Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Lista lunii Aprilie :)

Go down 
2 posters
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Apr 16, 2011 2:55 pm

Salutare si aici!

Eu pe aprilie am tot tras de o carte (din lipsa de timp si chef Very Happy) care se numeste "The Story of English" by Philip Gooden, mi s-a parut extrem de interesanta cel putin pt cultura generala desi e mai mult decat cultura generala.

Luna aceasta daca mai apuc, am de terminat cartea "Leon l'Africain" in franceza, de Amin Maalouf. Am citit din ea cam 30 de pagini si este superba la fel ca si celelalte carti ale lui.

Apoi mai am pe lista Omar Khayyam si cat de curand o sa am si Moliere Smile dar probabil ca acestea doua, se vor citi abia in mai la ce ritm de citit am in ultima vreme! Astept si sugestiile voastre si un weekend cat mai placut...cat a mai ramas din el, mai ales pt cei unde weekendul este vinerea si sambata! sunny
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeFri Apr 22, 2011 4:30 pm

Hmmm, buna lista. O intrebare: il vei citi pe Moliere in original?
Luna asta e o luna zero la mine, fara nimic interesant de citit, cu exceptia site-urilor de specialitate ( curriculum, assessment, teaching methodology). Sper sa revin in forta in mai, inshaalah.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Apr 23, 2011 6:02 pm

Moliere va fi in franceza. Deja ma asteapta la biblioteca Razz.

Azi am vazut ceva fabulos, 4 dictionare mari (4 volume adica) fiecare cat era atlasul ala clasic, imens cu coperti cartonate, doua dictionare engl-fr si doua fr-eng, imi imaginez ca erau foarte bine facute, pacat ca totusi editie mai veche de prin '86 si toate costau la un targ 15 lire. Am vrut sa le iau insa m-am gandit ca nu imi vor folosi musai si urgent, sunt si un pic cam vechi si peste toate sunt extrem de grele, cum nu am un loc fix, tare mi-era ca ma vedeam lasandu-le pe nu stiu unde. Imi pare rau totusi ca nu le-am luat dar asta e!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Apr 23, 2011 6:05 pm

In munca de traducere ai nevoie de latest in ceea ce priveste dictionarul. Ai fost la vreun targ de carte?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Apr 23, 2011 7:02 pm

Am fost in excursie in Wales de ieri pana azi si intr-un orasel in trecere era un fel de anticariat cu cateva carti si picturi, ei il numeau targ dar in fine. Si asa cum spui si tu, in munca de traducere trebuie dictionare actualizate, daca le luam, le-as fi luat asa de colectie nu ca imi erau musai necesare. Oricum, am gasit altele, unul micut de buzunar pe italiana si unul cu verbe in italiana. Le-am luat pe amandoua la aproape 3 lire desi m-a pacalit magarita aia, ca pe dictionar scria "sales"-59p. In fine...dictionarele de italiana sunt cam greu de gasit mai ales noi si in colectia asta care e la pret redus asa ca n-am stat pe ganduri si le-am luat ca si-asa imi trebuie!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSun Apr 24, 2011 1:57 pm

Si eu care credeam ca doar egiptenii inseala la pret...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSun Apr 24, 2011 8:39 pm

Ei da de unde!! Mai sunt si aici, daca nu sesisezi pe moment s-ar putea sa nu mai ai ce face. Doar ca eu plecasem de acolo, altfel m-as fi intors sa ii spun ca a gresit totalul!!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeThu Apr 28, 2011 6:11 pm

yasmine wrote:
Salutare si aici!

Eu pe aprilie am tot tras de o carte (din lipsa de timp si chef Very Happy) care se numeste "The Story of English" by Philip Gooden, mi s-a parut extrem de interesanta cel putin pt cultura generala desi e mai mult decat cultura generala.

Luna aceasta daca mai apuc, am de terminat cartea "Leon l'Africain" in franceza, de Amin Maalouf. Am citit din ea cam 30 de pagini si este superba la fel ca si celelalte carti ale lui.

Apoi mai am pe lista Omar Khayyam si cat de curand o sa am si Moliere Smile dar probabil ca acestea doua, se vor citi abia in mai la ce ritm de citit am in ultima vreme! Astept si sugestiile voastre si un weekend cat mai placut...cat a mai ramas din el, mai ales pt cei unde weekendul este vinerea si sambata! sunny

Am citit cartea in care credeam ca am sa gasesc Rubayatele lui Khayyam insa cartea era mai degraba despre autorul Edward FitzGerald care a tradus scrierile lui Omar. Mai multe despre traducerea rubayatelor si despre autor, etc gasiti aici: Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeThu Apr 28, 2011 6:58 pm

Trebuie sa ma pun si eu la punct cu literatura araba si am sa incep cu scriitorii egipteni. Intrebarea este, cu care sa incep.Yasmine, vreun sfat?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeThu Apr 28, 2011 7:00 pm

Hmmm....Naguib Mahfuz, musai! Smile apoi mai e unul, yusuf idris daca nu ma insel...ei sunt clasici. Apoi ma mai gandesc si-ti mai zic Smile Spor!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeFri Apr 29, 2011 3:03 pm

Multumesc, muah
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:24 am

Iaca, ziceai de autori arabi. Mi-am mai amintit de unul: Tahar Ben Jelloun. Poet si scriitor marocan, stiu ca am citit o carte de-a lui cu povestioare in care descrie mai degraba superstitiile si obiceiurile oamenilor din Maroc. E destul de interesant si indraznet cum scrie dansul. Daca ai sa gasesti ceva scris de el, iti recomdand. El a scris toata opera sa in franceza asa ca ar fi bine daca ai gasi-o in original si nu tradusa. kiss!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:31 am

Stiu ca traducerile de acest gen sunt oribile mai ales ca traducatorii respectivi nu cunosc atmosfera descrisa...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSat Jun 04, 2011 11:33 am

Bingo!!!! Sa vezi cum traduc englezii din franceza Razz Am Moliere bilingv, o pagina in franceza, urmatoarea e traducerea in engleza si te minunezi ce traducere e si de unde au scos-o!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitimeSun Jun 05, 2011 7:33 pm

Buna seara, buna seara! Am terminat de citit cele doua piese de teatru ale lui Moliere, Le Tartuffe si Le burgeois gentilhomme. M-a distrat piesa a doua mai mult decat prima si apoi m-au distrat impreuna mai mult pentru ca acum ceva vreme am vazut un film frantuzesc care se numeste chiar Moliere. E o comedie super unde se imbina cele doua piese de mai sus, plus adaugiri. E unul din filmele mele preferate iar actorii s-au potrivit chiar la fix. Citind cartea zilele acestea, mi-am amintit personajele din film si figurile lor...Razz Si filmul si piesele de teatru le recomand iubitorilor de comedie frantuzeasca in stil caragielesc aproape Smile) Si inca ceva, cine poate, sa il vada respectiv sa le citeasca, in franceza, traducerile nu sunt prea bune si se pierde tot farmecul! cheers
Back to top Go down
Sponsored content





Lista lunii Aprilie :) Empty
PostSubject: Re: Lista lunii Aprilie :)   Lista lunii Aprilie :) Icon_minitime

Back to top Go down
 
Lista lunii Aprilie :)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Aprilie - lecturi
» Cartile lunii februarie
» Lecturile lunii iulie
» Lectura lunii martie

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Ce planuiesti sa citesti luna asta?-
Jump to: