Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Literatura araba!

Go down 
3 posters
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeFri Oct 30, 2009 9:33 pm

De cum am intrat, mi-am aruncat un ochi pe forum si am observat ca nu exista info despre literatura araba. (daca gresesc sa ma corecteze cineva pls).

As dori sa va intreb cum vi se pare textul de mai jos:

„Copiii voştri nu sunt copiii voştri.
Ei sunt fiii şi fiicele dorului Vieţii de ea însăşi îndrăgostită.
Ei vin prin voi dar nu din voi
Şi, deşi sunt cu voi, ei nu sunt ai voştri.

Puteţi să le daţi dragostea, nu însă şi gândurile voastre,
Fiindcă ei au gândurile lor.
Le puteţi găzdui trupul dar nu şi sufletul,
Fiindcă sufletele lor locuiesc în casa zilei de mâine, pe care voi nu o puteţi vizita nici chiar în vis.
Puteţi năzui să fiţi ca ei, dar nu căutaţi să i faceţi asemenea vouă,
Pentru că viaţa nu merge înapoi, nici zăboveşte în ziua de ieri. " (Despre copii)


Iubiţi vă unul pe altul, dar nu faceţi din Iubire o oprelişte,
Fie, mai degrabă, o mare vălurind între ţărmurile sufletelor voastre.
Umpleţi vă, unul altuia, cupa, dar nu beţi dintr o singură cupă.
Împărţiţi vă pâinea, dar nu mâncaţi din aceeaşi bucată.
Cântaţi şi dansaţi şi veseliţi vă laolaltă, dar faceţi ca fiecare să rămână singur,
Întocmai cum strunele lăutei sunt singure, în timp ce vibrează în aceeaşi armonie.

"Dăruiţi vă inimile, fără a le lăsa, însă, una în paza celeilalte,
Pentru că numai mâna vieţii vă poate cuprinde inimile
Şi ţineţi vă alături, dar nu chiar aşa de aproape,
Căci coloanele templului înălţate s la anume distanţă,
Iar stejarul şi chiparosul nu cresc unul în umbra celuilalt.” (Despre casatorie)

Textul este luat din "Profetul" , Khalil Gibran.

Astept pareri Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 10:28 am

Textul respectiv are o curgere interioara naturala. Atat imaginile poetice cat, mai ales ideile, sunt dispuse asemenea curgerii naturale a unui izvor. Mi-ar placea sa aflu daca "Profetul" a fost scris initial in araba sau in engleza? Pentru cei ce nu stiu, Khalil Gibran e un scriitor crestin de origine libaneza care a trait in a doua parte a vietii sale in America.
Daca mai sunteti interesati de alte texte scrise de el, le gasiti si aici:
http://www.ceruldinnoi.ro/pages/Kahlil%20Gibran%20Iisus%20-%20Fiul%20Omului.htm
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 10:29 am

yasmine wrote:

„Copiii voştri nu sunt copiii voştri.
Ei sunt fiii şi fiicele dorului Vieţii de ea însăşi îndrăgostită.
Ei vin prin voi dar nu din voi
Şi, deşi sunt cu voi, ei nu sunt ai voştri.

Puteţi să le daţi dragostea, nu însă şi gândurile voastre,
Fiindcă ei au gândurile lor.
Le puteţi găzdui trupul dar nu şi sufletul,
Fiindcă sufletele lor locuiesc în casa zilei de mâine, pe care voi nu o puteţi vizita nici chiar în vis.
Puteţi năzui să fiţi ca ei, dar nu căutaţi să i faceţi asemenea vouă,
Pentru că viaţa nu merge înapoi, nici zăboveşte în ziua de ieri. " (Despre copii)


Astept pareri Smile

Lasand la o parte frumusetea metaforelor folosite aici, cele doua strofe contin idei pedagogice de calitate superioara. Floare de Martie, daca citesti, te rog sa -mi confirmi: am sau nu dreptate?
Copiii nostri sunt individualitati diferite, complet distincte de noi insine. Ei vin prin intermediul parintilor, dar sunt creatii ale Divinitatii. Parintii sunt doar intemediari in drumul lor de la obscuritate catre lumina. Cea mai buna pedagogie este sa le respectam, sa le intarim personalitatea, nu sa o strivim. Le putem darui dragoste din plin, dar nu-i putem inzestra cu propriile dorinte, cunostinte, expectatii. Mamele sunt doar o gazda a trupului fatului dar sufletul e dar ceresc la care numai divinitatea are acces. Nu-i putem crea pe copii dupa chipul si asemanarea noastra, putem doar sa luam exemplu de ganduri si suflet curat si neintinat de la ei. Putem experia neprihanirea copiilor dar nu-i putem perverti, nu le putem schimba sensul vietii. Fiecare e stapan pe propria personalitate. Timpul nu e static, totul e schimbator, totul curge...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 2:59 pm

Foarte frumos ai spus Admin. Ma bucur ca intram si in sfera aceasta. Khalil Gibran este un scriitor de o valoare extraordinara iar ca sa citesti lucrarile sale este nevoie de o anumita stare si intelegere, nu este deloc simplu de citit si pt multi ar parea plictisitor insa...cine reuseste sa isi deschida urechile, sufletul si mintea...este ceva extraordinar si pur.

De altfel ca sa fac o mica paranteza...scriitorii arabi in general au avut calitati deosebite si darul impletirii cuvintelor inca de sute de ani.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 3:16 pm

Si ca sa raspund si la ce spuneai Admin cu privire la limba in care au fost scrise lucrarile lui Gibran, ele au fost in araba initial, majoritatea insa au fost publicate in engleza. Lucrul acesta datorat plecarii lui in America.

Din sursa wikipedia, am aflat ca Profetul a fost scrisa in engleza insa as tinde sa zic ca nu a fost asa. Am sa ma mai documentez si iti spun sigur.

O zi frumoasa! Smile
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat Nov 14, 2009 7:13 am

Si uite cum am lasat subiectul acesta neterminat..Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat Nov 14, 2009 11:04 am

Lasa , nu te nelinisti ca o sa ne reapucam de toate literaturile, inshaalah nu numai de cea araba. Ai "putintica rabdare" stimabilo Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeSat May 22, 2010 10:40 am

Buna dimineata!

Sa revenim putin la literatura araba pe care am lasat-o balta. A reusit cineva sa citeasca "Baietii de pe strada noastra" , cartea marelui scriitor Naguib Mahfuz? Astept pareri...Razz mai tarziu am sa comentez putin despre ea dar pana atunci va las timp de gandit si replica Very Happy hihi!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeMon May 24, 2010 9:48 pm

Din pacate, nu am citit-o, dar tare mult mi-ar placea... Numai ca nu stiu cum sa fac rost de aceasta carte aici ( macar in engleza, ca in romana nici macar nu pot visa). Singurul text pe care -l am in format electronic este ;"The Day the Leader Was Killed". nici macar pe asta nu am reusit sa o termin. In ultima vreme m-am dovedit a fi inconsecventa cu propria hrana spirituala.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeWed May 26, 2010 12:45 pm

Din pacate nu am nici cum sa o scanez pt ca este imensa...are 500 de pagini si ma prinde anul nou 2012 pana o fac...cand o sa am bani, ti-o trimit prin posta si aia e Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeWed May 26, 2010 12:59 pm

Multumesc frumos!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeThu May 27, 2010 10:58 am

Revin....Admin, cand imi poti trimite si mie The Day the Leader Was Killed? cred ca se refera la Anwar Sadat, nu? eu sunt o mare fana a acestui autor, pana mor vreau sa apuc sa ii citesc toata opera. Pup!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeThu May 27, 2010 11:11 am

Da. ti-o trimit chiar acum.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
kali

kali


Posts : 18
Join date : 2010-05-27

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeThu May 27, 2010 3:50 pm

Profetul...este una dintre cartile mele preferate...incredibile idei si stari pe care le transmite...
Am auzit si de Naguib Mahfuz, in librariile din Bucuresti chiar sunt cateva carti de el,am auzit ca e interesant. nu stiti si versiuni pdf ale cartii?
si o alta carte pe care o caut,tot in pdf, este Harta iubirii de Ahdaf Soueif...
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeThu May 27, 2010 4:03 pm

Nu stiu nimic in pdf, eu am cartile lui ...destule din ele..in format fizic doar...Uite are Admin cartea de mai sus. Daca gasesti in plus, fii buna si da-ne si noua Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeFri May 28, 2010 10:12 am

Ana - Khali, trimite-mi in pm o adresa de email si-ti trimit cartea respectiva.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
kali

kali


Posts : 18
Join date : 2010-05-27

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeFri May 28, 2010 8:06 pm

Multumesc,am trimis adresa.
Back to top Go down
kali

kali


Posts : 18
Join date : 2010-05-27

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeWed Aug 18, 2010 11:07 pm

Pentru cine este interesat/a de cartile lui Naguib sau a altor scriitori egipteni,la biblioteca metropolitana din bucuresti se pot gasi cateva.... surpriza pt mine:)
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitimeWed Aug 18, 2010 11:42 pm

Multumim Kali si ne pare rau de nu se poate pt ca noi cititorii fideli (de pe forum) ai autorilor arabi, nu ne aflam la locatie sa putem imprumuta! Sad
Back to top Go down
Sponsored content





Literatura araba! Empty
PostSubject: Re: Literatura araba!   Literatura araba! Icon_minitime

Back to top Go down
 
Literatura araba!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ce este literatura? - Alaa Al Aswani
» Iubitorilor de limba araba...

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Exotismul literaturii arabe-
Jump to: