Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Munca in Romania....trist :P

Go down 
3 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeTue May 04, 2010 10:02 am

Buna dragele mele, din nou,

Asa cum am promis, va detaliez putin plansul colegei mele.

Ca sa se inteleaga de la inceput, eu lucrez intr-o filiala, intr-un birou unde rar ne intalnim cu totii pentru ca biroul este compus din : omul de la Relatii clienti (adica eu), omul la financiar (adica colega) si plus cativa colegi de la departamentul vanzari care au mai tot timpul munca de teren si doar se perinda pe la birou. Sa fie si mai limpede, colega a fost pe postul Relatii clienti, fata care a fost pe financiar a plecat, asa ca s-a facut un schimb miraculos, colega a trecut pe financiar si eu in locul ei. Toate frumoase si minunate, colega mea se plange de volumul de munca pentru ca era obisnuita sa plece la ora 5 ca si mine (eu la ora fix 5 am iesit pe usa si aia e). Ea acum vine pe la ora 9 si mai pleaca pe la 5.30 PM - 6.00PM cateodata chiar pe la 6.30. De fapt si de drept, nu este volumul de munca exorbitant ci faptul ca munca ei mai depinde si de alte departamente si asteapta cate o hartie, un OK, o ceva de la ceilalti care mai mult ca sigur amana munca pentru ca stau la cafele. Asa ca de cand am venit in postul asta, nu e zi de la Dumnezeu ca fata asta sa nu tranteasca, sa nu planga (la propriu), ce viata mizera are ea la locul de munca, inclusiv mie a inceput sa imi vorbeasca in trei peri, se cearta cu toti insa se cearta in slabiciune pt ca ceilalti fac tot cum stiu ei. Acum eu pot sa inteleg ca e casatorita si ar dori sa mearga acasa cat mai devreme sa isi intampine sotul, sau invers Razz , sa iasa la plimbare, sa faca diverse insaaaaaaaaaa, cred ca toata lumea stie ca in departamentul financiar mereu ai un program putin prelungit penetru ca se ivesc diverse acte de facut pe ultima suta de metri sau mai ales cand e inchidere de luna si sunt 700000000 de rapoarte de facut.

Eu m-am oferit sa o mai ajut cu diverse taskuri avand in vedere ca eu imi termin treaba foarte repede, vreau sa o ajut pt ca mai invat eu cate ceva si in plus, ma scuteste de oboseala cauzata de stresul ei permanent si nejustificat si obsedant. A ajuns precum picatura chinezeasca, ea si radio-ul care pune aceleasi piese constant, nu mai mult de 10 in decurs de o zi, si cu diverse combinatii in ceea ce priveste ordinea lor.

Sa ma intorc la colega, eu nu indraznesc sa ma cert cu ceilalti colegi cu care se lupta ea fara rost, pentru ca nu e treaba mea si atata vreme cat pe mine nu ma afecteaza in mod direct, eu trebuie sa stau in banca mea si sa ma limitez la discutii amicale si destul de putin profesionale. Ea in schimb, intra pe usa dimineata cu o fata trista si chiar jalnica. O intreb zambind ce face. Razz Ea imi spune la fel de trist ca face bine dar stie ca in trei minute o sa inceapa nebunia si deja incepe stresul ei doar pe motiv ca VA incepe nebunia. O rog frumos sa se calmeze si sa ignore ca nu face nimeni nimic in mod expres, in unele situatii trebuie sa ne blocam creierul si sa facem precum caii aia carora le pui chestiile alea in dreptul ochilor sa vada numai inainte si sa nu ii disturbe nimic. Pe de alta parte, managera noastra ar fi trebuit sa fie informata ca un om sta aici si plange zilnic, tranteste si buseste pentru ca are o viata de caine Razz (asa simte ea). Dar...managera noastra nu stie nimic deoarece din numeroasele telefoane pe care le are cu angajata, aceasta din urma se manifesta extrem de amabil ca si cum totul este perfect, totul este minunat, nu avem nici o problema nicaieri, totul se rezolva precum ai pocni din degete. De aceea eu astept cu nerabdare..."nu viata ce va sa vie" ci ziua in care toti dracii astia de colegi or sa se duca...in vacanta, la balamuc, unde or sti si sa ma lase singura sa imi fac treaba ca ma descurc sa o fac pe a tuturor Very Happy (daca se poate si platita). Asa....am zis, am zis!!!! Si uite asa o sa mi se spuna ca nu am spirit de echipa Razz . Apropo de spiritul asta de echipa si simtul realist: ati observat ca sinceritatea = lipsa spiritului de echipa, lene, etc??? Cu alte cuvinte, angajatorii si companiile actuale ne indeamna la minciuna....luati si invatati meserie aici!!!1 Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeTue May 04, 2010 10:54 am

Situatia in companii in Romania e foarte diferita de cea dintr-o scoala. Si cum toat viata mea numai prin scoli am muncit, nu prea pot sa-mi dau cu parerea. E iritant, insa sa lucrezi cu ceilalti si daca nu esti skilled, nu prea ai cum sa rezisti fara sa nu - ti versi nervii peste tot in jurul tau
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeFri May 07, 2010 8:33 am

Am inchis forumul si am zis ca gata, ma apuc de treaba dar din pacate n-am reusit pt ca a venit colega mea si trebuia sa povestesc asta.

Ieri am ramas singura dragele mele aici, ea fiind in concediu o zi. Eu am zis sa fac si treaba ei ca asa e normal, cineva trebuia sa le faca si prin urmare m-am implicat sa fac si sa fie toata lumea multumita. Ieri chiar m-am descurcat cu treaba a doi oameni si am picat blana aseara dar am vazut ca se poate. Azi...intra pe usa colega, la fel de deprimata ca si cum a venit in iad si i-am zis ca daca mai sta iar botoasa, mi-e ca o bat!!!!!!! Ea ca nu are nimic, e adormita. Okkkkkk!!!! SI cand vede ea ca am facut si treaba ei...vaileuuuuuu!!!!!!! A inceput nene sa planga ca de ce!!! Ca cine mi-a zis mie sa le fac, nu era treaba mea si ce se intampla daca opera ea niste contracte azi???? Murea compania o zi fara ea??? Eu incercam sa ii explic omeneste ca si colegii nostrii aveau nevoie de niste acte si din moment ce eu puteam sa le fac, eu am vrut sa ajut pe toata lumea. Ce sa mai..a inceput sa urle pe aici ca ea i-a rugat frumos sa nu vina nimeni la mine, sa imi fac doar treburile mele ca ea nu mai stie acuma ce are de facut!!! Dumnezeule mare!!! Va promit ca nu am sa mai fac absolut nimic nici cand m-o ruga ea. Am sa ii zic ca nu e treaba mea sa fac asta, sa faca ce-o sti, nu ii mai zic nimic pt ca e mult prea disperata pe fata pamantului!!!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeFri May 07, 2010 9:13 am

Hmm, colega asta a ta e nevrotica, saraca! Pacat, ca e om tanar. Asta o sa planga si o sa sse vaite toata viata. Bineinteles ca nu a apreciat ajutorul tau, ba acum e plina de energie negativa. Eu as spune ca ar fi cazul sa -ti cauti alt birou, pentru ca nu poti munci intr-o atmosfera deprimanta 8 ore zilnic. E aiurea!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeFri May 07, 2010 9:16 am

Mda...si pe langa asta, cand s-a luat de colegii de la vanzari cu contractele, unul din ei are nesimtirea sa imi spuna ca eu i-am zis lui altceva....si i-am zis, daca nu e atent cand vorbesc cu el, asta nu e problema mea si nu stau sa repet nimanui. UIte asa a iesit balamuc si culmea e ca nici n am alt birou sa ma mut! Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeFri May 07, 2010 9:27 am

Buna maai e zicala aia vulgara romaneasca referitoare la "facerea de bine". Intentia conteazasi faptul ca tu ai facut o fapta buna, precum si multumirea sufleteasca a ceelui moment. Fetita are probleme psihice, nu ai ce sa faci. Iar colegul... e cumva cel cu rujul?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeFri May 07, 2010 10:25 am

El e...sa vezi de acum inainte ce or sa primeasca ei de la mine...strict regula si punct...fara exceptie...
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 10:44 am

Conculzii trase de mine uitandu-ma la situatia altora (pentru ca la mine e ok):

"Oricat de bine ti-ai face treaba, cineva tot va gasi ceva de reprosat."
"Oricat de bine ai face treaba altuia, cineva tot vine sa te intrebe de ce te-ai bagat."
"Oricat de mult te-ai stradui sa multumesti pe toti, cineva tot te va considera rau intentionat" (Legile lui Stefan Smile))
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 10:50 am

Legile lui Stefan suna bine si tare adevarate...aici e un haos si cuip de serpoaice mai bine zis....sper ca pana plec sa ramanem la amabilitatea de fatada sa nu ne intepam la propriu sau la figurat Razz
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:01 am

pana ce nu pui mana pe bata de baseball nu o sa dispara ostilitatile Very Happy
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:08 am

Cred ca asa e, noi suntem un popor format din oi si catari...pana nu te pui cu bata, nu functioneaza Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:16 am

Legile lui Stefan sunt imbibate de intelepciunea experientei de lucru probata de a noastra Yasmine.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:19 am

Asa...multumesc ca aici vorbiti cu respect fata de mine, macar aici Razz..."mancar aici" precum spunea un cersetor in obositul ala de RATB
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:27 am

hai sa-i fac un pic de terapie Yasminei ....

Cand te enerveaza cineva, faci in felul urmator: il asculti putin sa stii despre ce e vorba, daca o ia pe aratura tu dai din cap ca esti atenta, iar cu gandul sa iti imaginezi acea persoana in ipostaze amuzante gen cum ar arata cu doua urechi de iepure, cum m-as simti daca as lua-o la bataie cu bata de basebal, ce-ar fi sa o leg cu scotch de scaun cu mainile la spate ....cu capul in jos, ce injuratura ar zice prima data daca ii pun super-glue pe mouse, etc

In felul asta mai detensionezi atmosfera fara sa te ia durerile de cap, persoana care te "toaca" se racoreste considerand ca tu suferi si te stresezi la ce spune ea, iar tu vei trai inca o zi gandindu-te la ce sfaturi proaste iti dau un forumist ce se plictiseste la servici.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:32 am

heheheheh, cuma sa sfaturi proaste? sunt excelente, un "modus vivendi" cum spunea un amic al Yasminei...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:37 am

Buna idee, atat ca sunt sensibila la ras, si mi-e ca ma buseste rasul de la cel cu pofta din suflet pana la cel isteric...vorba unui alt amic (numa unu' si unu' amici destepti am Razz) isteria e linistitoare...

Cat despre serviciu...uite asa trece timpul..mai un task, mai un mesaj...:> treaba merge
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:38 am

Admin... da-i ban Yasminei pana ce termina programul la servici, daca citeste topicul scris de mine, iar incepe sa se amuze, nu de alta, dar sa nu treaca si la practica Smile)

LE: pff prea tarziu ... Smile)
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 11:59 am

Baiiiiiiiii, nu ma bannati Sad eu vreau sa fiu cu voi aici, nu ma dati la leiiiiiiiiii!!!! Sad(((
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 12:50 pm

lei n-avem .. ca-i criza Smile)) da avem catei comunitari...
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 12:54 pm

Azi a venit un catel in fuga mare spre mine, avea niste ochi turbati, m-am cam ferit ca nu stiam unde are directia... No
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 12:58 pm

era trimis de mine Smile) i-am aratat o poza cu tine, da vad ca o uitat ... si te-o ratat Sad Smile
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 1:53 pm

Sa revin asupra problemei initiale. Datorita discutiilor de saptamana trecuta si cele care se desfasoara zilnic la "fumoar" ca sa nu mai auda Yasmine si sa se duca cumva cu para la Dom' Director ("ca cine stie ce nepoata de-a lui o fi")...colega mea a devenit o rasfatata, au inceput ceilalti sa ii aduca croissante, placinte, cu mare drag!!! Eu sunt in coltul meu vesel si ma amuz...colega nu si-a luat decat o data un pachet de biscuiti de cand vine la biroul asta...in rest o mai rasfata lumea...azi, se depaseste targetul la mancare adusa pt ea...asta imi aduce aminte de prostia bunica-mii cand il striga pe frate-miu in gura mare..."iulisor, vin' la mamaia sa iti dea dulceata" lol! (io nu beneficiam pt ca eram nepoata rea si neascultatoare)
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 1:56 pm

eu ii strecuram un laxativ in mancare sa vezi ca nu mai mananca dupa aia mancarea adusa de colegi:))

LE: eventual sa incui si toaleta sa pui afis: INCHIS


Last edited by stefanev on Mon May 31, 2010 1:58 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 1:57 pm

Mamaicaaaaaaaaa, nu veni cu idei....Very Happy
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitimeMon May 31, 2010 2:18 pm

... si inca nu le-ai auzit pe toate ... muhhahaha
Back to top Go down
Sponsored content





Munca in Romania....trist :P Empty
PostSubject: Re: Munca in Romania....trist :P   Munca in Romania....trist :P Icon_minitime

Back to top Go down
 
Munca in Romania....trist :P
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» 9 cutremure in 2 zile in Romania
» Religia, ca superstitie in Romania!!!
» Ce am facut in Romania si ce facem in strainatate..........
» România caută cu disperare 1 milion de doze de vaccin
» Vino la Ziua Portilor Deschise la Oracle Romania!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Ce muncim in afara granitelor Romaniei :: Jurnal-
Jump to: