Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Un nou stil de lucru, o alta viziune

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeFri Jan 08, 2010 9:03 pm

Jurnalul tau de munca in Egipt se cam incheie aici si acum asa-i? Asteptam retrospectiva!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeSat Jan 09, 2010 10:05 pm

Cu parere de rau am incheiat si experienta de munca in Egipt..cel putin cea inceputa. Spun cu parere de rau pentru ca sincer mi-a lasat o impresie extrem de proasta si stiti cum e, chiar daca a fost miere la inceput iar la sfarsit a fost amar, iti ramane ultimul gust. Ideea e ca la mine nu a fost nici pe departe miere insa am incercat pe cat posibil sa vad partea buna a lucrurilor si mai cu seama cea ironica si haioasa astfel incat sa imi sustin tonusul. Ei bine la final..tonusul a decazut brusc si nu mai era cale de intoarcere. Prin asta, vreau sa spun ca am avut parte de a fi prostita pe fata, la propriu, de parca as fi venit de pe alta planeta sau sunt un copil retard care poate fi prostit cum vor ei. Ca sa se inteleaga mai bine despre ce vorbesc, spun ca desi nu si-au tinut promisiunile legate de partea legala, de un contract legal, de un permis de lucru, mi s-a oprit un procent din salariu pe motiv ca ei platesc taxe insa nu au nici un desfasurator si in plus "toata lumea plateste" Este de-a dreptul josnic sa crezi ca cineva te poate crede cand intr-o tara nu figurezi nici macar ca existent, cum poti sa figurezi ca platitor de taxe si asigurari? Asa mi-au spus in fata si au insistat spunand ca nu stiu si nu inteleg eu legea. Adevarul este ca iti trebuie si multa scoala ca sa pricepi "legea". Ideea este ca am plecat pur si simplu si desi mi-au spus sa mai astept pentru ca mai am de luat bani pe cateva zile din ianuarie, nu s-a prezentat nimeni cu ei pana spre sfarsitul zilei si nici azi nu a binevoit nimeni sa sune sa ma anunte. Nu din alte considerente ci doar din faptul ca depasisera limita si pt ca ei oferisera banii aceia. Si cam asa se incheie un nou sezon de munca...slab din mai toate punctele de vedere, macar am avut sansa de a invata mai multe despre obiectivele turistice, locuri si alte minuni ale Egiptului si ale catorva tari invecinate. Macar atat Smile si macar pentru faptul ca am citit la serviciu, am stat la povesti, am scris pe forum...da!! Atat a fost pozitiv si nimic mai mult Smile Astept noi "provocari" si sper sa am cat mai multa rabdare cu viata si cu unii a caror viata se scurge fara a-si utiliza ce au in dotare Razz .
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 24, 2010 10:23 am

Revin la jurnalul meu din Egipt...e imposibil sa ma abtin!!!

Sunt in Romania de aproape doua luni si zilele trecute deschid din plictiseala Skype-ul si vad mesaje multe de la fostul coleg din Cairo ca vrea sa discute urgent cu mine. Zic na, i s-o fi facut dor omului. Ma contacteaza el sa imi spuna ca firma lor va participa la un targ international la Bucuresti, incepand cu data de 25 mar pana pe 28. Stiam de targ, ca doar eu facusem cercetarile si le-am dat toate detaliile inca din noiembrie. Ce vroiau ei acum, sa particip ca si asistenta a celebrului director de vanzari mai sus mentionat cu alte perle. Am acceptat bucuroasa mai ales in ideea ca am timp destul si nu am cu ce il umple si nu mai zic ca imi mai scot si niste bani. Am si negociat cu ei putin pentru ca vroiau sa fie hoti si sa ma deplasez eu pana acolo pe putini bani dar in final au acceptat oferta mea adica dublu fata de cat oferisera ei. Toate bune si frumoase, vorba aceea, ma pregateam de plecat la Bucuresti, adica ar fi trebuit astazi, ca sa fiu maine in prima zi acolo. De aproximativ doua-trei zile am intrebat-o pe fosta sefa detalii in plus, eventual programele turistice, cotatii, unde este standul, cum il gasesc pe ametitul de director si tot asa. A tinut secret, mi-a trimis doar un pliant scanat fata - verso cu informatii la fel de eronate ca si pana am plecat eu de la ei, restul de detalii urma sa le primesc ieri. Nu m-am obosit prea tare sa ma mai pregatesc de plecare stiind stilul lor de a-si respecta termenele. Vroiam totusi sa stiu daca ma pot apuca de altceva intre timp sau anulez cazarea la una din prietene. Spre surprinderea mea, aseara fosta mea sefa era distrusa spunand ca directorul inca nu a primit viza pentru Romania, lucrurile stau destul de grav pentru ca au platit o gramada de bani pentru inchirierea spatiului la Romexpo si acum nu are cine sa reprezinte firma. Vroiam sa fiu stupefiata dar nu puteam pentru ca doar ce avusesem si alte experiente cu ei cu problema timpului. Ei sunt asa un fel de oameni care cred ca totul se poate oricand iar daca amani ca nu termini aranjamentele la timp, nu e nici o problema. Totusi nu imi puteam inchipui ca nu si-au luat masuri de precautie, daca tot stiau ca sunt de acord cu participarea la targ, oare de ce nu mi-au trimis mie materialele si tot ce aveau pregatit, macar asa sa aiba un spate asigurat, in ideea ca daca amaratul lor nu vine, ma pot duce eu singura (desi nu e indicat). In aceasta dimineata, fosta sefa mi-a comunicat ca incearca in disperare sa faca ceva sa imi trimita mie pachetele cu materiale si sa merg eu de una singura la targ sa ii reprezint. Very Happy Yuhuuu....este ora 11, eu de la Iasi la Bucuresti fac 7h in conditiile in care prind un tren imediat, maine la ora 9 incepe targul Very Happy cine si cum are timp sa aranjeze toata treaba din Cairo pana aici?? Very Happy tananana!!! Am tinut sa discut cu fostul coleg, el fiind mai deschis si mai intelept dupa parerea mea. Omul mi-a zambit larg si smechereste spunand: be coooooooool and strong!! vei merge la targ singura si te vei descurca!!!! Very Happy Dar bine, ma duc zambilica la targ?? asa ca aia micii prosti stand sa impart fluturasi?? Si cand primesc eu chiar si fluturasii?? Very Happy Este o absurditate, ei sunt peste masura de stresati, eu ma gandesc ca maine nu se poate participa in nici un caz ci abia de a doua zi, Razz am sa merg acolo si-am sa pierd vremea intr-un stand nestiind ce sa fac exact, neputand lua decizii la propriu pentru ca nu am nici macar o carte de vizita sa fiu autorizata spre a face asta, mai mult, de unde stiu eu ca deciziile mele vor fi pe placul egiptenilor, ca mai tarziu sa imi iau shuturi ca n-am procedat bine Very Happy Pana la urma, daca e vorba doar de a nu-mi bate capul, cred ca pot sta lejer intr-un stand impartind fluturasi si spunand oamenilor ca ii reprezint pe egipteni din hobby. Razz Si uite asa renumele firmei va ajunge peste tot si in loc sa creasca nr de bile albe, vor creste alea negre. Very Happy

Nu stiu sincer cum se cheama proasta organizare si incapatanare, pentru ca am si insistat sa am materiale, macar produsul in sine in format electronic, mi-am oferit disponibilitatea si seriozitatea intr-un business care n-ar trebui sa ma priveasca atat de mult. Oamenii astia judeca mai rau decat un copil de 4 ani care nu are notiunea timpului si a responsabilitatii.

Pana una alta, am sa ma ridic totusi din pat si-am sa dau o tura pe afara meditand asupra existentei umane. Razz Va doresc o zi insorita si multa multa intelepciune, populatia globului chiar se pare ca are nevoie..Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 24, 2010 3:38 pm

Heheheh, nostima povestea, asteptam continuarea...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 24, 2010 4:09 pm

Imediat si continuarea pana la sf zilei...pup!!!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 24, 2010 6:24 pm

Continuarea a fost asa:

Dupa ce jumatate din zi am stat degeaba, pe la orele 3 PM, am fost intrebata cam cat ar costa sa fac eu brosurile, carti de vizita si niste cd-uri cu profilul companiei lor, cam cati bani ar trebui ei sa trimita. Le-am dat o suma orientativa despre care oricum au comentat ca ar fi foarte mult si inca mai tarziu am realizat ca sumele finale se ridicau ceva mai sus insa nu isi mai avea rostul sa schimb ceva, altfel ar fi zis ca nu sunt eu serioasa, prin urmare am sa fac un nr mai mic de brosuri. Au mai stat sa analizeze problema, le-am dat mura-n gura vorba aceea, toate detaliile, am intrebat de absolut tot, am cerut sa se organizeze toata lumea sa nu ma duc acolo varza. Bine, tot varza am sa ma duc si nu stiu cum am sa ma descurc si ce sa le spun unor oameni intr-adevar directori de vanzari si oameni din lumea intreaga cu experienta zdravana in turism. Am cerut programe si cotatii si mi s-a spus ca daca cineva doreste ceva, sa trimita mail in Cairo...hohoooo....si daca cineva ar vrea o colaborare, de asemenea. Cu alte cuvinte cioara vopsita de pe gard, care chiar si vopsita cum e, tot zboara cand sa pui mana pe ea. Astept insa sa mi se dea nr. al tranzactiei si numele senderului sa pot ridica banii de la western union. Cu toate acestea, nici daca vreau, nu am cum sa ajung maine dimineata la targ. La cum decurg lucrurile, nu am vrut sa ma deplasez pana la bucuresti fara sa am certitudinea ca am banii sa platesc toate materialele macar. Asadar, vorba unei prietene, cred ca mai in castig iesim toata lumea daca merg si impart pliantele in nr de vreo 300 in diferite cutii postale sau pe strada. Razz

Sunt doar nervoasa de incetineala lor pentru ca puteau inca de dimineata sa ma anunte ca vor sa ma ocup de pliante si alte materiale, sa fi trimis banii deja si acum eram in tren catre Bucuresti, maine ma prezentam la targ la fel de floricica, dar macar eram din prima zi.

In fine, ideea este ca mai am si un interviu care nu a putut fi amanat pe luni, doar maine sau poimaine se putea tine, asa ca l-am pus pentru ora 12 sa am vreme sa plec. Pe langa asta, va fi si test de lb franceza, capul meu nu mai sta la nici o franceza, nu ma pot concentra sa mai repet nimic, dar am sa ma stradui si ma duc sa vad despre ce e vorba, nu am ce pierde Razz.

Asadar, urati-mi bafta zilele acestea pentru ca am sa ma fac de ras grav Very Happy

Pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 24, 2010 6:40 pm

Succes mult la interviu si parerea mea e ca ar trebui sa-i lasi balta, doar de mult si-au dovedit ineficienta. vor fi singurii care vor pierde, ce sa-ti bai tu capul?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 25, 2010 8:55 am

Ehh...asta e, daca tot m-am bagat! acum merg pana la capat, nu mi-e felul sa las balta la mijloc. In plus tocmai ce am primit banii si ma pregatesc sa imi fac bagajul, ma duc la interviu apoi la gara. Tin sa spun ca au trimis banii din China, precum iti spuneam aseara Admin, ceea ce inseamna ca pana la ora 3 si jumatate n-am reusit sa dorm pt ca nu puteam sa dau de fiinta aia, mi se intorcea mesajul, nu stiu de ce, ca numarul fusese scris corect. La ora 4 m-a sunat ea sa mai verifice cu mine o data detalii, la 4 si un sfert mi-a dat mesaj cu codul de la banca, la 6 si jumatate mi-a dat mesaj fosta sefa din cairo sa ma intrebe daca am primit banii. Nu-mi venea sa cred, pai eu cand ii ridicam??? noaptea??? i-am raspuns si i-am spus ca la ora 4, ora mea, abia mi-a dat codul bancii, e ora 6 juma, sa asteptam totusi ora 9 sa deschida banca. La 7 si ceva m-am trezit nu mai stiu de ce. La 8 juma a sunat alarma, am fost sa ridic banii si cam asa. Sunt de altfel prastie de somn. In final am sa ma bucur ca mai vad una lume pe la Bucuresti si mai important ca imi recuperez niste lucruri utile lasate pe la prietena mea. Oricum luni la 5 dimineata sunt inapoi la Iasi inshaallah. Gata, ma duc, ne mai scriem cand ma intorc Very Happy sper sa vin cu vesti bune sau macar amuzante. Pup!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 25, 2010 10:38 am

revin cu noutati, interviul s-a dus de suflet pentru ca animala care m-a sunat, m-a intrebat: vad ca sunteti din Iasi. am raspuns ca da. Si puteti veni maine la un interviu? i-am zis ca ar fi de preferat luni pentru ca voi pleca din localitate iar ea a sustinut ca vineri e ultima zi in care mai pot participa la interviu. Am zis initial ca ma gandesc, sa vad cum decurc treburile. Ea a sustinut sa imi dea mail cu ora interviului desi s-a cam balbait, la ora 2 e bine? Zic haideti sa lasam asa, ea intreaba iar, deci la ce ora...ahh, da da, ma scuzati, la ora 2:D Zic da. E bine. Si ghici ce, azi ma uit bine pe adresa interviului, BUCURESTI, am vazut str. Independentei si am fost sigura ca e Iasi, nu-mi trecea prin minte ca aia la tel nu ma pune in tema, cu atat mai mult cu cat nu e distanta Ploiesti-Bucuresti. Prin urmare, am pierdut interviul.

Numarul 2: sun la Romexpo, nu exista nici o firma inregistrata pe numele celei din Egipt. Am paralizat, cum vine asta???? femeia de la dispecerat tipa la mine ca nu o prea intereseaza. Desi cerusem zilele trecute o dovada a platii, o dovada de intrare, cum ma primesc aia asa pur si simplu, nu mi s-a dat. Acum, discut cu tipa din Cairo, si ea shocata imi trimite totusi dovada platii si se pare ca ei au platit unei alte firme, Ambasada Egiptului in Polonia dupa cate pot intelege, tipa din Polonia nu raspunde la mail dar tipa din Cairo ma indeamna sa o sun...pe banii mei!!!! no way!!!!! atunci sa sun un amic al directorului de vanzari care a facut toate aceste incurcaturi. Sun la el si ma ia la ture ca de ce nu raspund la e-mail-uri, ca directorul incearca sa dea de mine de vreo trei zile si nu sunt de gasit. Mai sa fie...o intreb pe tipa din Cairo ce inseamna circul asta, ea imi pune un zambet linistitor, nu imi era adresat mie mesajul, domnul din Romania a crezut ca sunt tipa din Polonia, pe ea o cauta ei acum in disperare. Prietena mea din Bucuresti care incerca sa ma ajute cu info si idei, deja e capiata de cap, cel care face materialele e si el capiat de cap iar eu nu mai zic. I-am sunat si cred ca in urmatoarele cateva minute le trimit banii inapoi si le spun sa ma lase naibii in pace ca numai incurcaturi am si ma enervez si de pomana dracului.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 25, 2010 12:36 pm

Curat Caragiale! No comments!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 9:22 pm

Sa continui cu circul. Am ajuns la Bucuresti franta si capiata, am dormit fix cateva ore pe noapte, nu mai mult de vreo patru pentru ca de dimineata pana seara aproape eram la targ, dupa aceea mai faceam o ora si jumatate pana acasa la fata unde am stat, apoi o seara la Marriott, o seara la o prietena ca era ziua ei deci inainte de asta umblat dupa cadou, nebunie la maxim. Am innebunit egiptenii, stiam eu ca sunt idealul lor Razz , am stat de vorba cu multi oameni si le-am spus despre Egipt, le-am dat sfaturi, le-am povestit. In concluzie a fost frumos dar extrem de obositor. Cat despre firma din Cairo, nu m-a sunat nici unul sa ma intrebe nimic, am tinut legatura cu managera pentru ca sunt eu fata de bun simt si am intrat pe MSN special ca sa o pun la curent cu noutati. Apoi am cerut la modul urgent si imediat sa mi se trimita un contract si cateva programe cu preturi. Mi-au zis ca ce atata graba, daca nu le va place, ii pierdem pe potentialii parteneri. II pierdem oricum ca nu avem nimic concret sa le aratam, ce sa mai, mai rau de atat nu poate fi. Ei doreau sa mai studieze piata...ce era de studiat??? directorul lor cand venea la stand nu era pus la punct, sau cum??? In fine, nici nu se terminase expozitia si deja ei imi cereau un raport si cartile de vizita scanate. Razz Eeeeeeeeee, lasa ca nici pana acum n-am facut raportul, il fac maine de dimi si am de zis multe. Very Happy Poate se hotarasc sa ma cheme inapoi in cairo si sa-mi ofere job de director vanzari ca sigur as face din firma aia un adevarat paradis Very Happy

Cam atat, o sa urmeze si urmarea..Smile)) daca se poate spune asa Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 9:39 pm

Adevarul este ca nu ma asteptam la o colaborare cu ei din Romania. Sper sa schimbe directorii de acolo, sunt destul de inapoiati...Asteptam continuarile... e ca intr-o telenovela , hehhehehe. Basketball
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Un nou stil de lucru, o alta viziune
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Ce muncim in afara granitelor Romaniei :: Jurnal-
Jump to: