Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Cartile lunii februarie

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Cartile lunii februarie   Mon Feb 01, 2010 5:29 pm

Abia acum cand scriu un nou topic pentru cam ce mi-as dori sa citesc in februarie, realizez ca de fapt nu am nimic concret in plan.
Dar in ultima vreme am cam tras chiulul asa ca ma straduiesc sa devin din ce in ce mai organizata, ca doar o viata are omul...
In luna asta as vrea sa citesc:

- "Portretul lui Dorian Gray" ( in engleza ca nu am traducerea romaneasca);
-"Aripi frante" - Kahlil Gibran

- "Don't be Sad" - de terminat ca am inceput -o de vreo luna si nu mai reusesc sa o termin
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Wed Feb 10, 2010 9:21 am

Am gasit cartea "Do not be sad" la Targul de Carte International din Cairo, intr-o editie tare frumusica. Asa ca-mi pot face notitele de margine cu creionul, ca de obicei, fara probleme.
E o comoara de carte, nu alta. Mai tarziu, voi incerca sa traduc cateva pagini si pentru voi...
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Sun Feb 14, 2010 8:08 am

Intr-adevar, cartea aleasa chiar e un adevarat ghid pentru viata din ce am rasfoit eu. Smile Spor la citit!!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Mon Feb 07, 2011 7:17 pm

Februarie 2011 - un inceput nu prea bun, data fiind revolutia egipteana cu care a debutat luna. Totusi , timp benefic lecturilor, pentru ca stau inchisa in casa. Deja am citi primele 3 volume din Twilight - Stephenie Meyer, mai am inca doua. Seria de 5 volume mi-a fost recomandata de fiul meu, Robert care e un cititor asiduu de "Twilight".
Ma pregatesc sa-mi aranjez putin si blogul cititnd; "Blogging pentru Dummies".
Din pacate, anul asta a fost anulat Targul de Carte anual din Cairo - Nasr City.
Revolutia, bat-o vina!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Mon Feb 07, 2011 7:21 pm

Salutare! Nici la mine nu merg treburile asa cum preconizam, eu nu am mai avut vreme de citit in ultimul timp pt ca m-am ocupat cu traduceri de placere. Am totusi in plan sa citesc Chicago de Alaa al Aswany, azi am luat cartea de la biblioteca. Ar mai fi doua carti necitite de luna trecuta, au fost mult prea multe si nu le-am putut cuprinde, sper sa ma mobilizez.

Mai departe vom vedea, februarie e luna scurta, va trece imediat! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Mon Feb 07, 2011 7:22 pm

Damn, forumul tau Admin, nu functioneaza cu coduri HTML, ma gandeam sa fiu desteapta sa pun codul pt scris italic si iaca nu mi-a facut scris italic ci mi-a lasat inclusiv tag-urile...
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Mon Feb 07, 2011 7:34 pm

Nu stiu care i treaba, ca nici eu nu reusesc sa pun video absolut deloc. Probabil ca au ei lucrari de maintenance la forumul gazda.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Wed Feb 16, 2011 1:32 pm

Dragele mele am terminat in sfarsit cartea d-lui Alaa Al Aswany, Chicago, si vin cu cateva comentarii.

Cred ca aceasta carte se face placuta si atractiva pentru ca imbina tot felul de personaje, destul de variate care in final au ceva in comun. Povestea se aseamana mult cu Blocul Iacubian, doar ca devine mai indrazneata si ofera mai multe detalii de natura sexuala si mai ales critici puternice asupra regimului condus de FOSTUL Presedinte Mobarak, odihneasca-se... Razz, planuri de demonstratii impotriva Securitatii si tiraniei, planuri ale securitatii si tehnici de manipulare/pedepsire a oamenilor. Referitor la pedepse, sunt absolut infioratoare si aproape ca nu iti vine sa crezi decat daca traiesti in mediul lor si vezi care este atitudinea.

Insa pe parcurs cartea a inceput sa fie ceva mai putin interesanta deoarece este structurata pe capitole, in fiecare capitol povestindu-se de cate un personaj sau cuplu, la finalul capitolului te lasa in suspans ca sa afli continuarea abia peste vreo alte 20-30 de pagini deoarece povestea trebuia sa continue in paralel. Numarul de personaje destul de mare si cu actiune complicata care spre final te cam dezamageste pentru ca deznodamantul nu are un final bine descris si nu pare a fi de fapt final. E ca si cum a lasat actiunea oarecum in aer. Am impresia ca spre final nu mai are aceeasi flacara, nu mai are asa de mult suspans si realism. Nu ca ar fi trebuit sa fie realista insa trebuie sa fie cel putin credibila.

Totusi ii admir curajul cu care a scris, stiu ca pentru Egipt, era un motiv foarte serios ca omul sa faca puscarie si sa fie torturat pana nu mai stia nici cum il cheama. Cred ca a reusit sa creze destul de bine personajele si mai ales legaturile dintre egipteni si americani, musulmani si crestini sau evrei. Merita citita pentru ca cititorul va afla mai degraba vocea noii generatii, visurile si comportamentul celor tineri.

Din pacate cred ca nu este cel mai bun comentariu al meu, e soare afara si imi imprastie puterea de concentrare Very Happy, oricum, cine va citi aceasta carte, astept sa ofere cateva pareri.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Thu Feb 17, 2011 7:53 pm

Ca toti scriitorii moderni, Alaa Al Aswani, prefera finalurile deschise, cele care lasa omului posibilitatea de a- si imagina un final pe plac.
Yasmine, mi-ai desteptat dorinta de a-l citi pe acest scriitor, banuiesc ca de acum incolo cartile lui vor fi spre vanzare si in Egipt.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Thu Feb 17, 2011 8:14 pm

Cel mai probabil asa va fi. De fapt uite ca am dat o cautare pe site-ul librariei Diwan

http://www.diwanegypt.com/en/search/ocsearch/type%253Abook%252Cmusic%252Cmovie%252Cstationery%2Baswany?t=1297969910

Gasesti cartile lui in engleza, la preturi cam ridicate ce e drept, dar incearca si in alta parte.

Spor la citit si sper sa il citesti si tu pe nenea asta ca sa comentam impreuna, sa nu mai fiu singura care bate apa-n piua.
cheers
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Thu Feb 17, 2011 8:18 pm

Io sper sa am si timp suficient pentru asta dar totul tien de organizare. Tocmai citesc o carte numita" The 60 second Organizer". Sper sa am ajute sa mi organizez viata ca e cam messy in ultima vreme.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Thu Feb 17, 2011 10:57 pm

Ia sa mi faci si mie un rezumat Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Fri Feb 03, 2012 11:57 am

Luna februarie e una foarte importanta in ceea ce ma priveste date fiind schimbarile recent petrecute in viata mea. De aceea si cartile lui februarie vor fi putin diferite de ceea ce citeam de obicei. Am primit cateva romane englezesti de factura moderna, ceva de genul: "easy to read, easy to forget". However, mi-ar placea sa le citesc, poate mai mult pentru uzul limbii engleze. Sa va scriu si cateva titluri, desi nu va vor spune absolut nimic:

"The 19th Wife" - David Ebershoff

"A Daughter's Promise" - Julie Ellis

"Mrs. Kimble" - Jennifer Haigh

Ultima carte e achizitionata recent de la o librarie absolut de vis, descoperita de o prietena in Cairo. E visul oricarui lector pasionat. Se numeste "Academic Bookshop", are trei etaje pline cu biblioteci murale. Tot ceea ce iti doresti de la beletristica, dictionare si pana la seria "Do It Yourself". La fiecare etaj gaseste fotolii comfortabile si masute, unde poti savura o cafea (gratis) in timp ce te decizi asupra a ceea ce vrei sa cumperi.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Fri Feb 03, 2012 2:18 pm

Admin, nu ma supara!!! De parca nu e suficient ca voi aveti vreme buna si noi ne congelam...acum vii si cu descrierea aceea frumoasa cu cafea gratis si fotolii confortabile Smile).

Eu sunt iarasi in viteza ca de obicei cand ma prezint la tribunalul de prima instanta Manchester. Cum se afla ca e interpret acolo, atunci isi aduc aminte ca sunt 10 cazuri deodata si au nevoie de acelasi traducator peste tot. In dimineata aceasta am fost pt 3 cazuri dintre care doua se intind si pe dupa-amiaza si alerg dintr-o sala in alta. Noroc ca pauza e pauza, nu ca la politie cum am stat iar ieri 7h fara pauza, fara sa mananc. E bine ca macar s-au oferit sa imi aduca niste cereale sa mananc si o cafea ordinara si cand sa ma infig in ele, m-au chemt ca ei sunt gata sa inceapa interviul. Eu si inca o doamna "the appropriate adult" pt minorii aia bagabonti, am zis...stai o secunda (ca sa mai luam de doua ori din mancare) si politista a stat efectiv in usa cu usa deschisa...ce era de facut? sa ma ridic sa ma duc mai departe.

Ei bine, acum sunt in pauza de la curte si cum biblioteca e vis-a-vis, mi-am colectat cartea care astepta de multisor: Ni d'Adam ni d'Eve, Amelie Nothomb, in franceza.

Mai departe pe februarie nu stiu ce voi mai citi. Am inceput La lunga vita di Marianna Ucria insa nu prea reusesc sa tin pasul cu ea in primele pagini...cred ca e descrierea unor timpuri mai vechi si nu am vocabularul de rigoare, asadar s-ar putea sa n-am prea mult timp de research.

De cartile tale, Admin, nu am auzit...dar la cate sunt acum pe piata...de unde sa le stii pe toate Very Happy. Oricum, spor la citit si bucura-te si pt mine de vremea voastra minunata!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Mon Feb 06, 2012 11:15 am

Am inceput "The 19th Wife". e mai interesanta decat am crezut initial. e vorba despre poligamia existenta in randurile sectei mormone. Cautand online, am gasit sie cranizarea cartii, un film cu acelasi nume aparut in 2010. Poate fi urmarit onlien gratis aici:

http://filmehd.net/the-19th-wife-2010-filme-online-gratis.html#

Amanunte referitoare la carte aici: http://www.ebershoff.com/

Cartea nu e obscura, doar cunostintele mele in domeniu sunt limitate.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Cartile lunii februarie   Today at 3:00 pm

Back to top Go down

Cartile lunii februarie
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1