Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Doua premii la «Cerbul de Aur» pentru botosaneanul Ovi

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Floare de martie

PostSubject: Doua premii la «Cerbul de Aur» pentru botosaneanul Ovi   Tue Sep 08, 2009 1:44 pm

Talentele plecate de la Botosani se remarca la nivel international. Avem cu ce ne lauda. Ovi, botosaneanul adoptat de Norvegia, a fost cel mai iubit concurent de public, la Cerbul de Aur 2009. Talentul artistului originar din Botosani nu i-a lasat indiferenti nici pe membrii juriului, devenind astfel singurul participant din concurs care a plecat acasa cu doua premii.

Reprezentantul Norvegiei la editia a XVII-a a Cerbului de Aur 2009, Ovidiu Jaconsen (Cernauteanu) a primit duminica in cadrul festivitatii de decernare a premiilor, trofeul Cerbul de Bronz si Premiul de Popularitate. Odata cu cele doua premii, „norvegianul” a mai intrat in posesia a doua cecuri de 5.000 de euro si respectiv 3.000 de euro. „Au fost concurenti foarte buni in concurs si ma simt onorat ca m-am numarat printre castigatori. M-am simtit minunat cand am primit premiile. Nu ma asteptam sa primesc doua premii si daca nu ma insel sunt singurul concurent din istoria Cerbului de Aur care a primit doua premii intr-o singura editie. Le multumesc tuturor celor care mi-au fost alaturi si salut botosanenii si vreau sa le transmit ca am simtit, cu adevarat, ca mi-au fost alaturi prin comentariile facute la articolele aparute in presa, prim mesajele de sustinere”, a declarat tanarul artist. Trofeul Cerbului de Aur i-a revenit reprezentantului Italiei: Antonino. Cele doua piese cu care artistul din Botosani a starnit admiratia publicului dar si a juriului, prin vocea sa si dexteritatea de la pian, au fost: „Saying Goodnight” si „Dealul cu dor”.
Vecinii din blocul unde locuiesc parintii lui Ovi si pe unde artistul mai trece din cand in cand, sunt incantati ca au o asemenea vedeta pe scara. „Sunt mandra ca e vecinul meu. L-am votat, cum sa nu-l votez mai ales ca el a fost cel mai bun din concurs. Eu ma asteptam sa castige el premiul cel mare. Dar si doua premii e ceva... Eu sincer nici nu stiam ca e asa talentat, ca are asa performante in muzica. Cine stia ca mai aveam prin Botosani asa oameni talentati. Astept sa-l vad intr-un concert la Botosani”, a declarat Mihaela Petrea. In Romania, drumul lui Ovi, cel ce s-a stabilit in Norvegia din 1995, nu se opreste aici.
„Norvegianul” de Botosani se pregateste de o serie de concerte in tara mama, urmand sa-si promoveze piesele de pe albumul de debut „This Gig Almost Got Me Killed”. Ultima vizita la Botosani a artistului a fost in luna iunie a anului curent, cand impreuna cu doi membri ai trupei Tabassco a sustinut doua serii de concerte live de exceptie. Botosaneanul s-a aratat inca de atunci incantat sa revina la Botosani pentru a concerta, fiind deschis ofertelor cu atat mai mult cu cat de acest oras il leaga numeroase amintiri frumoase iar publicul l-a facut sa simta caldura meleagurilor natale.
Cantaretul a mai participat la Cerbul de Aur in 2005 si la doua editii ale celui mai important concurs muzical din Europa – Eurovision. „E fiul meu si mandria e cu atat mai mare. Ne bucuram de premiile primite si sa speram ca acesta a fost doar inceputul in cariera sa muzicala”, a declarat Constantin Cernauteanu, tatal artistului. (Carmen Stanciu)

Sursa: Evenimentul de Botosani
Back to top Go down
View user profile
Floare de martie

PostSubject: Doua premii la «Cerbul de Aur» pentru botosaneanul Ovi   Tue Sep 08, 2009 1:47 pm

Şi acum, o "cafea muzicală" dedicată celor de departe, poate le mai trece dorul...

http://video.tiscali.it/canali/truveo/254422854.html
Back to top Go down
View user profile
chihlimbar

PostSubject: Re: Doua premii la «Cerbul de Aur» pentru botosaneanul Ovi   Sat Sep 26, 2009 6:10 am

Excelent ! Multumim Floare de martie !
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Doua premii la «Cerbul de Aur» pentru botosaneanul Ovi   

Back to top Go down

Doua premii la «Cerbul de Aur» pentru botosaneanul Ovi
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Stereo 70 project