Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Ce mai citim in iunie?

Go down 
4 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 10:36 am

Buna tuturor,

A venit caldura peste tot, ne place sa si lenevim... nu e mai bine cu o carte in mana pe o terasa, o banca, in casa, pe plaja, si lista poate continua...?

Eu zic ca da...asadar in luna iunie mi-am propus asa:

1. 185 de zile in Irak (Jurnal de front), Visarion Neagoe
2. Dragostea nu moare, Maitreyi
3. ..... ramane liber pentru alegere in functie de timp si stare.

Astept si parerile/propunerile voastre. Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 11:54 am

Bune idei de citit ai expus mai sus, Yasmine. Prima carte. o ai cumva in format electronic? Inca nu am decis ce anume voi citi in luna iunie din mai multe motive: examenele finale si gripa care nu ma slabeste. In curand revin cu stiri proaspete.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 11:59 am

Din pacate nu o am....de mult nu am mai stat sa caut carti in format electronic! noroc cu tine ca imi mai trimiti... lol! si oricum, mereu am ce citi...am laptopul plin; si din cand in cand mai primesc cadou vreo carte sau o cumpar daca o gasesc la super pret!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 12:03 pm

Ahh, si mi-am adus aminte ca mai am de citit Naguib Mahfuz, The day the leader was killed, asa se numeste din cate imi amintesc!! Cum de uitasem de ea?? Mi-am propus ca pana mor sa fi apucat sa citesc toata literatura araba (ma refer la cea serioasa nu cea de duzina aparuta recent si e doar ca sa faca valva prin Europa) si cat mai mult din ceea ce tine de orient. Very Happy Spor la citit!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 12:49 pm

Emmm, asta imi aminteste ca si eu trebuie sa termin "The Day the Leader Was Killed".
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 07, 2010 9:02 am

Neata tuturor...vreau sa va dau cateva detalii despre cartea domnului Visarion Neagoe, mai sus mentionata.

Desi initial am criticat la sange aceasta carte considerand-o un vax la propriu...acum ca am terminat-o, imi da o stare de regret ca nu mai e si mai ales ca nu am fost niciodata incadrata intr-un sistem ca acela prezentat, nici macar pe departe. Am inteles in sfarsit de unde stilul acela oficial si plin de onoruri, am inteles solidaritatea dintre ei si mandria pt ceea ce fac,,,,am inteles ce inseamna totusi ordinea si mai ales ierarhizarea si diviziunea muncii. In plus, faptul ca acolo oricate suturi ti-ai lua, daca stii sa te arati puternic, competent si iti doresti mai mult, ajungi sa fii promovat cat mai sus iar asta depinde in general de om, de cat isi doreste si cat de mult munceste ca sa ajunga pe o anumita pozitie. Cu toate privatiunile si stresul, exista totusi satisfactii si nu-s de colea...comparativ cu ceea ce facem noi in companiile obisnuite unde poti de multe ori sa muncesti pana te gasesc dracii si sa nu ai nici macar un cuvant de lauda, ce sa mai spunem de alte recompense sau promovare.

Tot de aici am invatat si alte valori morale, e o chestiune psihologica, o adevarata treaba sa formezi un creier in directia dorita de Armata, sa poti pricepe din prima cam ce se cere, sa stii sa sintetizezi, sa stii sa organizezi, sa stii sa imbini o gramada de evenimente astfel incat sa iti faci munca eficienta, sa o faci oficiala si recunoscuta ca atare. Personal mi-as fi dorit sa iau parte la asemenea activitati, sa intru intr-un sistem cel putin asemanator pt ca dupa cum spuneam, are darul de a te orienta, nu prea ai decat doua variante: ori mergi inaine si dai tot ce poti, ori iesi si ai o viata libera organizata doar de tine, iar de aici multitudinea de variante si probleme cand nu stii exact unde te poti incadra astfel incat sa iti fie bine.

Acum e drept ca fiecare cu uscaturile lor...nu este un sistem perfect nici acolo..insa una peste alta, eu zic ca avantajele sunt mai multe decat dezavantajele... Pentru cine doreste sa cunoasca macar cateva din aspectele mentionate de mine si poate si altele...recomand cu caldura aceasta carte cu mentiunea sa aveti rabdare si sa incercati sa ganditi obiectiv si din directia autorului.
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 07, 2010 10:05 am

ce mai citim in iunie? Cursurile ca vin examenele Smile)
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 07, 2010 10:14 am

Bafta!
Back to top Go down
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeTue Jun 08, 2010 12:10 pm

Eu am avut ceva timp liber la serv si am citit "Viata de toate zilele" a Stefanei Velisar Teodoreanu. Nu e grozava, dar se citeste relativ usor, plus ca are aerul usor vetust al lteraturii de dinainte de comunism. A fost un exercitiu bun. La start, ptr cand voi avea timp, voi reciti "Absalom, absalom" al lui Faulkner ca nu mai tin minte nimic. Stiu doar ca mi-a placut enorm la prima lectura (acu' ceva mai mult timp), si ceva mai putin la a doua lectura(acu'vreo 3 ani). Sunt curioasa sa vad ce parere imi fac la a treia recitire.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeTue Jun 08, 2010 12:17 pm

Nu stiu de ce in general nu prea recitesc cartile...am impresia ca vreau sa inchid experienta traita prin lectura si sa o las acolo neatinsa!! Poate cine stie, peste vreo 20 de ani sau mai bine am sa ma apuc sa le recitesc, cu ocazia asta ma revad si pe mine la varste mai fragede...asta daca mai ajung la varsta respectiva Very Happy pup
Back to top Go down
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeTue Jun 08, 2010 8:10 pm

De batranete nu a scapat nimeni, inca, e posibil insa ca tu sa-ti pastrezi prospetimea si apetitul ptr nou mai mult decat mine, ceea ce-ti doresc din tot sufletul.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeTue Jun 08, 2010 8:37 pm

Multumesc, Clara! Puuuup! cheers
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeThu Jun 02, 2011 6:34 am

Iunie 2011 va fi pentru mine luna intoarcerii la iubiri mai vechi:literatura franceza. am scotocit ieri prin biblioteca socrului meu si am gasit 3 carti ce vor trebui citite si re-citite luna asta.
1. Chateaubriand - "Rene"
2. Diloy - "Le Chemineau"
3. A.de Lamartine - "Genevieve.Histoire d'une servante"

Chateaubriand mi-a placut mult in anii universitatii si o buna bucata de timp pana acum. La un moment dat am si tradus in romaneste doua volume din romanul "Geniul Crestinismului". Banuiesc ca acum a fost oficial tradus in romaneste.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:20 am

In iunie am si eu pe lista tot Amin Maalouf, o astept de ceva vreme de la biblioteca. Se numeste Les jardins de lumiere. Apoi am in plan sa citesc si In cautarea timpului pierdut. Am adus din Romania doua volume, nici nu mai stiu care sunt dar ma asteapta in biblioteca Razz. Apoi daca voi mai avea timp, am sa citesc ce trebuia citit de mult: N. Mahfuz, The day the leader was killed. Am pus carticica asta pe e-reader si bietul aparat sta acolo in cutie aproape nefolosit de cand il am pentru ca mereu am avut de citit carti in format fizic. Dar tre' sa il folosesc si pe ala pt ca altfel se supara Sis ca mi l-a cumparat si eu nu pun mana pe el. Razz

Admin, te rog sa-mi mai spui niste carti frantuzesti frumoase sa stiu ce sa caut la biblioteca data viitoare!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:45 am

Cand ajung acasa o sa ma uit in biblioteca si o sa-ti recomand vreo cateva, dar stii ca io citesc vechiturile de clasici. sunny
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:45 am

Dar io ce crezi ca citesc? Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 06, 2011 6:46 am

Yasmine, daca tot iubesti tu Moliere, iti recomand Beaumarchais, e un picut mai slabut dar poseda acelasi stil de scriere.Apoi teatrul francez ii mai are si pe Corneille si Racine care sunt pur si simplu minunati. Au amandoi un stil mai sobru iar teatrul lor are iz istoric. Au fost profesor si elev. Smile
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 06, 2011 11:59 am

Mersi Admin, am sa caut! Deocamdata am inceput A la recherche du temps perdu. Am citit 50 de pagini si ma lasa perplexa. Imi e peste putinta sa-mi dau seama cum a putut omul ala sa descrie atatea detalii pe un fir anume! Ca sa nu mai zic ca ma pierde la un moment dat, sunt frazele luuuuuuungi cu descrieri ramificate dar vreau sa vad cum e pana la capat! Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 06, 2011 12:50 pm

Pe mine m-a fascinat "In cautarea timpului trecut" inca din clasa a 11-a de liceu. Am facut cunostinta cu Marcel Proust la o ora de literatura universala si de atunci am ramas prieteni. Am citit in romaneste , bineinteles, mi-e frica sa ma apuc in franceza.
Ca detaliu interesant: si-a scris opera pe pat de muribund, a avut cancer si a murit de tanar.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 06, 2011 12:55 pm

Saracul om...de-aia a putut scrie atatea detalii, ca n-avea altele la ce sa se gandeasca decat la spirit, la viata lui, la spiritele altora etc! In franceza nu vreau sa ma apuc nici eu pentru ca sigur ma pierd de la prima fraza si m-apuca nervii! Razz Asa ca astept sa citesc in franceza chestii mai acatarii!! Basketball
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 06, 2011 1:12 pm

In ce limba citesti cartea proustiana, bre? Eu am crezut ca in franceza. In engleza sau romana?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeMon Jun 06, 2011 8:40 pm

Nu bre...citesc in romana acum. Nu ma incumet sa citesc in franceza asemenea opera. Mi s-a parut un pic greu sa citesc chiar si prima piesa a lui Moliere, iar el saracul a scris usor fata de cum scrie Proust. Deci NU! Razz Sau cel putin, nu acush Very Happy
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeThu Jun 09, 2011 5:42 pm

Tocmai am terminat de citit The day the leader was killed. Este cea mai trista carte pe care am citit-o, scrisa de Naguib Mahfuz. In general scrierile lui sunt usor amuzante, ironice chiar, unde personajele au o atitudine de " bani, bauturi, droguri si femei sa fie". De data aceasta am simtit ca nuvela a fost scrisa de un om batran in sufletul caruia care se amesteca o multime de sentimente ajuns la varsta cand isi reaminteste vremurile tineretii si vremurile actuale. Cartea m-a ajutat de asemenea sa inteleg mai bine si atitudinea fostului meu sef din Cairo, de ce mi-a propus casatoria, la ce se referea si mai ales de ce a avut indrazneala de a sugera asa ceva. M-am simtit din nou pe strazile din Cairo, am simtit acelasi miros specific orasului, am revazut Nilul murdar. Cine nu cunoaste societatea egipteana, nu stiu daca va intelege bine aceasta nuvela.

Multumesc Admin ca mi-ai trimis-o! X
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeThu Jun 09, 2011 6:59 pm

Sa-mi fie rusine ca nu am citit-o. Adica am inceput-o si dupa vreo 10 pagini am lasat-o, apoi prinsa de evenimente am uitat de carte. Dar o reiau!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitimeThu Jun 09, 2011 7:04 pm

Eu zic sa o citesti, dar e trista, efectiv simti cartea asta in suflet!
Back to top Go down
Sponsored content





Ce mai citim in iunie? Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ce mai citim in iunie?
Back to top 
Page 1 of 3Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Ce citim in Decembrie
» Ce mai citim în luna Octombrie
» Teoretic, ce mai citim in luna Noiembrie?
» Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Ce planuiesti sa citesti luna asta?-
Jump to: