Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Ceva bun si dulce...

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Ceva bun si dulce...   Mon Sep 21, 2009 1:00 am

Se coc doua pandispanuri, unul simplu si unul folosind cacao din belsug.

Prepararea cremei

- 10 linguri de zahar se caramelizeaza pana devine maron deschis; se adauga 1 jumatate litru de lapte in care s-au amestecat 5 linguri de faina; se adauga un pachet de margarina sau unt ( depinde, eu nu am gasit margarina aici in cairo similara "Unirii" romanesti , asa ca folosesc unt ); apois e fierbe pana se face de consistenta unui gris cu lapte.

- pandispanurile se feliaza si se umplu cu crema , o felie galbena, una maron, s. a.m.d.
- deasupra se toarna o glazura de cacao, sau nuca de cocos sau frisca.

Pofta buna!
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Clara

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Sat Sep 26, 2009 10:29 am

Cunosc reteta desi nu o folosesc. Am o alta varinta de crema, ceva mai rafinata si mai usor de facut. Reteta e mostenire de la mama ( care e bine sanatoasa, dar nu mai prajitureste) si a ajuns la mine odata cu nasterea primului copil prin bunavoita surorii mele. Reteta poate fi folosita atat alba cu arome de vanilie, portocala sau lamaie, dar mai ales cu cacao din aceea densa si aromata, plus o idee de rom celor ce le place. Avem nevoie de trei oua potrivite, trei linguri de zahar, un pachet de unt de 200g, si cum spuneam trei linguri de cacao. Se pun pe vas cu apa fierbinte ouale plus zaharul intr-un castron, si apoi toata constructia pe foc deschis, mestecand continuu pana ce compozitia se deschide la culoare si capata consistenta unei smantani. Clasicul baine-marine. Cand amestecul s-a racit la temperatura camerei, se bate cu telul impreuna cu untul (aflat si el la temperatura camerei) si cacaoa sau alta arome. Asta e tot. Se monteaza apoi prajitura, tortul sau biscuitii. Dureaza cam 15 minute toata afacerea, neluind in considerare timpul de racire.
P.S. La trei oua mari merg 250g unt si 4 linguri zahar si va iese iese mai multa crema. Spor la testat!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Mon Oct 26, 2009 10:03 pm

Crema de prajituri ( foarte buna )

Ingrediente:

- 100 g. zahar, 1/2 l. pahar lapte, 20 g. cacao, 200g. unt (facultativ ), 2 galbenusuri, 1 praf vanilie, o lingurita amoniac;

Preparare

Galbenusurile, zaharul, cacao, amoniacul si laptele se bat bine cu telul. Se pune deasupra aburilor sis e amesteca pana se ingroasa. Se ia de pe foc si cand mai este foarte putin caldut se adauga untul frecat spuma.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Jul 09, 2010 6:17 pm

O prajitura mai putin obisnuita in bucataria mea. Astazi voi incerca reteta pe care o postez acum. Revin maine sa va spun daca a fost delicioasa sau nu.

Prajitura cu gem si crema de gris

Pentru foi ai nevoie de:

-10 linguri zahar
- 10 linguri ulei
- 2 oua
- 2 linguri bulion
- 200 gr smantana ( eu voi pune iaurt ca gasesc smantana aici mai greu)
- 1 praf de copt
-faina cat cuprinde
- 1 borcan gem de caise ( am sa incerc cu gem de capsuni, ca din asta am in frigider)

Pentru crema de gris ai nevoie de:

- 1 l lapte
- 10 linguri gris
- 250 gr unt
- 2 cani zahar

Cum procedezi pentru foi:

Amesteci zaharul cu uleiul. smantana, ouale, bulionul,praful de copt si pui faina cat sa ti iasa un aluat elastic.
il framanti, il imparti in patru parti si coci 4 foi pe dosul tavii de aragaz, cate 8 minute fiecare.

Cum pregatesti crema:

Fierbi grisul cu laptele pana se ingroasa, apoi il dai deoparte, adaugi zaharul si lasi sa se raceasca. Freci untul spuma, il adaugi in grisul cu lapte si amesteci.
Asezi o foaie pe un platou, intinzi jumatate din crema de gris, pui a doua foaie, apoi gemul de caise, asezi peste a treia foaie , crema de gris ramasa si la sfarsit pui si a patra foaie.
Lasi prajitura la rece doua, trei ore, apoi o presari cu zahar si o tai bucati.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Jul 09, 2010 10:36 pm

Ingrediente:
6 oua,
200 g. zahar,
200 g. faina,
100 ml. ulei,
50 ml. apa,
2 plicuri zahar vanilat,
1 kg. visine,
sare,
1 plic praf de copt stins in otet.

Mod de preparare: Se separa galbenusurile de albusuri. Albusurile se bat cu mixerul si se adauga zaharul si praful de copt. Galbenusurile se amesteca cu apa, uleiul, sarea, zaharul vanilat si se toarna peste albusuri impreuna cu faina.

Se pune intr-o tava unsa cu ulei, peste care se pun visinile fara simburi si date prin faina. Se da la foc potrivit, cca. 30 minute. Se serveste cu frisca.

Sa aveti pofta
Back to top Go down
chihlimbar

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Jul 09, 2010 10:52 pm

Cum se numeste prajitura ta Monira ?
Back to top Go down
View user profile
miomaria

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Tue Nov 30, 2010 12:20 am

din lipsa acuta de timp imi fac si eu diferite dulciuri care se realizeaza cat mai repede si tin de pofta. am sa va dau o reteta foarte simpla pe care o fac destul de des in ultima vreme. e vorba de banala tableta de susan. 200g zahar, 4 linguri apa si 100 g susan (+optonal:fructe uscate,alte tipuri de seminte): zaharul si apa se un la foc, iar cand se caramelizeaza se adauga susanul. se intinde apoi compozitia pe fundul unei tavi unse cu putin ulei si se lasa la racit. daca e facut cum trebuie, la inceput apa si zaharul reactioneaza destul de ciudat. asteptati doar sa se topeasca compozitia. nu incercati sa gustati compozitia inainte sa o intindeti si sa se raceasca.
Back to top Go down
View user profile
miomaria

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Tue Nov 30, 2010 1:24 am

COOKIES pentru toata lumea

pentru ca tocmai mi-am pregatit o mana de retete pe care trebuie sa ma apuc sa le fac.... asta ca sa am ce manca la urgenta.... am sa pun si aici cateva din retetele pe care le-am facut de nenumarate ori si la care nici nu am sa renunt foarte repede.

reteta I

115g margarina
115g unt
500g faina
2 oua
1 plic praf de copt
250g zahar brun
150g zahar alb
vanilie (esenta sau praf) - 2 lingurite
ciocolata rasa + bucatele
+nuci, alune, stafide

untul, margarine, zaharul brun, zaharul alb se amesteca pana ce se topeste zaharul. se agauga ouale, vanilia, praful de copt. se amesteca. se incorporeaza faina putin cate putin dupa care se adauga ciocolata (+ alune... daca e cazul).
din compozitie se ia cate o lingurita/lingura (incercati sa vedeti cum va convin mai mult.... ele se latesc destul de tare la cuptor) si se aseaza in tava cam la o distanta de 4-5 cm una de cealalta. se dau la cuptor 10-15 min la foc potrivit - aprox 180 grade celsius-.

p.s. - cand se scot din cuptor sunt destul de moi, dar neaparat rumenii si se intaresc pe parcurs.
- tava trebuie sa fie tapetata cu putina faina sau sa fie pusa hartie de copt in ea(cel mai indicat)

reteta II

aprox. 220g unt/untura
250g zahar alb
250g zahar brun
2 oua
2 lingurite vanilie (esenta)
aprox. 500g faina (2 cani normale)
1 lingurita bicarbonat de sodiu
1 lingurita sare
350g ciocolata menaj

se incalzeste cuptorul la aprox 180 grade. intre timp se amesteca zaharul cu untul pana se topeste. se adauga vanilia si ouale si se amesteca.intr-un alt bol se amesteca toate ingredientele uscate(faina, sare, bicarbonat). se adauga ciocolata si se amesteca toate ingredientele intr-un singur bol. se ia cate o lingura/lingurita de compozitie si de aseaza in tava ( in care initial s-a pus hartie de copt) la 4-5 cm distanta. se lasa la cuptor 10-15 min.

reteta III (reteta originala e mai complicata, aici e doar o adaptare cu ingredientele de baza care se gasesc si pe la noi)

o cana fulgi de ovaz
1/2 cana faina alba
1/2 cana tarate de grau
1 lingura scortisoara
1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu
1/2 lingurita sare
1/2 cana tahini (e o pasta de susan pe care am inlocuit-o cu susan simplu, pe care am mai avut placerea sa il si bat in mojar putin)
4 linguri de unt nesarat (in sua se gaseste unt mai mult in varianta gata sarata)
2/3 cana zahar granulat alb
2/3 cana zahar brun
2 oua mari (am folosit si de rata si iese delicios)
1 lingura de vanilie praf
1 cana bucati de ciocolata
1/2 cana nuci taiate bucai destul de mici

se amesteca ovazul, taratea, faina, scortisoara, bicarbonatul si sarea intr-un bol. in alt bol se amesteca tahini cu untul,cu mixerul, pana devine pasta.se adauga zaharul granulat alb si cel brun. se continua amestecare, dar nu pana se topeste zaharul de tot.se adauga ouale, batute putin in prealabil, si se amesteca bine in compozitie. compozitia cu zahar si ou se adauga peste cea de ovaz si se amesteca bine cu o lingura pana devine omogena. se ia din compozitie cate o lingura/lingurita si de aseaza pe foaia de copt in cuptor.se lasa aprox 15 min pana devn aurii, in cuptorul incalzit in prealabil la foc potrivit

**scuzati toate repetitiile Razz
Back to top Go down
View user profile
miomaria

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Tue Nov 30, 2010 1:31 am

si inca ceva bun si rapid de facut

Banana bread

se strivesc intr-un bol 3 banane foarte coapte, se adauga 1/2 cana zahar si 1/2 cana ulei (+/- fructe uscate, ciocolata, seminte - aprox 1/2 cana). intr-un alt bol de amesteca 1/2 faina, 1/2 cana fulgi grau/ovaz, 1/2 lingurita sare, 1/2 bicarbonat de sodiu, 1/2 praf de copt. se amesteca toate ingredientele, se pun intr-o forma de copt si se dau la cuptor 40-50 min, la aprox 180 grade celsius

va doresc pofta buna tuturor!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Tue Nov 30, 2010 3:25 pm

Aoleu ce pofta mi s-a facut de prajituri. Asa-i ca -s bune, Mioaro? Sa-mi trimiti si mie la pachet.Yummiii!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Dec 03, 2010 7:31 pm

Si mie daca se poateeeeeeeeeee cheers , si-o lamaie te rog, ca am ramas cu greata de la articolul cu "preasfintitii".
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Sat Dec 04, 2010 8:22 am

Cred ca maine incerc prima reteta postata de Mioara. Suna pur si simplu delicios, mai ales ca eu si tot familionul meu suntem mari amatori de dulciuri.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Mon Dec 13, 2010 4:10 pm

Salutare! Smile Ma gandesc sa concurez cu Mioara la dulciuri Razz Looool!! In weekend m-am mandrit pur si simplu cu o prajitura Negresa, absolut delicioasa, usor de facut si putin costisitoare. Asadar sa incepem...

Negresa cu Glazura de Ciocolata

Pentru negresa:
- o cana de apa
- jumatate cana de ulei
- 4-5 linguri de gem
- o lingurita praf de copt (bicarbonat)
- 3 linguri de cacao
- fructe uscate (stafide, nuci, etc ce mai vreti voi)
- 2 cani de faina
- arome

Toate se amesteca frumusel, se pun intr-o tava tapetata, eu am uns-o cu ulei. Punem tava in cuptorul incalzit in prealabil si lasam sa se coaca aproximativ 30-35 de min la foc mediu 180 gr.

Intre timp, luam opauza apoi ne apucam sa facem glazura. Nu imediat pt ca glazura trebuie sa ramana inca suficient de lichida ca s-o putem intinde.

Pentru glazura este nevoie de 100 gr ciocolata, 5 linguri de zahar, 3 linguri de apa si 30 de grame de unt. Ciocolata o topim intr-un vas cu apa calda, eu la microunde ca mi-e lene sa pun apa la incalzit Very Happy. Atentie cu microundele ca se arde ciocolata deci lasati maxim un minut si verificati, eventual daca nu e topita toata, amestecati si tineti langa o sursa de caldura. Pe foc mic punem apa cu zaharul si lasam sa dea in clocot pana se obtine un sirop mai gros pe care il punem peste ciocolata si amestecam bine. Peste toate acestea, putem unul si iarasi amestecam langa o sursa de caldura ca sa se omogenizeze bine.

Punem glazura uniform peste prajitura si lasam sa se raceasca bine.

Garantat, iese o prajitura super delicioasa!

Sursa negresei: laura's blog (gasiti pe Google, tanti are niste super retete).
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Mon Dec 13, 2010 4:14 pm

Scuze, am uitat ceva important: O CANA DE ZAHAR PT NEGRESA! Very Happy , asa-i cand scrii din memorie, mai uiti..Razz
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 12:45 pm

Aceasta este denumirea perfecta pt reteta mea incercata si ras-incercata de doua zile! "ceva bun si dulce". Am avut in intentie sa fac amandine numai ca n-au iesit chiar amandine dar or sa iasa data viitoare sigur pt ca acum stiu ce am de facut.

Asadar am facut un blat, jumatate din compozitie de teama ca nu va iesi si am sa stric toate ingredientele cum am mai facut acum doua zile. Razz

Compozitia normala este:

- 6 oua
- 200 gr zahar
- 30 gr apa
- 30 gr ulei
- 8 linguri de faina
- 50 gr cacao
- un praf de copt

Asadar am batut abusurile cu un praf de sare spuma sa stea tepene. Am frecat galbenusurile cu uleiul, am pus zaharul si am frecat pana aproape s-a topit zaharul. Apoi am amestecat cu albusurile, am pus o lingura de sirop din zahar ars in loc de apa simpla (2 linguri de zahar, se lasa sa se topeasca intr-o cratita ca la crema de zahar ars, cand a devenit maroniu, punem o cana de apa si lasam sa se topeasca). Apoi am adaugat faina pe care in prealabil am amestecat-o cu cacao si praf de copt. De mentionat ca toate ingredientele trebuie amestecate cu o spatula cu miscari de jos in sus. Dupa ce am amestecat toate cele cu grija, am pus in tava si la cuptor la 175 grade cam 35 de min. Asta spunea in reteta, eu am constatat ca de fapt era necesar sa mai fi lasat blatul vreo 5 min la copt. Deci vedeti cum iese pt ca eu n am avut scobitoare sa incerc si am scos blatul "din ochi".

Crema care va fi pusa la mijloc am facut precum am gasit reteta pe net dar e gresita. Reteta era cam asa:

- 3 galbenusuri
- un pachet de unt
- 150 gr de zahar
- 50 gr cacao

Se freaca galbenusurile cu zaharul, se adauga untul taiat cubulete iar apoi castronul il punem intr-un vas cu apa calda ca sa se topeasca untul. La final punem cacao si lasam sa se raceasca, eventual la frigider nu f mult pt ca se intareste prea tare.

Crema de mai sus este delicioasa dar nu cea de la amandina. Asadar, dupa umila mea parere, sper si cred ca am dreptate, crema de la amandina este facuta din unt frecat cu zahar incat sa iasa o spuma, la care punem cacao.

Pentru sirop, in reteta spunea ca avem nevoie de:

- 2 linguri de zahar
- o cana cu apa
- 2 fiole de esenta de rom

In consecinta, eu am modificat siropul pt ca nu mi s a parut prea ok, asa ca am ars zaharul, l-am stins cu apa, am lasat sa se topeasca, am pus un plic de ciocolata calda, mergea mai bine capuccino, am mai vazut in alte retete, am pus cateva piucaturi de esenta de rom nicidecum doua fiole pt ca ar fi fost de-a dreptul problema, m-as fi ridicat beata de la masa. Razz Acum depinde de esenta, aici esenta e extrem de concentrata, ca de-aia ii zice esenta si pun doar cateva picaturi.

Am lasat sa se raceasca blatul pe care l-am taiat in doua, dupa care l-am insiropat, din pacate nu suficient, am zis sa nu iasa fleasca si am ajuns sa constat ca nu e bine insiropat. Gospodinele cu ochi bucataresc vor sti exact cat trebuie Razz . Am intins pe urma crema intre cele doua foi. Deasupra am facut o glazura...care pt mine e o glazura ordinara, nu e cea de cofetarie, inca mai caut reteta pt aia. Glazura am facut-o din 90-100 gr ciocolata topita, doua linguri de sirop de zahar ars si putin unt. Sa fi fost vreo 30 gr.

Glazura este destul de buna dar nu e precum cea de cofetarie. Cand o sa aflu o sa va anunt. Din pacate n-am facut poze! Sad Sper ca voua sa va iasa mai bine. Ideea e ca blatul acela chiar e bun si chiar e cum trebuie pt o astfel de prajitura! Pup!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 4:34 pm

Data viitoare, poze cu "ceva bun si dulce" pentru Romanian Cafe, te rog!
Avea revista "Practic" o rubrica care se numea: "Sa verificam retetele impreuna". Amandina de mai sus s-ar inscrie la aceasta categorie. Nu prea mai am curaj sa o incerc si eu, dupa ce am citit odiseea de mai sus, hehehhehe.
Am doua zile week-end , copiii asteapta ceva bun si dulce si trebuie sa caut in colectia mea de carti de bucate ceva simplu si rapid ...yummi
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 4:36 pm

Clara wrote:
Cunosc reteta desi nu o folosesc. Am o alta varinta de crema, ceva mai rafinata si mai usor de facut. Reteta e mostenire de la mama ( care e bine sanatoasa, dar nu mai prajitureste) si a ajuns la mine odata cu nasterea primului copil prin bunavoita surorii mele. Reteta poate fi folosita atat alba cu arome de vanilie, portocala sau lamaie, dar mai ales cu cacao din aceea densa si aromata, plus o idee de rom celor ce le place. Avem nevoie de trei oua potrivite, trei linguri de zahar, un pachet de unt de 200g, si cum spuneam trei linguri de cacao. Se pun pe vas cu apa fierbinte ouale plus zaharul intr-un castron, si apoi toata constructia pe foc deschis, mestecand continuu pana ce compozitia se deschide la culoare si capata consistenta unei smantani. Clasicul baine-marine. Cand amestecul s-a racit la temperatura camerei, se bate cu telul impreuna cu untul (aflat si el la temperatura camerei) si cacaoa sau alta arome. Asta e tot. Se monteaza apoi prajitura, tortul sau biscuitii. Dureaza cam 15 minute toata afacerea, neluind in considerare timpul de racire.
P.S. La trei oua mari merg 250g unt si 4 linguri zahar si va iese iese mai multa crema. Spor la testat!

M-am hotarat sa folosesc aceasta crema, poate fac un tort de biscuiti ca e mai usor. Ce parere aveti ( adica , ai)?
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 4:38 pm

Am o parere ca va fi delicios, sau poti face negresa postata de mine, iese sigur si e delicioasa. Sau...salam de biscuiti...daca gasesti biscuiti de genul alora din vremea comunismului. Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 4:42 pm

Aici nu am vazut biscuiti din aia tari de-ti ramanea juma de dinte la muscare, hehehhe. Nu am rahait insa si in cartier la mine nu se gaseste ( gospodinele de aici nu gatesc dulcele cu rahat). Banuiesc ca si biscuitii normali merg, ca doar ii sfarami si-i amesteci cu sosul de cacao. Nici nuci nu am pregatite...Sad
Poate am sa fac luna viitoare, cand iau salariul sa am banis a colind hypermarket-ul.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 8:07 pm

Nu e neaparat s afaci cu rahat! Merge si fara. Aveam eu o reteta tare buna de salam de biscu dar l-am cam stricat cu esenta de rom despre care spuneam, era f puternica, nu mai simteai mare lucru. Am facut si poza la juma de tort ramas, adica ceea ce vroia sa fie amandina, o sa descarc poza si o sa va/iti arat!! Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Thu Dec 23, 2010 8:20 pm

Astept doua lucruri de la tine, Yasmine:poza si reteta de salam de biscuiti fara rahat. Merci!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Dec 24, 2010 12:05 pm

Neata, Draga Admin, ai reteta de salam de biscu la topicul cu dulciuri, unde am sa pun si poza despre care discutam. Mai jos ai imaginea cafetierei folosite Razz . Spor la treburi everyone! cheers
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Dec 24, 2010 12:09 pm

Opps, am crezut ca ma aflu la topicul Buna dimineata...scuze!! Very Happy

Asadar, Salam de Biscuiti:

Ingrediente
250 gr biscuiti simpli
250 gr zahar
100 gr unt
50 gr cacao + putina cacao (sau pudra de ciocolata) pentru folie
75 gr nuca prajita (sau stafide inmuiate in apa calduta sau 2 lingurite cafea instant)
120 ml lapte
esenta de rom (sau rom)
Portii: 12

Preparare

1. Zdrobiti biscuitii cu mana pana obtineti bucatele mici. Amestecati cu nuca (sau stafidele) taiata bucati mici, daca folositi.
  2. Intr-o craticioara puneti 60 ml lapte si zaharul si fierbeti pana se face un sirop legat (cca 1 minut dupa ce incepe sa faca spuma siropul).
  3. Adaugati untul si amestecati pana se topeste.
  4. Adaugati cacaoa (si cafeaua daca folositi) dizolvata in 60 ml lapte. Adaugati si esenta de rom. Lasati sa dea un clocot.
  5. Turnati treptat siropul peste biscuiti, amestecand din cand in cand pana vedeti ca se leaga biscuitii si se inmoaie un pic. S-ar putea sa nu aveti nevoie de tot siropul.
  6. Pe o folie de plastic presarati putina cacao (sau pudra de ciocolata) si puneti jumatate din compozitie. Rulati strans sub forma de rulou si impingeti din ambele capete sa scoateti aerul din salam. Legati strans la ambele capete si dati la frigider cateva ore sau peste noapte. Repetati cu restul de compozitie.
  7. Taiati felii si serviti.

Parerea mea este mare grija sa nu fie prea moale cand il ambalezi. Il lasi cel putin 3h in frigider, biscuitii trebuie sa fie tari altfel se inmoaie si salamul nu va sta cum trebuie, in loc de nuci prajite poti pune nuci simple sau alune nesarate sau migdale sau deloc. Pofta buna! Smile
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Sun Dec 26, 2010 6:22 pm

Tortul - vrut amandina, mancat jumatate! Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Fri Jul 15, 2011 9:24 am

Prajitura Faguri

Ingrediente - aluat

- 6 oua, 11 linguri ulei, 10 linguri zahar, 5 linguri lapte, 1 lingurita amoniac stins cu otet, esenta, 3 plicuri zahar vanilat, faina ca sa iasa un aluat ca o smantana groasa.

Preparare - aluat

Amesteci zaharul cu ouale pana iese o pasta omogena, apoi adaugi ulei ca la maioneza, cele 5 linguri de lapte, amoniacul stins, esenta de rom si la urma faina. amesteci bine si lasi aluatul sa se odihneasca aproape o jumatate de ora.
Pui forma de faguri pe ochiul de la aragaz sa se incalzeasca si sa se coaca aluatul. Scoti fagurii pe un platou si dupa racire ii ungi cu o crema si ii lipesti cate doi.
Forma de copt este asemanatoare cu cea de nuci. Fagurii sunt buni de mancat a doua zi. Se pot manca si fara crema, stropiti doar cu o glazura de ciocolata. Se pudreaza usor cu zahar pudra.

Ingrediente crema

- 4 linguri zahar, 2 galbenusuri, 500 ml. lapte, 3-4 linguri faina, 1- 2 linguri cacao, 50 g nuca macinata, esenta, 100 gr. unt

Preparare crema

Amesteci zaharul cu galbenusurile, apoi pui laptele cu cele 3-4 linguri faina si 1-2 linguri cacao. Se fierbe pe foc mic pana capata o consistenta ca de ciulama, apoi se lasa la racit. Freci untul cu zaharul si pui cate un pic de crema fiarta. amesteci bine si daca-ti place poti adauga diferite esente pentru miros frumos.

Eu am facut de multe ori aceasta prajitura si mi-a iesit superb. Am luat cu mine in Egipt forma de faguri, o sa-i fac foto sa o vedeti.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Ceva bun si dulce...   Today at 8:07 am

Back to top Go down

Ceva bun si dulce...
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Phitecellobium dulce (Guama Americano)
» Dulce amor
» Number puzzle
» Brazilian Rain Tree, different species...
» help reveal the hidden form of my first bonsai..