Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 12:16 am

Un botosanean pe zi

DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei - VIDEO
Autor: stiri.botosani.ro Publicat: 19-10-2009


DINU DIACONESCU A suflat, in cei peste 50 de ani, cat sa fi mutat lumea din loc, daca asta ar fi facut-o mai buna!

Sticla, foc, lumina, suflet, suflu… Dorohoianul Dinu Diaconescu traieste pentru a da viata prin foc. Armonii coloristice, echilibru cromatic, dar mai ales o munca de titan au facut din sticlarul Moldovei un punct de reper in arta europeana si nu numai.

Intr-un orasel pe care multi il naucesc pe harta Romaniei, un om se consuma zilnic in arta sa, pentru a darui ochiului consumator de frumos lumina si stralucirea sticlei.

Dinu Diaconescu s-a nascut pe 25 septembrie 1955, in Vaculesti, Botoşani.

La 16 ani a plecat la Bucuresti, unde a urmat o scoala profesionala pana in 1974, an in care s-a intors in Moldova, urmatorii patru ani petrecandu-i in fabrica de sticla din Dorohoi, la sectorul productie. Talentul si capacitatea conturarii artistice a sticlei l-au dus, in 1978, dupa anii de ucenicie, la studioul de creatie al fabricii, unde a activat pana in 1991.

Chiar daca a petrecut anii de rece si crunt comunism, Dinu Diaconescu si-a incalzit sufletul in lumina fierbinte a sticlei, de doua ori ocupand, la nivel national, titlul de cel mai bun sticlar din Romania.

Anii de dupa revolutie l-au trezit repede din euforia libertatii, cand a inceput sa constate ca in Romania postcomunista stralucindul sticlei devine de la o zi la alta un material mat, perisabil si extrem de fragil.

Dupa 1991 se duce in Franţa, unde munceste ca sticlar.
In perioada 1993-1995 lucreaza la studioul de Francoise Cortese ca designer şi artist de sticlă si face vizite la Murano, in Italia, pentru documentaţie.

Se intoarce in Romania, la Dorohoi, in 1995, un an activand alaturi de Ioan Nemtoi, un alt mare artist dorohoian.
In 1998 este invitat in Franta, unde face demonstratii de arta a sticlei.

Lucrarile lui Dinu Diaconescu se gasesc in galerii din Bucuresti, lucrarile sale plecand in Germania, Franţa, Olanda, Brazilia, Italia, Japonia, Elveţia şi Statele Unite.

In prezent, Dinu Diaconescu lucreaza in Dorohoi alaturi de fiul sau, Florin, in atelierul care devine de la o zi la alta tot mai atragator.

Dino Glass Art exporta si expune lucrari in toata Europa, America si Japonia, principala atractie fiind tocmai stilul de lucru manual, acelasi ca in secolul XVI.
Dino Glass Art respecta stilul Murano, valoarea profesionala a lui Dinu Diaconescu fiind recunoscuta astazi pe plan mondial.
Dinu Diaconescu a realizat trofeele Festivalului Martisor Dorohoian, dar s-a implicat si in activitati umanitare, el raspunzand cu dragoste solicitarii Asociatiei IHTIS, careia i-a daruit un trofeu care va fi acordat in cadrul Festivalului Solidaritatii.

Expozitii:
1990 - expoziţie personală la Cholet (Maine & Loire) Franţa
1991 – expune la galeriile Orizont in Bucuresti
1992 - Expune la Paris
1993 - Expune la Paris
2004 - expune la World Trade Center din Bucureşti
2005 - expune la Romexpo Bucuresti
2006 - expune la Romexpo Bucuresti
2007 - expune la Romexpo Bucuresti


http://www.stiri.botosani.ro/stire/9344/DINU+DIACONESCU+-+Arta+suflata+si+mesterul+ei+-+VIDEO.html



[b]
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 6:50 am

Asta ca "sa ma dau mare". Il cunosc pe artist. E fratele cuiva de aici de pe forum. Lasa, ca mai tarziu ii dezvalui identitatea Razz flower
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 8:51 am

Am vrut să fac o surpriză cuiva şi-apoi, trebuie să recunosc, chiar am vrut să văd cine reacţionează prima şi cum. Oricum, bravo lui şi felicitări lui "..." pentru aşa un frate. flower
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 9:34 am

"Neata. Bravo ei , Floare de Martie... Am voie sa desconspir numele sau e top secret?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 2:03 pm

Părerea mea e că e dreptul fiecăruia de a-şi dezvălui identitatea sau nu. Propun să aşteptăm... silent
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 3:58 pm

Ok, cum spui tu, Floare. Let's wait... bounce
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Arta si mestesug,   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeFri Oct 23, 2009 11:56 pm

Ce surpriza mi-ai facut Floare................... Nici nu-ti poti imagina...
De fapt doua surprize, ca in video e si baiatul meu pe vremea cand il ajuta pe Dinu. O munca de o viata. Chiar daca nu suntem prea cunoscuti , noi suntem o familie de artisti. Mama ,Dumnezeu sa o ierte,broda , croseta ,impletea , tesea tot felul de cuverturi si presuri . Am acasa pus la pastrare un pulovar impletit de mama cand eu aveam cred 25 de ani. Tata, Dumnezeu sa il ierte si pe el era tamplar de meserie, mestesugea si la batranete multe. Noi am mostenit talentul de la ei. Ma doare sufletul la miez de noapte pentru ca incet incet ne pierdem cu totii. Iti multumesc inca o data pentru surpriza......
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitimeSat Oct 24, 2009 1:31 am

Am pus aici video cu artistul Dinu Diaconescu

Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Empty
PostSubject: Re: Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei   Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei Icon_minitime

Back to top Go down
 
Un botosanean pe zi: DINU DIACONESCU - Arta suflata si mesterul ei
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Arta Conversatiei - Ileana Vulpescu

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Stiri si Comentarii :: Stiri romanesti & Comentarii-
Jump to: