Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Un nou stil de lucru, o alta viziune

Go down 
4 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 1:34 pm

Se spune ca in Romania se cam sta degeaba pt ca lumea nu este motivata, iar cine are mult de munca se plange permanent, exceptand cazurile in care jobul se identifica cu pasiunea si individul in cauza este in stare sa nu mai doarma acasa de dragul muncii, a dorintei de a avansa in domeniu, de a-si demonstra lui ca poate, de a demonstra altora ce poate, etc. Totusi aceste cazuri sunt rare asa ca mai bine ne legam de lumea nefericita din campul muncii, dezamagita de volumul de munca unde ar gasi orice motivatie sa se eschiveze sau sa o amane, sau sa "uite" pur si simplu...pt ca, locul de munca este nesatisfacator, seful face mai putine si ia bani mai multi, nu avem bani suficienti, nu ne apreciaza nimeni, suntem satui de atatea cerinte iar pe ale noastre nu le asculta nimeni. Este necesar sa se vina la serviciu la ora fixa, sa se dea impresia ca faci ceva fara sa faci intr-adevar, dar da bine, sa stai peste program macar un pic sa nu te creada neatasat de compania-mama, sa reduci barfa si tigarile, daca se poate pauza pe ceas. Desi dupa cum spuneam, intotdeauna exista metode de scapare si cred ca in cazul acesta oamenii asta si cauta: sa "fure" ceva, iar aici ma refer de timp!! (si doar la natia romana, azi de 1 Decembrie Smile) ). Cam asa stiu eu ca stau treburile, sau asa stiam si asa auzeam, eram una dintre obsedatele sa vina la serviciu la timp pt a nu incalca reguli destul de grave, sa iau pauza pe ceas, sa gasesc metode de a-mi termina munca in mod miraculos de repede incat sa pot sta....

Ma aflu de cateva luni in Egipt si am venit foarte dornica de a munci si invata, iar daca se poate sa reusesc si o cariera ar fi excelent. Venita din Romania cu principiile de mai sus, constat cu stupoare stilul de lucru al egiptenilor si regulile nescrise ale companiilor. Am lucrat mai intai intr-o firma unde nu faceam mai nimic toata ziua, intrebam disperata daca nu sunt taskuri de implinit pt ca ma temeam sa nu mi se spuna: uite ce e, nu e de lucru, mergi acasa!!!! Vedeam si colegele care se compatimeau una pe alta ca au extraordinar de multa munca si am sa explic cam care era stilul de rezolvare in cursul zilei. Programul de lucru incepe de obicei aici la ora 9.00 Eu la ora aceea ma aflam protzapita in dreptul usii si nimeni nu venea pana cel mai devreme la ora 9.15 insa majoritatea veneau la 9.30. Dupa care ne spuneam "buna dimineata, ce mai e nou? cum e traficul??? O nebunie!! Ce ai facut aseara?? Ahhh....am jucat play station!! Wow Very Happy Minunat....!!" Dupa care ne indreptam alene catre birourile noastre unde ne lasam doar gentile ca mai apoi sa ne strangem toti/toate intr-un birou, sa bem cafea, sa barfim un pic, sa comentam diverse chestii, sa descriem in detaliu de unde am cumparat un anume accesoriu, pana se facea ora 10.30 aproximativ. Cu aceeasi stare de lene ne deplasam la biroul propriu-zis unde deschideam calculatorul....verificam mailurile, verificam o viziune de ansamblu a situatiei...lucru care dura pana la ora 11. Probabil ca pana pe la 3.00, incercam sa rezolvam anumite treburi. Eu am sa ies putin din calcul deoarece stateam singura in birou si printre mai multe picaturi citeam ziare, ascultam muzica, chatuiam etc. Colegele si colegii din celelalte birouri aveau posibilitatea sa stea la discutie cu cate o foaie in mana...si uite asa se facea ora 4.00....mai scriau un mail, se mai panicau ca nu termina pana la 5.00, nu mai gaseau hartiile, nu mai stiau ce vroiau sa faca, in fine uite asa se face ora 5.00-5.30....deci hai acasa, continuam maine!! La intrebarile mele stupide, ce am de facut in plus??? Pt ca era un chin sa stau efectiv degeaba, mi se raspundea cu un zambet: nimic:) deocamdata..nimic Smile SAU: am sa ma gandesc si iti spun Smile (de parca mi-ar fi facut mie o favoare sa ma puna la treaba).
Buuuuun!!! Asa au trecut aproape 6 luni! Si acum ma aflu in alta companie in care am intrat cu forte si sperante gandindu-ma ca este o companie turistica mare, cu oameni mai dezghetati si voi reusi sa fiu activa!!! Am insistat sa invat cat mai mult si cat mai rapid din activitatea lor, crezand ca voi avea parte de taskuri concrete si aprecieri pe masura!! Ei bine in decurs de o luna abia au reusit performanta de a-mi amenaja biroul, de a gasi un task fenomenal adica sa fac o baza de date prin cautare tip Google si...atat!! Aceeasi intrebare: altceva ce e de facut??? Nimic, mergi si gaseste-ti singura, stai pe net, citeste, fa ce vrei! Am inteles....dar cum se desfasoara si aici programul??? Aceeasi ora 9.00, eu sunt aici la 9.00, restul vin pe la 9.30, se formeaza acelasi stil de grup in care se discuta si se intreaba de tot neamul de la A-Z, dupa care se va merge la cumparat "croasante" si diverse, apoi se sta la luat micul dejun + o cafea....este deja 10.45 aproximativ. Acum fiecare spune: OK, acum suntem in regula, putem merge sa muncim!!! Nu as crede ca de la acea ora pana la 4.50 cand trei sferturi din personal "rupe usa", se munceste pe branci avand in vedere ca se viziteaza de la un birou la altul..in scop "profesional" fireste!! se fac 5 ceaiuri pe zi, 10 tigari minim fumate, cateva rugaciuni!!! Aia e...s-a terminat ziua, maine de la capat!!! Si sunt platita mai bine decat in Romania, asta este culmea!!! Si chiar apreciata si "enervanta" pt ca cer de lucru!!!

Oare in ce situatie ne aflam mai bine?? Oare cand am sa ma intorc in tara cum mi se va parea sa revin la stilul initial? Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 7:01 pm

Yasmineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, vin si io acolo! Am nevoie de o luna , doua de odihna acolo la tine. Facem schimbul?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 7:03 pm

Crede-ma ca statul degeaba e mai obositor decat sa muncesti....tu esti doar un exemplu ratacit cu munca multa, pt ca in general cam asa se munceste aici (cum am descris mai sus) Razz
Back to top Go down
Clara

Clara


Posts : 102
Join date : 2009-08-27
Age : 50
Location : Romania

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 10:06 pm

Si ai timp de viata sociala sau ptr orice vrei tu!... Nu fi suparata, bucura-te ! Nu se stie cand mai ai asa o sansa..... Te cred ca inactivitatea fortata poate semana cu o pedepsa, dar... ai doar 24 de ani, ai tot timpul sa muncesti pana ti se va acri de sefi idioti ce nu stiu nici macar cum ii cheama.
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 10:15 pm

Ehehe, nu cred ca e o activitate privata , acolo unde lucrezi tu ,ca nu ar mai fi atata leneveala,draga.
Nu stiu care ar fi acela sa accepte sa plateasca oameni fara sa faca treaba pentru care a fost angajat.
Dar iti spun ,cand ma duc acasa si vad atata lume pe la diverse birouri care abia misca fundul dintr-un loc in altul ma apuca toate napadaile.
Dar eu mai am o vorba ,care a lucrat in Romania bine si corect lucreaza oriunde care nu nu si pace.
Eu aveam nevoie o data de 2 croitorese si m-am gandit sa fac un bine si sa iau 2 romance de ale mele.
Ce sa spun jumatate din program a vorbit la telefon si jumatate a lucrat.
A doua zi nu au mai avut ce cauta. Nu e seriozitate eu nu platesc. Eu unde am lucrat , am facut asa,daca ma plateste eu trebuie sa muncesc.
Am facut ca tine Yasmine, prima veneam si ultima plecam . Nu imi pare rau ca in timp au mai invatat si italienii ceva de la mine. Exclamation
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 7:25 am

Aveti dreptate fetelor, dar asta este stilul de munca aici. Nu sunt singura in aceasta situatie...majoritatea prietenilor mei egipteni se plang cand au cate un task de rezolvat pt ca in rest ei adora sa stea de vorba la telefon cu orele, sa stea la barfa, sa nu vina cu idei, sa vina la serviciu sa zica,,,OK am unde sa ma duc si de unde sa vin. Nici macar nu pretuiesc timpul ala in ideea ca daca tot mai ai vreme si tu stii asta, macar ia si documenteaza-te, o carte o ceva...un crosetat Smile)) mai stiu si eu?? Cu asta mi-am umplut timpul de altfel aici, sa mai citesc cate ceva din obiectivele turistice, din istoria Egiptului Antic...si ma gandesc sa imi continuu niste scrieri ca si asa e liniste si nu ma deranjeaza nimeni Razz
Cat despre ce spuneai Elenjohn, uite, ieri de la ora 9 si un pic am cerut pretul pe camera pt o croaziera, niste amici ma rugasera. Vroiam sa stiu cateva detalii si anume: pretul pe camera, cand e plecarea si categoria vasului 4 sau 5 *. Eu sunt noua aici si nu am lista de preturi ca altfel ma descurcam singura sa le spun ce si cum prietenilor. Ei bine, de ieri de la 9 si ceva pana in acest moment, eu nu am nici un raspuns desi am rugat 3 colegi de la 3 departamente diferite, doar-doar unul o deschide un fisier, un dosar ceva sa ma lamureasca. Fiecare avea treaba iar persoana de-a dreptul responsabila, a dat fwd la request-ul meu spunand ca altii trebuie sa ii dea cotatia...marea cotatie UN PRET PE CAMERA!!!! si nu de alta dar am impresia ca arat ca o tuta in fata multor prieteni care imi cer sa ii ajut PE BANI, care nu ajung la mine nici macar in vreun fel de comision ci la firma. Deci firma are destui clienti sa inteleg, de ce si-ar mai bate capul sa aiba si altii???

Exemplele sunt multe si cand spun cuiva aici ca nu am de lucru mi se spune....dar cam asa e peste tot, cateodata avem cateodata nu avem, bucura-te de timp!!! sincer de ce nu ma lasa sa stau acasa si sa ma sune cand au nevoie de mine, as sta mai comod decat in scaun si frig!! Asta e....vom vedea mai tarziu ce va fi!! O zi frumoasa fetelor! Smile
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 8:50 am

Si imi permit sa revin cu informatii....si anume: in sfarsit am primit detaliile, pretul si tot. Sun persoana de legatura sa anunt ca am informatiile si sa imi confirme daca ar trebui mentinuta rezervarea. Raspuns: 60$/ pers/ noapte in single, in 5* cruise....cam mult!!!! ??????????? HELLOOOOOO!!!!! esti pe vas de croaziera, de 5 *, ce e asa de mult??? pe pamant daca stateau, dadeau minim 150$ / pers/ noapte!!!! si doar cu mic dejun, aici au 3 mese. Asadar asteptam sa se hotarasca si dumnealor. Acum m-am prins fetelor de ce merge totul prost in tarile arabe (mai putin cele exportatoare de petrol). Pentru ca aici domina lenea, ganditul, complimentatul, vorbaraia si actiune mai putin,,,cat mai ramane!!! Au resurse, au tot ce le trebuie, forta de munca...nu numai in Egipt, dar si in alte tari arabe. Nu se folosesc de ele, asa s-au invatat sa traiasca intr-un stil....rasare soarele, astept sa apuna...nu are nimeni nimic de zis, ei sunt obositi de atata stat si "gandit". Aceste lucruri cred ca ma scot din minti la culme si imi vine sa imi fac bagajul sa plec acasa in Romania!!! Si acolo dau peste alti cretini care se panicheaza la orice, tin banii la ciorap si ingroasa randurile de someri precum spunea Admin. N-ai o recomandare, asta e,,,cam greu sa gasesti un job cat de cat bun. Prin urmare, cred ca trebuie facuta o noua comunitate pt mine ca nu ma mai simt confortabil niciunde!!!
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 1:33 pm

Sa stii Yasmine ca nu esti singura care gandesti ca nu te incadrezi niciunde .
Imi pare bine ca sunt pe lume si oameni ca tine.
Eu nu m-am bucurat niciodata sa vad multi mai tampiti decat mine.
Din contra ma supar sa vad din ce in ce mai multi idioti si societatea regreseaza nu progreseaza. Esti tanara si cred ca vei gasi locul unde vei simti ca este nevoie de tine.

O zi buna si succes!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 1:44 pm

Eu te invit la mine la scoala, Yasmine. E mult de lucru, sunt afundata pana peste cap... Nu stiu ceilalti ce fac dar eu sunt 4 in 1. Adica fac munca a 4 oameni, eu dau ordine, eu le execut! Sunt trei sectoare pe care le conduc, inspectez, design curriculum, tin workshop la profesori si asa mai departe. Am gradinita, primara si middle school. Nu mai spun de programatele intalniri cu americanii.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 2:08 pm

Multumesc Elenjohn, Smile sper sa fie asa!!! Sincer asa am o stare ca vreau sa cladesc ceva, vreau sa vad ca lucram in echipa si ca se vede ceva in urma noastra, nu sa ne acuzam unul pe altul. Apropo de asta, am avut o discutie serioasa cu un coleg care se plangea de atitudinea mea nepotrivita de ieri, am fost nervoasa ca nu merge nimic aici. Eu trebuie sa fiu maleabila, flexibila si intelegatoare ca lumea este experta in Solitaire si nu in munca. Dragii mei (ma adresez astora de la munca Very Happy ), munca NU este o favoare pt ca voi ma platiti pt asta!!!!! Sau nu???? ca sa stiu cum vine treaba!!!

Asa...m-am calmat Very Happy . O sa fiu nevoita sa gasesc alte modalitati de creativitate, la locul de munca nu merge!!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 2:11 pm

Admin....la scoala nu vin, vreau altceva Very Happy Dar stii ca m-am oferit si inca ma ofer sa te ajut cu ce hartii ai tu nevoie eu ma aflu prezenta la orice ora intre 8.00 AM si 11.30 PM Very Happy Asa ca te astept cu drag sa lucram impreuna....voluntar, daca faci gogosi fir-ar sa fie!!!! Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 7:17 pm

Seara buna, oameni frumosi! Yasmine, propunerea ta imi surade, sa vedem, ca munca e strict de specialitate, e pedagogie curata in engleza.
Apropos de Solitaire, ce au egiptenii cu jocul asta? Pana si sotul meu cand prinde si el saracul computerul joaca Solitaire fara sa se plictiseasca. Si vreo alti doi din familie, si pe la scoala am vazut. E o epidemie in masa aici si sunt sigura ca nu o sa ma contaminez ca mie nu-mi plac jocurile de niciun fel, nici pe computer , nici life Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 02, 2009 10:41 pm

Si eu sunt la fel, nu imi plac jocurile insa este unul singur pe care il mai joc la munca atunci cand vreau sa ma gandesc la ale mele si sa nu fixez un punct de pe perete. este vorba de Bubble Shooter... Smile) adica sa lovesti cu o bila colorata un grup sau minim doua bile de aceeasi culoare, grupate...se sparg si aia e...Pt mine e un joc mecanic care doar ma lasa sa ma gandesc la ce vreau eu fara sa stau batz in scaun. Dar cum spuneai si tu, este epidemie de Solitaire si Play Station....pana si barbati de peste 30 de ani, au damblaua asta cu Play Station...asta e, daca la ei nu s-au inventat barurile cu alcool, femei si dans pe masa....etc Smile)) sa aiba ocupatie macar in acest sens daca nu o mana de ajutor in casa, un film bun, o carte in mana, o plimbare etc. Hehehe... Razz
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeSat Dec 12, 2009 8:56 am

SI revin cu noi informatii referitoare la organizatia neorganizata in Egipt. E drept ca ei nu prea au auzit de termenul "organizare" si nici nu ar sti ce sa faca cu el desi toata lumea spune ca nu exista pe nicaieri, nimeni nu ia masuri ca aceasta sa existe. De altfel un patron cand isi angajeaza angajatii Razz , ii va alege in functie de cat de mare este compania si cat de divizata ar vrea sa fie aceasta, intentia este buna insa rezultatul este catastrofal pt ca dupa cum spuneam mai sus, lenea si prostia ii impiedica sa afle concret care le sunt atributiile si sa isi asume anumite responsabilitati, prin urmare fiecare paseaza mingea de la unul la altul incat ajungi sa iti dai palme singur intrebandu-te cum si cand se va solva si ce solutii se pot aduce pt imbunatatire. Dar si daca aduci solutii, ele nu sunt binevenite deoarece lumea este obisnuita asa si nu vor sa le fie stricat "sistemul", de teama sa nu mai aiba "control" si predictie asupra situatiei. Intr-un caz mai concret, mi-au trebuit doua saptamani sa imi iau salariul. Daca in Romania eram anuntata ca il voi lua cu intarziere si eram foarte nervoasa pe treaba asta, aici predomina doua cuvinte unul mai mult decat altul: "azi " si "maine"!! Deci timp de doua saptamani am auzit aceeasi placa...azi vei lua banii! iar la sfarsitul zilei: maine vei lua banii!!! Incepusem sa intreb ici colo ce se intampla, nu ma indoiam ca nu mi i-ar da, insa consideram o bataie de joc ieftina desi pt ei era firescul. Prin urmare, managera mea ma trimitea la HR, de la HR la managera, de la ea la vice-presedinte, de la el la contabilitate, de acolo sa mai astept, managera dadea telefoane, toata lumea dadea telefoane si ar fi trebuit sa ma simt importanta pt ca se cauta asa in disperare si insistenta salariul meu....s-o fi ratacit si el precum cheile in buzunarul spart!! Dar nu-i nimic, in final dupa aceste doua saptamani imi iau liber o zi, revin in urmatoarea si mi se spune din usa ca si cum as fi castigat la loto: ieri au venit cu banii si tu nu erai!!! deci azi te poti duce la contabilitate!! Yeeeeeeeiiiiiii!!! Ar trebui oare sa ma simt fericita pt ca niste lepre imi aduc vestea cea buna de a ma plati pt munca mea...adica pt un fel de stat degeaba dar nu e problema mea asta??? Si in fine merg iarasi la managera sa imi explice mai concret la cine trebuie sa merg sa ridic salariul. Si spre surprinderea mea, banii iarasi nu erau si sa astept 5 min ca se va merge la banca sa ii scoata!! Eram deja stupefiata, de ieri pana azi au disparut si iarasi trebuie sa astept ei. Eram deja la limita sa merg la director si sa ii spun cat de nemernic poate sa fie. Dar pana spre finalul zilei au sosit si banii direct la mine in birou inmanati de catre un domn inalt cu maini tremurande si un zambet crispat..ma intrebam daca sunt chiar asa de scary sau asa e el emotionat cand vede o femeie. Dupa aceea toata lumea ma suna: ai luat salariul???? Da!!! Multumesc ca ma intrebati...imi acordati o grija deosebita ce e drept Razz , probabil am sa ma simt flatata si cred totusi ca pt salariul urmator, de maine ar cam trebui sa le reamintesc faptul ca in 2 saptamani ar trebui sa il iau pe urmatorul si poate asa il voi lua si eu la timp. In concluzie...aici nu prea exista drepturi si dreptate. Prin ceea ce spunea si Admin, deducem ca oamenii sunt aici doar sclavi pe plantatie, majoritatea, pe langa cei care au un statut financiar ridicat si pt ei se poate orice si la orice ora. In rest...Dumnezeu cu mila...
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeMon Dec 28, 2009 11:41 am

Buna ziua din nou, pentru a cata oara pe ziua de azi? Nu stiu, azi ma simt ciudat de activa si ametita dupa 6h de somn doar, asa ca am inspiratie la scris pe forum.

Sa va povestesc si voua la toata lumea ceea ce lui Admin am reusit sa ii povestesc aseara si a fost extrem de amuzata. Ia sa se mai amuze si altii si sa ne mai amuzam si peste 5 ani cand recitim pe forumul asta.

Asadar, tin sa mentionez ca fac parte din echipa de Sales, formata din noi oameni, eu si directorul Razz , el cu intalniri tot timpul prin oras, prin tara, eu la birou nu vand nimic, nu am de treaba. Abia amu am inteles eu de ce nu, pt ca anyway, ei m-au angajat ca sa am deplasari prin lume...deplasare o data la o luna doua trei, ceea ce este doar teoretic deoarece practic se intampla o data la 3 luni, estul stau si pazesc birou si tastatura.

Dar nu despre asta vreau sa va spun ci de inteligenta unora care devin si ei directori. Cum spuneam, 'nea caisa vine sa imi propuna sa trimitem niste mailuri cu prezentarea companiei si niste programe ceva fara pret, in Romania la diverse companii turistice, doar-doar 'om incheia un contract. Initial se vroia doar trimiterea unui sumar al firmei cu mentiunea "mai multe aveti pe site", un site in constructie, plin de greseli atat de scriere cat si informational. Dar totusi am convins lumea, adica pe acest director plus fiul patronului, sa trimitem niste programe .. desi eu vroiam sa trimitem o oferta ca asa e logic, insa dl a spus ca nu trebuie sa dam preturi, (atunci o fi gratis???). In fine...ma stradui eu, fac cateva tururi clasice pe hartie, omul spune ca sunt ok, insa ar dori sa facem si un program turistic Hurghada (Marea Rosie, estul Egiptului) - Luxor (sudul Egiptului) - Sharjah (Emiratele Arabe Unite) - Dubai (EAU). Bun, ii spun omului, sincera sa fiu...fac tot ce este pe Egipt, dar pe Emirate nu ma bag ca nu am cunostinte solide. Lasa ca face dumnealui. Si a propus urmatorul plan:

- prima zi vin turistii, se cazeaza in Hurghada. (o noapte dormita)

- a doua zi dupa mic dejun imediat, sunt transferati cu un autocar in Luxor, aprox 4h dupa spusele dansului, 5h dupa realitate
- ajung in Luxor si acolo iau un pranz, apoi merg sa viziteze toate templele de pe partea de vest si de est a Nilului (ceea ce se viziteaza cel putin in doua zile, preferabil pe lumina zilei)
- dupa aceea merg la cina
-dupa aceea sound & lights show
- apoi merg la aeroport, la 11.30 PM sa fie acolo deoarece la 1.05 AM au zborul catre Sharjah.
ajung in Sharjah la orele 6.30 AM aproximativ....si sunt transferati cu un autocar catre Dubai, aproximativ o ora.
- dupa care, dupa spusele d-lui director, nu accepta hotelurile check in imediat adica in jur de ora 9 AM, decat dupa 3 PM
- asadar se viziteaza pana la 3 Burj Al Arab.
- check in si somn de voie bine meritat deoarece de aproximativ ...30-32 de ore turistii nostrii nu mai dorm decat fac mii de km si un adevarat maraton. (in sfarsit o noapte dormita)

- urmatoarea zi se merge la plaja si pe ici pe colo (alta noapte dormita)

- urmatoarea zi se merge la shopping si atentie mare, noaptea la 12.30 AM este cursa inapoi catre Luxor
-se ajunge la 6 AM in Luxor unde vor fi cazati la hotel pana la orele 12 pranz.
- sunt treziti si transportati cu acelasi autocar catre Hurghada
- check in din nou si somn de voie (in sfarsit, inca o noapte dormita dupa alte zeci de ore de nesomn)

- si in sfarsit ultima zi....sunt dusi la aeroport sa plece in tara lor acasa.

Un program interesant , ziceti ca nu e asa??? Cine doreste o adevarata tortura si sa isi pedepseasca propria fiinta, are sansa unica de a cumpara acest pachet promotional, i-l dam pe dom' director cu ei, sa stea inainte sa dea piept cu tot ce misca,,,daca mai apuca...si nu se impiedica undeva.

Din aceasta idee a rezultat o descriere idealista referitoare la orele de nesomn din partea amicului meu: mai am...400 de ore pana adorm...ma simt bine....mai am 350 si casc de mor...mai am 250 si deja ma tarasc pe coate....acum hai ca mai sunt 100 de ore si visez ca visez...si cand ajung sa dorm ma intreb: oare sunt in rai????
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeTue Dec 29, 2009 8:48 pm

Cand mi-ai povestit la telefon, am ras cu lacrimi... Incapacitatea unora ajunsi in functiid e raspundere.
Tin sa mentionez ca nu e si cazul sefei mele care e o tipa super, cu un IQ foarte mare, cu gandire de perspectiva. Atunci cand vine momentul dediciziilor, o admir pentru intelepciunea cu care o face. cheers
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 8:28 am

..si pentru ca tot ai spus de incapacitatea unora....(ce frumos spui tu incapacitate Admin, ca sa ambalezi frumos termenul de "prostie")... Razz asa....sa continui...in urma cu ceva vreme mi s-a cerut sa trimit aceeasi prezentare a firmei catre niste companii turistice din Spania. Deoarece toate erau identice si un nr destul de mare, am considerat ca nu este nevoie sa punem (despre mine eu vorbesc la plural azi Razz) in copie pe fiul patronului....sa vaza si dansul ca mai misc si eu ceva in firma lu' taica-su. Dragul de el, dupa aceea si-a aratat nemultumirea si i-am spus ca data viitoare ma conformez. Prin urmare, zilele trecute in decurs de 2-3 zile am trimis circa 600 de mailuri catre India, toate in CC la dl Amin. Very Happy Ieri imi spune colega : "te rog sa nu mai trimiti in copie la Amin deoarece nu mai doreste". Serios???? Very Happy In sfarsit??? Dar chiar nu mai doreste deloc??? Macar "ompic"?? Very Happy " Nu mai doreste deoarece i s-a blocat PC-ul si mail-ul si tot cand a deschis cele multe mailuri"

Concluzie...unii oameni, din dorinta de a arata cine sunt ei (adica aproape nimic), aleg sa se dea singuri cu capul de pereti. Ideal este sa ne usuram viata si nu sa ne-o complicam ... si inca din motive banale!!

O zi excelenta sa aveti!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 8:15 pm

Pai parca dorea sa te verifice, asa-i? Bine i-ai facut! Sa se sature cu varf si indesat, Very Happy
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 8:35 pm

Hhehe Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 10:03 pm

Asta -i rasul manzesc al lui Moromete... sa nu uiti asta ( ca doar ai vrut sa ma copiezi, asa-i? ) alien
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeThu Dec 31, 2009 10:36 am

Ce ma amuzi Admin Smile))
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeSat Jan 02, 2010 8:25 am

Vad ca nu mai scrie nimeni pe forumul asta nici macar Admin Sad . Sa zic din nou Happy New Year!!! Smile Suntem in 2010 Very Happy tanananana!!! Eu sunt la lucru ca de obicei, am o zi lunga de stat degeaba cred...dar pana una alta, vreau sa va spun o intamplare:

Ieri seara, merg sa fac o plimbare mai lunga pe jos prin imprejurimi cu gandul de a medita putin asupra existentei noastre si sa gasesc o librarie sa cumpar o carticica. Dupa ce merg si merg si nu dau de nimic de genul, ma hotarasc sa intreb un cuplu pe strada cam asa: "Excuse me, I would like to buy some books, do you know any library around?" Barbatul se uita la mine: "What nationality?" eu ma uit mirata, nu intelegeam unde e legatura. El ma vede incurcata si dand din maini intrebator zice: "speak English"? Eu si mai mirata aproape sa ma buseasca rasul direct pe moment: " I am...speaking English" Razz el: "aahh, ok" pauza de uitat in jur vreo 3 secunde si acelasi gest din maini plus: "and what..aa...??" Imi zic...e clar, nu vorbim aceeasi limba. Ii spun in araba ce vreau, el deja ca si cum a fost filmat cu camera ascunsa la momente haioase.."aaa, vorbesti araaaaaaaba!!!!" zic da...asa cat de cat, deci unde e libraria??? Mi-a explicat el, plec, in urma mea ma opreste un alt baietas sa ma intrebe daca intr-adevar vreau sa cumpar carti ca stie el un loc. Cata amabilitate Very Happy Cert e ca am gasit pana la urma insa mergeam si radeam de una singura...vorbesc engleza, domnul dorea traducerea...tot in engleza Smile hehehe (rasul lui Moromete, precum ar spune Admin). O zi placuta!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeSat Jan 02, 2010 11:19 am

Vezi ce se poate intampla daca iesi afara cu gandul de a cugeta asupra existentei? Si mie mi se intampla uneori. By the way, ce carti ai cumparat ? Au fost scumpe?
study
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeSat Jan 02, 2010 11:46 am

Am luat o carticica micuta de Khalil Gibran...55 de pag in araba, care a costat 5 L.E Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitimeSat Jan 02, 2010 1:22 pm

Trebuia sa-mi fi inchipuit ca asta ai cumparat! Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Un nou stil de lucru, o alta viziune Empty
PostSubject: Re: Un nou stil de lucru, o alta viziune   Un nou stil de lucru, o alta viziune Icon_minitime

Back to top Go down
 
Un nou stil de lucru, o alta viziune
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Ce muncim in afara granitelor Romaniei :: Jurnal-
Jump to: