Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Introducere in topic

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 8:24 pm

Tema principala a acestui subiect de discutie este cea a relatiilor. Vom explora... ce sunt..., cum functioneaza. .., cum nu functioneaza si tehnici prin care sa ne intelegem pe noi insine si comportamentele legate de ele. Datorita erei in care traim, relatiile s-au schimbat, normele sociale sunt altfel acum fata de anii '50 si bineinteles ca exista diferente de la cultura la cultura. Relatiile bune amplifica tot ceea ce faci. Majoritatea problemelor nu ar exista daca relatiile ar functiona armonios. Cum ne adaptam noilor schimbari culturale sau sociale? Ce tactici folosim pentru a mentine o relatie sanatoasa intr-o familie mixta?

Iata doar cateva sugestii pentru temele pe carele putem abordata:

1. Curajul in relatii;
2. Comunicarea;
3. Acceptarea;
4. Descoperirea in fata celuilalt si provocarea
5. Cum sa imbogatesti relatiile.
6. IUBIREA explicata - doar cat s-o recunosti...
7. Teama in relatii

Va invit sa exploram rolul autenticitatii in relatii, sa descoperim cum sa fim noi insine… si in acelasi timp cum sa participam in mod real la o relatie vie. Haideti sa invatam impreuna cum sa evitam plafonarea si teama de a discuta cu ceilalti, teama de singuratate, cum sa construim o relatie in care ambii parteneri se regasesc si se dezvolta, atat impreuna cat si fiecare in parte!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 11:00 pm

Draguta introducere, dar atat de complexa ca nici nu stiu cu ce as putea sa incep. Complexitatea relatiilor umane e infinita, si unica ptr fiecare situatie precum amprentele sau ADN. M-a distrat expresia "familii mixte", as vrea sa-mi spui la ce te referi.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 11:15 pm

Iti dau un exemplu de "familie mixta" - a mea. Eu sunt romanca, sotul meu este egiptean, am un baiat roman si o fetita egy - romanca. Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 11:23 pm

Greu ma prind. Si ce limba e de baza ptr cea mica? Ca ea e media ce va uneste pe toti si-s curioasa.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 11:48 pm

Rahma e prea mica sa-mi dau seama de limba predominanta. Spune doar cateva cuvintte in romaneste si vreo doua, trei in araba. Dar mai mult sporovaieste in romana. Am avut vacanta de vara si a fost acasa cu mine si fratele ei . Am vorbit exclusiv romaneste.
De pe 23 septembrie incepem scoala , ea va merge cu mine si ma va astepta pana imi termin programul de lucru intr-o camera numita "baby room". Ingrijitoarele de acolo vorbesc, bineinteles, araba. Banuiesc ca Rahma va fi fluenta in araba.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 9:52 pm

Inteleg, si e de asteptat asta (sa vb predominant limba de circulatie din jurul ei), ma astept insa sa aiba perioade alternative de asimilare a limbii utilizate, mai ales ca stiu ca la voi se vb multa engleza, deci ea va fi ... trilingva (exista cuvintul?).
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 11:19 pm

Ei cu Rahma e putin mai complicat si, sincera sa fiu, nu stiu ce s-o alege de copilul asta, saraca. Are araba si romana ca limbi materne, la scoala ma va auzi vorbind exclusiv in engleza, pe mine si pe fratele ei ( Robert e in aceeasi scoala ) iar acasa eu cu tatal ei comunicam in franceza. Dumnezeu stie ce-o vorbi mai intai si cum. Mi-e sa nu faca vreun coctail din patru limbi No No
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeWed Sep 09, 2009 12:03 am

Nu trebuie să fii îngrijorată în legătură cu fetiţa, Admin. Pe moment lucrez la un articol şi nu am timp să-ţi dau câteva informaţii legate de subiect, dar fii liniştită, sunt soluţii pentru această situaţie.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeWed Sep 09, 2009 12:58 am

Buna seara sau mai bine zis buna noaptea. Multumesc pentru vorbe bune si incurajare, Floare. Asteptam articolul, cred ca va folosi tuturor. Voi crea un topic nou de discutii in acest forum psihologic. O sa discutam despre copiii nostri!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeThu Sep 10, 2009 12:53 am

Ca să te liniştesc, Admin, am să încep cu vestea bună: potrivit studiilor unor psihologi, copiii pot învăţa cu uşurinţă două, trei şi chiar mai multe limbi concomitent, cu condiţia respectării de către voi, părinţii, a unor reguli pe termen lung. Bilingvii au performanţe superioare în ceea ce priveşte rapiditatea vorbirii şi au o mai mare capacitate de analiză subtilă a materialului lingvistic, deoarece ei sunt puşi permanent în situaţia de a trece rapid de la comunicarea într-o limbă la comunicarea în altă limbă, asociind limba cu persoana care o vorbeşte.
Chiar dacă pentru părinţi asta constituie o problemă, e doar problema lor, nu şi a copilului. Copilul se naşte în familie şi primele sale legături sunt cu membrii familiei. Familia este mediul primar al socializării copilului. Socializarea presupune învăţarea, prin interacţiune cu ceilalţi, a unor modele de comportament, de limbaj, a unor reguli etc.
Prin urmare, una dintre formele de învăţare socială este învăţarea prin imitaţie. Copilul imită ce spun sau fac mama, tata, fraţii, persoanele cu care vine în contact. De aceea e important ca una din limbi să devină „limba maternă” şi este limba în care mama îi vorbeşte copilului, în cazul tău, limba română. Limba română va fi asociată de Rahma cu vocea ta caldă, cu dragostea şi afecţiunea cu care îi vorbeşti. Şi pentru că sigur ai vorbit în româneşte în perioada cât ai fost însărcinată, Rahma te-a auzit şi s-a obişnuit cu limba română încă dinaintea naşterii. Există studii care susţin această idee.
E recomandat ca atunci când este şi tatăl, să vorbească cu el limba lui, araba, pe care o va asocia cu vocea lui, cu afecţiune şi dragostea primită de la el. Astfel va trece de la o limbă la alta fără efortul pe care şi-l imaginează părinţii că l-ar face copilul. Important e să nu fie forţată să vorbescă dacă la un anumit moment dat ea nu vrea să facă acest lucru.
Unii părinţi din familii mixte susţin că un copil ar trebui să înveţe bine o limbă, apoi să o învete pe a doua. Specialiştii suţin că e o pierdere de timp.
Există copii care la 3-4 ani vorbesc două sau trei limbi. În momentul în care copilul intră într-un grup de copii care vorbesc o altă limbă, acesta o va învăţa cu uşurinţă pentru că îi va imita. De aceea e bine să intre cât mai de timpuriu în contact cu copii de aceeaşi vârstă, pentru a socializa. Chiar dacă nu va vorbi acea limbă de la început, mai întâi o va înţelege, apoi o va învăţa.
Tot specialiştii susţin că cei mici nu fac diferenţă netă între limbi şi nu consideră o limbă mai dificilă sau mai greu de pronunţat decât alta. Copiii au o mare flexibilitate şi pot pronunţa uşor unele sunete pe care adulţii le pronunţă cu mare dificultate.
De asemenea, nu trebuie să fii îngrijorată dacă la început mai amestecă cuvintele. Cu timpul, totul va deveni foarte limpede pentru Rahma.
Un alt sfat util dat de specialişti: să faci din învăţarea celor două limbi o joacă şi să foloseşti “stimuli lingvistici”: cântece, jocuri, poezii, poveşti citite seara în ambele limbi (tu în româneşte, soţul în arabă), pentru a face învăţarea cât mai plăcută. Rahma o va asocia cu momentele de plăcute petrecute cu părinţii.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeSat Nov 28, 2009 10:47 am

Buna dimineata, desi e cam Buna ziua :p dar mi-am permis zilele astea sa abuzez de somn Very Happy

Draga Admin, acum o stiu si eu pe Rahma si iti pot spune ca va fi excelenta in cele 3 limbi: araba, franceza si romana. Insa sunt sigura ca te va santaja Very Happy , adica atunci cand va gasi momentul oportun pt ea sa te sicaneze, iti va vorbi exact ce nu stii, in plus, in functie de starea pe care o va avea, iti va raspunde intr-o anumita limba. :p Pe langa asta sunt sigura ca va face si mix in functie de situatie...deci chiar nu stiu cum ai putea sa ii gasesti limba materna ca nu prea exista. Dar trebuie sa te bucuri pt ca va avea aptitudini speciale cu carul, asa cum spunea si floare de martie, va avea o gandire analitica foarte buna si abilitati de comunicare de asemenea trecand cu usurinta de la o limba la alta. Desi nu imi doresc copii si stii asta Smile) daca as avea unul, cu siguranta ar fi in aceeasi situatie pe care de altfel mi-o si doresc, sa fie capabil(a) sa vorbeasca mai multe limbi.

Si sa merg putin mai departe, Rahma este un copil foarte inteligent, cat despre activ nici nu mai zic pt ca se vede de la mine din cartier la 30 km departare Smile))), va avea foarte multa incredere in ea si daca o si impingi cat sa invete sa ia decizii singura si sa le ia si bine.,,,,,va avea un viitor stralucit, chiar cred asta Very Happy

Gata cu analiza asa devreme de la cafea, mai scriem si altadata Razz

O zi minunata!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeSat Oct 30, 2010 2:15 pm

Unul din subiectele de discutie sugerate in postarea de introducere era "Curajul in relatii". Eu zic ca intotdeauna am dat dovada de "curaj" in relatiile mele, fie sentimentale, fie profesionale. Cu toate acestea, am avut intodeauna nevoie de timp sa asimilez nevoia respectiva. Cand am luat hotararea, spre exemplu, sa parasesc tara, am avut nevoie de luni de diseminare a informatiei. Am avut nevoie de saptamani intregi sa-mi recreez imaginar noua viata si... cat de departe eram de realitate.
Am avut intodeauna curajul de a pune stop relatiilor ce nu ma mai reprezentau, desi cu oarecare intarziere. In momentul in care am decis, nu a mai fost loc de sovaiala, viata e una singura si trece repedeeeee.
Mi-ar placea sa dezbatem mai mult acest subiect al curajului necesar in relatii, sa primesc mai multe pareri si sa ma compar cu alte perspective.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeSun Oct 31, 2010 1:28 pm

Subiect interesant Admin, am sa comentez si eu mai mult la topicul acesta, cred ca am multe de spus Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitimeSun Oct 31, 2010 4:17 pm

cred si eu...Si eu am multe de spus dar acum sunt prea obosita ca sa scriu.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Introducere in topic Empty
PostSubject: Re: Introducere in topic   Introducere in topic Icon_minitime

Back to top Go down
 
Introducere in topic
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Introducere in topic
» Curs de introducere în filosofie
» Topic intro
» Topic intro

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Insemnari Psihologice :: Curajul de a fi tu insati / insuti in relatii-
Jump to: