Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti   Fri Dec 18, 2009 9:46 am

Daca mai sunt si alte sfaturi, nu ezitati sa le scrieti:

1. Junk food. Alimentele care contin putine fibre si mult zahar, sare si grasimi partial hidrogenate creaza de obicei, o oarecare dependenta; gulsul ne place atat de mult, incat avem tendinta de a le consuma iar si iar.

2. Zaharul, faina alba, cafeina si carbohidratii simpli. Zaharul ridica nivelul de glucoza din sange, fortand corpul sa produca insulina si schimband astfel ritmul metabolismului. Cei care mananca alimente in compozitia carora intra faina alba si zahar, produse care de altfel nu contin calorii ''bune'' pentu corp, vor acumula mai multa gasime care apoi va fi foarte greu de eliminat. Si cofeina ridica nivelul de insulina, incetinind procesul de ardere a grasimilor care incepe dimineata si continua pe tot parcursul zilei.
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti   Fri Dec 18, 2009 10:49 am

Admin...nu ma pricep sa iti spun asa in termeni ce nu ar trebui sa consumam, insa in general trebuie sa respectam cateva principii de baza, cum ar fi: sa punem proteinele pe primul loc...sa reducem cat mai mult grasimile, dulciurile cu masura, sa inlocuim zaharul cu mierea daca e posibil, sa consumam cat mai multe fructe si legume si apa suficienta! Ideal este sa le imbinam in mod echilibrat astfel incat organismul sa isi ia tot ce ii trebuie. Acum depinde si cum este pregatita mancarea, cu cat consumam mai mult fiert si grill cu atat se reduc grasimile. Plus ca mancarea trebuie sa fie usor digerabila..iar un mare secret este acela ca trebuie sa mancam putin si mai des...stiu ca exista tendinta de a manca doar o data pe zi si nu e ok!! Dar pana la urma cred ca tine mult de organism...unii se pot ingrasa si de la mere...altii pot slabi doar prin sport, altii mai stiu eu cum. De exemplu, eu ma mentin in forma si chiar ma simt bine prin faptul ca nu mananc decat piept de pui si eventual peste insa si aceastea doar o data de doua ori pe saptamana. De asemenea incerc sa evit orice fel de grasimi si prajeli, consum multe iaurturi, mancaruri simple din legume, fructe variate...si cred ca mi-e foarte bine asa..Smile Admin, ai putea sa incerci si tu asta pt o vreme si vezi ce efecte are!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti   Fri Dec 18, 2009 3:27 pm

Eu voi incepe de saptamana viitoare aerobic, avem o antrenoare la scoala. Si vom face de trei ori pe saptamana, inshaalah. Plus ca o sa incep cu bicicleta acasa. Si o sa manac mult fript, fiert plus fructe. m-am ingrasat nepermis de mult in ultima vreme. Sad
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti   Fri Dec 18, 2009 3:37 pm

Bafta multa Admin si sa mananci putin si des...este super asa...Smile
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti   Fri Dec 18, 2009 3:56 pm

Multumesc, asa oi face! Maine, cu ajutorul lui Dumnezeu, ii dau startul!
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti   Today at 8:07 am

Back to top Go down

Ce trebuie sa nu mananci ca sa slabesti
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1