Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Dor de tara

Go down 
AuthorMessage
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Dor de tara Empty
PostSubject: Dor de tara   Dor de tara Icon_minitimeSun Aug 16, 2009 12:50 am

Se naste adeseori intrebarea in sufletul celor plecati departe de tara dar si in mintea celor ramasi acasa " Cat de dor imi e de tara mea?".Intrebarea mi-a fost pusa de nenumarate ori si cred ca nici voi nu sunteti straini de ea.Daca am ales sa plecam a fost din diferite motive : financiare , emotionale , studii sau pur si simplu am simtit ca inca nu ne-am gasit locul nostru pe pamantul romanesc.Imi este si mie dor dar dor de-o parte de Romanie... mi-e dor de casa bunicilor , de zambilele si ghioceii primavarateci ai bunicii , mi-e dor de trambitatul cocosului pe gardul matusii Caterina , mi-e dor de mama si de tata , mi-e dor de parcul Moghioros sau Cismigiu ..... si cat de dor imi e de Teatrul Romanesc ... as da orice sa vad acum "O scrisoare pierduta " la TNB...mi-e dor de o carte in limba romana...cand am plecat din Romania , mi-a pasat ce haine sa imi iau si ce acte imi lipsesc .. pacat tare pacat , am realizat mai tarziu cat de dulce-i limba romaneasca ... cand am intalnit aici primii romani aveam lacrimile in gat dar nu ca imi era dor de oameni sau ca nu am prieteni si aici ... imi era dor de acel sentiment ca sunt romanca chiar daca aici in tara mea adoptiva ma simt excelent de bine . Si totusi " cat de dor imi e de tara mea ?" ... daca ar fi sa ma gandesc la batraneti , mi-as pune intrebarea oare unde vreau sa-mbatranesc eu cu mosul meu ?La mine acasa sau aici in strainataturi ? Nici nu stau mult pe ganduri, raspunsul vine instantaneu ! Nu vreau sa ma intorc in Romania dar totusi imi e dor de ea ! Fiecare dintre noi pe meleaguri straine ar trebui sa avem o "cafenea " romaneasca , o "cafenea" a noastra unde sa initiem seri de lectura din Eminescu , sa invitam artisti romani sa ne incante vazul si auzul ..dar prea putin le pasa unora de Eminescu !!! Comunitati si Asociatii ale romanilor exista in lume dar nu si pe la noi !
Dragi romani de peste mari si tari , voua va este dor de Romania? Ce va lipseste in strainatate ? Cum ati reusit sa infiintati Asociatii in orasele unde locuiti ?
Back to top Go down
 
Dor de tara
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Discutii Urbane :: Orasul in care traiesc acum-
Jump to: