tendinta de a judeca pe altii, dar nu gandim sa ne judecam intai pe noi. De ce oare persoana care astazi mi-a fost prieten 100 la suta, iti deschide bratele si te primeste cum poate numai Dumnezeu putea si apoi incet incet cum zici tu il apuca ceva si te uita?????????????????? Unde am gresit eu???????????????????? Uite asta nici eu nu ma intreb cateodata, si apoi dupa ani si ani realizez ca poate si eu am gresit cu ceva. Asta e parerea mea proprie,e ceea ce mi s-a intamplat cu ani in urma si mult mai tarziu am realizat ca persoanele pe care eu le-am judecat atunci nu erau chiar atat de vinovate ci eu cu ,caracterul meu, putin mai dificil , sa nu zic chiar foarte dificil. Va pup si va urez o zi buna !!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeThu Dec 09, 2010 9:54 am

Hheheheh, cum statea scris la divortul meu, culpa despartirii e comuna. Adevarul e, ca traim singuri intotdeauna, si-i vedem pe ceilalti prin noi insine. Nu putem evada din noi insine ca sa ne punem in pielea celuilalt, oricat de compatimitori am fi. Si totusi avem libertatea de a ne intreba: "de ce"? Si iarasi avem libertatea de a observa faptul ca unii sunt mai buni decat ceilalti. Oamenii nu sunt toti la fel si nu sunt toti manati de aceleasi intentii. A judeca pe cineva e o notiune mai complexa si atunci cand nu aduci nume sau situatii in discutie, ci doar iti expui o nedumerire, o intrebare retorica ( asa cum am facut eu mai sus), nu este cazul de a spune "ca judeci pe altii".
Cand voi scrie ca "X-uleasa a facut asta si asta si uite cat este ea de rea", poti afirma atunci ca am judecat pe X-uleasa, si ca nu sunt cu nimic mai buna ca oricare altul.
Cat despre a schimba "macazul" vietii asta o numim noi in araba "Quadar" = Destin, ceea ce Atoatestiutorul a prevazut ca se va intampla cu tine mai inainte. Asa a vrut El sa se intample cu viata mea, si ce sa facem acum? Eu sunt fericita si multumita, alhamdullilah cu tot ceea ce mi s-a intamplat.
Va pup pe toate!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeThu Dec 09, 2010 10:13 am

Asa e, de multe ori nu judecam pentru ca a judeca asa cum spunea si Admin e o chestiune mai complexa, si in plus nu avem dreptul sa judecam. Insa e absolut firesc sa credem anumite lucruri, sa ne intrebam si sa luam diverse atitudini in functie de ceea ce observam la atitudinea si comportamentul altuia. Ideea e ca de multe ori oamenii nu se exprima, nu dau acele explicatii de care ceilalti au nevoie sa puna logica in lucruri. Alteori vezi un tip de comportament si spui ca persoana e cam deplasata insa poate daca ai asculta-o sau ti-ar da ocazia sa asculti, poate ai afla ca de fapt alte probleme se ascund ci nu rea vointa sau lipsa de maniere. Eu ieri discutam cu Admin despre multele persoane pe care le-am intalnit si ai impresia la inceput ca sunt sincere si ca te-ar sprijini la o adica, numai ca daca la un moment dat le-am cerut cel mai mic favor, au dat inapoi...sau pur si simplu discutand cu omul, remarci ca afirmatiile lui se bat cap in cap si iti pui automat una sau mai multe din intrebarile: minte? face pe prostul? poate n-am inteles eu bine? etc... poate chiar am inteles eu gresit, poate la momentul cererii mele chiar nu s-a putut, insa pt ca eu nu stiu adevarul absolut si persoana nu imi explica concret, iau de buna ca n-a fost cel putin suficienta vointa daca nu chiar deloc si totul e mascarada.

In plus, stim cu totii ca oamenii se schimba, nu toti din vina lor sau din a noastra ci din a intregii societati, a noilor posibilitati care apar! Cred ca nici nu poti gasi o insiruire finita de cauze care il schimba pe om! Dar toate neintelegerile in general se rezolva si ar trebui rezolvate prin comunicare!

Buna dimineata! Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSun Dec 12, 2010 7:31 am

'Neata!
E friiiig in Cairo da' frig raud e tot. Stau cu haina pe mine, la birou, beau ceai fierbinte si scriu cu degetele pe jumatate inghetate. Noroc ca iarna nu tine mult in Egipt.
Si acasa e frig dar folosim radiatoarele din plin, ca altfel nu merge.
Sa aveti o zi buna!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSun Dec 12, 2010 1:24 pm

Si aici e friiiiig!! De fapt imi amintesc frigul din Egipt, e din ala de-ti intra in oase de te rupe Sad Si eu stateam cu mainile inghetate permanent si beam cafele si ceaiuri ca sa ma incalzesc!! La noi deocamdata bate soarele prin geam, banui ca afara e foarte frig, in casa e bine pt ca se absorb razele solare...asa ca stau in canapea la soare sa imi iau portia de vitamina D, Razz (precum spunea un "clasic" in viata Razz ). Am aflat in dimineata asta ca imi pot face cont la Biblioteca Manchester, cea mai mare si mai dotata din aceest oras si printre cele mai dotate din UK. Deci, astept sa imi fac putin timp si-am sa dau iama in cartile lor Very Happy tananana!!!It's all for free, because we pay taxes... Razz (not me...not yet!! hehe ). O zi frumoasa va doresc! Pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeWed Dec 15, 2010 5:57 am

'Neata tuturor forumistilor, harnici sau mai lenesi. Sa aveti o zi frumoasa, vas pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeWed Dec 15, 2010 9:52 am

Neata si de la noi unde norii sunt atat de jos incat ai impresia ca ai sa ii atingi cu mana si-ai sa-i poti taia si cu cutitul, asa-s de grosi precum o blana. Inseamna ca e caldut afara, norii stau precum plapumioara peste oras dar am o banuiala ca mai tarziu va iesi un soare orbitor de-ti vine sa iesi afara la plaja si cand colo e un ger de te taie-n bucatele!!!

Ha! Cata descrierea...."poietica" Razz Spor la treaba si o zi asa cum v-o doriti!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeWed Dec 15, 2010 1:25 pm

Yasmine, descrierea ta e frumoasa, imi pare rau ca nu -ti pot si eu zugravi cerul din Cairo, in cuvinte. Am fost scurta azi dimineata, ca -mi venise autobuzul si soferul pleaca daca nu ajung la timp, cu cei doi copii si cu toate bagajele mele.
Abia acum am reusit si eu sa ma asez la o cafea. Sunt in sedinte de dimineata si ce mult urasc asta! Apoi ma duc sa cumpar SAT carti, asa ca voi ajunge pe acasa pe la ora 19. Si mai merg si cu Rahma dupa mine... Sad
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeWed Dec 15, 2010 1:59 pm

Allah sa-ti dea putere si rabdare draga mea, sa treci peste toate! SI eu sunt in graba ca am o tona de chestii de facut si niciodata nu ma ajung cu timpul. Dar cu grija, le rezolvam pe toate...spor la treburi si sa-ti treaca ziua usor! Pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 4:49 am




Buna dimineata! Parca sunt desteptatorul oficial al cafenelei! Ia treceti voi la gimnastica de inviorare, ca nu se mai poate asa...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 11:01 am

Looooool!!! Am crezut ca cineva a luat-o usor pe carare cu aerobicul!! Ce spui tu streine?? nu mai bine ar merge asa un dush cald, placut, apoi infofolit intr-un halat moale, cuibarit in fotoliu/canapea, cu o ceasca de cafea Lavazza in fata???? ma pui la gimnastica pe vremurile astea grele si friguroase Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 2:21 pm

La munca cu cei tineri!!!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 5:54 pm

Da ei ce-au??? Razz Mi-aminteste de o faza, cand eram in Bucuresti, ma duceam cu tramvaiul la fratelor Iulisor si stateam bine mersi pe scaun pt ca era drumul lung. Langa mine un tanar pe scaun, langa noi in picioare o baba care tot mormaia si comenta ca tinerii stau jos si batranii in picioare. Tanarul de langa mine s-a enervat si a inceput sa tipe la femeie: ce, crezi ca io vin de la femei si de-aia stau jos???? nu!!! Vin de la munca si-s obosit, sa se ridice aia care vin de la scoala si au stat jos toata ziua!!! SI nu m-am simtit pt ca nu veneam de la scoala din fericire sau nefericire!! :p ha!!! O alta amica de-a mea a raspuns unui pensionar sa circule cu salvarea daca e bolnav si nu poate sta in picioare in autobuz!!!! loool!!! aia chiar a fost lipsa de simt.. cheers
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 6:08 pm

Cand eram eu tanara prin Bucuresti (mi-am facut si eu veacul pe acolo vreo 5 ani ), eu ma "simteam" si cedam locul batranilor. Decat sa-i aud pe unii dintre ei facand teoria batului de chibrit, ma lipseam de loc si le cedam. Si eu eram obosita, munceam la scoala si urmam cursurile universitatii de zi, dar cu batranii nu te pui. Poti sa iei si un baston la cap daca nu te inveti minte sa fii cuviincios, hehehhehe.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 6:11 pm

yasmine wrote:
Looooool!!! Am crezut ca cineva a luat-o usor pe carare cu aerobicul!! Ce spui tu streine?? nu mai bine ar merge asa un dush cald, placut, apoi infofolit intr-un halat moale, cuibarit in fotoliu/canapea, cu o ceasca de cafea Lavazza in fata???? ma pui la gimnastica pe vremurile astea grele si friguroase Razz

In ceea ce priveste gimnastica, ca sa te inveti minte, vei avea aerobic in fiecare dimineata. Tocmai ca aerobicul te incalzeste, de nu mai stii de tine. Scapi de caloriile nedorite, de nervii acumulati de decenii, de refulari si alte alea. Recomandat persoanelor numai intre 18 - 35 de ani. Razz Asa cas, domnisoara Yasmine, te cam incadrezi, pfuii..
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeSun Dec 19, 2010 7:51 pm

Si cele peste 35 ce-au??? Very Happy tocmai ca ele tre sa scape de caloriile nedorite...Razz hehehe cat despre stress cred ca ... no comment!! Mai bine beau o cafea si mananc o prajitura, ma destreseaza nemaipomenit!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeMon Dec 20, 2010 5:57 am

Buna dimineata!
Yasmine, mi-ai facut pofta de prajitura la o cafea cu spuma, yummi...
Cele peste 35 au inceput sa scape de grasimea nedorita datorita stress-ului la care sunt expuse minut dupa minut. Alhamdullilah! Noi sa fim sanatoase , ca stress-ul ne invadeaza din toate partile. Si nu e nicio metafora!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitimeMon Dec 20, 2010 11:18 am

Ai dreptate! Buna dimineata! Iar stam ca babele la povesti singure pe forum! E bine si-asa! Ma pregatesc si eu sa bag un toast cu gem de mure pe care l am luat acum o saptamana doua si am uitat de el!!! Apoi sper sa ma apuc si de treaba pt ca de doua zile nu mai sunt singura sa-mi planific ziua...Inhsaallah sa am rabdare si nervii tari! Va pup si spor la treburi! cheers
Back to top Go down
Sponsored content





Buna dimineata, - Page 30 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 30 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Buna dimineata,
Back to top 
Page 30 of 40Go to page : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Verdictul final in cazul cafelei
» O romanca a castigat premiul Christiaan Huygens 2009 pentru cea mai buna teza de doctorat din Olanda

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua cea de toate zilele :: Cafeaua de dimineata-
Jump to: