Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Muzica perfecta...absolut perfecta!

Go down 
4 posters
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat May 29, 2010 6:59 pm



Salutare la fiecare,

Acum vreo saptamana am intrat in contact cu un individ foarte educat si citit, peste putinta dar care poate fi si genul de om de gasca si mi-a dat cateva piese absolut superbe pe care le gasesc perfecte....nu cred ca am zis vreodata de vreo piesa sa fie perfecta...ei bine, asta care urmeaza acum, este, Alessandro Marcello, Adagio Oboe Concerto in C minor:
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun May 30, 2010 8:46 am

Am ascultat muzica Yasmine, e terapie curata draga , uite eu nu am cultura muzicala,dar ore, ore ascult muzica clasica. Atunci cand ma simt la pamant imi face extrem de bine.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun May 30, 2010 10:16 am



Pai asa este, chiar simti cum face curatenie in creier!!!! am sa mai pun si altele...

Cea de mai sus, este extrem de fina...auditie placuta!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun May 30, 2010 10:25 am

Ce rau imi pare ca nu pot accesa youtub-ul acum. Sad Flash-ul meu Vodafone e limitat ). Sper, ca imediat ce ma voi stabili intr-un loc sa-mi instalez iarasi wireless. bucurati-va de muzica voastra!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun May 30, 2010 10:33 am



Ne bucuram...mai ales eu... Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_biggrin asa ca mai pun una...si sa imi promiti ca vei asculta piesele cu prima ocazie posibila...

Am uitat sa mentionez...mai sus este Albinoni, Adagio.


Urmatoarea: Benedetto Marcello (cam multi Marcello, ha?):
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun May 30, 2010 10:55 am

Ascultam mult Albinioni Adaugio cand eram eleva la liceu si studenta. Ma inalta deasupra problemelor.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun May 30, 2010 1:12 pm

tocmai de-aia ziceam sa asculti...mai scapi de probleme pt cateva minute sunny
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeThu Aug 05, 2010 11:12 pm

Si avem aici un caz aparte care ma binedispune neaparat si imi aduce aminte de cele mai amuzante momente, cele din Tom & Jerry. Mi-s cele mai dragi desene desi le stiu pe toate, mereu ma amuz cand le vad. Mai jos, o piesa din Tom & Jerry, compozitor: G. Rossini.
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeFri Aug 06, 2010 1:25 pm





Minunat, Yasmine! Mi-a stimulat memoria afectivă şi mi-a provocat amintirile.

Eram în liceu, iar profesorul de muzică ne-a obligat să ne facem abonament la concertele simfonice din fiecare vineri. Cine avea abonament primea un 8, iar cine nu avea abonament primea 2 (educaţie muzicală în stil comunist, dar care ne-a prins bine, până la urmă). Ţin minte că, la început, până să încep să gust eu muzica, am mai şi aţipit, iar într-o seară, într-un moment din ăsta de moţăială, m-am trezit de-a dreptul speriată de bătaia timpanelor.

Vă propun şi vouă două piese, dar nu cu intenţia de a vă trezi, ci de a vă delecta.
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeFri Aug 06, 2010 1:42 pm



Şi a doua piesă, My Way, varianta cu Frank Sinatra.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeFri Aug 06, 2010 1:58 pm

Oho, Floare, in ele se gasesc bataile despre care spuneai ca te-au trezit speriata Very Happy hehe

Sunt foarte frumoase si mai ales serioase. Spun serioase pt ca in comparatie cu tematica de la desene, e ceva cu totul aparte.

Ceea ce spuneai de profesorul de muzica, intr-un fel v-a facut un bine. Imi pare rau ca sunt foarte foarte putini tineri care mai asculta asa ceva. Cu adevarat iti lipezeste creierul si simturile!!
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeFri Aug 06, 2010 2:23 pm



Şi dacă totuşi vă place Bach, vă propun prima piesă de mai sus în varianta pentru orgă şi gata pentru astăzi.
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 10:04 am

Descoperiţi-l şi îndrăgostiţi-vă de Andre Rieu! E un muzician fenomenal!

1. Andre Rieu - Shostakovich' Second Waltz

2. Andre Rieu - Hava Nagila




Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 11:09 am

Eeee, Floare, uite asa imi amintesti tu de dansurile irlandeze!!!! Nu e topic pentru ele insa simt o dorinta irezistibila sa postez acum!!!! Luati de priviti!





Fermecator!!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 12:49 pm

Fermecatoare bucatile muzicale postate, multumesc frumos Floare si Yasmin!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 1:57 pm

Floare si Yasmine,,,,,hehe, doua flori suntem si ne mai si asemanam pe ici pe colo Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:03 pm

Pai adica cum? Eu nu-s tot floare? Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:04 pm

Am uitaaaaaaaaaaaaaaaaaat! Very Happy unde iti scriem aici Admin, am uitat cum te numesti de drept Very Happy

Deci trei flori, care mai e floricica de aici? :p
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:09 pm

Chihlimbar e piatra pretioasa :p
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:16 pm

Este semipretioasa Razz, dar oricum nu e florishica Very Happy
Back to top Go down
Floare de martie

Floare de martie


Posts : 99
Join date : 2009-09-05
Location : Botosani, Romania

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun Aug 08, 2010 1:41 pm

Ai anticipat, Yasmine. Aveam de gând să creez eu topicul, dar te las pe tine să-i dai un titlu şi-apoi să postăm acolo.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitimeSun Aug 08, 2010 1:50 pm

Nu nu, tu il creezi si postam!!! Very Happy astept...
Back to top Go down
Sponsored content





Muzica perfecta...absolut perfecta! Empty
PostSubject: Re: Muzica perfecta...absolut perfecta!   Muzica perfecta...absolut perfecta! Icon_minitime

Back to top Go down
 
Muzica perfecta...absolut perfecta!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Verdictul final in cazul cafelei
» Muzica marilor clasici
» Targ International de Carte si Muzica la Brasov

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua muzicala :: Muzica inaltimilor-
Jump to: