Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Cafe de inima albastra,

Go down 
3 posters
AuthorMessage
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Cafe de inima albastra, Empty
PostSubject: Cafe de inima albastra,   Cafe de inima albastra, Icon_minitimeWed Sep 16, 2009 11:15 pm

Absenta este o piatra de incercare pentru adevaratele legaturi sufletesti.(Locardaine).............Absenta este in aceeasi masura un leac impotriva urii,cat si o arma impotriva iubirii.(La Fontaine)..............Iubirea este un foc ascuns, o boala placuta, o otrava buna la gust,o dulce amaraciune, un chin desfatator, un zbucium de bucurie, o moarte blanda. (Francesco de Rojas Zorrilla).............. Nu piroanele l-au rastignit pe HRISTOS ci IUBIREA(Dovstoieschi)...........Sinceritatea este singura bogatie a oamenilor care nu au nimic(Alexandre Dumas).............Eu dragele mele nu am scoli inalte, mi-a placut sa citesc ,dar nu am avut indrumator cand trebuia sa ma invete ce sa citesc, acum cand stiu ce ar trebui sa citesc nu am timp. Uite asa nu multumeste Dumnezeu niciodata pe oameni inclusiv pe mine. noapte buna romani acolo unde sunteti...................
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cafe de inima albastra, Empty
PostSubject: Re: Cafe de inima albastra,   Cafe de inima albastra, Icon_minitimeThu Sep 17, 2009 8:20 pm

Elen, chiar nu vreau sa te aud cu :"scolile inalte". Cea mai inalta scoala este viata insasi. Invatam din greseli, din experiente din exemplele altora. Imi plac citatele de inima albastra .. am sa adaug cateva la cele ale tale:

Daca ar trebui sa aleg intre durere si nimic…as alege durerea. (William Faulkner)
Asteptatea e dureroasa. Neglijarea e dureroasa. Dar sa nu stii cum sa faci e cel mai dureros. ( Paulo Coelho )
Zambeste, chiar daca este un zambet trist, pentru ca mai trist decat un zambet trist este tristetea de a nu sti cum sa zambesti...
Va pup fetelor si va doresc o seara placuta!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Cafe de inima albastra, Empty
PostSubject: Re: Cafe de inima albastra,   Cafe de inima albastra, Icon_minitimeWed Jun 16, 2010 8:44 pm

"Sufletul meu este prietenul care ma consoleaza in suferinta si tristetea vietii. Cel care nu-si face sufletul prieten este un dusman al umanitatii, iar cel care nu gaseste calauza omeneasca in el va pieri in deznadejde. Viata izvoraste din interior si nu din afara."

Khalil Gibran
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Cafe de inima albastra, Empty
PostSubject: Re: Cafe de inima albastra,   Cafe de inima albastra, Icon_minitimeThu Aug 05, 2010 11:52 am

"N'est jamais seul celui qui marche vers la lumiere"
"Tout cerveau qui s'exile est un assassinat "

Yasmina Khadra

PS. Stiti cine e? Admin, fa o traducere & adaptare pt cei care nu inteleg franceza, te rog!
Back to top Go down
Sponsored content





Cafe de inima albastra, Empty
PostSubject: Re: Cafe de inima albastra,   Cafe de inima albastra, Icon_minitime

Back to top Go down
 
Cafe de inima albastra,
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Buna dimineata,
» Utilizatori care au contul sters pe Romanian Cafe

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Citate preferate din carti iubite-
Jump to: