Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Buna dimineata,

Go down 
+13
elif
Hannah
Hanadi
Meryem
stefanev
Rebecca
yasmine
Clara
khadijah ahmed
chihlimbar
Floare de martie
Admin
elenjohn
17 posters
Go to page : Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 10:53 am

Asa e Admin! Sunt niste firme de tot r**tul. Cred ca asa e in Manchester pentru ca stiu cand am lucrat cu firma din Londra, mi-au dat banii imediat, in fiecare vineri ei fac plati, deci nu ramai sa te plateasca peste doua luni. In londra mereu e alta treaba, sunt profesionisti, nu tragi de ei. In plus nu stiu de ce firmele de traducere-interpretare sunt asa de proaste pt ca in general eu nu am auzit aici alte genuri de companii care sa se comporte mizerabil. Singura explicatie ar fi ca sunt foarte prost organizati avand in vedere ca ei primesc plati de la institutii de stat iar aici se poate sa se intarzie, se poate sa se incurce facturi, etc! Adica trebuie o persoana bine organizata ca sa stie exact ce intra/ce iese.

In fine, cu firmele mele, una din ele care ziceam eu ca nu prinsese un job in fisa, de fapt era trecut dar cum n-au pus data, n-au pus nr jobului, nici nu m-am uitat la randul ala. Deci e ok, banii sunt in cont. Cealalta care mi-a zis ca am trimis gresit fisele, mi-a confirmat primirea lor, deci curand ar trebui sa faca plata, contabila mi-a parut foarte de treaba si ba chiar speriata ca cineva vine si intreaba de bani (ca si cum, asa ceva la ei nu se intampla pt ca sunt corecti), acum sa vedem. Iar cea de-a treia, am ramas efectiv masca si m-am umplut de nervi ieri. Adica, cele doua joburi cu total payment=0, cica n-ar fi primit fisele de lucru de la mine (dar nici n-au zis nimic). Zic bine, le retrimit (asta e daca nu stii sa dai reply cu received). Cea cu penalizare 10 pounds cica a fost o greseala, ei chipurile te puneau sa platesti pt cardul ID, dar not anymore deci va sterge penalizarea. Nu vad cum vine asta, este o explicatie absurda, lucrez cu ei de 4-5 luni, daca iti cereau bani pe card, ii cereau de la inceput si ii treceau separat si nu la penalizari. In fine! Apoi unde erau 90 de min si ei au scris 30 cica, ok, s-a trecut gresit, o sa rectificam. jobul care nu a fost trecut deloc mi s-a spus exact asa: For lef2f64573 as you didn’t arrive on time we was unable to charge the client for this booking. We hope you appreciate that in this instance we cannot pay you. In engleza de balta!!! Am ramas socata pt ca in ziua aceea am intarziat ce e drept 5 min pt ca jobul anterior a durat mai mult decat trebuia (a fost singura mea intarziere in 5 luni). Clientul a fost in regula, era doar ingrijorat ca nu voi veni deloc avand in vedere ca eu mereu sunt acolo mai devreme de ora interviului. Si in plus, nu mi-a zis nimeni ca nu voi fi platita deloc, mai ales ca am stat doua ore acolo. Am zis ca ii strang de gat!!! Eram gata sa sun clientul sa il intreb daca a refuzat sa plateasca pt cele doua ore desi stiu sigur ca a platit. Si m-apuc sa sun un manager sa intreb cum adica n-au putut sa ia banii de la client. Si imi spune ca e cam ciudat pt ca in cel mai rau caz, trebuia sa am 20% taiat din plata, dar ca va incerca el sa rezolve situatia cu financiarul. Intre timp scriu la financiar ca eu nu cred ca n-au luat banii de la client pt ca n-a fost nici o plangere. Dupa care imi raspunde: Please can you send me a copy of the job sheet. As far as we were aware you hadn’t done this booking. Excuse me??????????????????? Intai spui ca am intarziat, apoi ca n-am fost deloc!!!!! Plus ca daca nu ma duceam DELOC, s-ar fi grabit instant sa-mi puna penalizare de 50 pounds GARANTAT!! Asta scrie in contract, nu cred ca inchideau ei ochii sa zica, bine, n-ai ajuns, asta e, nu te mai platim si gata! Eventual ar fi fost amabili sa nu ma plateasca si sa nu puna penalizare daca ma duceam acolo totusi si clientul zicea ca nu mai are nevoie de mine ca am ajuns tarziu. Dar sa nu ma fi dus deloc............ha!!!! Astept sa mi se spuna ce si cum, desi toti banii astia care lipsesc "din greseala", ii voi primi abia luna viitoare, ca chipurile nu vor sa refaca factura. Din pacate e firma care imi da cel mai mult de lucru deocamdata si nu-mi permit sa ii trimit la toti dracii, dar curand asa am sa fac!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 11:02 am

Ei bravos, adineauri mi-a fost trimisa in totalitate fisa pt jobul cu intarzierea respectiv nedeplasarea la locatie, cum ziceau ei, fara sa mai treaca nici o penalizare. Macar atat bun simt! Astept sa imi rectifice si la restul! Cred ca sunt si ei constienti ca daca m-apuca nervii si plec, au de pierdut. Au avut mereu comentarii foarte bune despre munca mea, mereu am fost corecta, plus ca sunt un fel de 3in1, vorbind patru limbi, plus ca nu ma platesc ca pe unul calificat in domeniu desi muncesc la fel ca acela. Sper sa se rezolve!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 8:45 am

Inshaalah sa se rezolve, Yasmine. Ai multa bataie de cap tocmai cu firma cu care ai inceput. Cred ca e vreun nou incurca-lume pe acolo... Ai de luptat, nu gluma!
Eu ma bucur de singura mea zi de week-end. Ieri am fost foarte obosita si am dormit de la ora 9, am pus capul pe perna si am dormit tun pana acu, mai adineauri. Astazi vreau sa gatesc vinete, am gasit in Carrefour exact ca in Romania, grasute si proaspete.
Tot ieri, in sfarsit dupa" lupte seculare" care au durat 4 ani, am reusit sa ma inscriu la un curs de gimnastica. Maine incep!
Sa aveti o zi buna!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
iosubadriana

iosubadriana


Posts : 93
Join date : 2011-06-04
Age : 36

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 9:30 am

neata`
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 9:53 am

Admin wrote:
Inshaalah sa se rezolve, Yasmine. Ai multa bataie de cap tocmai cu firma cu care ai inceput. Cred ca e vreun nou incurca-lume pe acolo... Ai de luptat, nu gluma!
Eu ma bucur de singura mea zi de week-end. Ieri am fost foarte obosita si am dormit de la ora 9, am pus capul pe perna si am dormit tun pana acu, mai adineauri. Astazi vreau sa gatesc vinete, am gasit in Carrefour exact ca in Romania, grasute si proaspete.
Tot ieri, in sfarsit dupa" lupte seculare" care au durat 4 ani, am reusit sa ma inscriu la un curs de gimnastica. Maine incep!
Sa aveti o zi buna!

Lasa ca de scos banii de la ei mi-i scot, dar asa e la ei, trebuie sa stii tu cand trebuie sa ti-i iei, sa fii atent sa nu te pacaleasca, etc.

A propos de Carrefour, aici avem un supermarket la fel numai ca se cheama Asda (ma rog, unul din ele). Un individ roman, mai intai furase dintr-un magazin un patent, la naiba ca nici n-am stiut sa zic patent in engleza Razz, dar ideea obiectului conta. In fine, pt acest furt i s-au dat vreo 100 de ore de munca in folosul comunitatii. La ceva vreme, vad ca il am pe lista la dep de probatiune de la tribunal. Ma miram eu sa fi terminat el orele alea, m-am gandit fireste, ca a comis alte delicte. Mi-au confirmat cei de la probatiune unde trebuia omul sa-si faca munca. tipul era la inchisoare tot pentru furt din magazin. Si asa pe scurt, merg la tribunal si aflu ce a facut imbecilul. S-a dus in Asda cu o femeie (el avand doar 24 de ani, ea vreo 45, ce catau ei impreuna nu'sh). Bine, erau un grup cu o masina, dar doar el si femeia au mers in magazin. Acolo tanarul spune "hai sa facem si noi niste bani" si au inceput sa selecteze produse in cos. Nu cos de plastic fratilor, din ala pe rotile, mare, si au pus in el in valoare de aproape 700 de lire, combinatie de produse: mancare, alcool, confectii, si o mare cantitate de guma de mestecat. Astia la tribunal nu pricepeau de ce a ales el chiar produsele alea. In fine, i-a venit lui in minte sa iasa cu cosul ala, pe o iesire din spate a magazinului, unde de obicei se aduce marfa, e pentru staff-ul magazinului. Nu pot sa-mi imaginez cat de idiot sa fii incat sa umpli un ditai cosul si sa vrei sa iesi cu el afara ca pe tarla la mama acasa!!!!! Mai ales aici unde sunt camere de filmat absolut peste tot, inclusiv pe strada sunt camere (nu pt a urmari hotii, mai degraba ca sa ofere imagini asupra locului cand vrei sa cauti un anume punct pe harta). Femeia complice, se pare ca si-a luat pedeapsa munca neplatita, el cu siguranta va infunda puscaria mai ales pt ca era deja in suspendare pt primul furt. Pe ea o am din nou la probatiune la munca in folosul comunitatii. Mi-e tare curios ce avea ea a face cu pustanii aia cu varste intre 19-25 de ani, mai ales ca se cunosteau de vreo doua luni doar. ...hmmm
Back to top Go down
iosubadriana

iosubadriana


Posts : 93
Join date : 2011-06-04
Age : 36

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 10, 2011 9:21 pm

yasmin maica.......dar ai cuvintele la tine soro Razz
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 10, 2011 9:24 pm

pentru ca sunt inconjurata de povesti din ce in ce mai variate Very Happy. tu cand ai dat ultima data de prostie si inconstienta in jurul tau? asteptam sa ne povestesti faza Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 10, 2011 10:16 pm

Eu la mine la scoala am un principal care step by step aduce scoala la faliment financiar, educational si asa mai departe. Iar proprietarii stau sis e uita, si-si pierd banii si reputatia. Nu-l dau afara ca lucreaza cu eid e la inceput, de 6 ani si e batran ( are 75 de ani). Imi toaca mie nervii, in fiecare zi am cate o aventura cu dr. Fathy. E doctor veterinar, nu va speriati, nu are PHD, cum ati crede dupa titulatura. Am sa deschid la situatii amuzante maine un topic cu titlul "Eu si Fathy - aventura zilei". e bine asa, Yasmine?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 10, 2011 10:19 pm

Sigur ca da!! Very Happy Astept sa ne povestesti .... pana atunci era sa ma tavalesc de ras aci cu PHD-ul lui Fathy. Era o faza celebra in serialul Friends. Unul ii zice domnisoarei: "I think you would be interested to know that I have a PHD. " si ea..."ohh, really?",,,"yes, Pretty Huge D..ck" lol! Si chiar ma indoiesc ca Fathy are PHD de vreun fel...Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 10, 2011 10:25 pm

No way! Nici prima varianta, nici a doua nu sunt valabile in cazul lui. Is rea,s tiu, da' ma scoate din sarite zilnic.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 10, 2011 10:28 pm

Pai si eu ziceam la fel!! Razz Nu cred ca are vreun PHD nici pe hartie nici in alta parte!!! Very Happy Si 100% nu e nevoie de control! Ramane stabilit! Razz
Back to top Go down
iosubadriana

iosubadriana


Posts : 93
Join date : 2011-06-04
Age : 36

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeWed Jul 13, 2011 7:20 am

neata` ... sunt un butoi de pulbere de la prima ora... asa ca... nu am ce povesti acum....poate mai tarziu! Embarassed
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 11:04 am


Buna dimineata!

Dupa o portie de bilila ( o mancare populara tip desert egipteana- grau fiert pe care-l amesteci cu lapte si zahar) parca nu mai am chef de cafeaua mea noroioasa. Ce-i drept, o voi bea mai tarziu cand voi simti ca sunt obosita.
Azi am in plan curatenie si manualul de proceduri pentru la scoala. Si de gatit pui umplut cu ciuperci (daca imi iese, va scriu reteta ) iar ca desert prajitura faguri pe care deja am postat-o la sectiunea "Ceva bun si dulce..."
Va doresc o zi buna tuturor!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeTue Jul 19, 2011 6:48 am


Buna dimineata! Sper sa aveti o zi foarte buna astazi.
Ca in fiecare dimineata, Rahma s-a trezit 10 minute dupa mine si a inceput sa miorlaie ca o pisicuta indispusa. Asa ca imi beau cafeaua cu noduri.
Incep sa fiu din ce in ce mai obosita si sa simt ca, totusi am nevoie macar de o saptamana de vacanta, sa plec undeva si sa am un program de relaxare. Dar daca nu se poate, asta este!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeTue Jul 19, 2011 8:41 pm

Te inteleg draga Admin, si eu as vrea un pic de vacanta dar nu am cum acuma, mai ales ca nu am vacanta platita Sad si nici nu castig extraordinar sa-mi permit luxul de a cheltui pentru vacanta si sa stau si neplatita pe perioada ei. Speram totusi la zile mai bune!!
Back to top Go down
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeThu Jul 21, 2011 6:13 pm

Eu s-ar putea sa plec intr-o vacanta in Grecia impreuna cu mama, dar sa vedem de ce bani dispunem. pentru ca impreuna ar fi vorba de vreo 450 euro Sad ceea ce e foarte mult... Dar poate ne ajuta Dumnezeu. iar dupa via Egypt Very Happy:D nici acolo nu stiu cat voi sta ... eu imi doresc sa ma mut acolo.. dar cine stie.. poate ma intorc dupa 2 luni Smile) cu toate in ca in Romania nu imi doresc sa mai locuiesc Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 9:49 am

fatimaravi wrote:
Eu s-ar putea sa plec intr-o vacanta in Grecia impreuna cu mama, dar sa vedem de ce bani dispunem. pentru ca impreuna ar fi vorba de vreo 450 euro Sad ceea ce e foarte mult... Dar poate ne ajuta Dumnezeu. iar dupa via Egypt Very Happy:D nici acolo nu stiu cat voi sta ... eu imi doresc sa ma mut acolo.. dar cine stie.. poate ma intorc dupa 2 luni Smile) cu toate in ca in Romania nu imi doresc sa mai locuiesc Sad

Din pacate, din ce in ce mai multi romani afirma ca nu -si doresc sa mai traiasca in Romania! Trist dar adevarat! Iti doresc succes , Fatima , sa locuiesti unde vrei tu, inshaalah.
Buna dimineata, fetelor! Azi sunt libera ca ieri a fost zi nationala in Egipt. Mi-am baut, ce-i drept cafeaua dar parca tot as mai dormi putin. Va pup si pser sa aveti o zi minunata!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
iosubadriana

iosubadriana


Posts : 93
Join date : 2011-06-04
Age : 36

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 3:56 pm

da. pentru mine azi a fost una din cele mai urate dimineti posibile...dar asta e...trebuie sa trec mai departe! Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 4:32 pm

iosubadriana wrote:
da. pentru mine azi a fost una din cele mai urate dimineti posibile...dar asta e...trebuie sa trec mai departe! Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Imi pare rau sa citesc asta, Adriana. Viata merge mai departe si alhamdullilah, esti inca foarte, foarte tanara. Poate e mai bine ca s-a intamplat acum si nu mai tarziu.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 6:44 pm

Ce s-a intamplat???? Nici eu nu am avut o dimineata grozava, dar a trecut Very Happy acum e mai bine..
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeSun Jul 24, 2011 7:17 pm

A mea a fost faina ...aproximativ! ba chiar ma mir ca ziua de azi a fost asa de lunga...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeMon Jul 25, 2011 8:43 am


Buna dimineata si poftiti la o cafea proaspata! Ieri a fost o zi minunata, am lenevit in pat dar astazi sunt iarasi prezenta la datorie ca nu am ce sa fac.
Am revenit in vechiul campus ca am de facut inventariul cartilor aduse de elevi. Imi doresc sa avem carti noi dar am facut o comanda de 450.000 L.E. si proprietarul scolii era sa faca infarct, si cica trebuie sa o reduc la 100.000. Nici macar pentru cartile de limba engleza nu - mi ajung banii sa le cumpar. Sad
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeMon Jul 25, 2011 9:04 pm

Stii tu Admin, cum e cu carpitul, zici ca faci economie dar tot mai tare intri in paguba. Asa is si ei!!
Back to top Go down
iosubadriana

iosubadriana


Posts : 93
Join date : 2011-06-04
Age : 36

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeFri Aug 05, 2011 10:55 am

neata`dragelor!
Back to top Go down
fatimaravi

fatimaravi


Posts : 39
Join date : 2010-11-29
Age : 36
Location : Bucharest, Romania

Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitimeFri Aug 05, 2011 11:11 am

Buna fetelor ce mai faceti?

Eu sunt la serviciu.. plictisita rau si cu chef de duca normal Very Happy pacat ca in Bucuresti e vreme cam proasta, cam 23-24 grade si foarte inorat.

Ma tot gandesc in fiecare zi ce sa fac...? Sa ma mut in Egipt sau nu? Voi ce parere aveti? Adica aici in Romania nu pierd nimic, acolo in Egipt nu stiu daca am ceva de castigat... studiile am terminat cu tot... Smile) sunt intr-o ceata totala. Post usor va doresc!
Back to top Go down
Sponsored content





Buna dimineata, - Page 38 Empty
PostSubject: Re: Buna dimineata,   Buna dimineata, - Page 38 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Buna dimineata,
Back to top 
Page 38 of 40Go to page : Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next
 Similar topics
-
» Verdictul final in cazul cafelei
» O romanca a castigat premiul Christiaan Huygens 2009 pentru cea mai buna teza de doctorat din Olanda

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Cafeaua cea de toate zilele :: Cafeaua de dimineata-
Jump to: