Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Ce mai citim in iunie?

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeThu Jun 09, 2011 7:13 pm

Numa de tristete din asta cu nostalgie amestecata nu am eu chef acum!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeThu Jun 09, 2011 7:18 pm

Atunci ce sa-ti sugerez eu... hmm...citeste alte carti ale autorului, sunt foarte faine! Very Happy Ca de exemplu, Palavrageala pe Nil (Tharthara fawq al Nil), nu stiu titlul in engleza din pacate! Am cartea in romaneste acasa, am dat 9 lei pe ea, imi amintesc Razz vroiau sa o trimita inapoi la editura ca nu se vanduse de nici o culoare. Era pusa intr-un teanc cu carti care urmau sa fie trimise inapoi la editura fiind vechi. M-a luat vanzatoarea la ture ca ce-am cautat eu in teancul ala ca nu sunt pt clienti si am rugat-o frumos sa imi vanda cartea respectiva si mi-a dat-o Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeFri Jun 10, 2011 12:27 pm

Contrar planificarilor anterioare, mi-a cazut "pe mana" o carte pe care o credeam plictisitoare si nefolositoare:"Tata bogat, tata sarac". Sa ti-o dau si tie Yasmine, sa vezi ce alfabet financiar acolo. Mie una imi prinde bine. Tie ti-ar fi chiar foarte utila.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeFri Jun 10, 2011 12:32 pm

Heheheh, cartea vorbeste de coeficientul de inteligenta financiara! Cred ca al meu e zero deocamdata...Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeFri Jun 10, 2011 2:44 pm

Pai astept sa mi-o trimiti, ce sa mai lungim atata... Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSat Jun 11, 2011 10:11 pm

Ai aruncat, Yasmine un ochi pe cartea cu "Tata bogat, tata sarac"? Mai pe la mijloc nu mai e asa interesanta pentru ca intra in detalii de "cum sa devii bogat fara efort". Principiile expuse in primele 50 de pagini sunt interesante.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSun Jun 12, 2011 6:18 pm

Salutare tuturor! Am aruncat un ochi ieri mai pe la inceput si zicea niste chestii logice dar de care nu prea s'tem constienti. O s-o citesc zilele astea sa vad poate ma mai destupa la minte Razz
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSun Jun 12, 2011 8:09 pm

Hai sa va spun ce cred eu despre aceasta carte asa la o prima vedere.. si cum este de fapt realitatea. Cartea spune niste lucruri faine dar adaptabile la societatea aceea ca membru legal al ei. Iar asta spune totul...In SUA lucrurile au stat mereu altfel, au fost deschisi la a primi tinere talente care aveau 10 pe linie la scoala sau pur si simplu veneau de pe strada dar aveau intentii si idei foarte bune. Familia in sine e mult mai deschisa la discutii unde copiii sunt invatati sa gandeasca out of the box pe cand in Romania, suntem invatati sa ne supunem si sa punem mana pe carte, sa ne tinem gura ca nu stim noi prea multe, etc. Noi nu suntem invatati cu tupeul si indrazneala pozitiva si decenta daca se poate spune. Sa-mi spuna mie careva un singur caz in care un student stralucit din frumoasa noastra tara, merge si bate la portile unei firme foarte bune si reuseste zbang! sa obtina un post acolo datorita staruintelor! Apoi, e drept ca nu e musai sa ai calificari ca sa ajungi sa fii super bogat si totusi in marea parte a situatiilor oriunde in lume, e important sa ai o hartie pe care sa scrie ABSOLVENT STUDII SUPERIOARE. Nu conteaza prea mult ce studii, dar sa fie!
Un alt aspect important este si unde te afli. Ca strain in alta tara, nu ai drepturi depline iar ceilalti stiu asta si profita. Ca de exemplu, un localnic s-ar angaja imediat pe un salariu poate chiar mult mai mare, pe cand pt un strain, se pun o tona de conditii. E si cazul meu si al tutror care muncesc in afara tarii. Back to Romania, se stie foarte bine ca o mare parte a femeilor ajung pe pozitii inalte sau cu bani datorita "farmecelor feminine" si nu e nimic suspect in asta, ele stiu cum sa profite iar barbatii stiu ca platesc ca sa aiba...si le place! Mai exista si situatia in care cineva e recomandat si mai exista multele situatii cand familiile bogate reusesc sa isi angajeze fiii pe pozitii foarte bune.
Acum, e si o chestiune de sansa, educatie si indrazneala! In UK exista un show foarte interesant unde un mare om de afaceri recruteaza un nr de 16 oameni, toti implicati in cate un bussiness cu profit mare sau mic, cu sau fara calificari, si timp de 15-16 saptamani, au cate un task saptamanal pe care trebuie sa il rezolve in grup. Taskul se refera la diverse abilitati in afaceri, pun in miscare o mica firma in doar cateva zile din care trebuie sa scoata cat mai mult profit. Saptamana trecuta a fost un exemplu cu a face bani din nimic, adica din gunoaie! Fie ca mergeau pur si simplu si luau gunoiul de la o casa si faceau asta contra-cost sau luau gratis sau plateau pt obiecte recilcabile pe care la randul lor le vindeau si scoteau profit. Pare a fi simplu daca te gandesti si cu toate astea nu e deloc pt ca trebuie sa investesti in business-ul ala. First, iti trebuie o masina, echipament, ustensile, firme dornice sa iti cumpere obiectele recilabile etc. Ei aveau la indemana toate tool-urile acestea si tot li s-a parut oarecum dificil. Sa ne gandim la un amarat de pe strada, care ii sunt sansele sa se imbogateasca?
Ma gandeam la a-mi deschide propria afacere, fie in turism, fie in traduceri sau recrutare. Care imi sunt sansele cand eu sunt abia venita in UK, abia am acte legale de munca aici, nu am certificate in domeniu, nu am bani sa investesc pt ca ai nevoie de cel putin doua persoane pe langa tine ca sa fie un business adevarat: un contabil si un avocat. E nevoie de un spatiu al afacerii, plus alte chestiuni deci investitia este destul de mare dupa care urmeaza negocierea cu potentiali clienti intr-un market cu o competitie acerba. Ce sanse am eu sa reusesc la momentul asta?
Pana la urma, am intrebarea: fericirea=bani? Eu cred ca suntem extrem de nefericiti chiar daca avem bani chiar daca nu, de ce? pt ca daca nu avem ne plangem ca nu avem si nu realizam ca ne ingropam mai tare batabdu-ne capul si plangandu-ne ca nu avem. Daca ii avem, suntem stresati sa nu ii pierdem, ce sa facem cu ei si mai ales cum sa facem mai multi. De ce sa nu ne bucuram ca avem cat sa nu suferim de foame, frig etc, de ce nu suntem multumiti cu ce avem incercand in acelasi timp sa gasim solutii de a avea o situatie materiala mai buna, fara stress! Lucrurile vin ssi de la sine atata vreme cat nu cadem in extreme: lene, lacom, delasator, extrem de meticulos etc (apropos de contabila din carte, contabilii cad mereu in extreme pt ca fie calculeaza la fix si elimina riscurile iar neriscand nu prea ai sanse de profit considerabil sau fac gafe spunand: "nu-s ca toti contabilii" si scapa situatia de sub control pt ca nu stiu sa gandeasca liber).
Parerea mea e ca fericirea sta in mai mult decat niste bani pe care ii poti avea acum si mai tarziu nema, iar cand te duci pe copca nu ii iei cu tine, devii un nimic care n-a facut decat sa se streseze cum sa faca bani! Fericire si frumos gasim si in natura, nu ne cere bani! Fericire gasim si in simpla apropiere de persoane care poarta sentimente frumoase si suntem pe aceeasi linie.
Cred ca mai sunt multe de zis dar deja am prea multe idei sa exprim incat ma incurc in ele...scuze daca am scris cam ametit! Razz Sper ca m-am facut inteleasa! Pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 9:35 am

Ceea ce mi-a placut cel mai mult referitor la cartea care a iscat toata povestea Yasminei, este un reminder: banii in sine nu exista, sunt o chestie inventata de umanitate. Banii sunt un simbol, deci nu exista la nivel material, practic.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 3:13 pm

Logic ca nu exista, sunt doar simbolic . Inainte se facea comert nu pe bani ci pe produse, iti dau ceva si iau ceva, daca aveai 10 vaci, aia iti era averea si nimic mai mult sau mai subtil. Numai ca nu mereu poti face schimb ba pe produse, ba pe aur etc, si s-au inventat banii, lucru necesar de altfel mai ales ca prin asta au aparut noi locuri de munca si alt mod de a scoate profit (de exemplu bancile, crezi ca banii din contul nostru bancar stau la ei in banca intr-o cutie teanc?).

Si cum adica aceasta carte care a iscat toata povestea mea? daca am vorbit pe alaturi, sau am plictisit, scuzele mele!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 4:42 pm

yasmine wrote:
Logic ca nu exista, sunt doar simbolic . Inainte se facea comert nu pe bani ci pe produse, iti dau ceva si iau ceva, daca aveai 10 vaci, aia iti era averea si nimic mai mult sau mai subtil. Numai ca nu mereu poti face schimb ba pe produse, ba pe aur etc, si s-au inventat banii, lucru necesar de altfel mai ales ca prin asta au aparut noi locuri de munca si alt mod de a scoate profit (de exemplu bancile, crezi ca banii din contul nostru bancar stau la ei in banca intr-o cutie teanc?).

Si cum adica aceasta carte care a iscat toata povestea mea? daca am vorbit pe alaturi, sau am plictisit, scuzele mele!

Trocul era mult mai sanatos si mi-ar fi placut sa traiesc perioada asta a umanitatii! Nu era spus in sens peiorativ sau aluziv sau mai stiu eu ce, era doar un fel de a spune ca ai scris o poveste pe marginea cartii. Nu vad unde e problema. Intentia mea nu a fost nicidecum sa jignesc.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 6:50 pm

Ma gandeam ca a deranjat faptul ca am comentat atat despre subiectul cartii sau ca am spus ceva aiurea! Smile

Trocul sum spui tu, era si el sanatos in felul lui, dar nu mereu eficient! Si ce sa-i faci, nu mai avem vremurile alea si nici n-or sa mai vina, lumea asta e mult prea complexa acum, desi din pacate in negativ mai degraba. Ne cam sapam singuri groapa din multe puncte de vedere.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 8:58 pm

yasmine wrote:
Ma gandeam ca a deranjat faptul ca am comentat atat despre subiectul cartii sau ca am spus ceva aiurea! Smile

Trocul sum spui tu, era si el sanatos in felul lui, dar nu mereu eficient! Si ce sa-i faci, nu mai avem vremurile alea si nici n-or sa mai vina, lumea asta e mult prea complexa acum, desi din pacate in negativ mai degraba. Ne cam sapam singuri groapa din multe puncte de vedere.

Nici vorba sa deranjeze ca la mine merge indemnul ala de acu 100 de ani:"Scrieti baieti, scrieti". Ca doar asa creste forumul. Si mie imi si place sa citesc ce scrii tu! Smile
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 9:21 pm

EI, atunci toate bune si frumoase Razz Am sa-ti mai scriu aici despre ideile mele si fapte reale cu alta ocazie! Razz La fel de mult si amanuntit sa ai ce citi mai ceva ca la articolul de ziar! Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 10:12 pm

Mie asa imi place, sa citesc consistent idei originale.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 10:18 pm

Atunci am sa iti povestesc episodul cu echipa de business, de maine sau poimaine ca nici nu stiu exact cand e. Sis e la curent cu programul TV. Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 10:32 pm

cheers Zi-i lu Sis mult succes in viata si mi-e dor de engleza lui perfecta !!!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 13, 2011 10:44 pm

Hehehe Razz bine ca e aici sa il intreb la nevoie fara sa consult dictionare si fara sa ma iau dupa opinia academica ci dupa cea locala, sa ma fac intelesa de toata lumea. E impresionat ca uneori am accente diferite si ma intreaba: azi de unde esti? Razz I'm from Manchestah!!! Razz
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSat Jun 18, 2011 3:18 pm

Iaca m-am enervat ca nu mi-a venit nici cartea nici filmul rezervate la biblioteca acum vreo luna daca nu mai bine, asa ca am cautat sa vad daca au ceva de autorul Tahar Ben Jelloun si au o gramada asa ca am rezervat 4 carti (Dernier ami, L'Auberge des pauvres, Nuit sacree, Sur ma mere). Sa vedem care din ele ajung mai repede! Apropos, am vazut ca au si "poieziile" lu' 'nea Eminescu in romaneste aici Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSat Jun 18, 2011 3:22 pm

yasmine wrote:
Iaca m-am enervat ca nu mi-a venit nici cartea nici filmul rezervate la biblioteca acum vreo luna daca nu mai bine, asa ca am cautat sa vad daca au ceva de autorul Tahar Ben Jelloun si au o gramada asa ca am rezervat 4 carti (Dernier ami, L'Auberge des pauvres, Nuit sacree, Sur ma mere). Sa vedem care din ele ajung mai repede! Apropos, am vazut ca au si "poieziile" lu' 'nea Eminescu in romaneste aici Razz

Ma intreb daca si in biblioteca din Alexandria exista poeziile lui Eminescu?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSat Jun 18, 2011 4:11 pm

Poti incerca Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSat Jun 18, 2011 9:04 pm

Avem aici pe forum pe chihlimbar din Alexandria, o putem intreba pe ea. numai ca ea nu prea mai vine la noi la cafenea. Ea bea numai ceai.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSun Jun 19, 2011 12:01 pm

Hehehe...Razz pi nu era forumul si pentru ceai si pentru cafea? ca doar ceaiul contine si el cafeina Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSun Jun 19, 2011 2:47 pm

Ba da! Lasa ca -i spun io pe mess sa vina acilea sa ne raspunda. Uite acusa!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitimeSun Jun 19, 2011 4:04 pm

Very Happy, ti-a raspuns?
Back to top Go down
Sponsored content





Ce mai citim in iunie? - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce mai citim in iunie?   Ce mai citim in iunie? - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ce mai citim in iunie?
Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Ce citim in Decembrie
» Ce mai citim în luna Octombrie
» Teoretic, ce mai citim in luna Noiembrie?
» Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Ce planuiesti sa citesti luna asta?-
Jump to: