Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Bahaa Taher - un pasional convins!

Go down 
2 posters
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bahaa Taher - un pasional convins! Empty
PostSubject: Bahaa Taher - un pasional convins!   Bahaa Taher - un pasional convins! Icon_minitimeThu Mar 01, 2012 10:37 am

M-ati intrebat despre cartea scrisa de autorul de mai sus pe care o citeam recent, "As Doha said".

Nu pot decat sa ma minunez si sa spun ca m-a facut s-o simt, s-o traiesc la propriu. Este o carte plina de emotii, de trairi unde se amesteca interesant iubirea, politica, tradarea si multe altele. Efectiv cred ca este imposibil sa n-o simti. Este genul de scriitura care a fost facuta din suflet, o persoana cu adevarat indragostita care si-a pus gandurile si sentimentele pe hartie. Apoi modul in care sunt expuse intamplarile sunt intrigante. Sare de la o chestiune la alta intr-un mod foarte placut si stimulant pt creier si imaginatie Smile).

In final, nu degeaba a primit cateva premii pentru lucrarile lui, cred ca le merita din plin. Acestea sunt:

1998 State Award of Merit in Literature, which is Egypt’s highest literary award
2000 Italian Giuseppe Acerbi Prize for Aunt Safiyya and the Monastery
2008 International Prize for Arabic Fiction. He is the first winner of this prize

O recomand tuturor sa o citeasca.Smile
Back to top Go down
Diana Shamaa




Posts : 5
Join date : 2012-02-11
Age : 43
Location : Riyadh, Arabia Saudita

Bahaa Taher - un pasional convins! Empty
PostSubject: Re: Bahaa Taher - un pasional convins!   Bahaa Taher - un pasional convins! Icon_minitimeMon Mar 12, 2012 7:39 am

Multumesc Yasmine ca ti-ai facut timp sa ne scrii impresiile tale. Am sa caut cartea in librarii sau il pun pe sotul meu sa o cauta in biblioteca publica. Multumesc inca o data.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bahaa Taher - un pasional convins! Empty
PostSubject: Re: Bahaa Taher - un pasional convins!   Bahaa Taher - un pasional convins! Icon_minitimeMon Mar 12, 2012 8:37 am

Cu placere! O sa iti placa romanul acela. Zici ca e scris de un om care chiar a trait toate acelea, sunt atat de sincere Smile.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bahaa Taher - un pasional convins! Empty
PostSubject: Re: Bahaa Taher - un pasional convins!   Bahaa Taher - un pasional convins! Icon_minitimeMon Apr 23, 2012 4:20 pm

Salutare tuturor!

Aproape am terminat o alta carte "Sunset Oasis" scrisa de autorul in cauza. Nu imi vine sa cred ca poate exista un individ care sa scrie atat de frumos, cu introspectii care suna atat de natural, cu idei noi in a pune pe foaie actiunea, emotii si sentimente in care se imbina banalul, tristetea, melancolia, fericirea, descoperirea etc. Exista ceva foarte profund in modul lui de a scrie si ma intreb cum de un barbat care ar putea trece pe strada drept unul obisnuit, cu nimic iesit din comun fizic, ar putea sa scoata asemenea opere de arta! Smile

In final, va recomand cartile lui! Astept impresiile voastre! Smile
Back to top Go down
Sponsored content





Bahaa Taher - un pasional convins! Empty
PostSubject: Re: Bahaa Taher - un pasional convins!   Bahaa Taher - un pasional convins! Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bahaa Taher - un pasional convins!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Exotismul literaturii arabe-
Jump to: