Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

La ce bun re-citirea?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: La ce bun re-citirea?   Fri Oct 23, 2009 10:05 am

Imi plac textele care postuleaza un re-cititor, nu un cititor. E un farmec nebanuit sa te reintorci la o carte si sa o citesti intr-o alta dispozitie, sa ai o alta varsta si alte conditii psihice. E interesant de vazut cate emotii noi iti aduce acelasi text re-citit dupa o anumita perioada de timp. Literatura nu este altceva decat universul abreviat. De aceea e necesar sa re-cititm bucatile cu intertextualitate bogata. Prima lectura a unui text e intotdeauna lineara, celelalte ce vor urma sunt verticale, circulare, intra sau inter textuale. Spre exemplu "Don Quijote" a lui Cervantes prezinta o bogata intra si inter textualitate ( Trimitere la propriul text sau la alte texte arhicunoscute).
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Fri Oct 30, 2009 4:43 pm

Bun text, sec si la obiect. Mai e ceva de spus? Ca mie mi-a luat elanul stilul rece al postarii. Recitirea e o experienta personala, din punctul meu de vedere. Cu cat distanta in timp e mai mare, cu atat prospetimea textului ( sau profunzimea lui), sunt mai usor de detectat si savurat. Nu toate trec totusi examenul timpului. Am citit carti pe care acum nu le-as mai deschide nici macar de curiozitate, din care cauza mi-am format obiceiul de a citi prima oara finalul cartii, apoi la nimereala de pe la mijloc, si, in final, daca mi se pare ca nu e pierdere de timp, o iau temeinic de la capat. Mai ales daca o cumpar, devin si mai selectiva. In alta ordine de idei, tu nu citesti de relaxare? Don Quijote?
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Fri Oct 30, 2009 7:38 pm

Pai Clara, citesc si re-citesc Don Quijote tocmai pentru ca are o intertextualitate foarte bogata. ( sec, vorbind Razz ) Pentru mine asta inseamna relaxare si nu studiu.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Fri Oct 30, 2009 9:50 pm

Clara wrote:
Bun text, sec si la obiect. Mai e ceva de spus? Ca mie mi-a luat elanul stilul rece al postarii. Recitirea e o experienta personala, din punctul meu de vedere. Cu cat distanta in timp e mai mare, cu atat prospetimea textului ( sau profunzimea lui), sunt mai usor de detectat si savurat. Nu toate trec totusi examenul timpului. Am citit carti pe care acum nu le-as mai deschide nici macar de curiozitate, din care cauza mi-am format obiceiul de a citi prima oara finalul cartii, apoi la nimereala de pe la mijloc, si, in final, daca mi se pare ca nu e pierdere de timp, o iau temeinic de la capat. Mai ales daca o cumpar, devin si mai selectiva. In alta ordine de idei, tu nu citesti de relaxare? Don Quijote?

Buna Clara,

Permite-mi sa ma exprim, te rog! In textul lui Admin, descopar atat de multa pasiune in ceea ce spune, parca ar trai fiecare cuvant scris.. nu gasesc nimic sec. Ideea este ca citesti un text a doua oara, a treia oara si vezi alte puncte de vedere, alte detalii pe care initial nu le-ai luat in seama...cat despre trecerea timpului, te dezvolti ca si mod de gandire, viziune, schimbi interese, ceea ce face cu atat mai "delicioasa" recitirea...sa o redescoperi practic (sa te redescoperi si pe tine) sau chiar sa ai impresia ca este o carte noua cu o idee generala intalnita anterior.

Ai dreptate ca sunt unele carti pe care nu le-ai mai reciti pt ca sunt ele slabe valoric, pt ca nu sunt pe placul tau etc...si of course este o experienta personala...ca doara n-o sa intelegem toti la fel si nu ne vom concentra toti la fel. A citi de la sfarsit si apoi de la mijloc si sa vedem daca se merita sa citim...mi se pare o abordare cam..."economica"..pana la urma si o carte teribil de proasta, va fi o experienta pt ca oricat de imaginara ar fi povestea cartii, ea exprima autorul, si uite asa mai descoperi un om,,,,mai mult sau mai putin talentat. Smile
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Wed Nov 04, 2009 12:45 pm

Draga mea ma bucur ca te relaxezi, chiar daca nu e modul de relaxare pe care eu l-as considera ideal Rolling Eyes! Dar recunosc ca eu sunt ceva mai primitiva decat tine, care esti o draguta....
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Wed Nov 04, 2009 1:06 pm

Draga Yasmin, cu drag iti permit sa te exprimi. Ma bucur ca esti de acord cu Admin, dar daca citesti cu atentie, vezi ca nici eu nu o contraziceam. Subliniam doar ideea ca a deschis un subiect interesant si a spus aproape tot ce se putea spune in cateva randuri, lasandu-mi foarte putine de spus, si acelea doar din pdv personal. Despre cartile pe care nu le-as mai deschide nu cred ca sunt proaste ,ci doar ca nu mai prezinta interes (pot detalia daca esti interesata ce as reciti, ce nu si ce am reciti deja, dar nu te astepta neaparat la clasici).
Recunosc ca stilul in care imi aleg cartile de citit e mai neortodox, insa mie imi satisface spiritul, iar o carte proasta va avea intotdeauna un final ratat. O carte mediocra va avea suisuri si coborasuri, dar e posibil sa aiba un final impecabil scris... O carte buna cu adevarat poate avea mici defecte, dar ansamblul ei va fi de unitate si felul in care scriitorul"inchide" o creatie este ptr mine definitoriu.
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Wed Nov 04, 2009 3:31 pm

Apai eu nu am zis ca o contraziceai insa faptul ca spui ca textul este sec si rece, ca iti taie elanul...inseamna ca nu esti de acord cel putin cu stilul ei de exprimare si in acest caz devine usor o jignire modul in care ai spus-o (zic eu)... insa am spus ce simt eu referitor la cum si ce a scris Admin. In alta ordine de idei, explicam in alte cuvinte ceea ce a vrut ea sa zica si in final iti dau dreptate dintr-un anumit punct de vedere si imi exprim propria parere cu privire la recitire si la stilul tau de a alege cartile...care fireste este personal!
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 2:55 pm

Loialitatea, draga de ea, e o calitatate rara si pe care o apreciez. De ce sa imi explici limbajul ei?! Cred ca se descurca de minune singura daca are ceva nuantat, e fata desteapta si mai rezistenta decat pari sa crezi. Multumesc ptr aprecieri care, fireste, ,sunt la obiect. Smile
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 4:53 pm

Ok....Clara sa nu facem din topicul asta un schimb de replici explicative pt niste idei care dau putin pe dinafara subiectului...propun sa ne spui si noua care sunt criteriile, motivele pt care tu ai reciti o carte. Smile
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:00 pm

Buna seara,

e o propunere buna, Yasmine. Si tu si Clara si eu si cei ce vor mai dori sunt rugati sa ne explice criteriile normative ale re-citirii personale. Multumesc, Very Happy
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:11 pm

Eu de exemplu recitesc o carte pt ca mi-a placut enorm sirul povestirii si m-am plasat candva in mijlocul actiunii citind. O recitesc pentru ca stiu ca voi privi dintr-un alt unghi sibiectul si alta va fi analiza. Cred ca este vorba de o nuanta afectiva mai degraba si atat.

Apoi recitesc o carte pe care la un moment dat nu am reusit sa o inteleg prea bine fie datorita varstei, fie datorita starii de moment si sunt sigura ca mi-au scapat detalii. Intotdeauna caut starea necesara pt fiecare carte in parte. Nu pot citi orice in orice moment...
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:15 pm

De acord , desi astept apoi acelasi lucru de la tine. OK? Prima varianta: cartea sa-mi fie la indemana, usor de procurat si sa nu-mi mai amintesc decat senzatia pe care mi-a lasat-o ultima lectura (asta asa....ptr iluzia de prospetime). A doua varianta e sa imi doresc acest lucru si sa-l fac pe "dansul" in patru sa obtin cartea ptr ca 1) m-a incitat o amintire , o discutie; 2) din necesitate (de curand m-am apucat sa recitesc literatura scolara ca am copil de examen si nu mai vorbeam in cunostinta de cauza); 3)din pura placere de a regasi vechi "prieteni" ( inca sunt cantonata in literatura rom interbelica )
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:18 pm

M-ai raspuns si nu am fost pe faza la a 2 replica. Sunt de acord ca recitirea, pentru cei ce o practica tine de afectiunea ptr acea carte. Pot reciti o carte de "n" ori si sa mi se para minunata de fiecare data dar in alt mod.
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:22 pm

minunat, acum eu o astept pe Admin sa ne spuna si ea si fireste restul..Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:33 pm

Ma bucur ca ne-am intalnit si am putut discuta, poate o mai facem sialta data... Astept acelasi lucru de la Admin si de la fete.
Wink
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:34 pm

Admin-ul e bolnav, se duce sa se culce si cand va reveni o sa dea explicatii complete, inshaalah.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Nov 05, 2009 5:36 pm

alf salamtek!!!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Sun Nov 08, 2009 7:37 am

Admin, nu ne-ai lamurit aici cu subiectul. Sau esti inca bolnava? Sad
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Mon Nov 09, 2009 2:09 am

Imi cer scuze, am fost foarte ocupata, dar incerc sa ma revansez acum. Stiu ca esti nerabdatoare, Yasmine, deh, tineretea Razz!
Am spus si mai sus, pentru ca textul respectiv sa intre la re-lectura trebuie sa fie captivant, sa ma obsedeze intr-o oarecare masura. Pentru mine, personal exista carti care au nevoie de re-citire... carti care ma construiesc interior.Dau un exemplu: "Muntele Vrajit" al lui Th. Mann. De la 18 ani tot simt nevoia de a-l citi încă o dată şi încă o dată şi de fiecare data obţin o satisfacţie distinctă, mai rafinată şi mai surprinzătoare. Sunt texte care re-cheama, sunt texte care zac ingropate in interiorul memoriei noastre nefolosite. Eu iubesc cartile care se salasluiesc in memoria afectiva, texte pe care le "leg" de existenta mea cotidiana. De aia ma si intorc la ele, pentru ca acolo, in acelel banale randuri scrise la prima vedere, este parte dine xperienta mea personala. Ma identific in anumite circumstante cu anumite bucati literare, le trec prin filtrul meu personal si daca ma construiesc interior, ma intorc si re-citesc.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Mon Nov 09, 2009 7:28 am

Eheee...de cand ai scris tu mai sus si pana in zilele noastre tineretea e cu capul in nori, a uitat. Ceea ce ai descris tu, probabil ca este aproximativ la fel pentru fiecare dintre noi care citim. Nu cred ca e cineva care sa citeasca in mod constant si sa nu fi recitit o carte...in mod automat te regasesti in unul din personaje si cred foarte mult ca are o nuanta afectiva puternica de regasire pe sine atunci cand recitesti ceva. Eu de exemplu am citit acum multi ani cand eram si eu mai tanara... Razz..o carte a lui Dostoievski care se numea Netocika Nezvanova. Imi amintesc si acum carticica aia, am fost indragostita efectiv de unul din personaje....si atat de mult am fost incat de fiecare data cand am zis ca vreau sa recitesc parca imi era frica nu cumva sa stric farmecul de acum ...7 ani probabil. Dar daca ajung in Romania o voi reciti sigur, o am in biblioteca mea la mare cinste desi e luata de la un anticariat si e o editie foaaaaaaaaaarte veche. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
capricorndarmatratez

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Thu Dec 10, 2009 6:20 pm

Eu recitesc si revad filme din doua motive : 1. Fie imi face placere sa imi aduc aminte de perioada in care se intampla prima data evenimentul, 2. Fie pentru ca dupa o prima citire, in care am deslusit firul actiunii, si siretlicurile ce tin de ipostazele in care sunt surprinse personajele, am posibilitatea sa ma concentrez asupra stilului de scriere, asupra modalitatii de exprimare a autorului si astfel, o a doua lectura devine mai atractiva pentru ca ajung sa inteleg resorturile scrierii. Iar asta imi place teribil. Uneori observ repetitii, sau greseli de formulare, pe care nu le iau in seama, dar care imi sar in ochi si contribuie la demitificarea autorului si la plasarea lui printre noi, astia de suntem muritori. Smile

Astfel, recitesc "Cel mai iubit dintre pamanteni" pentru ca de multe ori ma vad in pielea lui Petrica, si as reactiona aidoma lui, urcandu-ma intr-un brad inalt si urland din toti rarunchii. La nimeni si pentru nimic, in cazul meu. Doar din cauza ca uneori n-ai cum sa strigi la cine o merita, si inghiti un urlet ( care, ghinion, pica greu la stomac...ca e "greu" ). Eh, si asa as face. Dar nu numai de aceea recitesc aceasta carte. O fac si pentru ca e printre primele carti citite in liceu, si astfel, observand subilinierile facute pe carte ( stiu ca nu e frumos, dar mi-am revenit ) si eventualele adnotari, imi aduc aminte cu nostalgie de acei ani foarte frumosi. Ce mai recitesc eu? Ah ! Cand pic intr-o pasa emotionala neplacuta recitesc "Invitatie la vals" pentru ca este un pretext minunat de a varsa niste lacrimi, de a da drumul la o supapa. Cartea ma atrage tot timpul, si daca la inceput am plans din cauza finalului, acum, recitind-o, plang stiind ca fericirea celor doi este foaaaarte trecatoare, pentru ca la final crapa tipa (ce poetica sunt, noh? Smile ). Cu acelasi sentiment ma uit si la "Sweet November".

Uneori traiesc cu impresia ca imi recitesc si pasaje ale vietii mele, ca ma regasesc in capitole anterioare, deja traite, de multa vreme incheiate. Noroc ca istoria are rabadre si mi le mai serveste, pana cand oi da si eu raspunsul bun ! (sau, cel putin, altul ! )

La tot mai multe citiri !
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: La ce bun re-citirea?   Today at 1:10 am

Back to top Go down

La ce bun re-citirea?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1