Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeMon Oct 04, 2010 8:49 pm

" Neagră ca noaptea, tare ca moartea, dar dulce ca iubirea" Aşa sună un vechi proverb turcesc despre cafea, licoarea care aduce fericirea.

3 POVEŞTI LA CAFEA


  • Descoperită în Etiopia, de către un cioban care şi-a dat seama de efectul ei energizant după ce a consumat-o, cafeaua a luat drumul lumii. A devenit foarte populară în Peninsula Arabică, unde locuitorii se bucurau de efectele ei revigorante.
  • În Europa, era cât pe ce să fie declarată " băutura diavolului", dar Papa, deja îndrăgostit de aromele ei, a binecuvântat-o, declarând-o băutură permisă. Cafeaua a fost pentru prima dată adusă pe continentul european de comercianţi în anul 1615, fiind vândută la început în farmacii ca remediu natural.
  • Astăzi, cafeaua e cea mai populară băutură din lume, cu peste 400 de miliarde de ceşti consumate în fiecare an.


BENEFICIILE CAFELEI

Nu e un basm sau o legendă, cafeaua chiar are beneficii asupra sănătăţii, dar cu o singură condiţie: să fie consumată moderat. Aceasta înseamnă două, cel mult trei căni pe zi.

Ce conţine?
Cafeaua conţine antioxidanţi ( fenol, arome volatile) care împiedică distrugerea celulelor, implicit declanşarea unor boli, iar acidul colorgenic reduce concentraţia de glucoză. Un consum de până la trei ceşti de cafea pe zi se pare că reduce riscul afecţiunilor cardiovasculare şi al îmbolnăvirilor de diabet. Dincolo de efectele pozitive asupra sistemului nervos, cofeina, principalul element din compoziţia boabei de cafea, favorizează digestia, stimulând activitatea aparatului excretor. Cafeaua acţionează asupra tubului respirator şi este un bun remediu împotriva durerilor de cap şi migrenelor, pentru că dilată vasele de sânge.

Consumul cafelei, spun specialiştii, stimulează organismul pentru a produce serotonina-hormonul fericirii. Efectele pe termen scurt ale cafelei asupra organismului nostru sunt extrem de bine-venite, deoarece ne ajută să gândim clar şi mai rapid, alungând stările de somnolenţă şi de oboseală. Cofeina din cafea conduce la o scădere a nivelului de depresie şi anxietate, precum şi a riscului de suicid.

Previne cancerul
Studiile ştiinţifice nu au confirmat până acum că un consum de cafea pe o perioadă îndelungată ar provoca aparenţa cancerului. Dimpotrivă, există dovezi cum că aceasta ar avea un efect pozitiv-în funcţie de doză- asupra cancerului hepatic şi a celui de colon, posibil datorită reducerii acizilor bilei. O altă explicaţie este dată de compoziţia cafelei. Alături de fructe şi de legume, cafeaua conţine cantităţi importante de antioxidanţi. Aceştia sunt substanţe care pot preveni efectele dăunătoare ale oxidării la nivelul ţesuturilor organismului, ajutându-l să se protejejze împotriva distrugerii celurare. Astefel, se reduc riscurile instalării anumitor tipuri de cancer.

Atenţie la combinaţiile periculoase!
Persoanele care beau multă cafea sunt de obicei fumătoare. Această combinaţie nu este una dintre cele mai fericite. Pe de o parte, fumatul antrenează scăderea nivelului de calciu din organism. Pe de alta, consumul de cafea înlocuieşte de multe ori consumul de lactate. Lipsa de calciu din organism duce la afecţiuni grave şi la creşterea riscului de osteoporoză la femei. Aşa că nu uita să bei cafeaua cu lapte sau şi mai bine să bei măcar un pahar cu lapte pe zi!
Sportivii nu îşi vor îmbunătăţi performanţele dacă beau cafea, relevă un studiu publicat în revista Colegiului American de Cardiologie. Potrivit acestuia, doza de cafeină ) două căni de cafea pe zi ) nu influenţează fluxul sangvin în starea de repaus.
Back to top Go down
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeMon Oct 04, 2010 10:04 pm

Aceeaşi doză, combinată cu efort fizic, reduce abilitatea corpului de a creşte fluxul sangvin către inimă în timpul efortului.
Cafeaua are un puternic efect diuretic, consumul ei în exces ducând la deshidratatrea organismului. Cu cât bei mai multă cafea şi nu consumi alte lichide, rişti să te deshidratezi, iar efectul va fi unul de oboseală, de lipsă de vlagă, nicidecum de energie. De aceea, e recomandat ca, pentru fiecare cană de cafea consumată să bei patru pahare de apă ca să nu te deshidratezi.

3 lucruri mai puţin ştiute

1. Când vrei să alegi un parfum, e bine să ai la tine puţină cafea ( boabesau măcinată) pe care s-o miroşi în pauzele de testare a parfumurilor. Astfel, simţul olfactiv va fi redus în stadiu neutru, ajutându-te să simţi mai bine aroma fiecărui parfu.
2. În topul celor mai bine vândute produse alimentare la nivel mondial, cafeaua este pe locul doi, după ulei.
3. Cel mai mare băutor de cafea a fost scriitorul Honore de Balzac, care avea obiceiul de a bea peste 40 de căni de cafea pentru a scrie.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 4:52 am

Articolul asta ma face sa ma simt cumva mai bine, intrucat eu sunt bautoare de nelecuit a cafelei.
Faza cu Balzac e tare! Oare cum facea inima lui dupa cele 40 de cesti? Cafeaua are si efect diuretic, hhahahahah.
Multumim Mariam pentru articol, interesant.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 10:39 am

pai poate facea Balzac 40 de cesti din alea precum ceaiul...si cu mult zahar, o fi baut cu paine. doara nu crezi ca bea cafea precum bea Elen, o gura de cafea concentrata facuta din 3 linguri de cafea, imediat dupa ce ai inghitit-o simti ca iti crapa inima. Smile)
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 1:22 pm

E, bre , chiar asa de rau a fost la mine?
Ce asa se bea cafea, NU APA CHIOARA.......Dar las ca ma duc eu la voi si vad eu ce imi oferiti.........Acum sunt la orar de mancare , imi face nora mancare maiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! stiti ce buna e "facuta de altii?".e ok! va pup ca acum suntem mai multi pe un calculator si pana mai cumpar unul , dureaza.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 1:26 pm

hehehe, stiu eu cum e cu mancarea facuta de altii!! Razz N-a fost bre mamica rau la tine, daca tu bei cafeluta cat un deget sa stai dreapta, eu nu trebuie sa beau musai la fel. Razz Dupa cum spuneam, eu am fost fericita la tine pt ca am baut cafeaua cu laptic mult si briose cu ciocolata. Very Happy

Pofta buna si salutarile mele copiilor! Pup!
Back to top Go down
Mariam

Mariam


Posts : 51
Join date : 2010-07-04
Age : 36
Location : Ploiesti,Romania

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 2:40 pm

Mai nou beau şi eu cafea, deşi tot ceaiul rămâne numărul unu. Însă, cafeaua mea este cu foarte mult lapte....Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 4:42 pm

Uite cum se apuca unii de cafea de la varste fragede, hehehhehe.
Eu aveam 18 ani cand am baut prima data "licoarea fericirii".
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 4:55 pm

Varste fragede...hehehe, crezi ca ma mai incadrez?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 5:35 pm

yasmine wrote:
Varste fragede...hehehe, crezi ca ma mai incadrez?

bineinteles, toti cei pana in 30 de ani bounce
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 5:36 pm

loooool, initial am citit, toti cei pana in 90 de ani... Smile))
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 5:37 pm

heheheh, ai vrea tu sa fii considerata varsta frageda pana in 90 de ani, dupa asta vine varsta pamantului , nu-i asa?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 5:51 pm

looooooool, daca o mai apuci!!!!!!!! cheers
Back to top Go down
pal.elena




Posts : 2
Join date : 2013-09-05

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeThu Sep 05, 2013 8:53 pm

eu fara cafea nu concep inceputul de zi. Nici nu deschid bine ochii fara cafeluta in fata.
Back to top Go down
http://mfirma.ro
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeSun Sep 08, 2013 7:29 pm

Asta pana la o varsta, Elena! Apoi mai discutam noi. Eu am inceput sa am dureri in piept, in regiunea inimii de cate ori "trag la masea" un ness café.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitimeMon Jan 06, 2014 3:09 pm

Dragii mei!!! Va doresc un an nou, plin de realizari, sanatate, fericire!!!
Back to top Go down
Sponsored content





CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Empty
PostSubject: Re: CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII   CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII Icon_minitime

Back to top Go down
 
CAFEAUA-LICOAREA FERICIRII
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Cafeaua de mai târziu
» Cafeaua face bine la silueta.
» STUDIU: Cafeaua e cel mai rău tratament pentru mahmureală

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua cea de toate zilele :: Istoria cafelei-
Jump to: