Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Verdictul final in cazul cafelei

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 9:14 am

Verdictul final in cazul cafelei Cafea10




Studiile ale caror rezultate contradictorii ne-au facut sa ne punem intrebari asupra modului in care consumul de cafea ne afecteaza sanatatea, concluzia unui nou studiu vine sa impace pe toata lumea: efectele variaza de la individ la individ.
Un experiment recent arata ca exista beneficii la nivelul populatiei in cazul consumului de cafea. “Cu toate acestea este foarte dificil sa facem recomandari individuale in ceea ce priveste consumul optim de cafea”, declara dr. Ahmed El-Sohemy, profesor asociat al Universitatii din Toronto.
Studiul acestuia a aratat modul in care consumul de cafea poate micsora sau mari riscul unui infarct. Aceasta variatie este data de capacitatea corpului de a procesa si folosi corespunzator cantitatea de cafea bauta, ceea ce difera de la persoana la persoana.
“Este destul de greu sa iti dai seama cat de eficient proceseaza corpul tau cafeaua, de aceea este dificil de aproximat doza optima de cafeina zilnica pentru fiecare individ.”, continua acesta.
Tocmai aceste variatii individuale marcheaza diferenta dintre cat de mult este prea mult. O cantitate de cafeina care da rezultate bune pentru o persoana, poate afecta negativ o alta. De aici, rezultatele contradictorii ale studiilor efectuate pana in prezent asupra consumului de cafea, care aratau fie ca aceasta duce la intensificarea problemelor cardiace, fie ca previne aparitia acestora.




Sursa: Reuters
http://www.descopera.ro
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: 11 dimineata – ora perfecta pentru pauza de cafea   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 9:25 am



Ora ca ora, dar mai sunt si alte elemente de care trebuie sa tinem seama. Un cercetator de la Universitatea Oxford, Marea Britanie, a pus la punct o formula matematica pentru a descrie pauza de cafea “perfecta”.
M = 0.5 x F + (0.5 x E + 0.3 x P + 0.15 x C + 0.05 x T, acesta e formula pe baza careia puteti organiza cea mai reusita pauza de cafea.
Formula ia in calcul aroma placuta a cafelei (F), un ambient placut (E), recipientul in care e servita cafeaua (P), persoanele impreuna cu care o bei (C) si momentul din zi cand o savurezi (T).
Cu alte cuvinte, daca bei de unul singur o cafea mediocra, dintr-un pahar de plastic, intr- incapere intunecoasa si mohorata… mai bine n-o bei.
Profesorul Charles Spence, de la Departamentul de Psihologie Experimentala al Universitatii Oxford, propune o combinatie care sa-ti mearga la inima: o cafea buna, aromata, bauta la ora 11 dimineata, impreuna cu prietenii, intr-o incapere bine luminata (sau afara, la soare), cu un fundal muzical (muzica italiana de opera sau o cantareata cu o voce joasa, invaluitoare, ca Marianne Faithfull - acesta sunt sugestiile profesorului Spence).
Formula a fost publicata intr-un raport numit Changing Tastes si scoate in evidenta modul in care factorii externi - ce tin de ambient - pot influenta felul in care creirul percepe gustul alimentelor si senzatia de bine asociata actului alimentar.
Nu e lipsit de interes sa precizam ca studiul a fost comandat de Starbucks VIA Ready Brew.


Sursa: Mail Online

www.descopera.ro
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 9:59 am

Astea is teorii mai mult psihologice si de bun simt, cu raspunsuri la indemana gen: lingura este folosita pt a manca ciorba! Nu-ti pui niciodata intrebarea cu ce mananci ciorba sau ce e ustensila aia in definitie pt ca actiunea pe care o desfasuram cu ea este o deprindere iar deprinderea prin definitie este o actiune mecanica aproape. Revenind la textele de mai sus, acelasi lucru se poate spune si despre mancare nu doar cafea. O mancare e intotdeauna mai buna si digerata corespunzator daca:

1. o mananci alaturi de cineva drag/placut etc
2. are gust/miros asa cum trebuie
3. mananci la ore potrivite
4. mananci in spatii luminoase, ambient placut etc.
5. mananci in cantitati moderate.

E o explicatie neurologica si psihologica, e vb de perceptii, de anumite stari si in functie de ele se secreta diverse substante in corpul nostru. Dar, trebuie sa apreciem ca studiul a fost facut experimental!! Razz

Si in final, tot imi place cafeaua!! E delicioasa! Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeWed Dec 22, 2010 1:33 pm

Si mie imi place mult cafeaua. Cand eram studenta, ingurgitam foarte multa cafea, cu ocazia sesiunilor de examene. Acum am lasat-o mai moale, una sau, daca am prea mult de lucru, doua pe zi.
Cateodata, sunt bune la ceva si teoriile psihologice, sunt aplicabile , hehehhehe.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeWed Dec 22, 2010 2:49 pm

Si eu in faculta faceam ness cu cola, ness cu socata, etc, bagam ca la nebuni desi cafeaua pt mine e o placere nu prea are a face musai cu a sta treaz si a lucra. Daca sunt obosita si beau cafea imi da o stare de agitatie si o energie cu care nu pot face nimic decat sa ma enervez... Razz
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 12:05 pm

Admin wrote:
[size=18]

Ora ca ora, dar mai sunt si alte elemente de care trebuie sa tinem seama. Un cercetator de la Universitatea Oxford, Marea Britanie, a pus la punct o formula matematica pentru a descrie pauza de cafea “perfecta”.
M = 0.5 x F + (0.5 x E + 0.3 x P + 0.15 x C + 0.05 x T, acesta e formula pe baza careia puteti organiza cea mai reusita pauza de cafea.
Formula ia in calcul aroma placuta a cafelei (F), un ambient placut (E), recipientul in care e servita cafeaua (P), persoanele impreuna cu care o bei (C) si momentul din zi cand o savurezi (T).
Cu alte cuvinte, daca bei de unul singur o cafea mediocra, dintr-un pahar de plastic, intr- incapere intunecoasa si mohorata… mai bine n-o bei.
[url=http://www.descopera.ro
www.descopera.ro[/quote[/url]]

Tocmai am tradus acest text partenerului meu si mmi-a spus ca formula de mai sus este o gluma scoasa pentru presa. Daca exista o adevarata formula, ar fi fost mai complicata de atat si n-ai fi gasit formula pe net sau in ziar!! Heheheh!! Razz Ce ziceti?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 4:23 pm

O fi o gluma, nu zic nu...cine stie? Dar mie mi s-a parut interesant la momentul respectiv.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 4:36 pm

Asta era si ideea, sa ne atraga privirile ochilor!!! Razz Sa ne bucuram zic, de cafetierele noastre si de cafeaua lavazza. cheers
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 4:39 pm

Ia sa faci poza la cafetiera cu care atata te lauzi... Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 4:40 pm

Am sa ma stradui Basketball
Back to top Go down
viktornz




Posts : 1
Join date : 2012-02-11

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeSat Feb 11, 2012 10:45 pm

Ciao, mai conversati aici despre cafea? As fi vrut sa va spun ca am cumparat cafea ecologica adusa, in tara unde locuiesc, din Vanuatu. Cam asa arata: am atasat un link dar fiind nou trebuie sa fiu verificat, cica, de Admin timp de 7 zile... cam mult zic eu, plus ca nu prea sunt adeptul acestui gen de verificari, satul de ele fiind de pe cand eram in tara...

Oricum, subiectul e interesant pentru mine asa ca voi astepta rabdator proba de foc, sa vad cum cade buzduganul, timp de 7 zile si sapte nopti!

S-auzim de bine!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeSat Feb 11, 2012 11:01 pm

Buna seara Viktornz! Bine ai venit pe la noi!

Fa-ne un rezumat pana una alta, pana se da acceptul la link. In plus, daca ai posibilitatea sa ne spui din care tara vii, ca eu una n-am prea inteles Very Happy...e cam tarziu ce e drept!

Verdictul final in cazul cafelei: conteaza foarte mult apa si aerul. Degeaba e cafeaua foarte buna daca apa e diferita, si pot da exemplul meu: unde sunt acum, nici o apa nu prieste cafelei, nu seamana cu celelalte tari!

Noapte buna!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitimeFri Feb 17, 2012 2:41 pm

viktornz wrote:
Ciao, mai conversati aici despre cafea? As fi vrut sa va spun ca am cumparat cafea ecologica adusa, in tara unde locuiesc, din Vanuatu. Cam asa arata: am atasat un link dar fiind nou trebuie sa fiu verificat, cica, de Admin timp de 7 zile... cam mult zic eu, plus ca nu prea sunt adeptul acestui gen de verificari, satul de ele fiind de pe cand eram in tara...

Oricum, subiectul e interesant pentru mine asa ca voi astepta rabdator proba de foc, sa vad cum cade buzduganul, timp de 7 zile si sapte nopti!

S-auzim de bine!

Problema cu link-ul nu e de la mine, Viktornz. Cei de la platforma Forumotion au introdus chestia asta. Habar nu aveam de asta pana nu ai sesizat tu aici.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Verdictul final in cazul cafelei Empty
PostSubject: Re: Verdictul final in cazul cafelei   Verdictul final in cazul cafelei Icon_minitime

Back to top Go down
 
Verdictul final in cazul cafelei
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Istoria Cafelei
» Pregatirea cafelei

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua cea de toate zilele :: Istoria cafelei-
Jump to: