Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
chihlimbar

PostSubject: Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea   Mon Nov 09, 2009 1:14 am

Un nou aparat de facut cafea ii obliga pe cumparatori sa faca un pic de miscare prin intermediul unor jocuri interactive pe care, daca nu le executi, nu primesti mult dorita ceasca cu cafea.

Sari ca mingea, misti soldurile, dai din maine - numai asa iti vei primi cafeauau. Aparatul care te pune la miscare se numeste BeMoved si a fost inventat de compania olandeza Douwe Egberts, care pretinde ca acesta este primul aparat de facut cafea din lume care este operat exclusiv prin miscare.

Dupa o serie de exercitii fizice, utilizatorii vor avea optiunea de a-si prepara singuri cafeaua, prin tehnologie gestuala (fara atingerea display-ului), punand intr-un ibric virtual ingredientele pe care si le doresc. De asemenea, BeMoved - destinat locurilor publice si companiilor - este incorporat cu tehnologie de recunoastere faciala, astfel ca tine minte preferintele si retetele de cafea ale utilizatorilor; a doua oara cand il folosesti, aparatul deja te intreaba daca vrei sa bei cafeaua preferata sau daca iti faci una noua.

Ideea poate parea bizara pentru cei mai in varsta, insa tinerii si generatia Wii cu siguranta se va bucura de o astfel de inventie. BeMoved se afla deocamdata la stadiul de prototip, insa olandezii au planuri sa-l lanseze pe piata in cursul anului urmator. Inventia se bazeaza pe ideea ca indivizii moderni doresc sa aiba posibilitatea de a interactiona la un nivel mult mai personal cu device-urilor lor.

Sursa : Descopera.ro
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea   Mon Nov 09, 2009 7:36 am

Wow!! Multumim Chihlimbar! Asta da inventie Smile) foarte haioasa. Si intradevar si eu cred ca tinerii se vor bucura pt asa aparat de genul asta ei oricum fiind innebuniti dupa tehnologie si astfel de minuni. Very Happy Cred sincer ca in curand fiecare om va interactiona mai mult cu roboti decat cu oameni si cu oameni prin intermediul tehnologiei avansate....gata, se duce si realitatea si umanitatea !! Dar oricum...bravo lor cine descopera minunatii de aparate! Smile
Back to top Go down
View user profile
elenjohn

PostSubject: Re: Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea   Mon Nov 16, 2009 9:26 pm

V-ati pus problema ce se va intampla in viitor daca in loc de persoane vor lucra roboti?........... Oamenii nu vor mai munci......Nu vor mai exista salarii. Deci nu vor mai exista bani.......Vor disparea bancile ........Nu vor mai fi saraci si bogati.............. Ei ce ziceti?
??????????????????
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea   Mon Nov 16, 2009 10:09 pm

eu cred ca nu va fi asa...Smile) nici pe departe...noi vom coordona robotii si ne vom folosi de serviciile/produsele lor Very Happy....insa nu vom mai socializa atat! oricum socializarea e in scadere:P, acum se practica virtualul Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea   Today at 8:08 am

Back to top Go down

Vrei o cafea? Atunci topaie pentru ea
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Stereo 70 project