Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Depresia de sarbatori

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeFri Jan 08, 2010 8:53 pm

Haideti sa vorbim despre depresia pre-sarbatori, de sarbatori si post-sarbatori.

Pe parcursul anului oamenii se pot refugia in multe alte tipuri de activitati: stau 12 ore la serviciu, ies la bere cu prietenii, se duc la mall la un film sau se uita la televizor si nu le pasa pentru ca este o seara ca oricare alta. Dar, sarbatorile de iarna aduc in aer emotia celebrarii care e palpabila, si atat de multa fericire te izbeste si te face sa-ti asumi singuratatea, neimplinirile, esecurile, sentimentul de inadecvare sociala si nu le mai poti nega, nu mai ai unde sa fugi.
Prietenii se duc sa faca cumparaturi de Craciun, se duc cu familiile lor, se duc la parinti, se duc cu copiii si atunci e mult mai probabil sa te trezesti singur. Chiar daca sunt singuri foarte multi in grup, tot percep sentimentul de inadecvare pentru ca pot ajunge sa perceapa singuratatea impreuna cu ceilalti amici.

Si pe un fond de vulnerabilitate, pe istorie de depresii preexistente creste foarte mult pericolul suicidului, pericolul de a intra intr-o depresie, de a-ti constientiza defapt nefericirea. Depresia este o emotie a renuntarii si, in loc sa lupti te retragi si mai mult in tine, te inchizi si mai mult in tine, te simti si mai nefericit, trist. Adica interactionezi din ce in ce mai putin si cu cat interactionezi mai putin, cu atat ti se pare ca esti mai izolat; cu cat te simti mai izolat, cu atat ti-e mai greu sa interactionezi. Este un cerc vicios.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeSat Jan 09, 2010 10:16 pm

Draga Admin, ca spuneai ceva legat de rata suicidului, am sa spun ca .. contrat asteptarilor, suicidul este tocmai in scadere in perioade de genul acesta, de criza, de razboi si de alte fenomene de genul. Very Happy

Dar revenind la depresia sarbatorilor, precum spuneai si tu, cred ca este un moment extrem de sensibil cu atat mai mult cu cat se extinde la nivel de masa, este un moment instabil emotional, cand ies la iveala o tona de sentimente. Problema cea mai grava este ca ne-am ingropat noi insine in probleme cotidiene, am cam depasit niste limite, am cam depasit stadiul relatiilor stabile si armonioase, din ce in ce mai multa munca si cat mai putina vreme pt partener si prieteni, tocmai cu asemenea ocazii incercam senzatia de singuratate si de regret pt unele fapte. De asemenea cu cat ma gandesc mai mult, cu atat am impresia ca sunt atat de multe motive pt care ne simtim depresivi de sarbatori incat mi-ar fi greu sa dezbat pe larg. Cert este ca ne inchidem tot mai mult intr-un stress si un virtual si o goana a lucrurilor incat uitam sa mai simtim realitatea in felul ei.. Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeMon Jan 11, 2010 6:07 am

Am suferit de depresie in preajma sarbatorilor, cand eram studenta si nu aveam pe nimeni ( nu stiu cum se nimerea ca numai de sarbatori eram singura) dar acum mi-a trecut. Dezvolt mai pe larg subiectul mai tarziu ca acum trebuie sa plec ca mi-a sosit autoibuzul.Pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeFri Jan 29, 2010 12:41 pm

Iata cateva sfaturi general - valabile care ne ajuta sa ne ferim de aceasta depresie de sarbatori:

1. Nu te stresa. Fa lucrurile cat poti tu de bine (perfectiunea nu poate fi atinsa).

2. Daruieste-ti mesaje pozitive (nu repeta mesajele negative din trecut).

3. Crede cu adevarat in tine, in bunatatea ta si in adevarata ta valoare.

4. Accepta faptul ca viata nu este perfecta. Exista nedreptate si suferinta. Este normal sa fii manios cateodata sau sa simti durere. Cauta ajutor in ceea ce priveste controlul acestor sentimente.

Depresia te poate dezbraca rapid de increderea in sine si de speranta ca totul va fi mai bine. Depresia te face sa gandesti negativ. Dar nu te descuraja. Cauta ajutorul de care ai nevoie, in special in randul prietenilor.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeSat Feb 27, 2010 12:00 pm

Am gasit in cartea pe care am mai mentionat-o prin forum :"Don't be sad" cateva idei care ar putea alunga definitiv umbrele depresive din sufletele noastre. Incerc si eu sa traduc cum pot mai bine, ca sunt in engleza:

" Aminteste-ti de toate bunatatile pe care Dumnezeu ti le-a daruit:sanatate, siguranta, hrana, imbracaminte, aer, apa - toate acestea au fost special create pentru tine, desi tu nu realizezi.
Ai doi ochi, o limba, o gura, doua maini si doua picioare. Te poti imagina mergand fara picioare? De ce uiti ca tu poti consuma mancare delicioasa si apa proaspata in ttimp ce pentru unii acest lucru este imposibil datorita faptului ca sunt prea bolnavi s afie in stare sa manance sau sa bea in mod natural....
Trecutul a pierit pentru totdeauna! citind si cugetand prea mult in trecut este o pierdere cantitativa si calitativa a prezentului. Zilele ce au trecut, au trecut si nu beneficiezi nimic facandu-le autopsia, sau intorcand inapoi rotile timpului.
Tragedia noastra este ca suntem incapabili de a trata cu prezentul deoarece ne ancoram prea mult in trecut, incercand uneori sa-l reinviem. totul pe pemant merge inainte, pregatindu-se pentru un nou sezon, asa ar trebui sa faci si tu!
Astazi este tot ce ai! Cand te trezesti d dimineata, nu cauti sa-ti imaginezi cum va fi seara acestei noi zi - traieste ziua ca si cum astazi e tot ceea ce tu ai. Ieri a trecut cu binele si raul ei, in timp ce maine nu a ajuns inca. Lingurita vietii tale este zilnica, ca si cum ai fi nascut intr-o zi si mori la sfarsitul aceleiasi zile. Traieste ziua de astazi. Astazi trebuie sa te rogi, sa citesti Cartea Sfanta, sa-ti amintesti de Dumnezeu cu inima curata si plina de iubire. In aceasta zi trebuie sa fii echilibrat in afacerile sau munca ta, satisfacut cu ceea ce Domnul ti-a trimis, cu grija fata de curatenie si aparenta trupeasca si pentru sanatate. Organizeaza orele acestei zi, astfel incat minutele sa devina ani iar secundele luni de zile. Cere iertare de pacate de la Creatorul tau, aminteste-ti neincetat numele Lui, pregateste-te pentru plecarea din aceasta lume si traieste ziua de astazi fericit si in pace. Fii multumit cu partenerul de viata, cu copiii, cu munca ta si cu familia si cu traiul tau in aceasta viata.
Smile Smile Smile Smile
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeMon Mar 08, 2010 10:58 am

Un sfat intelept insa a nu se confunda cu a te multumi doar cu ceea ce ai si sa astepti sa treaca vremea. Ideal este sa ne incarcam pozitiv uitand de relele trecutului si angoasa viitorului...parerea mea :p !
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeSun Mar 21, 2010 9:49 pm

Asa este, Yasmine. Nu trebuie sa ne blazam, sa ne plafonam, sau mai rau sa asteptam sa ne bage Domnul in traista...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitimeWed Mar 24, 2010 9:35 am

Urmeaza o noua sarbatoare...Pastele, pe 4 apr, se simte cineva depresiv? sau oare deriva din astenia de primavara...hmm.... bounce
Back to top Go down
Sponsored content





Depresia de sarbatori Empty
PostSubject: Re: Depresia de sarbatori   Depresia de sarbatori Icon_minitime

Back to top Go down
 
Depresia de sarbatori
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua cea de toate zilele :: Cafeaua de consolare-
Jump to: