Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Mitul Pesterii la Platon

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Mitul Pesterii la Platon Empty
PostSubject: Mitul Pesterii la Platon   Mitul Pesterii la Platon Icon_minitimeThu May 27, 2010 10:59 am

Cu mitul pesterii /cavernei platonician am facut cunostinta inca din primul an de studentie si m-a urmarit inca vreo 10 ani dupa aia. Mi-a placut mitul si m-a fascinat usurinta cu care , Platon explica existenta lumii ideilor.
Mai intai voi insera aici mitul respectiv, asa cum a fost el expus de Platon in lucrarea sa :"Republica". Mai apoi putem scrie interpretarile noastre personale.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Mitul Pesterii la Platon Empty
PostSubject: Re: Mitul Pesterii la Platon   Mitul Pesterii la Platon Icon_minitimeThu May 27, 2010 11:04 am

Mitul pesterii (din Republica lui Platon)

1. "Mai departe-am zis -asemuieste firea noastra in privinta educatiei si a lipsei de educatie cu urmatoarea intamplare: iata mai multi oameni aflati intr-o incapere subpamanteana, ca intr-o pestera, al carui drum de intrare da spre lumina, drum lung fata de (lungimea) intregului pesterii. In aceasta incapere ei se gasesc, inca din copilarie, cu picioarele si grumazurile legate, astfel incat trebuie sa stea locului si sa priveasca doar inainte, fara sa-si poata roti capetele din pricina legaturilor.Lumina le vine de sus si de departe, de la un foc aprins inapoia lor; iar intre foc si oamenii legati este un drum asezat mai sus, de-a lungul caruia , iata, e zidit un mic perete, asa cum paravanul scamatorilor, pus dinaintea celor ce privesc, deasupra caruia isi arata ei scamatoriile..."
"Vad"-spuse el.
" ...mai incearca sa vezi si ca, de-a lungul acestui perete, niste oameni poarta felurite obiecte
are depasesc in inaltime zidul, mai poarta si statui de oameni, ca si alte fapturi de piatra sau
lemn, lucrate in chipul cel mai divers. Iar dintre cei care le poarta, unii, cum e si firesc, scot
sunete, altii pastreaza tacerea."
"Ciudata imagine si ciudati sunt oamenii legati!"
" Sunt asemanatori noua -am spus. Caci crezi ca astfel de oameni au vazut, mai intai, din ei
insisi, cat si din sotii lor, altceva decat umbrele care cad, aruncate de foc, pe zidul de dinaintea lor?"
"Cum ar pute vedea altceva-spuse el-daca intreaga viata sunt siliti sa-si tina capetele
nemiscate?"
"Dar ce ar putea vedea din obiectele purtate? Oare nu tot acelasi lucru?"
"Bun, si?"
" Iar daca ei ar fi in stare sa stea de vorba unii cu altii, nu crezi ca oamenii nostri ar socoti ca, numind aceste umbre pe care le vad, ei numesc realitatea?"
" Necesar."
" Si ce-ar face daca zidul de dinainte al inchisorii ar avea un ecou? Cand vreunul dintre cei care trec ar emite vreun sunet, crezi ca ei ar socoti emisiunea sunetului iscata fiind de altceva, in afara umbrei ce le trece pe dinainte?"
" Pe Zeus,-raspunse el- nu cred!"
"In general, deci -am spus eu-, asemenea oameni nu ar putea lua drept adevar decat umbrele lucrurilor."
" E cu totul obligatoriu."
2. " priveste acum in ce fel ar putea fi dezlegarea lor din lanturi si vindecarea de lipsa lor de
minte, daca asa ceva le-ar sta in fire: atunci cand vreunul dintre ei s-ar pomeni dezlegat si silit, doodata, sa se ridice, sa-si roteasca grumazul, sa umble si sa priveasca spre lumina, facand el toate acestea ar resimti tot felul de dureri, iar din pricina stralucirii focului n-ar putea privi acele obiecte, ale caror umbre le vazuse mai inainte. Ce crezi ca ar zice, daca cineva i-ar spune ca ceea ce vazuse mai inainte earu desetaciuni, dar ca acum se afla mai aproape de ceea ce este si ca, intors catre ceea ce este in mai mare masura, vede mai conform cu adevarul? In plus, daca aratandu-i-l pe fiecare dintre obiectel purtate, l-ar sili prin intrebari, sa raspunda ce anume este lucrul respectiv? Nu crezi ca el s-ar putea afla in incurcatura si ca ar putea socotica cele vazute mai inainte erau mai adevarate decat cele aratate acum?"
" Ba da. "
"Iar daca l-ar sili sa priveasca spre lumina insasi, nu cerzi ca l-ar durea ochii si ca ar da fuga
indarat, intorcandu-se spre acele lucruri care poate sa le vada si le-ar socoti pe acestea, in fapt, mai sigure decat cele aratate?"
"Chiar asa."
3. "Dar daca cineva l-ar smulge cu forta din locuinta aceasta ducandu-l pe un suis greu si
pieptis, nedadu-i drumul pana ce nu l-ar fi tras la lumina soarelui, oare nu ar suferi si s-ar mania ca e tras? Iar cand ar iesi la soare, nu i s-ar umple ochii de stralucire, astfel incat nu ar putea vedea nimic din lucrurile socotite acum adevarate?"
" N-ar putea, cel putin indata, sa le vada!"-grai el.
" Cred ca ar avea nevoie de obisnuinta, daca ar fi ca sa vada lumea cea de sus. Iar mai intai, el ar vedea mai lesne umbrele, dupa aceea oglindirile oamenilor si a celorlalte lucruri, apoi lucrurile ele insele. In continuare, i-ar fi mai usor sa privesca in timpul noptii ceea ce e pe cer si cerul insusi, privind deci lumina stelelor si a lunii mai curand decat, in timpul zilei, soarele si lumina sa.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Mitul Pesterii la Platon Empty
PostSubject: Re: Mitul Pesterii la Platon   Mitul Pesterii la Platon Icon_minitimeThu May 27, 2010 11:07 am

" Cum de nu!"
" La urma, el va privi soarele, nu in apa, nici reflexiile sale in vreun loc strain, ci l-ar putea vedea si contempla, asa cum este, pe el insusi in locul sa propriu."
" Necesar."
" Dupa aceasta ar cugeta, in legatura cu soarele, cum ca acesta determina anotimpurile si anii, ca el carmuieste totul in lumea vizibila, fiind cumva raspunzator si pentru toate imaginile acelea, vazute de ei (in pestera)."
" E clar ca aici ar ajunge, dupa ce va fi strabatut toate celelalte etape."
" Ei si nu crezi ca daca omul acesta si-ar aminti de prima sa locuinta, de intelepciunea de acolo, ca si de partasii sai in lanturi, el s-ar socoti pe sine fericit de pe urma schimbarii, iar de ceilalti i -ar fi mila?"
" Cu totul."
" Iar daca la ei ar exista laude si cinstiri si s-ar da rasplata celui mai ager in a vedea umbrele ce trec alaturi si care isi aminteste cel mai bine cele ce, de obicei, se preced, se succed sau trec laolalta, si care, in temeiul acestor observatii, ar putea cel mai bine sa prezica ce urmeaza in viitor sa se intample, li se pare ca omul nostru ar putea sa poftesca rasplatile acelea si sa-i nvidieze pe cei onorati la ei si aflati la putere? Sau ar simiti ce spune Homer, voind nespus mai degraba argat sa fie pe pamant la cineva neinsemnat, sarman si fara de stare, consimtand sa pata orisice mai degraba decat sa aiba parerile de acolo si sa traiasca in acel chip?"
" Asa cred -zise el. Ar voi sa pateasca orice mai curand decat sa traiasca in acel chip."
4. "Mai gandeste-te si la urmatorul aspect: daca iarasi, acel om, coborand, s-ar aseza in acelasi scaun de unde a plecat, oare nu ar avea ochii plini de intunecime, sosind deodata dinspre umea insorita?"
" Ba da"- zise.
" Iar daca el ar trebui din nou ca interpretand umbrele acelea, sa se ia la intrecer cu oamenii ce au ramas totdeauna legati si daca ar trebui s-o faca chiar in clipa cand nu vede bine, inainte de a-si obisnui ochii, iar daca acest timp cerut de reobisnuire nu ar fi cu totul scurt, oare nu ar da el prilej de ras? Si nu s-ar putea spune despre el ca, dupa ce s-a urcat, a revenit cu vederea corupta si ca, nici nu merita sa incerci a sui? Iar pe cel ce incearca sa-i dezlege si sa-i conducape drum in sus, in caz ca ei ar putea sa puna mainile si sa-l ucida, oare nu l-ar ucide?"
" Ba chiar asa."
5. "Iata, draga Glaucon, - am spus eu - imaginea care trebuie in intregime pusa in legatura cu
cele mai inainte: domeniul deschis vederii e asemanator cu locuinta-i inchisoare, lumina focului din ea- cu puterea soarelui. Iar daca ai socoti urcussul si contemplarea lumii de sus ca reprezentand suisul sufletului catre locul inteligibilului, ai intelege bine ceea ce nadajduiam sa spun, de vreme ce asa ceva e dorit sa asculti. Daca nadejedea acesta e indreptatita, zeul o stie."
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Mitul Pesterii la Platon Empty
PostSubject: Re: Mitul Pesterii la Platon   Mitul Pesterii la Platon Icon_minitimeThu May 27, 2010 11:31 am

Multumim Admin, e necesara puterea de concentrare si intelegere, ceea ce mie imi lipseste acum!! Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Mitul Pesterii la Platon Empty
PostSubject: Re: Mitul Pesterii la Platon   Mitul Pesterii la Platon Icon_minitimeThu May 27, 2010 11:52 am

Lasam pe mai tarziu...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Mitul Pesterii la Platon Empty
PostSubject: Re: Mitul Pesterii la Platon   Mitul Pesterii la Platon Icon_minitime

Back to top Go down
 
Mitul Pesterii la Platon
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Literatura filosofica-
Jump to: