Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Uliţa copilăriei mele...

Go down 
+2
Admin
Floare de martie
6 posters
AuthorMessage
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeSun Jan 17, 2010 8:51 pm

Iarna pe uliţa copilăriei mele...

Uliţa copilăriei mele... Sany0713

Pe aici ne dădeam cu sania, cândva, o mulţime de copii, care mai de care mai zglobii şi neastâmpăraţi.
Se înălţau, în unele ierni, nişte nămeţi până la brâu şi înotam prin ei nebunatici. Nu te puteai da cu sania pentru că oamenii reuşeau să facă doar câteva poteci pe care ne strecuram unde aveam fiecare nevoie. Nici vorbă de lame care să cureţe drumurile sau maşini care să circule ca acum. Drumurile troienite erau paradisul nostru: oameni de zăpadă, bulgăreală sau trânte prin troienele uriaşe...
Uliţa copilăriei mele... Sany0714

Uliţa copilăriei mele... Sany0715
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeTue Jan 26, 2010 6:05 am

Pozele astea mi-au provocat o nostalgie adanca. Tolate memoriile mele legate de iarna copilariei mele intr-un sat similar acestuia au revenit la suprafata fara invitatie prealabila. Zapada imaculata care iarta si acopera totul, si crengile ingrosate, dublate de alb dur...simt in nari aerul rece, taios si linistea adanca netulburata de zgomote artificiale sau naturale.
Sa mai postezi foto din astea, Floare...imi hranesc amintirile.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeTue Jan 26, 2010 10:43 am

ce frumoase sunt pozele..asa arata si drumul pe la bunicii mei, nu mai auzeai nimic..nici cocosi cantand...nici caini, nici nimic...era o liniste fantastica, parca amortise tot...De fapt si acum, iarna, pe zapada, ai impresia ca totul se desfasoara cu incetinitorul...lumea merge in reluare...sau poate mi se pare mie pt ca m-am intors dintr-un oras agitat continuu...Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeSun Mar 21, 2010 10:11 pm

A venit primavara si mi-e dor sa vad o ulita de sat romanesc in dimineata de primaavara. Astept fotografii de la cele care sunt in tara si multumesc anticipat, mwuuah!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeTue Mar 23, 2010 8:17 pm

Heyyyy, aici a inceput "curatenia de primavara" mereu ma surprind expresiile astea: curatenia de vara, de toamna, primavara, (pe aia de iarna parca n-am auzit-o), curatenia de pasti, de craciun si curatenia generala Very Happy Very Happy Cam asa si acum, iesenii merg la sapat gradini, vopsit pomi, plantat pomi, strans de gunoaie, iarba a inceput sa inverzeasca, pomii sunt inca uscati si fara viata, am apucat sa vad si un tantar....ulitzele banui ca ar trebui sa fie prafuite si pe margini sa vezi descrierea gradinilor cu pomi, varuiti, plantati...etc etc de la capat Very Happy Admin, eu zic sa-mi faci o vizita sa-mi aduci niste aer din cairo ca mi se rupe sufletu' nu alta...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeTue Mar 23, 2010 8:33 pm

Eu sunt inca nostalgica dupa "viata la tara". si mi-e dor sa simt in nori mirosul fraged si puternic de verde din diminetile de primavara. Sa stii tu ca Romania are cele mai frumoase forme de relief si mi-e dor...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeTue Mar 23, 2010 8:38 pm

Pai chiar ca le are sa stii...oriunde te-ai duce, ai cate ceva de vazut, o adevarata splendoare si varietate!
Back to top Go down
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 6:24 pm

Din cate stiu, nu exista decat doua mari curatenii la romani: de Paste si de Craciun. Celelate sunt necesare, dar nu obligatorii. Ah! si mai e curatenia generala ce cuprinde si varuiala, eventuala renovare, sau modificare a casei asa cum am facut eu acu' doi ani. Daca s-au inventat si astea de care zici tu, e bine de stiut ca romanii evolueaza in a munci cu hei-rup-ul, si ma bucur sa fiu pusa la curent cu noutatile de pe "piata".
Admin, te cred ca esti nostalgica, dar nu da si la altii aceasta stare ca-mi scade entuziasmul pe care il cultiv cu grija, si-l protejez de uzura, ca sa ma tina pana duminica. Am prea multe de facut si fara el e taaare greu.
In alta ordine de idei, am gradina violet si miroase dumnezeieste: au inflorit toporasii (am o multime ca s-au inmultit precum raia). E o placere sa stau sa ma uit la ei... Sper sa apuc sa le fac poze si sa vi le arat.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 9:08 pm

Draga Clara, eu cred ca romanii exagereaza cu atatea curatenii, sunt doar la nivel declarativ, cand e de facut curat, faci, nu trebuie sa ai un motiv anume, ca doar n-ai sa stai in jeg pana vine motivatia. Bine...teoretic, practic se poate sa stai oricum Very Happy , mai stiam o doamna in Buzau, ea mereu era "in curatenie" si prin urmare mereu era casa ei cu fundul in sus ca sa nu zic altfel. In plus, de ce ar fi obligatoriu sa facem curat de Pasti si de Craciun? eu de exemplu am sa stau singura de Pasti pentru ca gasesc ca sunt cateva zile ca oricare altele, am curat in casa cum am mai mereu deci n-am sa fac in plus, n-am sa ma avant in mancaruri si cozonaci de una singura. Si atata vreme cat exista net, cred ca voi fi de-a dreptul fericita. Very Happy .

Sa ajung si la subiectul Admin, ea e nostalgica pt ca in Egipt nu vede genul asta de ulite, nu vede zapada, primavara, copaci inflorind, e o tara trista din punctul asta de vedere, zici ca e totul inert, numai temperatura se mai schimba o data la cateva luni, in rest nimic nou, acelasi peisaj. Asadar, o invit pe Admin la Iasi sa vina sa stea cu mine in gradina afara sa ne uitam la masini cum trec :p

Gata ca aberez, va pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 9:48 pm

Asa este, mi-e dor de "iarba verde de acasa"! Clara, imi amintesc putin din gradina ta. Cand am vazut-o eu nu era organizata, cred. Astept nerabdatoare pozele cu flori.
Referitor la Iasi , m-as plimba in Gradina Botanica, e o frumusetein primavara sau in parculd e pe Copou. Stai pe langa Copou, Yasmine?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 9:59 pm

Nu stau chiar la lumea buna acolo, aviz amatorilor Razz Admin stie...Very Happy Stau la 10 minute de Complexul Tudor, acum cred ca stii!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 10:07 pm

Ok, nu conteaza unde stai dar eu tot vreau poze de pe Copou sau din Gradina Botanica, si astept pana iti cumperi camera digitala, Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 10:10 pm

Heheh, la urmatorul targ la care ma vor mai trimite egiptenii, daca ma vor mai trimite, in spirit de fratie cu tine, am sa iau o camera si am sa fac la poze pana te vei satura, si le si scot mari frumoase, le pun in plic si via avion, ajung la tine cu mirosul tarii noastre, ce zici? Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 10:46 pm

Nu e o idee rea dar tot mai bine daca postezi fotografiile aici pe forum. Pup. I love you
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeFri Apr 02, 2010 8:30 pm

De acord, Yasmine, cu exagerarea, de aceea am spus cu "hei-rup-ul, ptr ca sunt facute sa dovedeasca ceva. Ce? Doar Dumnezeu stie, ca eu fac curat ori de cate ori e necesar. In schimb am o superstitie personala, ca toata lumea sa fie imbaiata proaspat si sa doarma in asternuturi curate, de orice sarbatoare ar fi. Nu ca nu ne-am spala in rest, dar e un sentiment de curat, de proaspat....
Back to top Go down
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeFri Apr 02, 2010 8:34 pm

Admin. ma mir ca mai tii minte ceva, avand in vedere ca ai venit de 2 ori in 10 ani, si de fiecare data am avut prea multe de vorbit ca sa iti mai prezint imprejurimile. E adevarat ca acum e mai ordonata ( gradina), dar leaganul e tot acolo, casa e la fel pozitionata, iar gardul e tot rosu ruginiu... Florile s-au mai inmultit un pic si sunt mai variate... sa vad ce pot face cu pozele.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeFri Apr 02, 2010 9:16 pm

Da da da!! Asteptam poze Clara!! Apropo, acum mi-a venit in minte strafulgerarea Smile) mereu mi-am imaginat-o pe Clara la vreo 27 maxim 28 de ani asa, nu stiu de ce dar o vad tanara tanara!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeFri Apr 02, 2010 9:30 pm

Clara arata mai tanara cu 10 ani decat este in realitate. Intotdeauna a aratat asa! Cu o silueta de invidiat... am fost intotdeauna putin geloasa pe ea din cauza fizicului si a spiritului. Am fost colege de banca in clasa a 11-a si a 12-a. Imi aducea lapte acru dimineata cat am stat vreo doua luni la spital. Tineam jurnale, citeam diverse la ora de matematica, nu-mi amintesc sa ne fi certat vreodata. Daca o sa vrea ea, o sa puna o poza cu ea ca sa o vezi cum arata in realitate, Yasmine.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeFri Apr 02, 2010 9:57 pm

As vrea tare mult sa o vad pe Clara Very Happy , ma bucur sa aud ca ati avut si aveti o prietenie asa de frumoasa!! sa tina asa pana la adanci batraneti! cheers
Back to top Go down
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeSat Apr 03, 2010 7:09 am

Oh, ce de amintiri! Intr-adevar par mai tanara, mai ales daca imi pun si "masca de razboi" (machiajul), dar nu e relizarea mea ci tre sa multumesc mamei ptr mostenirea genetica. Promit sa pun poze cat de curand. Sau poza, sa vad cum ma descurc cu tehnica (scuze ptr cacofonie).
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeSat Apr 03, 2010 8:57 am

Multam frumos, Clara!
Deschid un nou subforum intitulat "Albumul nostru" unde poti pune fotografii cu tine. De asemenea invit ceilalti membri sa posteze si ei daca doresc imaginile lor pe hartie. Cat despre partea tehnica, te voi ajuta daca vrei. Pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeSat Apr 03, 2010 11:59 am

eu una sunt in asteptare Very Happy
Back to top Go down
capricorndarmatratez

capricorndarmatratez


Posts : 12
Join date : 2009-12-09
Age : 38
Location : Bucharest

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeSat Jul 31, 2010 12:54 am

Ce frumoasa e copilaria din imagine...zapadaaaaa multaaaaa ! Smile

Va pup, fetelor.

p.s. : da, mai traiesc Smile
Back to top Go down
FranklinMiles




Posts : 1
Join date : 2012-08-15

Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitimeWed Aug 15, 2012 11:27 pm

Hei. foarte frumos
Back to top Go down
http://www.romanian-dating.net
Sponsored content





Uliţa copilăriei mele... Empty
PostSubject: Re: Uliţa copilăriei mele...   Uliţa copilăriei mele... Icon_minitime

Back to top Go down
 
Uliţa copilăriei mele...
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Discutii Urbane :: Locul copilariei mele-
Jump to: