Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Cine-i mai iubeste inca pe "Ciresari"?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Cine-i mai iubeste inca pe "Ciresari"?   Mon Dec 27, 2010 1:41 pm

Cautam site-uri care vorbesc despre trecutul generatiei mele, si am dat peste unul care vorbeste despre cele 5 volume scrise de Constantin Chirita- ciclul "Ciresarilor". Va mai amintiti? Daca nu am citit cartile astea mai mult de 15 ori. Si baiatul meu le citeste si reciteste cu aceeasi savoare pe care o simteam si eu la varsta lui fiind.
Am sa inserez cateva paragrafe ale admiratorilor Ciresarilor de pe respectivul site:
"
salut CIRESARILOR!!!
mai intai ar trebui sa spun un mare OAU!nu mi-am inchipuit ca sunteti atat de multi ciresari in lume!
acum sa ma prezint:ma numesc ioana am 13 ani (sac! sunt cea mai mica de pe-aici)si sunt din bucuresti.Prima data mi-am cunoscut prietenii mei in clasa a-IV-a, cand in manual am avut un fragment din “Cavalerii florii de cires”, iar invatatoarea ne-a spus sa citim din Ciresarii unul din volumele 1 si 2.Am ales sa incep cu volumul 1 deoarece ,tot in manual, am avut paragraful in care Ioanel a disparut in pestera.Cum m-a ademenit curoizitatea,am citit pe nerasuflate primul volum traind o data cu prietenii mei aceleasi sentimente de spaima neliniste nerabdare in cautarea disperata de a gasi o iesire din pestera. Am ramas cu inima cat un purice cand Petrachescu a inceput sa traga focurile de arma asupra ciresarilor, dupa care am sarit in sus de bucurie cand am aflat ce isprava a facut Tic:a schimbat gloantele in dirperarea lui de a gasi asa zisa curie fermeceta.Cand am terminat volumul 1 nu stiam ce parere sa-mi fac despre cel de-al doilea volum.<>Si asa imi framantam eu mintile sa pricep ce-o insemna;nici prin cap nu-mi trecea ce s-a intamplat in cel de-al doilea volum al
prietenilor nostri.La toate volumele am stat cu sufletul la gura chinuindu-mi mintile alaturi de ciresadi sa descopar taina lui Zogreanu, furtul tanagralelor, in furtuna de zapada ma zbatem si eu sa supravietuiesc o data cu prietenii mei, am tras aceeasi spaima cand am fost inconjurati de lupi, pusi in situatia de a sta flamanzi cateva zile bune inchisi intr-o cabana amenintati in fiecare secunda de un gloante fatal, am plans caand Tic a fost luat prizoner, etc;pe malul marii nu mai stiam cum sa interpretez acele “visuri “albe din mare.
N-am vrut sa termin volumul 5 asa ca l-am recitit pana la capa de asta data, si chiar si acum ma caiesc amarnic ca i-am citit epilogul(cel mai crud, cel mai rau si sfasietor epiloc pe care l-am putut citi pana acum!). Dar am invatat ce va:sa-mi traiesc copilaria din plin, atunci cand inchid ochii sa vad din ea o vesticie, am invatat sa ma descurc in viata asa cum au facut-o si ciresarii, am invatat sa ma comport ca ei, sa traiesc la fel ca ei.
Eu cel mai mult ma regasesc in Maria, sunt visatoare romantica si imi plac nespus poeziile.Dar modelul meu in viata este Victor, dupa care TIC(cu sotiile lui de mare clasa si cum am citit mai sus “un Victor in devenire”) si binenteles Ursul, marele campion la box lupte si gimnastica.

P.S.-sa nu va suparati daca a fost un discurs cam lung, dar emotia de a discuta cu voi m-a indemnat s-o fac.
PE MAI TARZIU DRAGI CIRESARI!"

"
Eu sunt nascut in ‘67.
Am citit si eu Ciresarii de nenumarate ori. Cred ca este cea mai aspirationala carte a adolescentei mele. Fara doar si poate, sunt si acum indragostit de cele 5 volume, in special de primul, al doilea si al patrule. Numele initiale ale volumelor asa cum le-am prins eu prima data erau: Teroarea neagra, Castelul fetei in alb si respectiv Teroarea Alba.
Celelalte doua- roata norocului si Drum bun ciresari nu mi-au placut prea mult. Imi amintesc ca nu am citit sfarsitul volumului al cincilea fiindca nu concepeam ca aventura acelor tineri va lua sfarsit odata cu sfarsitul cartii.
Prin anii 80 la inceput l-am cunoscut personal pe tanarul care a jucat in rolul lui Dan in seria filmelor televizate. Pe om il cheama gabriel, avea la vremea respectiva o porecla- “Turcu”
Lucru foarte interesant, frecventa un poligon de antrenament in Bucuresti, undeva in zona Panduri. Acolo erau amenajati niste copaci in scopul de a simula exercitii specifice speologiei, respectiv acces pe franghii si scarite precum si coborari pe franghii, exact dupa modelul tehnicilor folosite pentru coborarea in avene- pesterile verticale.

gabriel zis Turcu era un pic mai mare decat mine ca varsta. Arata exact asa cum poate l-ati vazut in film dar, firesc, mai inaintat in varsta.
Era un tip jovial si cumsecade. Imi amintesc despre el ca era un fel de lider printre amicii din grupul sau, colegi la o facultate al carei nume imi scapa acum.

La invitatia lui am participat intr-o seara la o prezentare de diapozitive undeva intr-o sala a unui camin prin Regie. A fost extraordinar, eu aflandu-ma pentru prima data parte dintr-un asemenea auditoriu mai cu seama ca imaginile erau de o calitate exceptionala, prezentate de distinsul speolog roman, recunoscut in bransa pe plan international, Cristian Lascu.
Dragilor, eu multe nu mai am de zis in afara de faptul ca ma bucur imens de prilejul de a scrie pe acest forum.
Eu m-am abtinut si-n continuare imi mentin pozitia de a nu face nici un fel de cercetari cu privire la trecerea Ciresarilor prin lumea reala.
Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni zicand ca poate ca ar trebui sa lasam Ciresarii sa traiasca prin noi insine asa cum i-am cunoscut si cum ii simtim noi si nu ar trebui cautate relatii fizice care sa demonstreze sau, de ce nu , sa nege existenta lor in realitate.

Cele bune tuturor."

eu i-am citit prima data prin clasa a IV-a si nu puteam sa le mai las din mana.
ultimadata cand le-am recitit au fost asta vara cand parca mi-era dor de ei. Victor e preferatul meu,dar pentru ca sunt fata pot spune ca mi-am facut un model din Lucia. Sunt prietenii adevarati pe acre nu i-am gasit inca… Ptr. mine reprezinta cea mai frumoasa aventura! Apropo cine imi poate spune si mie unde era cutia? stitivoi din vol.4… Mi-at placea sa m.vb, dar cuvintele nu pot descrie f.bine fenumenul CIRESARI Am invatat si codul morse dupa ce am citit. Nu va mai zic k at cand eram mica am inceput sa caut in Rom ba Costila, ba zanoaga sau Vulturesti. hmmm…
Ati vazut vreodata filme cu ei?"

Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cine-i mai iubeste inca pe "Ciresari"?   Mon Dec 27, 2010 1:46 pm

"
Si eu ii iubesc mult, pe toti, desi cel mai tare ma identific cu Tic si Dan, dar am si ceva din Ursu, Victor, Ionel… “Asa as vrea sa fiti, dragii mei…” – mai tineti minte…? In “In loc de Epilog”!
Si eu am cautat de atitia amar de ani biserica cu turnul asimetric construit in locul stejarului strimb din “Soimeni”, si Castelul celor doua cruci, al carui drum doar in luna august sageata azvirlita in soare il arata… Doamne, cit de pasionant! Pacat ca acest scriitor nu e recunoscut la adevarata lui valoare. Mai stie cineva ceva de el? Si, mai ales:
STIE CINEVA UNDE E BISERICA CU TURNUL STRIMB SI CASTELUL CELOR DOUA CRUCI?

Cu prietenie,
Mihai – un ciresar"

"
Am citit ciresarii cred ca de zeci de ori. Si acum le citesc cel putin de doua ori pe an.
Mi se par fascinante. Este o copilarie pe care as fi dorit sa o traiesc si eu.
Fac si eu parte din aceea generatie de trecere care a prins si jocurile in spatele blocului dar si internetul.
Ma uit la copii din ziua de astazi si ma intreb oare ce copilarie mai au in conditiile in care de la 8 – 9 ani nu fac altceva decat sa se joace pe calculator, sa se duca la cafenet si sa scrie pe msg sau pe MIRC.
Nu le lipseste oare acea copilarie in care sa alerge printre blocuri, sa se joace cu tuburi berman si cu elastecul.
Astazi se joaca Fifa pe calcuator in timp ce noi jucam campionat de fotbal cu nasturi, dar parca era mai frumos cand stateam in fata blocului pe trepte cu totii si jucam toata ziua pentru ca nu aveam decat 2 placaje care erau terenuri. Si ascunsea jucata pana tarziu in noapte cand ne tot strigau parintii sa intram in casa si noi ne rugam sa ne mai lase.
Am fost generatia crescuta cu cheia de gat si care inca s-a mai jucat cu prietenii direct si nu in retea."

"
Cum ar fi fost societatea noastra contemporana d.p.d.v. spiritual daca mai multa lume ar fi avut acces la capodopere precum “Ciresarii” sau Radu Tudoran, daca acestia n-ar fi trebuit sa traiasca, ca fiinte creatoare intr-un semianonimat (Radu Tudoran) si/sau ingraditi de barierele sistemului in care traiau(Chirita, Tudoran etc),daca ei ar avea posibilitatea sa ne impartaseasca (evident inregistrati dat fiind ca s-au dus intre timp sa-si gaseasca odihna) cate ceva din universul lor (sunt convins fascinant…!, din trairile lor…)?
In loc sa vedem in mass media tot felul de publicitate ieftina si personaje cel putin bizare pe post de modele de urmat, impuse de o societate fara orizont si fara personalitate…"
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net

Cine-i mai iubeste inca pe "Ciresari"?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Plagio Red Sonja?
» The Desolation of Smaug pre-release thread [SPOILERS]
» ELRIC DE MELNIBONÉ en el cine
» Actress Jiya Hot Photo Gallery
» Conan sinopsis de cine