Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Buna dimineata,

Go down 
+13
elif
Hannah
Hanadi
Meryem
stefanev
Rebecca
yasmine
Clara
khadijah ahmed
chihlimbar
Floare de martie
Admin
elenjohn
17 posters
Go to page : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Next
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeTue Nov 02, 2010 9:55 am

Buna dimineata si de la mine!
Stiu povestea de ieri, Admin, e absolut ingrozitor pt ca stiu cum se circula in Cairo si stiu ce dotari mai bine zis lipsa de dotari au microbuzele acolo. De asemenea, soferii sunt complet inconstienti si sunt obisnuiti sa circule doar in haos, cu miscari bruste, cu slalom printre masini pt ca probabil nu au rabdare sa circule normal, sau poate vor sa dovedeasca ei cat sunt de buni in sofat. Problema este ca in trafic, oricat de bun ai fi ca sofer, se poate oricand sa apara un altul mai putin bun care a creeze un accident de nu mai iesi viu din el. In final, pacat de persoanele nevinovate care ies cu rani, traume sau nu mai ies deloc..Sad Multa sanatate colegelor, Admin, si sper ca rezultatul operatiilor sa fie unul pozitiv. Pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeWed Nov 03, 2010 11:03 am

Acum am net si la scoala, asa ca imi va fi dinc e inc e mai usor sa comunic cu lumea, alhamdullilah.
Despre accident, sunt trei de fapt in aceasta situatie oribila. Una dintre ele si-a distrus practic piciorul, incercand sa protejeze 2 copilasi, unul de 6 luni si celalat de 2 ani care, intamplator se aflau la ea in brate. Dumnezeu sa o ajute si sa o binecuvanteze pentru tot binele facut cu pretul vietii ei.
Sa aveti o zi buna!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeWed Nov 03, 2010 11:39 am

Ce trist Admin! Sad biata fata!! Allah sa aiba grija de ea si sper sa isi revina...pana la urma cred ca nu va fi problema fizica atat de grava cat va fi trauma psihica...sunt chiar fara cuvinte! Sad
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeWed Nov 03, 2010 9:21 pm

Din păcate, şi la noi, în România, pe şoseaua dintre Târgovişte şi Bucureşti, a fost un accident în care a fost implicat un microbuz cu elevi. Au fost răniţi uşor şapte elevi, soferul microbuzului, precum şi patru persoane din Loganul care a provocat accidentul. Loganul a intrat în depăşire neregulamentară, mai era şi ceaţă... tot tacâmul!!!

Din nefericire, din cauza unor iresponsabili suferă oameni nevinovaţi. Să ne apere Dumnezeu de aşa întâmplări cu sfârşit dramatic!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 04, 2010 9:54 am

Buna dimineata!!

Ca tot suntem la capitolul asta trist, nu stiu daca v-am spus ce se intampla in UK cu unele natii. Le spun asa pt ca am auzit foarte multe intamplari urate in care au fost implicati. Asadar, o femeie conducea linistita pana cand a fost accidentata de un microbuz al unor pakistanezi. In mod normal, nu trebuia sa fie un accident grav si nici rani ci doar sa mototoleasca putin masina pt ca....pakistanezii vor face in asa fel incat sa demonstreze ca n-a fost vina lor si sa ia banii de asigurare. Problema a fost ca nu le-a iesit conform planului iar masina femeii a zburat un pic pe contrasens de unde venea alta masina. Rezultatul, si-a distrus plamanii si altele...a murit la spital dupa vreo trei zile de coma. Greseala ei a fost ca nu purta centura...probabil ca mai avea sanse de scapare.

Nu e primul caz in care am auzit ca pakistanezii fac tot felul de chestii de genul asta in Anglia. Sunt o natie ciudata!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 05, 2010 6:41 am

Buna dimineata, fetelor ( ca baietii aici sunt rara avis)! Rahma ne-a dat trezirea de la 6 dimineata, desi e week-end. Asta e, m-am apucat de curatenie cu "fesul in cap", vorba Yasminei.
Ieri am fost la Mercado si am cumparat un alt fel de cafea, tot italiana (luna trecuta am avut "Lavazza"), sper sa fie buna ca e prima oara cand o incerc. Pe langa cafea, va invit la o prajitura delicioasa de ciocolata.
Sa aveti o zi minunata, pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 05, 2010 6:53 am

Buna dimineata,
eu astazi am facut colazione americana, salam, branza masline. Asta am simtit ,asta am mancat. Sa ma vada un italian zice ca am prostit, ei dimineata mananca rioche , un fel de placintica goala, sau cornuri cu fel de fel, capuccino, cafe sau vara vestita granita siciliana. Nu prea am timp, dar am sa incarc sa va mai scriu din cand in cand. Pup.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 05, 2010 9:54 am

Admin wrote:
Buna dimineata, fetelor ( ca baietii aici sunt rara avis)! Rahma ne-a dat trezirea de la 6 dimineata, desi e week-end. Asta e, m-am apucat de curatenie cu "fesul in cap", vorba Yasminei.
Ieri am fost la Mercado si am cumparat un alt fel de cafea, tot italiana (luna trecuta am avut "Lavazza"), sper sa fie buna ca e prima oara cand o incerc. Pe langa cafea, va invit la o prajitura delicioasa de ciocolata.
Sa aveti o zi minunata, pup!

Admin, te rog frumos!! Nu ma cita gresit!! Se spune "cu noaptea-n fes" nu "cu fesu-n cap" cheers Rahma e o scumpa...asa imi seamana cateodata de numa...daca imi amintesc eu bine, asa ii faceam si eu mamei, cand vroia sa doarma, eu atunci ma gaseam sa fac zgomot, sa ma joc, sa caut ceva si sa daram!! Mama zicea sa stau langa ea in pat sa dormim amandoua si ii spuneam ca nu pot sa dorm iar ea nervoasa .. "normal ca nu daca tii ochii mari cat cepele" loooool!!! Uite ca m-am distrat singura de dimineata cu amintirile astea...Razz

Va poftesc si eu la un toast cu gem de mure....este super desi cu siguranta se putea mai bine...poate ma enervez si ma duc frumos la taraba si iau doua kile de capsune sau mure si imi fac eu dulceata acasa sa ma satur!!!

Spor la treaba fetelor, pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 4:12 am

Buna dimineata. E sunt la micul dejun acum si apoi vineeee cafeaua. Poate reusesc sa ma trezesc ca sunt de-a dreptul adormita. Imi pare rau ca am citat -o gresit pe Yasmine (probabil ca aveam aceeasi stare de somnolenta pe care o am acum). O zi buna tuturor!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 9:54 am

Razz Hai ca te scuz de data asta...Razz dar daca se repetaaaaaaaaaaaa????????? ....... am sa te iert, ca esti prietena mea cea mai buna!! cheers Wake uuuuuuupppppp!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeSat Nov 13, 2010 8:17 am

Buna dimineata! Se apropie Eid-ul musulmanilor, cred ca marti e prima zi. Noi avem o mini-vacanta de o saptamana de la scoala, asa ca am hotarat sa las munca de la scoala balta SI SA MA OCUP DE GATIT SI CURATENIE SI CITIT NUMAI...
Sper sa aveti un week end frumos! sunny
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeSat Nov 13, 2010 12:04 pm

Ei mobarak de pe acum pt toti musulmanii!! Allah sa ne dea zile senine si multa intelepciune si rabdare!! flower Buna dimineata si un weekend frumos si de la mine..Spor la citit Admin, am inceput si eu ieri o carte de Ahdaf Soueif, Mezzaterra!! As zice ca doamna nu e asa stralucita precum este laudata aici!! Dar am sa vad eu mai departe... cheers
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 19, 2010 9:19 am

Buna dimineata! Eu sunt la un ceai fierbinte cu gogosi reci, heheheheh.
Putin trista pentru ca atat sarbatoarea cat si vacanta aproape s-au terminat!
Si ce ma asteapta la scoala...Sfinte Sisoe! General Revisions, Exams si alte alea.
Asta-i viata 90 % munca si restul distractie.
Sa va "distrati" bine astazi!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 19, 2010 12:27 pm

Lasa ca si eu azi am vazut ceva nemaipomenit, Nilul dragii mei, izvoraste de la nord mai nou...Turcia are deschidere la oceane si asa mai departe!!! Ce sa ii faci...natia superioara, civilizatia atot-stiutoare!! Nu mai zic nimic!! Sa fim noi sanatosi ca boala vine singura!! Azi am o gramada de treaba si mi se termina si mie vacanta... Admin stie!! Razz ncepe iar de luni incolo!! Va pup si o zi minunata!
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 25, 2010 6:22 am

Buna dimineata,
Unde a-ti disparut dragele mele?
E o perioada incarcata pentru toti. Sper sa ne intalnim mai des pe calea virtuala. Pup.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 25, 2010 8:04 am

Adica unde am disparut eu si Yasmine? Noi am fost tot timpul aici, la cafeaua de dimineata, numai ca nu prea are gust cafeaua bauta timp de doua saptamani in doua numai. Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 25, 2010 10:01 am

Are dreptate Admin, noi doo merem s'tem acilea da' numa noi??? in fiecare zi numa noi?? Am concluzionat eu si Admin ca avem atatea sa ne spunem incat impartasim idei si discutii pe toate motoarele de socializare posibile: forum, Yahoo, Hotmail, Facebook, Skype, Bloguri! Smile)) Cred ca e de bine...Sa va poftesc la un mic dejun englezesc? Consta in niste chifle dulci, cu gust ca biscuitii aia de ceai, se mananca cu gem si smantana! Eu deocamdata mananc numai cu gem. Cred ca o sa mi se aplece de la gemul de capsune, in orice tara merg, numai peste gem de capsune dau! Asta o fi blestemul copilariei cand urlam ca vreau gem din asta si pe vremea aia era rar sa gasesea asa ceva, se considera un dulce sus-pus, vroiai gem? luai de prune, de struguri si cred ca mai erau cateva din astea mai ordinare. Daca dadea domnul si se faceau visinele sau ciresele, nu prea mai apuca nici o bunicuta sau mamica sa faca gem/dulceturi ca noi copiii jupuiam pomul dinainte!! Acum sa stiti ca tare mi-e pofta de dulceata aia de visine...yammy, mai ales in clatite, e bestialaaaaaa!!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 25, 2010 10:37 am

Mi-ai adus aminte de mamaita ta sid e dulceata furata, hahahhaha.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 25, 2010 10:42 am

Aia era dulceata de cirese...era delicatesa si de-aia n-aveam voie sa mananc pe saturate...aia era pt musafiri!!!
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeThu Nov 25, 2010 9:50 pm

Bunăăă... seara, dragele mele, că dimineaţa nu mai reuşesc să vă salut. Postez aici ca să se lege mesajul meu cu ce aţi postat voi. Îmi pare rău că nu reuşesc să mai şi scriu, că de citit vă citesc. Sunt la curent cu ce-aţi mai făcut, mai ales voi două - Admin şi Yasmine - în ultimul timp.
În fiecare zi îmi zic: mai ameliorez din hârtii şi de mâine îmi mai rezerv un pic de timp pentru mine. Ei, de unde!!!! Se pare că am devenit workaholică. study Trebuie să mă duc la psihoterapeut. Trebuie să-mi gestionez mai bine timpul. Sau, mai bine zis, vreau să-mi gestionez mai bine timpul. Mai rămâne să pun în practică acest proiect. Na, că am zis "proiect". Unde te-ntorci, se vorbeşte de proiecte. Proiecte-n suuuus, proiecte-n jooos. A înnebunit lupul!! (cum spunea o reclamă cu ceva timp în urmă).

În altă ordine de idei, ştiţi ce m-a sensibilizat de am lăsat baltă raportul săptămânal? Discuţia despre dulceaţă. Dulceaţa mea preferată este cea din cireşe amare. Hmmm, cum mai pândeam borcanul şi ce mai furam! cherry Aveam în curte un cireş sălbatic, cu cireşe amare. Era atât de înalt încât îl reperem de pe la vreo 15 Km când ne întorceam, "din târg, di la Botşăni". Mi-a părut rău când au trebuit să-l taie pentru că era bătrân şi putea să se rupă şi să cadă peste casă. Ţin minte că participam şi eu la făcutul dulceţii. Scoteam sâmburii şi ne murdăream, eu şi sora mea, şi pe ochi de cireşe amare. Apoi ne curăţam cu vişine. Heeeii, copilărie... bounce
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 26, 2010 8:51 am

Buna dimineata... Aici nu se gaseste dulceata de cirese amare. Nu am mai gustat nici dulceata, nici cirese amare de cand am parasit Romania.
Si eu am o amintire mai insolita legata de cirese amare. Bineinteles, si bunica mea avea cires in spatele casei, ciresele erau altoite, negre si amare. O bunatate, nu alta! Ce ma surprindea mereu era faptul ca strabunica mea manca in postul Adormirii Fecioarei cirese amare cu paine sau mamaliga rece. Asta era pranzul ei in zi de post.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeFri Nov 26, 2010 10:07 am

Neata fetele....ca tot suntem la capitolul dulceata, de care n am mai mancat de o gramada de vreme, pt ca peste tot se face pasta de fructe si il numesc gem, noi mai degraba il putem numi marmelada! Astia in strainezia n-au auzit de dulceata, am cautat de-am innebunit si n am gasit pe nicaieri o bruma macar! Mi-amintesc ca mama facea o dulcetica de piersici. Aia e asa de parfumataaaa, mama mama!!! La fel pitea borcanele si noi dupa ele in cercetare!! Credeti ca la ora actuala copii mai stau asa sa dea iama in borcane cum faceam noi? noi de ce innebuneam dupa dulceturi? aveam alte alternative? Raspuns: DA, Biscuitii de la "coperativa" si bomboanele spirtoase de-ti spargeai dinti/cap, dupa preferinte, apoi deja era boierie cu eugenia si napolitanele cu crema ordinara de capsuni vandute la kil in hartie maro!!! Mai tarziu a fost cu guma turbo si sindi de flescaiam trei gume deodata sa ne rupem falcile, apoi aparusera acadelele cu puntcul de atractie, batul , nu bomboana!! Si apoi nu mai stiu, ca am inceput sa ne mai "modernizam" si noi dar dulceata era tot in prim plan!! Acum copiii ce mai prefera oare?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeSun Nov 28, 2010 8:44 am

Buna dimineata tuturor. Sunt trista astazi pentru ca am primit veste rea din tara. Ultima mea bunica a murit. Mama mamei mele. A suferit mult saraca, inainte dar ce sa-i faci de la Allah suntem si la El ne intoarcem.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeSun Nov 28, 2010 10:50 am

Ohhh, chiar ca o veste trista, Sad Allah yerhamha, Dumnezeu s-o ierte! Asa e...toti ne ducem mai devreme sau mai tarziu...imi pare rau pentru tine, Admin! Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitimeSun Nov 28, 2010 11:40 am

Multumesc!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Buna dimineata, - Page 29 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 29 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Buna dimineata,
Back to top 
Page 29 of 40Go to page : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Verdictul final in cazul cafelei
» O romanca a castigat premiul Christiaan Huygens 2009 pentru cea mai buna teza de doctorat din Olanda

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua cea de toate zilele :: Cafeaua de dimineata-
Jump to: