Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Jurnal - Admin

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Tue Jun 01, 2010 9:26 pm

1 Iunie 2010, Cairo

Suntem cu anul scolar pe ultima suta de metri. Elevii termina examenele finale , sunt fericiti la gandul unei vacante de 3 luni... Profesorii nu sunt asa fericiti, vacanta lor nu e prea mare... nu mai mult de o luna luata in 2 ture.
Facem de zor bagaje ca ne mutam cu scoala la resedinta de vara, o vila luxoasa cu mai multe dependinte, plina de verdeata cu 2 swimming pool si loc special de calarie. Pachete cu carti peste pachete cu dosare, cu foi, cu documente , cu examene - munca unui an intreg!
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Thu Jun 24, 2010 10:18 am

24 iunie 2010, Cairo

Anul scolar 2009 - 2010 s-a terminat cu bine, cred si sper eu. Duminica asta incepem o noua etapa:scoala de vara, care cuprinde cursuri de engleza intensiv. Pentru asta va trebui sa scriu un curriculum forte si sa printez materiale de lucru. Nu e greu dar m nevoie de aproximativ tot week-end -ul asta ca sa pot duce lucrurl la bun sfarsit.
Din nou, nu am o parere asa optimista cu privire la parintii nostri de la scoala. au instinct de turma, din pacate, daca un paritne spune ceva , o calomnie la adresa administratiei scolii, atunci ceillti o cred, fara a se obosi sa mai si cerceteze. E problema lor ca sunt superficiali dar asta afecteaza si scoala.
Scoala de vara va fi intr-o vila de agrement cu teren pentru echitatie si pentru innot. Camerele au aer conditionat, pretutindeni e verdeata iar aerul e mult mai curat decat cel din oras. Robert va merge si el la scoala de vara si e deja super incantat de veste. Smile
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Sat Jul 10, 2010 12:13 pm

Asa cum am mai specificat suntem in asteptarea unui nou an scolar si il aranjam cum putem mai bine. Fac naveta intre doua locuri: am grija de scoala de vara engleza: duminica , marti si miercuri iar lunea si joia trebuie sa fiu la locatia din Heliopolis pentru treburi administrative cum ar fi: interviuri pentru noii studenti sau pentru eventualii noi profesori de engleza.
Proprietarii scolii au cumparat smart board si acum avem training-uri pe aceasta tema. E uimitor sa vezi cu proprii-i ochi cum tehnologia ajuta procesul educativ cu mult mai mult decat a facut-o Socrate sau Rousseau. Si totusi, educatia clasica are partile ei bune care nu trebuie neglijate. Om mai vedea mai tarziu daca situatia elevilor nostri se va imbunatati gratie tehnologiei ( cel putin cei care sunt "visual learners" vor fi mai buni decat anul trecut).
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Wed Aug 04, 2010 9:17 pm

miercuri, 4 august, Cairo

Dupa doua zile de mini-vacanta, ma pregatesc sa ma duc maine la scoala. Se pare ca am doua interviuri cu 2 profesori pentru Engleza, Middle School. In sfarsit incep sa se prezinte la interviu si americani cu diplome in invatamant, alhamdullilah!
Cum sa explic? E ca o a 11-a plaga egipteana... Gasesti aici in aproape toate scolile "profesori" americani, englezi, romani, francezi ... in viata lor nu au predat, nu au studii superioare, nici macar in alta specialitate, daramite in invatamant. Trist este faptul ca parintii au atata incredere in profesorii astia numai pentru faptul ca stiu sa-si vorbesca limba. Nu conteaza ca in tara lor au avut alte meserii ( era mai deunazi un merican care fusese postas in US), conteaza faptul ca vorbesc mai bine engleza decat egiptenii. Bineinteles ca nu sunt in stre sa predea engleza la nivel academic dar asta nu re a face, nu intereseaza pe nimeni.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Mon Dec 27, 2010 11:03 am

27 decembrie 2010, Cairo - Egypt

Ma simt putin vinovata ca nu am mai scris de luni bune, dar totul era inscris intr-o rama de monotonie plictisitoare. Aceeasi oameni, acelasi cadru de munca pana la epuizare intelectuala, aceleasi activitati.
Nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp, poate doar eu am deschis ochii mai mari asupra celorlalti. Adica am priceput ca fiecare se intereseaza de pricina celuilalt si ca egoismul e fiara care sfasie rarunchii oamenilor.
Eu zic sa ne bucuram de elevii nostri atata timp cat inimile lor sunt inca inocente...
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Sun Jan 02, 2011 8:42 pm

Admin wrote:
miercuri, 4 august, Cairo
Cum sa explic? E ca o a 11-a plaga egipteana... Gasesti aici in aproape toate scolile "profesori" americani, englezi, romani, francezi ... in viata lor nu au predat, nu au studii superioare, nici macar in alta specialitate, daramite in invatamant. Trist este faptul ca parintii au atata incredere in profesorii astia numai pentru faptul ca stiu sa-si vorbesca limba. Nu conteaza ca in tara lor au avut alte meserii ( era mai deunazi un merican care fusese postas in US), conteaza faptul ca vorbesc mai bine engleza decat egiptenii. Bineinteles ca nu sunt in stre sa predea engleza la nivel academic dar asta nu re a face, nu intereseaza pe nimeni.

Asta denota parerea de sine a egiptenilor, traiesc un complex de inferioritate permanent, orice e din afara e mai bun decat la ei. Insa, ceea ce au mai grav ca sa completeze platoul, sunt caposi si orgoliosi si n-ar recunoaste ca singuri isi creaza o imagine proasta.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Thu Jan 20, 2011 7:57 pm

20 ianuarie 2011, Cairo - Egipt

Sunt pe cale de a sfarsi o alta etapa in ceea ce priveste cariera mea profesionala, insiruita de-a lungul a 18 ani de experienta.
Incep, in sfarsit, sa-mi dezvolt o cariera profesionala si in Egipt. Intre timp, am inteles, prin studiu si experienta de-a lungul a 4 ani, sistemul educational si in Egipt.
Sunt putin nostalgica dar viata nu ne asteapta, trebuie sa ne miscam intotdeauna.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Thu Jan 20, 2011 8:25 pm

In fapt, viata asta are etape, in momentul in care sfarsesti taskurile etapei si inveti lectiile, automat mergi spre etapa urmatoare. Nimic nu ramane neschimbat...totul se transforma!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Thu Jan 20, 2011 9:52 pm

Hehehheh, teoria energiei...
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Fri Jan 21, 2011 9:47 am

Se aplica oriunde.. Razz
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Today at 8:07 am

Back to top Go down

Jurnal - Admin
View previous topic View next topic Back to top 
Page 3 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» new DN admin exam
» Crazy admin suggestions list.
» Admin & Moderator Team
» Goblin on gigantic spider (painted by our own Admin Tom)
» My first posted on eurobricks