Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Edith Piaf, va mai amintiti? :)

Go down 
2 posters
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Edith Piaf, va mai amintiti? :) Empty
PostSubject: Edith Piaf, va mai amintiti? :)   Edith Piaf, va mai amintiti? :) Icon_minitimeWed Mar 02, 2011 3:11 pm

De ieri ascult Edith Piaf non-stop. Nu stiu cum mi-am amintit de ea insa de data aceasta o gasesc absolut fantastica. O voce unica si versuri frumoase si realiste. Am citit si un rezumat despre viata ei...efectiv sunt mirata de forta acestei femei, de succesul ei avand in vedere conditiile de viata. Mai tarziu am sa postez cateva cuvinte mai concrete despre ea.

Pana atunci..... cheers

https://www.youtube.com/watch?v=EBTIuFuS0LE
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Edith Piaf, va mai amintiti? :) Empty
PostSubject: Re: Edith Piaf, va mai amintiti? :)   Edith Piaf, va mai amintiti? :) Icon_minitimeSat Mar 12, 2011 4:32 pm

"Aceste amintiri - pe care le voi povesti cam la intamplare - de ce nu le-as incepe cu ziua in care Destinul m-a luat de mana, spre a face din mine cantareata care trebuia sa devin?
Era cu cativa ani inainte de razboi, pe o strada langa Place de l'Etoile, o strada banala, fara trecut, strada Troyon. Pe vremea aceea cantam pe unde ma duceau pasii, insotita de o prietena, care solicita pe trecatori intinzand manuta.
In ziua aceea - o zi posomorata de octombrie, in anul 1935 - ne faceam meseria la coltul strazii Troyon cu Avenue Mac-Mahon. Palida, ciufulita, cu pulpele goale, innotand intr-o haina rupta in coate, lunga pana la glezne, cantam o arie de Jean Lenoir...
Cand am ispravit, in timp ce prietena mea solicita "onorabila societate", am vazut venind spe mine un barbat ce parea un mare domn. Il bagasem de seama in timp ce cantam. Ma ascultase cu multa atentie, dar cu sprancenele incruntate. Se opri in fata mea. Am fost impresionata de albastrul deschis al ochilor sai si de blandetea privirii sale cam triste."
extras din Edith Piaf - "In vartejul norocului"
va urma
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Edith Piaf, va mai amintiti? :) Empty
PostSubject: Re: Edith Piaf, va mai amintiti? :)   Edith Piaf, va mai amintiti? :) Icon_minitimeSat Mar 12, 2011 5:19 pm

Multumim! Interesant articol! cheers
Back to top Go down
Sponsored content





Edith Piaf, va mai amintiti? :) Empty
PostSubject: Re: Edith Piaf, va mai amintiti? :)   Edith Piaf, va mai amintiti? :) Icon_minitime

Back to top Go down
 
Edith Piaf, va mai amintiti? :)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua muzicala :: Muzica inaltimilor-
Jump to: