Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Lecturile lui Noiembrie

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeSun Nov 01, 2009 9:57 pm

Sa speram ca voi avea si mai mult timp liber pentru citit ( dum spiro spero Razz ). Luna aceasta este dedicata lecturilor religioase, incepand cu Coranul , traducerea sensurilor in romanasi mai am vreo trei carti in engleza:

- "Dealing with Worries & Stress" by Sheikh Muhammed Salih Al - Munajjid
- "Supporting the Rights of the Believing Women" written by Umm Salamah As - Salafiyyah
- "Muslim's Character" - by Muhammad Al - Ghazali

Sa speram ca luna asta voi fi ceva mai vrednica decat in celelalte doua precedenta. Pai daca nimeni nu ma incurajeaza? Nu am suporteri Sad
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 12:03 am

Al Ghazali din cate stiu eu era mare om...si are multe lucrari scrise, este printre personajele dominante in scrierile islamice....sa ma anunti dupa ce termini ca doresc sa o citesc si eu. Very Happy

Si nu uita sa citesti Gibran...musaaaaaaai.....asta pentru purificarea creierului si sufletului :p
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 12:08 am

Da, ai dreptate, cand termin cartea ti-o imprumut. Eu am o prietena englezoaica la scoala, mi a adus un vraf de carti in engleza de citit. Printre ele era si cartea asta, sunt sigura ca va accepta cu placere sa o citesti. Cam ce planuri de lectura ai pe noiembrie?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 9:08 am

Sincer eu nu tin lista..am perioade cand citesc mult si perioade cand n-as mai deschide nici o carte, cum se intampla si cu filmele de exemplu. In plus, mai tine si de starea mea de spirit ca sa zic asa si in functie de ea, aleg tema cartii. Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 10:07 am

Ok atunci spune-ne ce anume citesti acum .
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 12:49 pm

Acum nu sunt in nici o carte bagata...ca am citit in weekend Profetul si Fata capitanului (Puskin). asa ca pauza...azi vad film...si curand am sa ma apuc sa citesc Exilul si Imparatia de Camus. Very Happy

Ai alta idee?
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 10:39 am

Continuare....in ultima vreme citesc despre Istoria Egiptului Antic si toate obiectivele turistice, stilul de viata al faraonilor, culturi....etc Smile Si chiar cred ca oamenii aia nu stateau degeaba deloc Smile)
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeSun Nov 15, 2009 11:10 am

Vrem amanunte Yasmine ca ne-ai incitat destul. Sum - up the book, man! Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 7:33 am

Ma apucasem si ieri sa iti raspund cat eram la serviciu insa m-au tot intrerupt niste colegi si am sters tot, am zis ca scriu de acasa. Acum iaca e dimineata si iar nu stiu cat timp am pana plec la munca insa am sa dau cateva idei generale si mai dezvolt cum prind timp. Very Happy

Daca stau bine sa ma gandesc, chiar cred ca egiptenii din vremea faraonilor nu stateau deloc degeaba, parca isi puneau targeturi sa construiasca si iar sa construiasca si inca cu gust.

Ceea ce stim noi in general este ca exista niste piramide undeva si ca exista valea regilor. Ei bine...incepand de la nord si pana la sud la granita cu sudan, cu precadere de o parte si de alta a nilului, o sa vezi generatiile de acum mii de ani. Ca o mica introducere, probabil deja multi stiu ca vechii egipteni constriau: temple pt venerarea zeilor si morminte pt faraoni. Avand in vedere ca erau politeisti si credeau ca moartea nu este decat o trecere intr-o alta viata si isi ingropau cu ei mancare si bijuterii...adica o intreaga avere iar mormintele trebuiau sa fie foarte rezistente pt a rezista atacurilor hotilor. Cat despre temple e clar ca trebuiau sa fie marete, impresionante ca doar reprezentau casa zeului. Toate au fost construite din blocuri de piatra pe care le carau in general pe nil.

Acum mi-ar fi greu sa descriu fiecare locsor in parte pt ca sunt chiar foarte multe, insa marea majoritate a templelor si a locurilor insemnate istoric sunt in partea de sud a egiptului, numit si upper egipt,,,adica: luxor-aswan-abu simbel.

Nu stiu daca se stie despre Abu Simbel...pt ca despre valea regilor si templul lui isis (cine a fost isis??? raspuns: o marca de ceai complet natural Smile) - raspuns partial adevarat), piramide etc s-a tot spus. Abu Simbel se afla in sud, la granita cu sudanul, un templu imens construit de ramses al II-lea...avea problema asta omul, sa construiasca mai ales statui care sa il reprezinte...templul este sapat efectiv intr-un munte, fatada are 33 de m inaltime si 38m latime. Intrarea in templu este "pazita" de patru statui ale lui Ramses cu inaltimea de aproximativ 27 de m....ceea ce este impresionant este faptul ca piatra nu a fost pusa una peste alta pt a atinge nivelul asta ci este efectiv un bloc de piatra sculptat. Pe langa statuile lui ramses, este reprezentata de asemenea si familia acestuia.


Arata cam asa:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Abu_Simbel%2C_Ramesses_Temple%2C_front%2C_Egypt%2C_Oct_2004.jpg

Am sa revin cu amanunte caci trebuie sa plec la lucru Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 9:42 am

Multumim frumos Yasmin,

asteptam continuarile!

sper sa fiu in stare sa scriu si eu cateva randuri despre cele citite de mine!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitimeMon Nov 16, 2009 10:16 am

Very Happy....mergand mai departe, vroiam sa spun ca se poate ajunge in Abu Simbel prin cateva mijloace de transport cum ar fi: cu avionul (exista aeroport acolo desi abu simbel nu detine mai nimic de vazut in afara templului), cu abutobuz/masina..siiiiiiiii, cu vase de croaziera!!! aici apare partea interesanta. Pt cine doreste sa treaca prin 70% din istoria antica poate lua un vapor incepand cu Luxor unde va vizita minim valea regilor si templul reginei hatchepsut, pe la mijlocul distantei intre Luxor si Aswan exista templul Edfu si Kom Ombo, aproape de Aswan exista Insula Elefantina, in Aswan exista Unfinished Obelisk si Philae...continuand calatoria imaginara deocamdata..Smile), o sa gasim Lacul Nasser si in final Abu Simbel. Cam asa se pot parcurge aproximativ 500 de km...pe urmele vechii civilizatii.

Sper numai sa gasesc timp si sa descriu in mare cel putin principalele obiective turistice, sa adaug si cateva poze...si apoi mai vedem! Smile Insa cred ca mai interesant este de vazut decat de citit. Apoi chiar cred ca Egiptul imbina perfect cultura, civilizatia, istoria si modernismul, pozitia geografica este in avantajul tarii din orice punct de vedere. Mi-as dori ca acesti oameni insa sa stie sa se foloseasca de ele si sa progreseze. Very Happy
Back to top Go down
Sponsored content





Lecturile lui Noiembrie Empty
PostSubject: Re: Lecturile lui Noiembrie   Lecturile lui Noiembrie Icon_minitime

Back to top Go down
 
Lecturile lui Noiembrie
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Lecturile lunii iulie
» RELATIA PSIHOTERAPEUTICA: 27-29 NOIEMBRIE 2009
» Teoretic, ce mai citim in luna Noiembrie?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Ce planuiesti sa citesti luna asta?-
Jump to: