Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Lectura lunii martie

Go down 
+2
Admin
Mariam
6 posters
AuthorMessage
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeSat Mar 12, 2011 12:30 pm

As salam alaykum wa rahamtullahi wa barakatu
Vă urez tuturor o primăvară frumoasă şi plină de împliniri! Cu timpul stau mai prost acum, şi examene, şi inspecţii...Smile De aceea, lista mea pentru această lună este scurtă. Inshallah, sper să termin de recitit Pe aripile vântului, apoi, Proba mierii de Salwa al Neimi. Apoi, mai vedem...aştept sugestiile voastre Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeSat Mar 12, 2011 4:01 pm

Wa alaykum salam, Mariam!
E o lista buna de carti cea prezentata de tine! Succes la inspectii, inca mi le amintesc, desi au trecut ceva ani buni...
Citesc volumul patru din "Twilight" incercand sa recuperez ceva ce trebuia sa termin prin februarie. Volumul 5 din "Twilight" se prezinta ca un draft, nefiind niciodata terminat de autor.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeTue Mar 15, 2011 10:10 am

Am citit si eu " Twiligh" care mi-a deschis apetitul pentru vampiri Smile Este prima inspectie, cea pentru def inshallah va fi bine
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeTue Mar 15, 2011 3:53 pm

E tradusa in romaneste?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeThu Mar 17, 2011 4:00 pm

M-am apucat de recitit, de data asta in originalul englez "Not without My Daughter" de Betty Mahmoody. Cine o vrea , o am in exemplar electronic.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeTue Mar 22, 2011 5:09 pm

Twilight am electronic seria, daca doresti
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeSat Apr 16, 2011 2:48 pm

Salutare tuturor!

Eu in martie cred ca am citit Portretul lui Dorian Gray! apoi am citit chestii de limbi straine si cam atat! Am o lista pt aprilie, care aproape se incheie! ȘP
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeFri Apr 22, 2011 4:32 pm

Mariam wrote:
Twilight am electronic seria, daca doresti

Daca e in romaneste, m-ar interesa mult sa o citesc si tradusa, multumesc frumos.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeFri Apr 29, 2011 10:59 pm

Trimit online am in romaneste da pup
Back to top Go down
sarsuraki




Posts : 1
Join date : 2012-01-03

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeTue Jan 03, 2012 2:26 pm

Buna fetelor,

Cartea Not without my daughter de Betty Mahmoody o aveti si in varianta romaneasca?
Back to top Go down
malika-angel




Posts : 8
Join date : 2012-01-20

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeTue Jan 24, 2012 5:47 pm

As salam alaykum wa rahamtullahi wa barakatu

Delicios sa ai timp de citit...In ultimele luni mai nimic Embarassed ...Cum pun ochii pe un text adorm..ca doarme si puiul meu, Saji...si fiind si obosita imediat mi se inchid si mie ochii cu carte cu tot.. Am 2 carti de lectura "usoara" in limba italiana: nuvele de Luigi Pirandello si Dacia Maraini "La lunga vita di Marianna ùcria " .Am vazut ca au mai citit si altii..Pe curand!..S-a trezit micutul meu...
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeTue Jan 24, 2012 6:52 pm

Wa alaykom el salam ya Malika,

Stii italiana bine? Daca da, Dacia Maraini se citeste frumos. Stie sa povesteasca si sa scoata in evidenta diverse aspecte culturale. Eu am citit pana acum Voci, Memorie di una ladra si inca una nu-mi mai amintesc cum se numeste. Am pe lista si La lunga vita di Marianna Ucria. Sa vad cand apuc s-o citesc si pe aceea deoarece pe moment am inceput una de jerome jerome Three men in a boat. E cam ciudata si exprimarea la fel fiind o engleza mai veche. E posibil sa mi se para asa si pt ca nu am citit cu atentie pana acum. Dar intru eu in ea bine si va spun! Very Happy

Spor la citit!

PS: Donna in guerra am mai citit!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeThu Mar 01, 2012 10:42 am

Intram deja in cartile lunii martie Razz.

Ar trebui sa ne reamintim ce am citit in martie 2011.

Eu acum am mai imprumutat doua carti. Se pare ca anul acesta chiar am avut spor!!! Am citit destul de mult.

Asadar, cartile imprumutate azi sunt: "Sunset Oasis" by Bahaa Taher (intentionez sa citesc tot ce a scris el daca se poate) si "Hygiene de l'assasin" by Amelie Nothomb. Tipa scrie destul de lejer si dragut. Adica, daca nu vreau sa-mi sucesc creierul prea tare, pot sa citesc cartile ei. Sunt relaxante Smile

Astept si propunerile voastre si spor la citit!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeThu Mar 01, 2012 6:50 pm

Inca nu-s gata planurile aici, ca vad ca ma tin numai de planuri...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeSun Mar 11, 2012 10:42 am

Si eu incep sa planuiesc fara sa fac prea mult. Abia am citit vreo 40 de pag din cartea doamnei Amelie si vreo 10-12 din cealalta. Nu am mai avut chef de citit nu stiu de ce. Iar cele multe pagini le-am citit vineri pe tren. Acum mai am saptamana viitoare inca doua drumuri cu trenul, sa speram ca termin macar una din ele. Smile).

La voi cum stau lucrurile? Smile
Back to top Go down
Diana Shamaa




Posts : 5
Join date : 2012-02-11
Age : 43
Location : Riyadh, Arabia Saudita

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeMon Mar 12, 2012 7:58 am

Pentru ca o sa am timp berechet sper pe langa invatarea limbii arabe sa citesc cat ma multe carti. Mie dor sa stau cu o carte in mana ore in sir si sa sorb fiecare pagina. Am niste carti pe un stick, sa vad ce o sa aleg, nu prea imi place sa citesc de pe un ecran dar asta e, trebuie sa ma multumesc asa deocamdata. As vrea sa il citesc pe Umberto Eco, s-ar putea sa am ceva carti scrise de el.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeMon Mar 12, 2012 8:33 am

Neata Diana....daca tot spui ca inveti araba si te afli in Ryiadh, nu-mi faci si mie o mare bucurie ca imi scrii versurile la un cantec? Very Happy

https://www.youtube.com/watch?v=tn9NucfhfOw&feature=related

Ti-am dat linkul. Eu nu mai inteleg tot, am uitat araba ca o vita!!! Sad. Dar vreau sa ma reapuc la un moment dat!

Spor la tot ce faci! sunny
Back to top Go down
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitimeSat Mar 31, 2012 9:05 am

Buna fetele! Salam aleikum wa rahmatullahi! Spor la citit...nu am mai avut timp demult sa ma delectez cu o carte in mana, dar de acum inshallah...m-as relaxa putin cu "Vanatorul de zmeie" al lui Khaled Hosseini...am auzit ca e foarte buna Va pupic
Back to top Go down
Sponsored content





Lectura lunii martie Empty
PostSubject: Re: Lectura lunii martie   Lectura lunii martie Icon_minitime

Back to top Go down
 
Lectura lunii martie
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» In Martie voi citi...
» Jurnal - Floare de martie
» Lista lunii Aprilie :)
» Cartile lunii februarie
» Lecturile lunii iulie

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Ce planuiesti sa citesti luna asta?-
Jump to: