Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Iubitorilor de limba araba...

Go down 
5 posters
AuthorMessage
kali

kali


Posts : 18
Join date : 2010-05-27

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 7:40 pm

forumurile mici , supravietuiesc cu greu....
apropo...e cineva pe aici care invata araba sau stie cat de cat/ e interesata?
nu de alta dar am avut intentia sa deschid un forum despre lb araba pt utilizatori romani, acum ma intreb daca aceia chiar exista sau l-am deschis degeaba Smile

myarabic.freeforums.org
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 7:49 pm

Kali, este aici o userita noua, Oana care este foarte interesata sa invete limba araba.
Cat despre forumurile mici, calitate si nu cantitate. Ar fi trebuit sa deschizi subiectul cu forumul tau de araba si pe "Islam, my love", unde este subforum de limba araba. Poate este si acolo cineva interesat.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 11:29 am

Si eu sunt interesata sa imi reamintesc araba, am uitat complet aproape, abia mai gasesc cuvintele sa ma exprim. E drept ca am vrut sa las deoparte pana mi se " aseaza" bine notiunile si cuvintele din celelalte limbi pe care le folosesc la munca, ma temeam sa nu fac un talmes-balmes, dar acum cred ca as putea lejer sa reincep sa invat araba desi o sa imi fie teribil de dificil din cauza ca nu comunic cu nimeni Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 11:54 am

yasmine wrote:
Si eu sunt interesata sa imi reamintesc araba, am uitat complet aproape, abia mai gasesc cuvintele sa ma exprim. E drept ca am vrut sa las deoparte pana mi se " aseaza" bine notiunile si cuvintele din celelalte limbi pe care le folosesc la munca, ma temeam sa nu fac un talmes-balmes, dar acum cred ca as putea lejer sa reincep sa invat araba desi o sa imi fie teribil de dificil din cauza ca nu comunic cu nimeni Sad

LAsa ca ne apucam impreuna de araba si sa vezi ce bine o sa mearga treaba!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 1:36 pm

O daaaaa, eu care mai stau pe net cate un pic cate un pic, tu la fel, invatam de ne rupem Razz
Back to top Go down
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeThu Jul 21, 2011 6:21 pm

Si eu am invatat araba, timp de 3 luni, mi-a fost predata de un Imam, aici in Romania. Invatat este foarte mult spus, deoarece cursul era dedicat romanilor(musulamani) care doresc sa citeasca si sa traduca Quran-ul. Sa-l inteleaga cu alte cuvinte. Si am invatat alfabetul si reguli de scriere, asta se intampla anul trecut pana in luna decembrie. Si acum stiu sa scriu si sa citesc, la fel si numerele, insa cum nu stiu deloc araba, adica nu stiu sa vorbesc si nu cunosc decat ... 20 de cuvinte Smile) imi este foarte greu sa scriu corect. Dar din Quran citesc cu usurinta, datorita semnelor ( fetha, dama, sucun etc), care mai exista doar acolo. Insa nu inteleg o boaba Very Happy
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeThu Jul 21, 2011 8:24 pm

Fatima, nici de citit nu e usor Qur'anul, desi este vocalizat, are semnele despre care spui tu! Razz Oricum, e mai simplu decat de citit ziarul Razz. De scris, vei scrie cat de cat binisor cand vei avea un vocabular mai mare si dupa mult citit in araba! Si chiar si atunci va fi dificil de scris corect, nici arabii nu scriu mereu corect asa ca.... Razz Dar iti doresc succes, sa ajungi sa scrii, vorbesti, citesti lejer! Very Happy
Back to top Go down
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Jul 22, 2011 9:10 am

hehe Smile) ar fi frumos sa se intample asa Smile) dar cu voia cu Dzeu.. cine stie
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Jul 22, 2011 9:23 am


Am mutat aici discutiile referitoare la limba araba. Smile
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Jul 22, 2011 9:23 pm

Lovely Very Happy
Back to top Go down
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeSat Jul 23, 2011 1:33 pm

Cu ce am putea incepe? Eu nu prea cunosc cuvinte in araba... daca cineva cunoaste, ar fi dragut sa le scrie aici Very Happy
Eu pot incepe cu numerele de la 1-10:

sifr, wahid, etneen, talata, arbaa, hamsa, sita, sabaa, tamanya, tissa, ashara.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeSat Jul 23, 2011 7:07 pm

fatimaravi wrote:
Cu ce am putea incepe? Eu nu prea cunosc cuvinte in araba... daca cineva cunoaste, ar fi dragut sa le scrie aici Very Happy
Eu pot incepe cu numerele de la 1-10:

sifr, wahid, etneen, talata, arbaa, hamsa, sita, sabaa, tamanya, tissa, ashara.

Fatima, asta este 0-10 in egipteana! Razz Varianta clasica cu litere latine este:

sifr=صفر
wahid=واحد
ethnayn=اثنان
thalatha=ثلاثة
arbaa=أربعة
khamsa= خمسة
sitta= ستة
sabaa= سبعة
thamanya=ثمانية
tisaa= تسعة
aashara=العشر

Si mai adaug pronumele:

eu=انا ana
tu=انت anta (masc), anty(fem)
el=هو howa
ea=هي heya
noi=نحن nahno
voi= انتم antom (masc) antoma (fem)
ei=هم hom
ele=هم homma

Sper ca le-am scris bine ca n am mai folosit pronumele clasice de secole Razz! Spor!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeSat Jul 23, 2011 7:28 pm


Eu is cea mai slaba dintre voi toate, desi locuiesc in Egypt. whoo to me!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 6:46 pm

Multumim Yasmine! si la mai multe.... eu ma cam opresc aici deocamdata... mai cunosc chestii gen culori, animale, fructe si legume.. dar nu stiu sa le scriu corect, si induc lumea in eroare Sad
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 7:15 pm

Prin practica inveti! Uite aici un site foarte fain unde inveti destul de multe [You must be registered and logged in to see this link.] Au lectii audio, vin cu cate o tema, o scurta conversatie pe care o citesc si recitesc sa ne intre bine-n cap Razz, apoi traduc de-a intregul, apoi traducere cuvant cu cuvant sau expresie, scotand in evidenta cuvintele cheie ale lectiei. Scrierile lor au si transcrierea fonetica, aceea cum folosesc arabii la scris pe net cu 3, 3', 7, 9, etc desi eu nu incurajez practica aceasta. Cel mai bine este sa inveti sa citesti sa stii diferenta intre litere ca si sunet si sa vezi transcrierea fonetica clasica. Punct! Smile
Back to top Go down
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeMon Jul 25, 2011 1:15 pm

Multumesc frumos ! tocmai ce mi-am facut cont. Cand ajuns acasa, am sa testez sa vedem ce poate !
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeMon Jul 25, 2011 9:05 pm

Cu placere Fatima, mult succes si sa-mi spui impresii cand vei incepe studiul Razz
Back to top Go down
marius




Posts : 1
Join date : 2013-03-29

Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitimeFri Mar 29, 2013 12:03 pm

Nimic facut cu seriozitate si pasiune nu e degeaba.
Si eu lucrez de un an de zile, in mod constant, la un site de limba araba (luxbooks.ucoz.com). Si mi-e indiferent daca va fi vreodata sau nu util cuiva. E pur si simplu linistea mea sufleteasca si altceva nu ma intereseaza.
Back to top Go down
Sponsored content





Iubitorilor de limba araba... Empty
PostSubject: Re: Iubitorilor de limba araba...   Iubitorilor de limba araba... Icon_minitime

Back to top Go down
 
Iubitorilor de limba araba...
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Literatura araba!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Diverse :: Discutii Generale-
Jump to: