Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Citate...adunate

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeWed Sep 16, 2009 4:54 am

Buna dimineata,

asa cum titlul o spune, aici ne putem citi partile preferate din cartile iubite. De cand sunt in Egipt am citit mult din Profetul Mohamed ( traditiile - Sunnah scrise de diferiti companioni ). Trebuie sa marturisesc ca-mi plac mult. Au o logica ce nu poate fi combatuta si aplicatie practica pentru orice om. Am sa scriu doar cateva din spusele lui:

• „Puternic nu este acela care il doboara pe apropiatul sau, ci este cel mai puternic acela care isi infrange si controleaza mania

•“Zambetul adresat fratelui tau este milostenie”.

•“Vorba buna este milostenie”.

• „Faptele cele mai iubite de Allah sunt acelea făcute constant, chiar dacă sunt mărunte.”

•„Când te ridici să îţi împlineşti rugăciunea, roagă-te ca şi cum ar fi ultima ta rugăciune; nu spune un cuvânt pentru care va trebui să-ţi ceri scuze a doua zi şi nu îţi pune speranţe în ceea se află în mâinile oamenilor.”

•«Credincios nu este acela care mănâncă până se satură în timp ce vecinul de lângă el este flămând.»”

•„Mâncarea pentru două persoane este suficientă pentru trei, iar mâncarea pentru trei persoane este suficientă pentru patru.”

•„Cel mai bun dinar pe care îl cheltuieşte un om este acela cheltuit cu familia sa, dinarul cheltuit pentru animalul pe care îl călăreşte pe calea lui Allah şi dinarul cheltuit cu companionii săi pe calea lui Allah.”
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeWed Oct 07, 2009 10:14 pm

Atunci cînd aştepti doar moartea, s-ar putea sa vina în locul ei dragostea. Atunci cînd nu spui ce te framanta, visezi. Atunci cînd vuieşte muntele, se întîmpla întotdeauna lucruri neaşteptate. Cînd îmbatrîneşti poti sa descoperi într-o zi ca n-ai urcat înca pe Fuji-Yama. şi sa constati ca fericirea nu se afla, poate, decît în clipa care zboara.
Tatal nu-şi întelege fiul, fiul îşi neglijeaza nevasta, nora se simte mai aproape de tatal sotului ei decît de toti ceilalti, o fiica se simte neglijata, o amanta este, daca vrea (dar nu vrea), mai puternica decît o familie. Un
copil sau doi sau nici unul. Un barbat care se joaca de-a batrînetea aude vuietul muntelui, care acopera şi stinge vuietul familiei. Sau poate ca vuietul familiei îşi gaseşte ecou în vuietul îndepartat al muntelui.

In speranta ca v-a placut, a fost un fragment din Yasunari Kawabata - Vuietul muntelui
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Rwdy

Rwdy


Posts : 8
Join date : 2009-10-19
Age : 50

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeMon Oct 19, 2009 9:08 am

Am si eu o sugestie Very Happy , sa nu-mi fie luata in nume de rau , propun ca citatele islamice sa fie intr-u topic diferit de " celelalte " .

P.S. Foarte frumoase citate , mai vrem lol!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeMon Oct 19, 2009 6:49 pm

Rwdy, vad ca deja ai creat topic separat pentru citatele islamice. Din pacate primul mesaj al acestui topic nu-l pot muta deoarece are valoare de introducere in subiect. Felicitari pentru initiativa , pup flower
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSun Dec 20, 2009 9:22 pm

Buna seara tuturor!

Iarasi cateva cuvinte dragi sufletului meu si apartinanad iarasi Profetului Mohamed (swt):

"Feriti-va de invidie, caci invidia mananca faptele bune asa cum mananca focul surcelele."

"Virtutea este un comportament frumos iar pacatul este ceea ce ai pe suflet si urasti sa fie stiut de oameni"

"Omul adopta modul de viata al prietenului sau, asadar sa fie atent fiecare dintre voi cu cine se imprieteneste"


"Semnele ipocriziei sunt trei: cand vorbeste minte, cand promite isi incalca promisiunea si cand i se cere sa pastreze un secret, nu face aceasta"

Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 26, 2009 8:21 am

Neata!! Imi permit sa aduc si eu cateva proverbe mai degraba..pe care tocmai le-am descoperit si mi s-au parut interesante:

"Poartă-te în aşa fel în timpul zilei, încât să poţi dormi liniştit toată noaptea."

"Cei nechibzuiţi strică şi prieteniile, pe când cei cu judecată ştiu să se servească cum trebuie şi de duşmani."

"Ah! Ce chin să vezi adevărul şi să nu-l poţi arăta celorlalţi!"


Iar acum mi-am amintit de marele Dostoievski, cel care "mi-a fost alaturi" tot liceul si un pic dupa..Razz am sa dau cateva fraze pline de sens..:

"A doua jumătate din viaţa omului se compune de obicei numai din deprinderile acumulate în prima jumătate."

"Există suflete, ca să zic aşa, tocite de suferinţă, care toată viaţa lor au fost încercate, care au îndurat nespus de multe dureri mari şi mici, precum şi nesfârşite necazuri, aşa încât au ajuns să nu se mai mire de nimic, nici măcar de o catastrofă cu totul neaşteptată, şi mai ales care până şi înaintea sicriului fiinţei celei mai dragi, nu uită una din regulile atât de greu învăţate ale unei purtări cât mai linguşitoare faţă de oameni."

"Suferinţa şi durerea sunt întotdeauna obligatorii pentru o conştiinţă largă şi o inimă profundă. După mine, oamenii cu adevărat mari încearcă o mare tristeţe pe pământ..."


Si cred ca este suficient Very Happy Azi deja ma simt mai inteleapta!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 26, 2009 12:18 pm

Nu atat frumoase cat intelepte citate. multumim frumos draga Yasmine si considera invitatia deschisa ( de a adauga si alte citate adunate). Very Happy
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 26, 2009 12:47 pm

Ei atunci daca-i asa...am sa adaug cateva citate si din iubitul meu Albert Camus, singurul frantuz care m-a impresionat prin stilul rece si indiferent si in acelasi timp plin de sens:

"A hotărî dacă viaţa merită sau nu să fie trăită înseamnă a răspunde la problema fundamentală a filosofiei."

"Admiraţia este suprema bucurie a înţelegerii."

"În adâncul oricărei frumuseţi zace ceva inuman"

"Omul este singura creatură care refuză să fie ceea ce este"

"Un intelectual este cineva a cărui minte se veghează pe ea însăşi"

"Nu merge în spatele meu, s-ar putea să nu conduc. Nu merge în faţa mea, s-ar putea să nu te urmez. Mergi lângă mine şi fii prietenul meu"



Cam asa in sensul asta spunea bietul de el...ca tare bine le zicea...
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 26, 2009 12:49 pm

Revin .... era de origine algeriana...sange arab in el...cred ca de-aia imi place Very Happy ca in rest nu stiu sa imi fi placut cineva din vestul Europei in afara de bietul Shakespeare.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 26, 2009 1:09 pm

Care va sa zica ma provoci? Ia uite aici citate din "Elixirele Diavolului" -
Hoffmann :

"Se spune ca miracolul a disparut de pe pamant dar eu nu cred asta. Minunile dainuie, caci daca nu vrem sa dam aceasta denumire oricarui lucru miraculos din viata inconjuratoare, e fiindca am deprins regula reintoarcerii ciclice a unui sir de aspecte , si totusi, in cuprinsul acestui cerc se produce adeseori un fenomen care face toata intelepciunea noastra de rusine si caruia, neputandu-l intelege, refuzam, din indaratnicie stupida, sa-i dam crezare."

"Dispunand de puteri spirituale, ma simt apasat de povara celor pamantesti, si presimtind taina viitorului intunecat , sunt orbit de inselatoarele culori ale vietii, pe cand ochiul prostit este tulburat de imagini fugare, fara a voi sa recunoasca adevarata plasmuire launtrica."
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 26, 2009 1:17 pm

Foarte frumos...vad ca facem intrecere aici Razz lasa ca mai caut din autorii mei preferati..Razz am sa mai postez!!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 12:44 pm

Dragii mei, nu s-a mai scris de multa vreme aici. Eu am gasit zilele astea doua citate ale lui A. Einstein care m-au mai luminat:

1. Nu ma gandesc niciodata la viitor. Soseste destul de repede.

2. Lucrurile ar trebui simplificate pe cat posibil, dar nu mai mult!


Gata portia de cultura pe ziua de azi! Spor!
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 5:05 am

Nu te uita niciodata in urma, pentru ca nu vei putea merge inainte.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeMon Jul 26, 2010 6:27 pm

Nu am mai scris aici cam de multisor. Carte mea preferata este "Muntele Vrajit" a lui Thomas Mann:

"Căci moartea este demna să fie respectată ca şi leagănul vieţii, ca şi sînul matern al reînnoirii. Dar opusă vieţii şi separata de ea, devine un spectru, o hidoşenie — şi chiar mai râu. Deoarece moartea ca act spiritual de sine stătător este o forma foarte imorală, a cărei putere de atracţie este extrem de puternică şi fără îndoială ca pentru spiritul uman ar fi cea mai groaznica rătăcire dacă ar încerca sa simpatizeze cu ea."
"Marea dormitează. însă urmele uşoare ale apusului de soare râmîn. Pînă în adîncul nopţii nu va mai fi întuneric Un crepuscul spectral domneşte în pădurea de pini, pe dune, şi da strălucire nisipului alb al stîncilor, ca o zăpada. înşelătoare pădure de iarnă învaluitâ-n tăcere, pe care o străbate, fîlfîind, zborul greoi al unei bufniţe! Fii adăpostul nostru în acest ceas! Pasu-i atît de încet, noaptea-i atîta de clară şi dulce! Şi lin, acolo, respiră mărea, şopteşte, întinzîndu-se-n vis. Doreşti s-o revezi? Atunci apropie-te de povîrnişurile alburii ale dunelor şi urca înfundîndu-te în acel element moale care-ţi curge proaspăt în încălţăminte. Aspru şi stufos, pămîntul coboară în pantă abruptă către fundul prundişului, iar urmele zilei mai colindă încă malul întinderii care aproape că nu se mai vede... Aşază-te colo, sus, pe nisip! Ce prospeţime efemeră, ce moliciune de mătase şi de făină! Curge din pumnul tău închis, ca un şuvoi subţire şi incolor, formînd o grămăjoară. Recunoşti această simţire? Este fuga tăcută a timpului, prin orificiul îngust al clepsidrei, a instrumentului grav şi fragil care dăinuieşte in chilia pustnicului."
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Hajar

Hajar


Posts : 11
Join date : 2010-07-23

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeTue Jul 27, 2010 1:12 pm

Exista 2 feluri din care putem sa invatam ce este viata : fie bagam mana in foc si ne ardem , fie vedem cum focul ii arde pe ceilalti si nu ne bagam .

Secretul impartasit cu cineva nu mai este secret .

Macelarul se gandeste la carne iar puiul la pielea lui .
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 4:23 pm

Recitesc, dupa 20 de ani "Plecarea Albertinei", roman din seria "In cautarea timpului pierdut" a lui Marcel Proust. Iata cateva fraze pe care propun sa le recitim impreuna:

"Legaturile intre o fiinta si noi insine nu exista decat in mintea noastra. Memoria, slabind le da drumul si, in ciuda iluziei de care am vrea sa ne lasam inselati, si pe care, din iubire, din prietenie, din politete, din respect omenesc, din datorie, noi existam singuri. Omul este fiinta care nu poate iesi din sine, care nu-i cunoaste pe ceilalti decat prin sine si care, spunand contrariul, minte."

"Ii reciteam scrisoarea si eram dezamagit vazand cat de putin dintr-o persoana se afla intr-o scrisoare. Literele asternute pe hartie ne exprima fara indoiala gandul, asa cum o fac si trasaturile chipului nostru."
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Hajar

Hajar


Posts : 11
Join date : 2010-07-23

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeFri Dec 10, 2010 4:03 pm

1. Femeilor le plac barbatii tacuti pentru ca au impresia ca le asculta. (Marcel Achard)

2. Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume. (G. J. G. Marquez)

3. Pentru fiecare saizeci de secunde in care stai suparat, pierzi un minut din viata pe care nimeni nu ti-l poate da inapoi.(Anonim)

4. De la sublim la ridicol nu este decat un pas (Napoleon)

5. Femeia e o fiintă slaba, victima a fiziologiei ei, orientabila după barbat, care trebuie s-o ocroteasca si sa-i împrumute personalitatea lui. George Calinescu (Enigma Otiliei)
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeFri Dec 10, 2010 4:22 pm

Hajar, sunt de acord cu punctele 2. 3. si 4. Calinescu si Marcel Achard n-au dat lovitura Razz Daca se doresc explicatii de ce nu suntd e acord cu ei, am sa dau !! cheers

Oricum, imi plac citatele de Napoleon..
Back to top Go down
Hajar

Hajar


Posts : 11
Join date : 2010-07-23

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Dec 11, 2010 7:33 pm

Unele dintre preferatele mele
Just because I m not crying doesnt mean I m ok .

Daca iti plac trandafirii , suporti consecinta spinilor .

Cum imi mai amintesc ceva o sa postez isa .
O seara placuta .
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:49 am

Tocmai am gasit un citat, nu din carti iubite ci din cuvintele "marelui nostru fost presedinte": N. Ceausescu: "Dacă nu împuşcăm noi raţele, le împuşcă alţii" Smile) si cred ca fraierul avea dreptate!!! lol!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:53 am

Sa stii ca se aplica acel citat al tau la situatia mea actuala Shocked Ca eu cam sunt genul caruia ii manaca cainii din traista.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:53 am

Noroc cu Ceausescu ...!!! lol!
Back to top Go down
Sponsored content





Citate...adunate Empty
PostSubject: Re: Citate...adunate   Citate...adunate Icon_minitime

Back to top Go down
 
Citate...adunate
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Citate . . . islamice

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Citate preferate din carti iubite-
Jump to: