Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Jurnal - Admin

Go down 
3 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeWed Dec 09, 2009 9:35 pm

Si daca sunt ya habebty, si tu faci la fel sau ignori...si pleci cu gandul ca nimic nu te poate dobori Very Happy Good Luck!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 11, 2009 1:43 pm

Buna tuturor,

Am revazut azi dimineata aproape toate fotografiile mele cu elevii si cu scoala unde am lucrat 10 ani de zile. Copiii sunt parca altfel, mai inimosi. Elevii mei chiar au plans in ziua cand le-am spus ca plec definitiv. Clasele, cancelaria, profesorii, programa , toate erau mult mai clare si mai organizate. Chiar daca aici castig mai bine ca profesor decat in Romania, am inceput sa fiu nostalgica. Noroc ca mai pot gusta putin din atmosfera romaneasca, ca am trei colege romance, alhamdullilah. Sistemul lor de invatamant e mai slab decat al nostru, din pacate.
Sedintele cu parintii in scolile egiptene sunt adevarate torturi. Nu ca ma asteptam sa-mi aduca flori ca in Romania Razz dar ma asteptam la putin respect din partea lor. Am avut experiente urate si sper sa nu se repete. Desi parintii sunt toti licentiati, ba chiar si cu master sau Phd, calitatea umana, respectula dresat dascalului lipseste cu desavarsire.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 11, 2009 2:15 pm

Buna,

Ai devenit nostalgica de la vreme si tu cred, am mai zis eu, aici esti mai bine platit si "sclav", in romania prost platit insa respectat ... deci cum e ma bine? in ficare situatie ai de facut un compromis si sa ignori cate un aspect. Cat despre romani, chiar ai prietene romance aici, mai tineti legatura...eu te am doar pe tine...(de asta te iubesc io mult da' tot te tiu minte cu gogosile alea, na ca iar mi-a venit pofta Sad ). Si inca ceva...aici fiinta umana nu valoreaza mare lucru desi moartea in acceptiunea lor este ceva extrem de serios si grav...asadar valorifica fiinta umana cand se duce pe lumea ailalta, pana atunci...orice, dam cu masina peste ea, nici fiinta umana nu se apara pt ca viata ei nu valoreaza oricum mare lucru si "e de vina Mubarak" Smile). Deci calm down!!! Ori accepti asa si esti impacata, ori schimbi macazul Very Happy O zi frumoasa!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 11, 2009 2:27 pm

Asa esti de inteleapta, Yasmine, ca am impresia ca vorbesc cu o doamna de 60...Razz Multumesc, ai dreptate.

P.S.

Azi dimineata am facut gogosi dar nu ti-am spus sa nu-ti fac pofta. Oricum, hotaraste o zi speciala de gogosi si facem. Putem adauga si clatite cu dulceata de portocale.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 11, 2009 2:37 pm

Eu ti-am spus ca ma simt inteleapta precum faraoana Hatchepsut din a XVIII-a dinastie Razz !!! Si vicleana precum Cleopatra si frumoasa precum Nefertiti!!! Dumnezeule ce am ziiiiiiiiiiiiiissssssssssss Very Happy .

PS. Vom gasi sper de Craciun vreo zi libera, cred ca vom avea vreo 2 zile de stat acasa si atunci facem si gogosi, adica faci tu!! si eu ma uit Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 28, 2009 5:10 am

28 Decembrie 2009
Cairo, Egypt


Sfarsit de an, dar, din pacate, nu si sfarsit de an scolar Sad. Sunt deja obosita de parca as fi alergat un maraton intreg! Sper ca roadele muncii si satisfactia implinirii interioare sa se arate curand.
In cateva zile vor fi examenele de mijloc de an scolar. Totul se intampla parca prea repede ca sa-mi dau eu seama... Parca mentalitatea parintilor s-a mai schimbat, incep sa aprecieze munca profesorilor de engleza, alhamdullilah. Si copiii si-au mai intrat in mana, lucrurile s-au reglat intru-catva.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 28, 2009 8:15 am

Si se vor mai regla Admin, dar trebuie putintica rabdare ca asa is ei mai batuti in cap Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeTue Dec 29, 2009 8:27 pm

La anul va fi mai bine pentru ca vom scapa de vizita sacaitoare a comisiei americane, inshaalah. Voi putea lucra linistita si voi investi mai multa rabdare decat acum.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 8:14 am

Cu rabdarea trecem marea..sau cum era?? Admin draga, trebuie un "tratament" de desensibilizare pt tine ca sa faci fata mai bine la ceea ce se intampla pe acolo... Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeWed Dec 30, 2009 10:11 pm

30 Decembrie 2009
Cairo, Egypt


In seara asta sunt deprimata rau. Am primit pe messenger un scurt mesaj care ma instiinta ca una din colegile cu care am lucrat 10 ani de zile in aceeasi scoala... a murit. Pentru Floare de Martie si Elenjohn, ele o cunosc, este vorba d doamna Iulia Volosincu. Sad
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 07, 2010 7:58 pm

7 Ianuarie 2010
Cairo, Egypt


Un inceput de an ... doresc tututor prietenelor de pe acest forum multe satisfactii, realizari si fericire cu tona, inshaalah khayran.
Pe la inceputul lui februarie voi avea si eu, in sfarsit mult ravnitele doua saptamani de vacanta. Este vacanta de iarna egipteana. Maine este Craciunul pentru egiptenii copti, iar abia peste os aptamana va fi Anul nou.
Pe la scoala, am intrat intr-un fel de inerie ca nu avem decat recapitulari si examene. Ultimele doua zile am fost mult mai relaxata, am avut timp sa vorbesc mai mult cu prietena mea, am citit...in fine , am luat lucrurile mai usor dar de duminica amd e gand sa iau iar in piept viata la scoala! Adica sa muncesc mai concentrat, mai adunat, mai consistent. Speranta mea cea mai mare este sa termin cu hartiile pe la sfarsitul lui februarie ca in martie avem temuta comisie americana. Vizita asta a luat deja proportii mitice in mintea noastra. Spera sa se termine odata, sa rasuflam toti usurati, lol.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeFri Jan 29, 2010 6:17 pm

29 ianuarie 2010, Cairo

Sunt acasa pentru 4 zile. E asa ca o mini-vacanta... deja leneveala a pus stapanire pe mine. Adevarul este ca munca zilnica la scoala ma tine in viata, contactul cua ctivitatea ma insufleteste. Daca stau mai mult de 10 zile in casa, ma doare spatele, ma dor membrele...s.a.m.d
Ieri am avut school bazaar. nici nu ma asteptam ca experienta aceasta sa fie atat de interesanta. Fiecare clasa si-a pregatit un stand de vanzare, fiecare cu ce a putut: de la hand - made things pana la computer technology. Echipa lui Robert a castigat o excursie la Dream Land. Ne-am distrat de minune, Rahma a primit o papusa mai mare decat ea.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun Jan 31, 2010 2:46 pm

Ma bucur enorm pt voi Smile se pare ca lucrurile merg in mai bine...macar sa ne mai bucuram din cand in cand...Rahma e ea o papusa...daca mai pune si papusa langa ea...nu se vor mai deosebi Very Happy hihi....
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeWed Feb 17, 2010 8:04 pm

17 Februarie 2010 Cairo


Este iar saptamana nebunilor, adica a conferintelor parinti - profesori. Este practic imposibil sa-i multumesti pe parinti in totalitate sau sa-i faci sa zica un simplu "multumesc".
Am invatat sa fac grafice pe mai multe categorii si alte hartoagee extrem de interesante. munca mea se dezlipeste incet - incet de practica si intra profund in teorie, analiza, documentare. Mai nou, am citit despre cum sa evaluezi supervisori si cum sa scrii documentatia necesara. Viata mea s-a schimbat foarte mult in ultimii 4 ani si cred ca se va mai schimba inca.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 01, 2010 7:24 am

1 Martie 2010 Cairo, Egypt

Incepand de astazi mai sunt inca 3 luni pana la incheierea anului scolar dar asta numai pentru elevi. Vacanta mea va fi in august de Ramadan. Vom avea summer school special pentru elevii declasa a 9-a si a 10-a ca pregatire pentru SAT - Scholastic Aptitude Test. Imi doresc sa predau in vara asta si sper sa nu mai stau ca un soarece in birou sa scriu hartii. Adevarata mea cariera este profesoratul si summer school a venit ca o sansa pentru mine, sa-mi dovedesc ca sunt un profesor bun.
Elevii nu prea cred ca sunt bucurosi, ca aveau nevoie de vacanta sa se relaxeze. Cateodata mi-e dor de sistemul de educatie romanesc, dar incerc intotdeauna sa vad partea plina a paharului, sa fiu fericita cu lucrurile bune pe care le gasesc aici si sa incerc sa imbunatatesc ceea ce nu -mi place.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 03, 2010 12:22 pm

3 Martie 2010 Cairo, Egypt

Imi e greu sa nu simt din cand in cand nostalgia paradisului pierdut. Sa nu suspin dupa organizarea sistemului educational din Romania. aici e munca de pionierat in ceea ce priveste organizarea riguroasa in intreg sistemul educational egiptean. Trebuie schimbate mentalitatile lor socio - culturale... si asta cere ani de munca inversunata impreuna. Nu o singura voce, toate vocile la unison. Nu e imposibil, poate candva asta se va intampla dar nu cred ca voi mai trai sa o vad si pe asta.
Nu sunt altceva decat un Don Quijote... pierduta in aglomeratia de vointe individual diferite. Sa ma lupt cu morile de vant? Sa lupt turniruri in numele Dulcineeii? De o mie de ori, daaa. Pentru ca nu ma dau niciodata batuta, intotdeauna e loc pentru incapatanati ca mine si cateodata... sunt apreciati!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 17, 2010 9:17 pm

17 Martie 2010, Cairo

Timpul nu mai are rabdare, vorba lui Marin Preda! Toate se schimba vertiginos in jurul nostru si noi trebuie sa ne adaptam schimbarilor din mers, sa ne aratamm flexibili si inteligenti.
Atatea lucruri schimbate, ma intreb acum, privind retrospectiv, cum de am facut fata si cum de mai sunt eu insami. nici nu visam acum 5 ani sa -mi creez o cariera in Egipt ca profesor de engleza. Ma bucur ca am intrat pe fagasul normal, ca incep sa ma simt in largul meu in scoala egipteana.
Voi urma un curs de specializare la o institutie americana si sunt destul de multumita, gandindu-ma ca am revenit pe fagasul normal al calificarilor continue necesare si obisnuite in invatamantul romanesc si european in general.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 8:37 am

9 Mai 2010, Cairo

Stiu ca nu am mai scris cam de mult timp in jurnalul meu de munca de aici dar timpul are aripi si zboara cu viteza luminii. Imi e din ce in ce mai dor de sistemul organizat din Romania. Aici ai nevoie de creier de otel ca sa poti organiza profesorii, elevii dar mai ales parintii. Problema parintilor constituie calcaiul lui Ahile pentru mine... Nu pricep agresivitatea lor si mai ales incapacitatea de toleranta, lipsa de rabdare.
Sper ca lucrurile se vor aranja cumva ca altfel o luam razna toti profii aici, lol.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 10:16 am

Neata tuturor!! Uite despre trecerea timpului in Cairo vorbeam acum doua min. cu un amic. Ii spuneam ca mi-e dor de Cairo de mor. El a zis ca sunt de vis...Razz cand eram acolo vroiam sa ma intorc in Romania si invers. I-am spus ca acolo duceam lipsa de aerul curat (probabil si de-asta am fugit in Iasi ca sa pot sa respir cat pentru 10 luni de stat in Cairo), duceam lipsa de verdeata si spatiu, de anotimpuri. Cairo are ceva specific incat nu realizezi trecerea timpului. Atata soare in "cantitati industriale" si perioade atat de lungi, uiti in ce parte a anului esti, nu prea mai stii pe unde te afli, nu te mai poti ghida si cu toate astea timpul trece extrem de repede si te trezesti ca s-a mai dus un an. Razz Ei da....serios vorbind, mi-e dor inclusiv de mirosul incaperilor de acolo, acel miros greu si vechi, prafuit, zgomotul strazii...Cat despre ce spuneai, Admin cu sistemul de invatamant, am mai spus si inainte, lucrurile stau un pic pe dos fata de ce e in Romania. Adica aici chiar aveai respect si apreciere, nu indraznea nimeni sa iti spuna ceva urat, cel putin din partea parintilor, oricat de prost ai fi fost ca profesor. Numai titlul de prof iti dadea deja un statut inalt. In Egipt profesorul este vazut drept unealta si cel care se supune si e in slujba celorlalti....asa ca multa rabdare iti doresc si sa stii ca oriunde te-ai muta cu serviciul iti va fi de 10000000000000000000 mai bine decat in Cairo. Ai invatat foarte multe in scoala aia. Pup!!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 10:53 am

Hehehhe, din Cairo nu cred sa ma mai mut eu nici cu serviciul, nici cu casa. E timpul sa ma stabilesc si eu intr-un colt in lumea asta larga. e de prisos sa-ti spun ca alegerile facute de noi ne influenteaza in mod permanent viata.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 1:28 pm

Uite Admin ca ajungi la vorba mea suntem persoane fara tara. Ori vii acasa si doresti sa te intorci in Cairo ca iti lipseste ceva , ori esti in Cairo si doresti sa respiri aer de Romania.
Si asa trece timpul si nu stim unde ni se vor odihni oasele. Dar mai rau este pentru fata ta ca ea nu va sti niciodata carui popor apartine. Si nici ca va putea sa aleaga, ca ai ales tu pentru ea, inainte ca sa se nasca . Pup.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 6:38 pm

Emmm, Rahma e egipteanca, pentru ca s-a nascut si va creste in Egipt. Nu mi-ar placea sa o duc in Romania. Vezi tu, fiecare colt de lume are parti pozitive si parti negative. Ma autoeduc sa vad numai partile bune si imi spun ca asa mi-a fost scris mie si fetei mele si baiatului meu sa fim in Egipt. Foarte sigura nu sunt, dar cred ca oasele o sa-mi odihneasca in pamantul vechi al Eghipetului. ( alaturi de faraoni Razz ).
Imi este mai usor sa locuiesc aici din mai multe puncte de vedere decat in Romania. Nu e atat de frumos si clima nu e atat de buna ca in tara meea natala dar are alte avantaje pe care le apreciez.Smile
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 7:07 pm

Asta cam asa e, avatnaje si dezavantaje sunt peste tot. Pentru tine e foarte ok in Cairo. Si pentru mine ar fi la un moment dat dar sa vedem cum mai ajung acolo.. :p
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 9:04 pm

Facem o vizita Yasmine, sa vedem cum ne organizam este un vis si la mine sa vad egiptul, asa ca speram sa ajungem , apoi vedem cum se decide viitorul. Admin, eu nu am vrut sa te supar si nici nu as putea face asa ceva ,mi-am spus doar punctul meu de vedere. Va pup.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitimeSun May 09, 2010 9:45 pm

Nu m-ai suparat absolut deloc, Elen... tu ma intelegi bine pentru ca nu e usor sa traiesti si sa dezvolti o familie in afara tarii tale. Ma duc sa infig cornul in perna ca am un ochi pe juma inchis deja dormiteaza, heheheheh. pup, noapte buna!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Jurnal - Admin - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Jurnal - Admin   Jurnal - Admin - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Jurnal - Admin
Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Jurnal - Floare de martie

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Ce muncim in afara granitelor Romaniei :: Jurnal-
Jump to: