Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 e-mailuri din 2007 :)

Go down 
2 posters
AuthorMessage
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeWed Jul 06, 2011 6:43 pm

Salut,

Ca sa vezi faza..cu plecarea mea. Tot erai tu dornic de kestii amuzante..Smile Eu trebuia sa plec cu femeia la care stau aici, ea are o casa langa matusa mea si am zs sa mergem impreuna. Zis si facut. Aseara ma trimite sa cumpar ceva de mancare pt plecarea asta numai ca era inchis. Ei lasa, nu i problema, ma duc de dimineata repede si gata. Azi dimineata insa aveau inventar, ei lasa ca iau din piata de langa statia de microbuze. In prealabil ieri il pusesem pe barbate-su sa mearga sa se intereseze la ce ora e un microbuz direct pana in Slanic Ph, si-o ma venit dupa 3 ceasuri ca el s a ratacit prin bucuresti, dar ca sunt microb din ora-n ora. Smile) Mai sa fie!! Io stiam ca nu-s asa multi clienti si nu sunt decat 2 curse pe zi dar daca s-o interesat dom' georgescu na! Dimineata hai sa sun la un taxi sa ne duca pana acolo. moshu nervos tare ca de ce nu gasesc taxi?de ce nu sun la numerele alea de tel..? "Dar ma vedeti cumva ca fac altceva decat sa sun la taxi de juma de ora si n au masini?" s-o suparat foc, ia uite cum vb ea cu mine, comentarii stii u:). Pana la urma am luat un sofer de la hotelul de vis a vis. Si cu el ne-am plimbat cam 45 de min prin orash ca nicaieri nu era microb spre slanic, dar moshul cum se pierduse ieri nush unde o vazut si ce o vazut asa ca am zs, ne intoarcem acasa. Si din nou scandal!! Moshu se incuiase in casa si mamaie batea in usi disperata: nu cumva asta o fi cu vreo curva de nu raspunde mai repede? Smile)))))) Pai asa de repede sa fi venit si curva? Apoi cearta, ca el de fapt s-a gandit la altceva cand s-a interesat. Apoi mamaie nu-si mai gaseste portofelul, moshu cand a auzit era de-a dreptul mandru ca nici el nu si-l gasea si in sfarsit nu mai e singurul care nu si-l gaseste .Smile))) Si uite asa desene animate pe ziua de azi si plecare nema.

Hai ca te am plictisit destul!! Ai grija de tine.

Bye

Nota: n-am corectat nimic, am lasat asa cu greseli, cu prescurtari.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 6:43 am

Hei! Cine a scris asta si cui? Ai pastrat email-uri din 2007? Chiar amuzant si email-ul si ideea !Pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 9:54 am

Eu am scris, fireste! Razz Aveam un amic necunoscut, ne trimiteam mailuri aproape in fiecare zi. Nu inteleg de ce avea rabdare cu mailurile pentru ca eu mereu povesteam chestii genul celor de mai sus, eram destul de dezorganizata. In schimb, de la el am invatat cum sa scriu structurat, sa folosesc un limbaj adecvat, el mi-a zis insa primul "scrie o carte, si scrie-o repede". A zis ca ar trebui sa ma fac scriitoare Smile. Era la fel de ciudat si faptul ca nu stiam nici cum arata, doar ca la vremea aceea avea vreo 30 de ani si lucra la banca. Stia ca sunt innebunita sa invat lb araba si prin urmare, stiind ca nu am bani (eram jobless atunci Very Happy), s-a dus si mi-a cumparat dictionarul arab-roman, acela mare de la Teora, era inca si pretul pe carte, vreo 350 de mii. Mi-a scris mail sa ma duc sa il ridic de la standul X din Obor. Am crezut ca glumeste dar chiar a fost serios. Mai tarziu m-a mai intrebat ce autori imi plac si i-am zis Naguib Mahfuz. La scurta vreme mi-a zis ca mi-a cumparat o carte dar ca a fost extrem de ocupat si nu a reusit sa faca in vreun fel sa mi-o trimita. Dupa alta scurta vreme, mi-a zis ca stie cat imi place sa am manichiura perfecta, deci a doua zi ma astepta o manichiura gratuita la un salon de lux unde foarte mirata am primit si cartea despre care vorbea el (Akhenaton, cel care salasluieste in adevar). Razz Ar fi planuit el sa ne vedem la un moment dat, la munte, ar fi vrut sa imi trimita niste bani ca eu sa ma deplasez singura si sa ne vedem acolo unde el urma sa aiba o sedinta de lucru (desi ma miram eu de ce vroia sa ma deplasez singura si nu cu el). Nu s-a mai nimerit pentru ca raspunsul meu nu a mai ajuns la el si trecuse deja momentul. In orice caz, tot misterul lui era doar pentru ca era casatorit, cred ca ii placea totusi ceva la mine si si-ar fi dorit sa ne cunoastem numai ca devenise torturat de ideea ca el e insurat si se gandeste la alta decat la sotie. Bineinteles ca vreun an de zile cat ne-am tot trimis noi mailuri, nu a pomenit niciodata de sotie, dadea de inteles ca ar locui perfect singur (si nici eu nu am intrebat vreodata) pana la un moment dat cand s-a decis sa spuna "ca de la sine": maine este un targ de bijuterii la muzeul X, sotiei mele cred ca i-ar placea sa mearga! Si n-am pus intrebari, nici nu era cazul, el era doar un necunoscut si atat! De atunci ne-am scris foarte rar pana nu ne-am mai scris deloc!
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 10:03 am

Hai salut,


Sa revin un pic la neamurile mele trasnite, continuarea la episodul cu rasturnatul masinii in gradina. Razz La vreo doua seri dupa aceea, unchiul din Bucuresti o suna pe maica-mea sa-i reaminteasca de promisiunea cum ca il va ajuta sa taie gascanul caci sotia lui scumpa o plecat la bucuresti si el e singur. Desi mama termina programul la serviciu la orele 9 p.m, a zs ca o sa mearga, daca i-a promis , asta e! Asa ca se duce biata mama tot intr-o viteza sa rezolve treaba, cand ajunge la fata locului unchiul meu ii spune: draga mea, este tarziu acum, gascanul deja s-a culcat. Cum as putea eu sa-l trezesc? Ai vrea cumva sa-l stresez? Cum vine asta sa ma duc la el sa-i spun, trezeste-te ca eu vreau sa te tai!!Asa ceva nu se face! Bineinteles ca asta a enervat-o pe mama la culme ca nu avea timp de glume. Acesti oameni nu sunt intregi la minte, lor le place sa discute PSIHOLOGIC. La fel de psihologic era si aici, gascanul ar fi avut o adevarata trauma sa fie trezit la aproape 10 ca sa fie taiat. Smile))) De asemenea cu copilul trebuie discutat la fel de psihologic, daca el doreste ca astazi sa nu scrie, sa nu-si faca temele, el nu trebuie stresat, trebuie sa-l lasi sa mediteze sa-si gaseasca dorinta interioara de a depune un asemenea efort intelectual!

Desi imi placea sa mai adaug vreo cateva cuvinte, nu mai pot pt ca sunt chemata la masa, dar am eu timp sa-ti mai scriu. Smile

Ai grija de tine si sa ai o zi frumoasa desi e urat afara!!

Bye
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 10:14 am

LA MULTI ANIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa fii sanatos si frumos si iubit, fericit, cum mai doresti tu!!

Si sa nu crezi ca te las fara "cadou", ma gandesc sa-ti povestesc o intamplare de acum cateva zile.
Mama are 3 surori, una sta in aceeasi comuna cu ea, una sta la bucuresti dar are de asemenea o casa si la tara si una la Rm Sarat. Acum cateva zile, era mama cu sora din bucuresti, sotul ei, sora de la tara de asemenea cu sotul ei in casa celei de la bucuresti. Cei doi copilasi, fiecare al cate unei surori, se jucau in cealalta curte. Au in jur de 7 si respectiv 9 ani. Cu ce se jucau ei in curte? cu masina unkiului de la tara, masina care nu era prea bine asigurata de frane dupa cum vei vedea imediat, curtea un pic in panta, langa bordura urmeaza o treapta si gradina. Dracii s-au apucat sa umble la masina si din una alta, masina o luat-o din loc si o ajuns rasurnata in gradina. Ei n-au patit nimic dar de frica sa nu-si ia vreo mama de bataie au fugit de acasa.Smile
Intre timp , matusa de la tara se gandeste sa dea putin pe acasa sa vada ce mai e pe acolo si numa' ce vede masina rasturnata si copiii nicaieri. Drept urmare incep urmaririle prin toata comuna, unde or fi astia doi. Dupa lungi cautari pe toate dealurile, mama si unkiul de la tara ii gasesc pe inamici. Unkiul il ia pe cel mare la intrebari: "mai Costi, de ce n-a venit tu la unkiu Dan sa-i spui ce-ati facut? voi fugiti de acasa?cum vine asta?" Si cum copilu nu trebuie pedepsit, :p , i-a luat la pupat, ca lasa ca nu-i nimic:))).
Intre timp, matusa de la bucuresti se gandeste si ea sa dea o tura dupa copii(fara sa-si ia telefonul), nestiind ca ei au fost gasiti si sunt pe drum, asa ca ajung toti acasa si acum disparuse ea si nu o mai gaseau. Si uite asa un circ, maica-mea era innebunita ca i-ar fi dat cap in cap pe amandoi sa nu se vada asa ca de nervi s-a gandit sa plece acasa dupa ce in prealabil i-a avertizat pe parintii copiilor sa nu se mire daca cei doi or sa puna si foc la casa...Smile))
Cam asta se intampla cu familia mea, deci nu e de mirare ce se intampla si cu mine. Smile

referitor la Naghib Mahfuz, am gasit la un anticariat Trilogia: Bayna Al Qasrein, Qasr Al Shawq si Al Sukkaryya. Daca dai un search pe google, nu stiu daca o sa-ti gaseasca titlurile asa pt ca am scris araba cu traducere in engleza si mi-e lene sa ma uit cum au scris araba cu traducere in romana. Razz.
Poti cauta in skimb pe wekipedia si gasesti acolo mai toata opera lui, fie tradusa fie nu. Nu caut ceva anume, dar imi place cum scrie el, e foarte realist, Razz.

Inca o data La multi ani si sa fii fericit!! Smile

xiless wrote:

buna,


ca de obicei, povestirile tale ma fac sa rad cu pofta...a fost ultimul cadou de ziua mea..dar m-a distrat cel mai mult....si eu care ma gandesc ca la varsta mea ar cam fi cazul sa am un copil ...dar dupa o asemenea istorisire te mai gandesti..Smile))....


si....desi a fost ziua mea...am zis ca e frumos sa mai si fac cadouri...nu numai sa primesc...

in ultimul mesaj promiteam sa ma mai gandesc legat de autorul atat de drag tie....si sunt in masura sa te anunt ca in cel mai scurt timp posibil o sa intri in posesia romanului "Akhenaton, cel ce salasluieste in adevar"...

te anunt ca un exemplar se afla de 2 zile in posesia mea si ca doar lipsa de timp a facut sa nu-l primesti inca...


revin cu un mail prin care o sa-ti comunic unde si cand poti sa il ridici....

o seara buna si multumesc pentru urari si "cadou"....
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeThu Jul 07, 2011 10:15 am

Gata, ca v-ajunge cel putin pe ziua de azi!!! Adevarul e ca m-am amuzat si eu!!! Uitasem de intamplarile astea. Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 9:01 am

Imi amintesc ca mi-ai spus odata despre domnul cu pricina. Suna romantic! Mai tineti legatura, va mai scrieti fie si macar o data la o juma de an?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeFri Jul 08, 2011 9:18 am

Ultima data ne-am scris anul trecut cand m-am intors din Cairo, spunea ca i-a nascut sotia, era foarte distant. Am fost eu cea care s-a gandit sa-l salute asa ca n-am vrut sa mai repet Razz, chiar nu era cazul!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeTue Jul 19, 2011 6:51 am


Yasmine, mai vreau e-mail-uri din 2007, te rog! Smile
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitimeTue Jul 19, 2011 8:39 pm

Cand 'om mai cata in lista Razz ca nu mai am timp nici sa suflu acuma!
Back to top Go down
Sponsored content





e-mailuri din 2007 :) Empty
PostSubject: Re: e-mailuri din 2007 :)   e-mailuri din 2007 :) Icon_minitime

Back to top Go down
 
e-mailuri din 2007 :)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Diverse :: Situatii amuzante-
Jump to: