Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Prajiuri de Eid

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Prajiuri de Eid Empty
PostSubject: Prajiuri de Eid   Prajiuri de Eid Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 3:29 pm

Bineinteles ca habar nu am sa gatesc dulciurile traditionale arabesti sau egiptene cu ocazia Eid-ului. Dar vreau sa postam aici dulciurile pe care le pregatim cu ocazia Eid-ului. si cum Eid-ul vine in doua zile, inaugurez rubrica cu o prajitura pe care am incercat-o si in Romania. E delicioasa iar reteta mi-a fost oferita de o doamna deosebita, pe nume Anca, din Iasi.

Prajitura Vaporoasa


- 4 galbenusuri frecate cu 150 g. zahar;
- se adauga un pachet de margarina Unirea sau un pachet de unt care trebuie sa fie moale;
- se adauga 2 linguri de lapte, 1 praf de copt stins cu otet, apoi faina cat cuprinde, pentru a se face un aluat moale;
-din 3/4 din acest aluat se intinde o foaie si se pune in tava. Deasupra acestui aluat se pune gem de caise (visine) sau un kg de visine din care s-au scos samburii si se scurg 1/2 ora prin strecuratoare. Deasupra visinilor se presara zahar tos.
- din cele 4 albusuri se face o bezea cu 200 gr. zahar. Bezeaua se pune peste gem (visine).
- din 1/4 din aluatul ramas (si care este moale) se adauga faina de grau pana cand aluatul este foarte tare sis e rade prin razatoarea mare deasupra prajiturii. Se coace la foc potrivit!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Prajiuri de Eid Empty
PostSubject: Re: Prajiuri de Eid   Prajiuri de Eid Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 4:45 pm

Prajiuri de Eid Prajit10
Tocmai am terminat "Prajitura Vaporoasa", miroase minunat dar e inca prea fierbinte ca sa poata fi degustata. Va spun eu mai tarziu. Am incercat o foto folosind pentru prima data camera laptopului, nu e prea stralucita dar asta e.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Prajiuri de Eid Empty
PostSubject: Re: Prajiuri de Eid   Prajiuri de Eid Icon_minitimeThu Nov 18, 2010 1:19 pm

Wow!!! Very Happy Asta da prajitura!!!! Sa va zicsi eu mousse-ul de ciocolata pe care l-am incercat de vreo doua ori!!

Pentru acest desert aveti nevoie de urmatoarele:

- 100 gr ciocolata (cu lapte, amaruie, alba, de care va place)
- 2 oua
- 2 linguri de zahar
- 75 gr frisca lichida sau smantana

Ciocolata o rupem bucatele si o topim, fiecare cum poate, la microunde sau punem vasul in apa fierbinte. Lasam sa se raceasca si separam ouale (albusuri-galbenusuri). Galbenusurile se freaca spuma cu zaharul apoi se amesteca cu ciocolata topita. Albusurile le batem si pe ele fara mila pana devin spuma si adaugam frisca sau smantana, ce aveti... Le batem bine si apoi punem ciocolata cu galbenusurile incetisor ca sa se amestece bine. De preferat sa le bateti bine ca sa se poata face golurile acelea de aer.

Toata compozitia, o punem in forme (pahare, boluri, ce aveti la indemana) si apoi bagam la congelator pentru vreo doua ore apoi in frigider inca alte 2-3h.

Cu putin inainte de servire, putem orna cu frunze de menta, cu migdale tocate marunt, cu frisca, cu ce va pofteste inima!! De asemenea, Daca tineti mai mult in congelator si serviti direct, veti avea parte de o inghetata absolut delicioasa!!

Timp de preparare: 30 de min aprox.

Pofta buna!
Back to top Go down
Sponsored content





Prajiuri de Eid Empty
PostSubject: Re: Prajiuri de Eid   Prajiuri de Eid Icon_minitime

Back to top Go down
 
Prajiuri de Eid
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Gastronomie :: Prajituri, prajiturele-
Jump to: