Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Ce citim in Decembrie

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 02, 2010 5:12 am

Uite ca a sosit si decembrie 2010, alhamdullilah. Care-i programul de citit pe luna asta? Planuri si programe dar cu efective sanse de indeplinire , ca altfel raman in lumea "viselor cu ochii deschisi" ca mute alte planuri ale subsemnatei.
Am cateva romane frantuzesti usor de citit, ramase mostenire de la socrul meu, cred ca ma voi lupta cu ele luna asta.
Ce ti-a mai venit de la biblioteca, Yasmine?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 02, 2010 10:35 am

Am de la biblio o gramada de carti. Acum o luna am rezervat Ahdaf Soueif " I think of you" si am luat-o luni abia. Dar pt ca a durat atat de mult si ma plictiseam, am cerut daca au o carte pe care o vazusem candva in raft " Life is more beautiful than Paradise" - Khaled el Berry. Am intrebat degeaba ca n-o aveau si au rezervat-o, ieri m-au sunat sa ma anunte ca a venit si cartea aceasta. Intre timp, acum vreo saptamana, luai doua carti de franceza si italiana, sa mai fac fro doo exercitii sa-mi reamintesc. In plus, cand le-am luat pe ultimele doua, cand sa dau sa plec, vad in raft Criminology. Zic, pot s-o iau si pe asta?? Absolut!!! Si am luat-o!

Asadar, am inceput cartea de criminologie, am citit vreo 20 de pagini din ea, dar se citeste repede. Am inceput ieri I think of you, am citit vreo 80 de pag si mai am 100, sper ca pana maine o termin si ma duc sa o duc sa stiu o treaba, sa ma mai eliberez cu ele. In plus, e pacat sa le iau fara sa le citesc, deci daca m-am bagat singura in asta, va trebui sa si ies...nu? Smile

Deocamdata asta este planul pe decembrie! Astept si sugestiile voastre.

Dupa ce termin cartea lui Ahdaf, am sa ii fac comentariu... Razz .

Spor la citit!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeSat Dec 04, 2010 11:16 am

Aproape am terminat cartea doamnei Ahdaf, probabil azi voi termina si ultimele vreo... 30 de pagini si cu siguranta este ultima pe care o voi citi scrisa de dansa. N-am nimic cu ea, dar nu e genul meu! Am sa explic si de ce! Exista un fel de oameni care o data ajunsi in Occident, marele Occident, cum ar fi Marea Britanie, se dezbraca de caracter si de tot backgroundul capatat in tara de provenienta si preiau cretineste noul stil de viata al societatii. Nu este nici o problema daca asa se considera, ca noua civilizatie este mai de valoare decat prima, insa nu poti avea pretentia sa fii parte din poporul tau pe care-l mentionezi peste tot insa atitudinea si modul de gandire sunt total diferite. Si inca nu diferite oricum, ci in stilul libertin si golanesc, ca sa compenseze probabil lipsa de libertate si golaneala anterioara sau poate pt ca asa e "cool".

Ca sa fiu mai la subiect, cartea I think of you este o culegere sa ii spunem, cu povesti scurte care au mai mult sau mai putin legatura una cu alta, au fost publicate in ani diferiti, chiar foarte diferiti, majoritatea intamplarilor se petrec in Cairo-Alexandria sau diverse zone din Marea Britanie. In mai toate exista ideea de razvratire cumva, femeia care nu accepta o anumita situatie, oricare ar fi ea si se incapataneaza sa isi ia viata in maini asa cum se nimereste. Asta nu inseamna ca se urmeaza o cale decenta si linistita, pt ca altfel povestea n-ar mai avea farmec, n-ar mai amuza pe nimeni...daca se poate spune "amuzament". Majoritatea povestilor au un divort sau o separare sau o neimplinire. Dar neimplinirea este ... hmm... nu asa de importanta precum situatia de divort. Majoritatea au personaje egiptene sau grecesti, eventual ici colo un personaj englez, se descrie viata in Cairo care suna a baraca de Anglia. Acum sa nu intelegeti gresit, nu zic ca orasul Cairo este un oras cu sfinti. A se citi Naguib Mahfuz care a pus pe tava dezmatul din Egipt. Dar l-a descris asa cum este el, cu "stampila" civilizatiei, cu farmecul ei, etc. In cazul doamnei despre care discutam, citesc si nu se leaga nimic. Absolut tot este tipic european iar numele alese impreuna cu diverse cuvinte gen abaya sau galabeya, nu isi au rostul pentru ca atmosfera descrisa nu are nimic in comun cu civilizatia egipteana.

Si totusi trebuie sa marturisesc ca are o imaginatie bogata si talent la descriere. Desi nu e pe placul meu sa citesc despre femei egiptene care scriu mamelor cum s-au culcat cu un nr de X barbati sau cum colega cutare a spus cuvantul "ass" si ce mare lucru? "ass" este perfect normal! sau cum Y este "son-of-a-bitch" ... sau cum copilasul de 3 - 4 ani sarea pe spatele bunicii cand aceasta isi facea rugaciunea si se apleca. (Serios acum, ati mai auzit copii care sa sara ca iezii peste musulmanii care isi fac rugaciunea? poate se mai intampla...cine stie...). In plus, se critica "conditia" femeii musulmane, asa-zis opresiva, care de altfel, in multe cazuri, femeia insasi alege sa fie sclava barbatului. (exemplu dat intr-unul din episoadele in care vecina musulmana are o pasiune pt gatit si constant gateste mancaruri care iau timp, dar in acelasi timp el;e sunt pt a bucura sotul.)

In final cam asa sunt cartile autoarei de aici de la mine. Spor la citit! Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeSat Dec 04, 2010 1:19 pm

Eu traiesc in mijlocul acestei civilizatii egiptene din 2007 si sunt absolut de acord cu tine, Yasmine. Ceea ce pot spune ca femeia egipteana are un caracter foarte puternic, e voluntara si ea e cea care dirijeaza actiunile barbatului. Sintagma "femeia supusa sotului ei" nu mai e de actualitate de mult tare in Egipt. Poate o fi mai existand printre fanatici si extremisti sau printre satucurile uitate de Dumnezeu, dar nu e caracteristica dominanta societatii egiptene.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 05, 2010 12:22 pm

Subscriu!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 05, 2010 2:17 pm

Eu reiau dupa mai mult de 20 de ani un curs in 4 volume: "Langue et Civilisation Francaises" a lui Mauger, aparuta prima data in 1959. eu am cu mine editia din 1964.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 06, 2010 9:47 am

Tre sa fie interesanta Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 06, 2010 4:20 pm

Nu prea ca i in franceza si are si gramatica, heheheh
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 16, 2010 6:39 pm

Cu regret va informez ca nu am reusit sa citesc absolut nimic din toate cartile in franceza pe care mi le propusesem. Tot la Marcel Proust am ramas...
Cele care inca mai aveti timp la dispozitie, profitati din plin ca sa cititi...mai tarziu va fi...prea tarziu.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitimeWed Dec 29, 2010 5:42 pm

Am intrat sa va spun ca am fost la biblioteca sa duc cartile de franceza si italiana, care abia daca au fost deschise. Intre timp, dimineata m-am gandit sa caut alte carti pe care as vrea sa le citesc in viitorul apropiat. Am rezervat online doua carti de Khalil Gibran si una de Alaa al Aswani. Ma bucur tare mult ca le-am gasit si ma bucur mai putin ca sunt in engleza pt ca nu au acelasi farmec ca in romana, franceza sau araba. Am zis ca ma duc si scanez si o pagina ca imi trebuia urgent si gata, nu mai iau nimic ca or sa mi vina cartile, in plus, ma aflu la jumatatea cartii lui Khaled el Berry despre care spuneam mai sus. Mai am vreo 90 de pag.

Dar, cum am intrat in librarie am zis sa dau o tura pe la rafturi. Si am inceput sa culeg...nu m am putut abtine si m am consolat cu ideea ca daca doar le pun pe lista, cine stie cand o sa le am, din experienta stiu ca daca nu le iei la momentul acela, s-ar putea sa nu le mai gasesti si astepti dupa ele si o luna sau mai bine. Deci am luat urmatoarele carti de interes maxim:

1. "Marie Antoinette", Stefan Zweig
2. "Surveys from exile", Karl Marx
3. "Prison life in victorian England", Michelle Higgs
4. "Writing in Enlish - an inavaluable guide to effective writing", George Stern

Acum, acestea toate mai sus mentionate, vor face parte din lectura lunii ianuarie cel mai probabil. Pana la Anul Nou termin cartea inceputa abia.

Spor la citit cititorilor si asteptam alte titluri si opinii captivante. cheers
Back to top Go down
Sponsored content





Ce citim in Decembrie - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ce citim in Decembrie   Ce citim in Decembrie - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ce citim in Decembrie
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Ce mai citim in iunie?
» Ce mai citim în luna Octombrie
» Teoretic, ce mai citim in luna Noiembrie?
» Haideti sa decidem ce anume citim in luna MAI!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Ce planuiesti sa citesti luna asta?-
Jump to: