Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Cum pregatim cozonacii

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeSat Dec 12, 2009 9:06 am

Fetelor, de cand am parasit Romania, in urma cu doi ani jumatate nu ammai gustat cozonaci. Mi-e o pofta de mor! Din pacate mie nu mi-au iesit niciodata cozonacii, indiferent de reteta. Am scris in ideea ca poate cunoasteti voi vreo reteta minune care niciodata nu da gres. Va rog, daca stiti mai bine cum se fac cozonacii cu adevarat, care sunt retetele, scrieti aici. Multam frumos!

Cum pregatim cozonacii Tb_15010
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeFri Jan 08, 2010 8:38 pm

Se pare ca nimeni de pe forum nu stie sau nu vrea sa-mi impartaseasca o reteta usor de facut, infailibila si delicioasa de cozonaci. Sad Tare mai sunt trista, ca mie imi plac cozonacii chiar mai mult decat gogosile.

Cum pregatim cozonacii Delici10
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Guest
Guest




Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeSat May 29, 2010 6:23 pm

Cozonac cu nuca,stafide si rahat:

Ingrediente: La un kilogram de faina: 4-5 oua (minim), 1 lingurita sare, 300 g zahar lapte caldut, 1/4 l ulei, coaja de lamaie/portocala, 50-70 g drojdie proaspata (cca 1 lingura rasa cu drojdie uscata), nuca, rahat,stafide.

Mod de preparare: Toate trebuie sa fie usor caldute cand se folosesc.

Plamadeala: Se freaca drojdia cu putin zahar pana se inmoaie, apoi se amesteca cu lapte si faina (cca 1/3 din cantitate). Plamadeala trebuie sa iasa subtire. Se acopera cu faina si se lasa sa creasca, la cald, pana incepe se crape. In plus, se acopera si cu un prosop de bucatarie.

Aluatul: Cat creste plamadeala (10-15 min), se freaca galbenusurile cu sare, sa prinda culoare, apoi se freaca bine cu zaharul si coaja de lamaie. Ce rezulta se amesteca cu plamadeala crescuta, cu restul de faina si cu lapte, sa iasa aluatul potrivit,se adauga stafidele in aluat. Se framanta bine, adaugand cate putin ulei, (se framanta pana se fac bule in aluat). Pentru adevaratii cozonaci, se intinde aluatul in foaie, se intinde umplutura (de nuca, sau rahat si stafide), foaia se ruleaza, se pune in tavi si se asteapta sa mai creasca. Tavile trebuie sa fie unse cu ulei, iar pe fund se pune o foaie de hartie, tot unsa. Nu se tapeteaza cu faina, iar uleiul in exces se scurge, pentru ca altfel cozonacii risca sa se prajeasca. Inainte de a se pune la copt, cozonacii se ung cu ou batut, pentru ca in acest fel culoarea iese aramie. Se coc intai la foc mic, sa aiba timp sa mai creasca si sa se patrunda, timp de 20-25 min. Apoi se intorc tavile (cozonacii trebuie sa fie inca “blonzi”) si se coc inca 20-25 min. Dupa asta se da focul mai mare, sa se rumeneasca frumos. Cam in 10 min trebuie sa fie gata. Se scot cu grija din tava, se dezlipeste hartia de pe fund si se pun sa se racoreasca acoperiti, pe un fund de lemn.Sper ca reteta sa va fie de ajutor.



Umplutura de nuca da gloria cozonacului. Nuca macinata se amesteca cu albus de ou si esenta de rom. Trebuie sa iasa cat mai uscat, altfel aluatul ne se coace, dar suficient de moale ca sa se poata intinde.


Spor la treaba si spor la devorat - reteta proprie -
Back to top Go down
Guest
Guest




Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeSat May 29, 2010 6:27 pm

SAU:

La un kg de faina trebuiesc 5-6 galbenusuri 250gr de zahar 1 cub de drojdie de 50 mg si 250gr ule isi lapte cam 500ml

Cum se prepara

In primul rind taote trebuiesc pastrate la temperatura camerei mai putin laptele si uleiul care trebuiesc incalzite atit cit poti tine degetul mic in el si nu te frige.Drojdia de pune intr-un vas si peste ea se pun 3-4 linguri din faina si citeva linguri de lapte ,se amesteca si Se lasa la dospit
Se ia faina se pune intr-un lighean se face la mijloc un gol unde se pun galbenusurile care au fost frecate cu un varf de lingurita de sare se amesteca si apoi se pune drojdia (maiaua)si se framinta cu o data din zahar o data din ulei o data din lapte si uite asa pina cit se termina toate dupa care se lasa la crescut circa 1ora . itre timp se pregateste umplutura si tavile unse cu ulei si tapetate cu faina.coca se va pune in forme se va unge cu un galbenus de ou iar pe deasupra se pune putin zahar sau citeva nuci . va garantez nu da gres.

Pofta buna
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeSat May 29, 2010 6:52 pm

Mie cozonacii mi-au dat gres in Romania cu un cuptor bun. In Cairo mi-e si frica sa incerc. Multumesc frumos pentru retete, poate, cat de curand incerc a doua reteta. Aici nuca se gaseste greu si e scumpa.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 3:32 pm

Iar am venit cu ideea cozonacilor. De data asta imi iau inima in dinti si incerc singura, cu ocazia Eid-ului. Vreau sa fac doi cozonaci cu rahat si am sa caut mai multe retete, poate aleg cea mai potrivita reteta si gatesc cozonacii "ca la mama acasa".
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Alex

Alex


Posts : 14
Join date : 2010-07-25

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 3:57 pm

Si eu astept sa-i gust, inshaalah!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 9:47 am

hehe, sa-mi spui cum ti-au iesit!! Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 9:53 am

Mi-e si frica sa incep dar promisiunea e promisiune. O prietena mi-a zis ca cica trebuie sa traznesc de masa coca aia exact de 100 de ori. O sa am mana in gips dupa aia.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 10:16 am

da...asa e!!!Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeTue Nov 16, 2010 11:07 am

Cu pareri de rau si regrete, tin sa va anunt ca NU mi-au iesit cozonacii. Cei trei cozonaci sunt buni la gist dar arata asa ca un mizilic cu rahaht. Nu au vrut sa creasca deloc. Eu cred ca atat faina cat si drojdia au fost de vina. In Egipt, faina nu e asa de buna. Sad
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeTue Nov 16, 2010 11:34 am

daca n-ai trantit coca??Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeTue Nov 16, 2010 11:42 am

Ma durea rau mana stanga, si nu am busit coca. Dar nu e asta, ca am framantat-o bine. Nu am avut nici drojdie proaspata, iar faina nu era asa cum trebuie.
Este o doamna romanca aici in Cairo care face o minuntie de cozonaci, poate ma intalnesc cu ea sambata si o rog sa-mi faca cativa cozonaci asa ca la "mama acasa".
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitimeTue Nov 16, 2010 12:10 pm

Pai conteaza mult faina si conteaza si drojdia!! Si eu aici am dat peste o faina care mi-a dat peste cap tarta!! Data viitoare sper sa iti iasa! Pup!
Back to top Go down
Sponsored content





Cum pregatim cozonacii Empty
PostSubject: Re: Cum pregatim cozonacii   Cum pregatim cozonacii Icon_minitime

Back to top Go down
 
Cum pregatim cozonacii
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Gastronomie :: Prajituri, prajiturele-
Jump to: