Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Bucataria romaneasca

Go down 
5 posters
AuthorMessage
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeFri Jul 09, 2010 11:34 pm

Bucataria romaneasca are la baza carnea de toate felurile , sub diferite forme , de la peste la pui si foloseste ingrediente care pot fi gasite oriunde in lume. Ceea ce face mancarea romaneasca speciala este faptul ca invaziile turcesti , austro-ungare , rusesti sau poloneze si-au lasat amprenta asupra modului in care bucataria romaneasca a evoluat .
La sate si nu numai oamenii inca mai folosesc vase de lut or arama pentru a gati mancarea in vetre de foc .Mancarea preparata in acest mod este delicioasa plus ca inca se foloseste verdeata din gradina , asa ca la bunica acasa.Mi-e dor sincer de o paine pe vatra , plamadita cu truda mainilor bunicii din turte de drojdie....mi-e dor de un pui fript sub tzest ( poate unii dintre nici nu stiu ce-i ala tzest ... o roata mare de pamant ars , arata ca o palarie ..sub ea se arde forcul iar dupa ce acesta s-a domolit , macarea este bagata sub aceasta palarie ).. ce vremuri ! Atat cu introducerea , sa trecem si la retete !

PUI TIGANESC LA PUNGA

Ingrediente :

Pentru pui

1 pui de aprox 1 kg sau ciocanele de pui
500ml lapte
sare, piper ( dupa gust )
1 lingura vegeta sau 1 cub de knorr
1 lingura boia dulce
1 capatana de usturoi
100 gr de unt sau ulei de masline

Pentru garnitura de legume

500 gr ciuperci
1 kg cartofi
sare , piper ( dupa gust )
1 lingurita vegeta sau jumate de cub de knorr
100 gr de unt sau ulei de masline

Bucataria romaneasca  Pui10

Intr-o cratita adanca se pune laptele impreuna cu usturoiul pisat si un vf de cutit de sare . Se curata si se spala puiul foarte bine , se scurge si se introduce in lapte.Se lasa la marinat in frigider peste noapte sau cel putin 4-5 ore .

Dupa ce puiul s-a marinat se scot bucatile si se pun la scurs. Se condimenteaza cu sare , piper , vegeta, boia..se adauga untul sau uleiul de masline si se amesteca ( eventual cu mana ) foarte bine astfel incat bucatile sa fie foarte bine condimentate pe toate partile.

Ciupercile taiate felii si cartofii cubulete se pun intr-un vas adanc , se adauga sare , piper , vegeta si untul sau uleiul de masline.Se amesteca foarte bine (eventual cu mana )..eu prefer sa mestec cu mana totul .

Se ia punga speciala de cuptor , se adauga cartofii cu ciupercile , se formeaza un pat , deasupra se adauga bucatile de pui.Se strange punga la gura , se leaga cu sarmulitza speciala si se fac 4-5 gauri deasupra pungii cu o scobitoare sau ac.Punga se aseaza in tava si se da la cuptor pentru aproximativ 1 h ( depinde de cuptor ) .Cand puiul este facut sufient se taie deasupta punga pentru a se rumeni puiul si legumele , se lasa la cuptor inca 10-15 minute.In foto puiul era inca in punga de la cuptor !

Se serveste cu salata sau muraturi , dupa gusturi , ce preferati !








Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Jul 10, 2010 12:57 pm

Arata foarte apetisant, as vrea sa gatesc si eu pui tiganesc la tigaie maine dar...nu am punga din aia de cuptor. Nu prea am idee unde pot gasi, crezi ca merge si fara punga asta?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Meryem

Meryem


Posts : 69
Join date : 2010-05-24
Age : 41
Location : Türkey

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Jul 10, 2010 1:52 pm

Chiar arata minunat. Şi eu fac la cuptor la fel, dar nu pun ciuperci, şi nu pun ın punga, draga Admin, poti ıncerca şi fara punga. Wink
Back to top Go down
http://noulmusulman.blogspot.com/
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Jul 10, 2010 7:26 pm

Admin wrote:
Arata foarte apetisant, as vrea sa gatesc si eu pui tiganesc la tigaie maine dar...nu am punga din aia de cuptor. Nu prea am idee unde pot gasi, crezi ca merge si fara punga asta?

Punga pentru cuptor se gaseste in supermarketuri , se numeste roasting bag ..am dat 4.5 pounds pe 5 pungi .

Meryem wrote:
Chiar arata minunat. Şi eu fac la cuptor la fel, dar nu pun ciuperci, şi nu pun ın punga, draga Admin, poti ıncerca şi fara punga. Wink


Se pot pune diferite legume , azi de exemplu am facut cu ardei si masline , nu am mai avut ciuperci.... ideea de punga este pentru a nu adauga apa sau alte lichide , doar legumele si puiul.Asa cum zice Meryem , eu fac pui pe pat de legume , cartofi , morcovi , ardei si rosii dar se adauga apa in tava . Eu am fost multumita de punga pentru ca tava in care am bagat la cuptor a ramas ca noua , nu s-a murdarit , nu s-a ars ..urasc sa frec vasele !
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Jul 10, 2010 8:38 pm


Da, Chihlimbar, am aceeasi fobie, ma tem de tavile si cratitile arse, hahhahahah. Atunci am sa ma duc mai intai in supermarket sa cumpar roasting bag. Multumesc, fetelor, pentru raspuns.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 8:04 am

Salata de cruditati cu maioneza


Ingrediente:

- 150 g. varza, 30 g patrunjel, 50 g. morcov, 60 g. ridichi, 100 g. rosii, 600 g. mere, 1 ardei gras, sare, 1 pahar maioneza

Mod de preparare:

Varza se taie in felii foarte subtiri, se sareaza si se stoarce. Morcovul si patrunjelul curatit se taie in forma de chibrituri, ardeiul felii rotunde subtiri, rosiile pe sferturi.
La aceste cantitati se adauga sarea necesara. Dupa cateva minute se pune maioneza, se amesteca usor si se serveste. Rosiile se pot lasa si pentru garnisire.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 10:04 am

Si merele cum le taiem? Oricum salata suna absolut delicios!!! O s-o fac si eu maine cred!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 10:23 am

Le tai felii cat mai subtiri...Sa-mi spui cum a iesit.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Hannah




Posts : 14
Join date : 2010-12-14
Age : 42
Location : egypt

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeFri Dec 17, 2010 7:59 pm

Puteti incerca cele din Ro si punga magica de la Knorr!

multumesc pt idee,voi face pui tiganesc!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 10:57 am

Sallutare dragele mele. Am gatit aseara salata de cruditati, doar ca eu am pus telina si n am pus rosii. Am pus in proportii variabile, asa cum am crezut eu de cuviinta. A iesit de-li-cioa-sa!!!! Imi place teribil de mult, multumin Admin pentru postare!!! cheers

Si ca sa fiu in ton cu forumul, azi voi face si eu pui tiganesc, am pus deja puiul la marinat, deci azi avem "masa festiva". Spor la gatit si la mancat!! Pup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Dec 18, 2010 2:38 pm

Eu am uitat sa cumpar punga din aia speciala, nu gasesc pe aici prin cartier, cand ma voi duce luna viitoare la Mercado. Imi fac aprovizionarea generala de la Mercado o data pe luna, dupa ce iau salariul...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:05 pm

Buna seara! M-am decis sa notez cateva retete incercate de mine din revista "Practic in bucatarie". Retete cu dedicatie speciala: "Numai pentru tine, Yasmine"!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:07 pm

Love is in the air....love is in the aiiiiir.... lol!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:17 pm

Ciulama de vita sau de pui

Tai carnea in bucati mici, pentru a se praji bine. Toci si calesti 3-4 cepe si 3 ardei in 100 ml. ulei, pui bucatile de carne taiate marunt pe care le prajesti pana se inmoaie bine. Presari sare, piper si boia, pui 2-4 rosii taiate feliute (sau bulion si ciulamaua iese rosie). Torni apa peste ele pana le acopera. Intr-o cana amesteci faina alba si lapte dulce sau smantana si omogenizezi. Mai pui putina apa ca sa se formeze o pasta, o torni peste carnea fiarta si amesteci pana se ingroasa. Mai condimentezi dupa gust cu sare si piper. Daca prepari ciulamaua pentru doua persoane, pui 3 linguri cu varf de faina la o cana cu lapte si 3-4 linguri de smantana.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:18 pm

Yummy, buna asat!! Am sa fac zilele astea! Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:30 pm

Nu numai bune dar e si ieftina si nu dureaza asa de mult. In loc de carne de vita sau de pui, poti pune carnati. Era buna de sa te lingi pe degete, nu alta.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:54 pm

Razz ce pacat ca aici nu gasesc carnati de pui, numai de porc sunt sau combinatie, porc cu pui si nu-mi place plus ca ti se face greata la cum arata!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeSat Jul 16, 2011 5:26 pm

Am incercat ieri reteta cu ciulamaua. Pe aproape adica pentru ca niciodata nu respect reteta, nu stiu ce am, vad o reteta si apoi imi vine mie sa mai modific cate ceva, nu cred ca am facut pana acum o reteta 100% asa cum e, cu gramaj cu tot. In fine, eu ampus carnea bucatele la prajit, am tocat ceapa si ardeiul felii, am pus si vreo 3 rosii mai mici tot felii, apoi laptele cu faina, apoi o lingura aproape de pasta de tomate. Inainte, cand am pus legumele acelea am adaugat si chili, atat proaspat cat si uscat si maruntit (nu macinat), chili pus direct in tigaie la prajit, are intotdeauna efect Razz. Apoi la sfarsit am mai adaugat oregano. A iesit un sos dens cu un gust dulce-iute, cu o gramada de arome in el. Chiar a fost bun si arata si bine Very Happy. Mai incolo daca imi vine cheful, am sa fac si biscuitii, sa vedem cum ies Razz.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeMon Jul 18, 2011 5:24 pm


Am gatit zilele trecute pui umplut cu ciuperci. Am o folosit o reteta combinata de pe net. cu ocazia asta o sa pun doua linkuri ale celor doua retete, poate incercati si altceva de acolo. Unul dintre ele, iti explica pas cu pas cum gatesti impreuna cu fotografii.

http://gourmandine.ro/retete-mancaruri/pui-umplut-cu-ciuperci-si-garnitura-de-cartofi-piure/

http://www.bucataras.ro/retete/pui-umplut-cu-ciuperci-la-cuptor-8960.html
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeMon Jul 18, 2011 9:17 pm

Ici zic, Nu merci Razz, nu mananc ciuperci de fel! Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeMon Jul 18, 2011 9:26 pm


Mie imi plac foarte mult. Reteta aceea de umplutura de ciuperci a iesit atat de gustoasa incat astazi am folosit-o intr-o combinatie cu paste fainoase.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitimeMon Jul 18, 2011 10:02 pm

Am facut biscuitii precum am zis!! Tie cum iti iese coca aia ca mie mi-a iesit cam uleioasa si se rupea bucati. Mi-a amintit cumva de coca de biscuiti a mamei, daca mai stii biscuitii aia cu untura de le faceam forme cu masina!! Atat ca biscuitii aia erau mai fragezi decat mi-a iesit mie. Culmea e ca de data asta chiar am respectat reteta....Sad ori sunt ingredientele ciudate aici ori nu stiu ce sa zic...Sad Oricum, au iesit buni dar nu foarte buni asa cum ar trebui!
Back to top Go down
Sponsored content





Bucataria romaneasca  Empty
PostSubject: Re: Bucataria romaneasca    Bucataria romaneasca  Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bucataria romaneasca
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Poezia romaneasca in doliu astazi...
» Bucataria de Ramadan
» Bucataria mediteraneana si orientala

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Gastronomie :: Bucataria in jurul lumii-
Jump to: