Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Profesia mea

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Profesia mea   Tue Aug 25, 2009 11:36 pm

Buna seara si bine ati venit pe forum! cherry

Sa incep tot eu ca deja am capatat obisnuinta, hehehheh. In Romania am muncit 15 sau 16 ani (imi pare rau,` le-am cam pierdut sirul ca profesor. Meseria sufletului meu. Si "dincolo" tot profesor mi-ar placea sa fiu. Iubesc mult copiii si-mi place sa daruiesc din ceea ce stiu si altora.
In Egipt tot asta fac, multumesc lui Dumnezeu. Doar ca sistemul educational aici e mult diferit. Dar asta e o alta discutie pe care vreau s-o "discutam" mai pe-ndelete cand forumul va creste mai mare. Smile
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Clara

PostSubject: Re: Profesia mea   Wed Sep 02, 2009 11:18 pm

Ma cam bag unde nu trebuie ca eu nu am plecat nicaieri si daca am noroc nici nu se va pune problema, dar nu pot trece de ideea asta asa de usor. Nu practic ce-am invatat, insa tot cu oamenii lucrez, si spre surprinderea mea desi au trecut niste ani, tot imi mai face placere. Urasc sa fac gestiune, sa am un barbat limitat ca sef sau sa ma cert cu cate un"destept''. Nu ma pot astepta ca in viata mea totul sa fie perfect asa ca am trecut viata profesionala la categoria: va merge cat ma tin nervii. Si ma vor tine, un timp... .
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Profesia mea   Wed Sep 02, 2009 11:40 pm

Cam aceeasi situatie si la mine, predau cu totul altceva dar ma descurc, ce sa fac. Am noroc ca sefa mea e de treaba, nu face probleme. E super educata si ii place sa faca multe dintr-odata. Nu se pune problema de nervi pentru ca, after all sunt in acelasi domeniu in care m -am format: cel educational, slava Domnului! Pup!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Profesia mea   Sun Nov 15, 2009 10:33 am

Iar eu....am schimbat atat de multe domenii si am invatat si de ici si de colo si daca vede cineva CV-ul meu pana la 24 de ani cati am....ar putea spune doua lucruri: ori ca sunt instabila si sar de colo colo...ori, mai intelept si adevarat, faptul ca am vrut sa cuprind cat mai multa informatie din diverse domenii insa toate legate de partea sociala si lingvistica. Ador sa studiez oamenii, diverse societati, culturi si sisteme, sa inteleg noi modele de gandire fara sa intru in filosofie si sa raman cat mai mult ancorata in realitate. Smile Ma bucur ca am reusit sa fac pasul de a ajunge in Egipt si sa cunosc ceea ce mi-am dorit de ani de zile, acum slava domnului ma aflu intr-un domeniu care imi permite din ce in ce mai mult accesul la adevarata cunoastere a tarii asteia de la inceputurile ei si pana in prezent. Chiar sper sa ajung one day sa scriu toate parerile si impresiile mele, poate vor bucura pe altii:)
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Profesia mea   Thu Jan 14, 2010 8:03 pm

Faptul ca suntem atat de flexibile la schimbarile pe care ni le pune viata in cale semnifica ceva. Putere ( a mintii ), vointa nestramutata de a reusi in ciuda conditiilor vitrege si nu in ultimul rand inteligenta!
Cam asta e povestea marii majoritati a celor de pe forum: schimbarea destinului si implicit a profesiei. Eu, personal admir femeile care pot face asta fara sa se vaite zilnic, ba chiar sunt mandre. E greu dar nu imposibil! Asa ca, doamnelor, tot inainte!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Profesia mea   Thu Jan 14, 2010 8:22 pm

Ai zis un lucru mare Admin, ma bucur cand vad ca oamenii incearca si merg mai departe si zambesc impotriva tuturor necazurilor, nu se vaita si nu zbiara ca au o viata nenorocita. Cred ca destinul ni-l mai facem si singuri pana la urma...si in plus, cazi cazi...dar te si ridici si incerci cu alta rezolvare. Nu e vreme de stat la plansete pt ca timpul nu sta...in plus, asta se observa in propria fiinta. Apoi mai stiu ceva...o stare pozitiva si calda, atrage relatii calde, ii face pe cei din jur mai calmi si mai atasati de tine, nimanui nu ii place sa stea sa asculte la nesfarsit plangeri...si in general sa asculte vreo plangere. Deci..zambiti va rog Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Floare de martie

PostSubject: Re: Profesia mea   Fri Jan 15, 2010 1:20 pm

Eşti o înţeleaptă, Yasmine. De fiecare dintre noi depinde totul. Dacă noi suntem dispuşi să ne schimbăm, ceilalţi sigur îşi vor schimba atitudinea faţă de noi (cu condiţia să nu fie nişte persoane atât de dificile, încât eforturile noastre să fie în zadar). Şi sigur destinul şi-l face fiecare. Atâta timp cât ne acceptăm ca persoane cu plusuri, dar şi cu minusuri, îi acceptăm şi pe ceilalţi, şi ei, de altfel, cu plusuri şi cu minusuri. Important e să de autovalorizăm, dar să-i valorizăm şi pe ceilalţi.

Cei care au a se plânge au şi ei motivele lor s-o facă. Unii nici nu realizează cât de împovărător este pentru cei din jur să te plângi zilnic. Cred că dacă ar conştientiza asta, n-ar mai face-o. Există specialişti care i-ar putea ajuta să se simtă şi ei bine, însă oamenii sunt încă reticenţi la o astfel de idee.

Ei, dar până când se vor schimba lucrurile, încât "plângăcioşii" să fie convinşi că soluţia e la ei, dar o pot găsi, în momentele de impas, cu sprijinul unui psiholog Idea , vă salut şi o zi bună în continuare. flower
Back to top Go down
View user profile
Mariam

PostSubject: Re: Profesia mea   Sun Sep 26, 2010 11:51 am

Eu sunt profesror de limba si literaturaromana la gimnaziu, acesta este cel de al doilea na in care predau. Iubesc foarte mult ceea ce fac, iubesc copiii si, desi aici, in Romania, ne cam luptam cu morile de vant pentru a putea sa ii invatam carte, meseria este frumoasa. Nu cred ca stiu sa fac altceva si nici nu pot sa ma gandesc la un alt domeniu care sa imi ofere atatea satisfactii in plan spiritual ca cea pe care o am in prezent.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Profesia mea   Sun Sep 26, 2010 4:41 pm

E frumos sa fii profesor de romana, am predat si eu romana un an de zile la un colegiu in Iasi, cu un inainte de a veni in Egipt. Parca imi pare rau ca nu m -am dezvoltat mai mult din acest punct de vedere. Primii 15 ani i-am petrecut ca profesor de religie ortodoxa.
Acum, deocamdata sunt assistant principal al unei scoli internationale din Cairo. E micuta scoala, suntem la inceput si luptam din rasputeri sa primim acreditarea finala americana .
Back to top Go down
Mariam

PostSubject: Re: Profesia mea   Sun Sep 26, 2010 7:14 pm

Si noi tot o scoala micuta suntem si avem de intampinat multe piedici, dar continuam sa luptam de dragul copiilor care traiesc intr+un sat micut, unde oamenii sunt saraci, majoritatea parintior nu lucreaza nicaieri. InshAllah sa putem sa continuam tot ceea ce am inceput.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Profesia mea   Sun Sep 26, 2010 7:26 pm

Inshaalah, stiu situatia invatamantului in satul romanesc, dar daca se mai gasesc inca dascali tineri, inimosi si harnici ca tine, nu este nimic pierdut, mai exista speranta.
Back to top Go down
malika-angel

PostSubject: Re: Profesia mea   Tue Jan 24, 2012 5:29 pm

Salamo alaicom! Salut asa pt ca e un mod foarte placut de a saluta...si pt ca am gasit alte persoane care folosesc expresii arabesti. Am ales acest forum atat pentru aspectul "imbietor" cat si pentru ca imi doresc sa va cunosc... Laughing Cat despre profesia mea...Am studiat pe vremea dinainte de 1989 2 ani in in cadrul unei scoli profesionale cu profil industrie alimentara,2 ani liceu industrial cu profil mecanica fina(utilaje si tehnologie mecanica fina), un an de munca cu specializare tricotaje, casatorie+copil, vanzatoare legume-fructe, vreun an de zile intr-un abator de pasari...si a venit privatizarea... Arrow Am gasit o firma la inceput de drum si m-am lasat "exploatata" vreo 10 ani trecand prin diverse "episoade": muncitoare,gestionara,reprezentant vanzari. Am facut cariera daca se poate spune cu orar de munca deosebit de "flexibil"..extensibil as putea spune...Doar salariul nu prea era variabil..Ceea ce m-a determinat sa las acea firma si sa caut ceva relativ satisfacator financiar. Dupa alti 3 ani de munca in domeniul vanzari pentru diverse produse(nu avon si oriflame..) am decis sa las si sa vin in Italia unde am avut alte 5 locuri de munca diferite de tot ceea ce am facut mai inainte...Asa ca nu m-am plictisit...Am 7(+9) luni de cand sunt din nou mamica...si ma tot "chitesc" de ce anume sa ma "agat" pt facut bani...ca fara ei,dragele mele nu se poate respira...si poate va mai povestesc...cum spune si creanga...inainte mult mai este!! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Profesia mea   Tue Jan 24, 2012 7:08 pm

Carevasazica de-aia stii italiana Razz. In ce oras esti? Cum ti se pare acolo?

Din cate vad, esti o persoana activa, ma bucur sa mai gasesc persoane flexibile care muncesc din greu sa faca ceva fara sa fie arogante, ironice sau infractoare Very Happy. Am ce am cu termenii de cand dau peste ei zilnic.

Iti urez multa sanatate si multa putere ca sa duci mai departe ce ti-ai propus. Smile
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Profesia mea   Thu Feb 02, 2012 8:49 pm

malika-angel wrote:
Salamo alaicom! Salut asa pt ca e un mod foarte placut de a saluta...si pt ca am gasit alte persoane care folosesc expresii arabesti. Am ales acest forum atat pentru aspectul "imbietor" cat si pentru ca imi doresc sa va cunosc... Laughing Cat despre profesia mea...Am studiat pe vremea dinainte de 1989 2 ani in in cadrul unei scoli profesionale cu profil industrie alimentara,2 ani liceu industrial cu profil mecanica fina(utilaje si tehnologie mecanica fina), un an de munca cu specializare tricotaje, casatorie+copil, vanzatoare legume-fructe, vreun an de zile intr-un abator de pasari...si a venit privatizarea... Arrow Am gasit o firma la inceput de drum si m-am lasat "exploatata" vreo 10 ani trecand prin diverse "episoade": muncitoare,gestionara,reprezentant vanzari. Am facut cariera daca se poate spune cu orar de munca deosebit de "flexibil"..extensibil as putea spune...Doar salariul nu prea era variabil..Ceea ce m-a determinat sa las acea firma si sa caut ceva relativ satisfacator financiar. Dupa alti 3 ani de munca in domeniul vanzari pentru diverse produse(nu avon si oriflame..) am decis sa las si sa vin in Italia unde am avut alte 5 locuri de munca diferite de tot ceea ce am facut mai inainte...Asa ca nu m-am plictisit...Am 7(+9) luni de cand sunt din nou mamica...si ma tot "chitesc" de ce anume sa ma "agat" pt facut bani...ca fara ei,dragele mele nu se poate respira...si poate va mai povestesc...cum spune si creanga...inainte mult mai este!! Very Happy

Mult succes iti doresc si Allah sa-ti dea inspiratie. Imi plac oamenii care nu se vaita si nici nu fug de munca.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Profesia mea   Today at 3:01 pm

Back to top Go down

Profesia mea
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1