Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Buna dimineata,

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
AuthorMessage
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Thu Jun 16, 2011 6:44 pm

As fi eu si mai harnica, numai de lucru sa fie Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Thu Jun 16, 2011 6:57 pm

Interesant la probatiune. Sa ne povestesti si cum a fost la tribunal. Eu am fost o singura data implicata direct intrun proces la tribunal si mi-a displacut atmosfera. Nu stiam cum sa plec mai repede.
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Thu Jun 16, 2011 7:23 pm

Eu sunt curioasa sa vad cum este Razz Azi nu cred ca am fost tocmai impartiala. E un individ care a fost in penitenciar 6 luni de zile. Am tradus pt el si in penitenciar o data si stiam povestea. L-am crezut fara sa am nici cea mai mica indoiala, ei aici o tin pe a lor ca nu e asa dar in fine. S-a nimerit sa il am de client iarasi de vreo 3 saptamani si imi va fi inca vreo 13 saptamani de acum inainte cel putin. Sa va spun in mare cum au stat lucrurile:

Individul a fost sunat seara de catre un amic sa mearga la un alt amic unde se vor strange mai multi si vor sta de vorba ca nu s-au mai vazut de multa vreme. Omul merge acolo, stiti cum se face in grup, mai ales barbatii, se apuca sa bea o bere, cinci. Si au stat impreuna de la ora 5 dupa amiaza pana a doua zi pe la ora 5 dimineata cand omul nostru spune ca merge acasa sa se odihneasca o ora doua ca va pleca la munca dupa aceea. A baut 5 beri in total in toata noaptea. Ajunge acasa si sotia il ia la ture ca nu il suporta cand vine baut acasa si incepe scandalul. Ea il si acuza ca el ar fi cheltuit toti banii, el ii arata ca n-a cheltuit decat 20 pounds, restul banilor sunt intregi. Ea se crizeaza si ii cere sa iasa din casa ca daca nu, iese ea! El insista ca nu iese din casa ca n-are unde, doar n-o dormi in strada. Atunci ea fuge afara in strada urland, el dupa ea s-o opreasca si s-o calmeze ca aud vecinii si e strada cu probleme unde in general sunt diverse scandaluri. Alergand afara, a iesit cu telecomanda tv in mana (pana sa inceapa scandalul, deschisese TV-ul sa asculte putina muzica inainte de culcare). S-a dus dupa ea si o ia in brate ca s-o duca in casa. Vecinii vad si suna politia si spun ca omul isi bate sotia si ca o alearga cu un cutit si vrea s-o omoare. Intre timp cei doi intra in casa si se calmeaza, la doua min vine si politia si incepe sa caute zor nevoie cutitul. Cei doi soti erau stupefiati, ce cauta politia la ei si ce vor de fapt. L-au luat pe el la sectie, a fost deschis proces penal, tribunalul decide in final ca e ok, il lasa in libertate dar n-are voie sa mai mearga la sotie la adresa aceea. El s-a gandit ca e doar o gluma, cum sa se dea asa o sentinta, ca doar el e cu sotia de 17 ani si au vreo 5 copii impreuna. Ei se cearta, ei se impaca si tin unul la altul. Intr-o zi, sotia il suna cand el era plecat (la cateva zile dupa proces) ca ea se simte rau (era gravida). Venind acasa, vecinii iar au sunat politia ca el se afla in casa aceea. De data asta a fost arestat pe motiv ca a incalcat ordinul judecatoriei. A fost in puscarie 6 luni, acum are de facut o tona de ore de munca in folosul comunitatii si de venit saptamanal la probatiune sa discute despre incident. Omul este foarte revoltat si sustine ca vrea sa mearga sa isi ia un avocat si sa mearga mai departe pt ca a facut puscarie pe degeaba. Eu incercam sa explic ofiterului de azi background-ul nostru, faptul ca pt asemenea certuri, nu te desparte judecatoria de familie, mai ales daca femeia nu a depus nici o plangere, din contra, l-a sustinut. Lui i se pare o aberatie decizia tribunalului, considera in continuare ca nu a facut nimic rau, ca sa nu mai spun de vecini care nu au nici o dovada ca el ar fi avut vreun cutit, pur si simplu cica asa au vazut (cutitul nu s-a gasit sub nici o forma cand a venit politia). Ofiterul a zis ca inculpatul e in faza de negare si daca n-a batut-o, a luat-o cu forta in casa iar ala se cheama abuz. Apoi a creat panica printre vecini si disturbarea linistii publice se pedepseste conform legii. Apoi a incalcat sentinta tribunalului si s-a dus din nou acasa. Eu acum, simteam ca vreau sa ii iau apararea. Omul asta a fost intervievat si in conditii de stress maxim, intrebat pe toate partile cand nici lb romana n-o mai intelegea si toate raspunsurile lui au fost constante si perfect logice. A primit o pedeapsa mult prea mare fata de altii care fac niste magarii mult mai mari si au cele mai mari sanse sa comita delicte din nou, aia sunt lasati in libertate...omul asta pt ca e needucat si nu-si da seama ca nu e in Romania unde vecinul sta pasiv si toaca zarzavat daca cei de deasupra se bat ca la ringul de box, intra in belele din astea. Chiar mi se pare nedrept si mi-as dori sa poata merge mai departe cu un proces, sa isi ia un avocat bun si poate are sanse macar sa i se taie pedeapsa pe care o mai are pt ca lunile de puscarie nu i le plateste nimeni.
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Thu Jun 16, 2011 8:31 pm

Shocked
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Fri Jun 17, 2011 2:41 pm

HEI HEI HEI! BUNA ZIUA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I love you
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Fri Jun 17, 2011 2:42 pm

Buna ziua, buna ziua lume! Razz
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Fri Jun 17, 2011 4:29 pm

hello hello! I love you
Back to top Go down
View user profile
fatimaravi

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Fri Jun 17, 2011 5:13 pm

waw!!! deci tu faci aceste traduceri pentru cetatenii romani stabiliti acolo? oricum interesanta povestea... eu nu cunosc deloc sistemul nostru penitenciar, am fost doar la data in vizita la Rahova... dar nu prea am prins mare lucru ...
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Fri Jun 17, 2011 8:30 pm

fatimaravi wrote:
waw!!! deci tu faci aceste traduceri pentru cetatenii romani stabiliti acolo? oricum interesanta povestea... eu nu cunosc deloc sistemul nostru penitenciar, am fost doar la data in vizita la Rahova... dar nu prea am prins mare lucru ...
Traduc pt vorbitorii de limba romana, franceza si italiana. Nu e necesar sa fie roman, francez, italian...Razz depinde doar de limba vorbita. Am fost si eu in Penitenciarul Rahova acum cativa ani pt un studiu cand eram in facultate. Pt mine a fost o experienta foarte interesanta, am putut intelege mai bine modul de gandire si atitudinea detinutilor. Ce fac acum imi largeste si mai mult orizontul Razz Chiar imi place ce fac! Mult succes si tie! Pup Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sat Jun 18, 2011 6:53 am

Buna dimineata!
Sunt trei cafele aici, una de dimineata, asta de pe care scriu, una de dupa amiaza care se numeste "Cafeaua de mai tarziu" si una "Cafeluta de noapte". Mai scrieti si acolo daca depasiti dimineata.
Eu, rutina, ma duc la scoala chiar daca este a doua zi de week-end. Sa aveti o zi buna, pup tuturor!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sat Jun 18, 2011 12:19 pm

Wow, a intrat d-na Admin in noi... Razz Fetele...celelalte fete, pt ca eu si Admin stim bine forumul. Uitati-va in dreapta mai sus unde ruleaza ultimele postari si gasiti mai rapid un topic la care s-a scris recent. Daca vreti sa gasiti cafelele de mai tarziu de dimineata, le gasiti pe homepage a forumului. Asa e, scriem toate despre tot pe topicul "Buna dimineata" inclusiv chestii care n-au nici o legatura cu buna dimineata! Deci...mai tarziu ne vedem acolo! Pup si o zi frumoasa! sunny
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sat Jun 18, 2011 12:24 pm

Buna dimineata! deci...eu nu vreau sa plec de acilea...fac grevaaaaaaaaa lol!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sat Jun 18, 2011 1:25 pm

ne da afara sa stii ! Razz
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sat Jun 18, 2011 2:35 pm

eiiiiii ce e dupa ea?!?!!? ii dam na` na` na la fund de face urat Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sun Jun 19, 2011 9:06 am

Buna dimineata, lume! Am inceput o zi minunata, fara elevi si fara profesori. Minunat, nu altceva. Acum ma pot concentra si pe alte probleme mai importante cum ar fi documentatia scolii pentru acreditarea americana. Va doresc o zi buna si frumoasa!
Back to top Go down
fatimaravi

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sun Jun 19, 2011 9:30 am

Buna dimineata! tocmai ce mi-am terminat si eu de baut cafeaua... dar simt ca as mai avea nevoie de inca 2-3 Smile) asa e duminica...
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sun Jun 19, 2011 10:05 am

buna dimineata ! eu am o zi urata azi...sunt super nervoasa.... asa ca... Sad
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sun Jun 19, 2011 11:59 am

Ne pare rau Adriana, Sad dar nu mai fi nervoasa ca strica la frumusete Sad
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Sun Jun 19, 2011 10:02 pm

I love you
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Mon Jun 20, 2011 9:42 am

Buna dimineata! sunny aici cred ca e motiv de bucurie...e cald si soare Razz finally! S-ar putea sa pot iesi intr-o camasa subtire cu maneci lungi! (sa nu credeti ca lesinam aici..poate sunt vreo 20 de grade max Razz) Sa vedem cand incepe de-adevaratelea vara si la noi Very Happy. O zi frumoasa tuturor! flower
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Tue Jun 21, 2011 7:55 pm

aici nu a mai scris nimeni...offff Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Tue Jun 28, 2011 9:34 am

Buna dimineata si buna sa va fie cafeaua. Eu am un obicei nou:nu mai beau cafeaua de dimineata la servici, o beau pe la 6.30 cand ma pregatesc de plecare. Parca e mai buna asa. Sa speram ca o sa avem toate astazi o zi buna, inshallah.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Tue Jun 28, 2011 9:41 am

Buna dimineata si de la mine! Normal ca e mai buna dimineata acasa, Admin! Razz Atat ca eu de multe ori nu mai am timp Very Happy si ma gandesc la cafeluta toata ziua pana ajung acasa. Daca ajung tarziu, adio cafea pe ziua respectiva. Acum insa, am un ness pe langa mine, sorb din el de vreo juma de ora ca tot imi gasesc de facut chestiuni administrative Razz O zi frumoasa va doresc!
Back to top Go down
View user profile
iosubadriana

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Thu Jun 30, 2011 9:17 am

neata fetelor!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Thu Jul 07, 2011 6:54 am

Buna dimineata! am descoperit un nou soi de cafea in hyper market-uri aici:Ali Cafe, 5 in 1. Cica are si Ginseng. Are un gust remarcabil, parca acum ai prajit si rasnit boabele proaspete de cafea.
Ce ai mai facut, Yasmine? i-ai sunat pe aia cu banii restanti? Ai recuperat macar o parte din bani? Adica ma asteptam la semenea lipsa de profesionalism in Egipt dar nu in Anglia. Acum lucrez intr-o scoala din februarie, aici data de 4 a fiecarei luni e sfanta, suntem siguri ca ne vom lua salariile. La scoala anterioara asteptam si 2 saptamani dupa data sa ne luam salariile ce ne reveneau de drept pentru serviciile prestate. E aiurea sa stai sa ceri banii care-ti revin de drept.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Buna dimineata,   Today at 3:00 pm

Back to top Go down

Buna dimineata,
View previous topic View next topic Back to top 
Page 37 of 40Go to page : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next