Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Fri Apr 30, 2010 12:11 pm

Buna dragi forumiste!

Am inceput deja sa citesc,, pentru prima oara in engleza: "Gone with the Wind". "Pe aripile vantului", in traducere romaneasca. Ce diferit e textul original si ce savoare deoasebita are fata de traducerea romaneasca.
Am in plan sa ciitesc si continuarea moderna a cartii numita "Scarlett" de Alexandra Ripley. Am textul in format electronic dar, e in romaneste, am sa vad eu diferentele.
Voi ce mai cititi in luna mai?
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Sat May 01, 2010 12:38 pm

Am o intrebare....ma gandeam la ea de zilele trecute. Noi mentionam aici cartile propuse pentru luna care incepe...cate din noi isi duc ""targetul"" la bun sfarsit ??? Very Happy Admin, ai citit cartile din luna trecuta, toate? Very Happy

Cat despre topic, chiar nu stiu ce sa mai citesc pe luna asta!!! Ia sa dati niste idei Razz
Back to top Go down
View user profile
kali

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Thu May 27, 2010 3:45 pm

In luna mai, nu mai ramane timp pt nimic, nici in iunie cand vine sesiunea. Sper din iulie sa ma apuc si eu de citit,mi-e foarte dor sa tin o carte in brate!Smile
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Thu May 27, 2010 3:48 pm

Ce studiezi Ana? Tot citit se cheama si ala... Razz pt sesiune.. bounce
Back to top Go down
View user profile
kali

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Thu May 27, 2010 3:53 pm

Da,dar cititul pt sesiune nu se incadreaza in literatura de placere!
studiez computer science
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Thu May 27, 2010 3:56 pm

Wwwww, sounds nice Very Happy bafta multa....
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Wed Jun 02, 2010 10:09 pm

Eu mi-am facut suma pe luna asta: citii " O istorie anecdotica a literaturii romane'' de un nene Popescu, si m-am distrat de umanitatea unora si altora din peisajul sus amintit. Excluzand obisnuitele opiniile pesonale ale autorului, ce erau destul de des pe langa subiect, sau explicate cu referiri clare la peisajul politic de pana in 2000, a fost amuzant si intructiv in acelasi timp. Chestiile de calibru greu vi le las voua, dar sa ma tinati la curent cu rezumatele... sa nu raman....nestiutoare(sic!).
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!   Today at 8:08 am

Back to top Go down

Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Luna and Artemis
» Sailor Luna
» [Theory] How did Luna know there was a Sailor Moon?
» Antagonist: Nightmare Moon//Senshi: Sailor Luna
» Luna, Artemis and Diana appreciation thread