Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-   Thu Dec 23, 2010 6:45 pm

Un barbat cu varsta de aproximativ 40 de ani s-a aruncat de la balconul Palatului Parlamentului, chiar inainte ca premierul Emil Boc sa-si inceapa discursul, potrivit realitatea.net.
Din cate se pare, barbatul ar fi un electrician al postului public de televiziune TVR. In aceste momente, medicii incearca sa-l salveze pe barbat. “Barbatul este constient, iar semnele vitale sunt bune. El va fi transportat la spital”, a declarat Anca Onofrei, purtator de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta, citata de realitatea.net. Sedinta din Parlament a fost suspendata.

UPDATE: Potrivit evz.ro, barbatul ar fi strigat "Pentru tine, Boc! Ati luat banii copiilor!", inainte sa se arunce de la balcon. Omul purta un tricou pe care era inscriptionat "Ne-ati ucis viitorul!". Pe barbat il cheama Adian Sobaru, are 43 de ani si este tatal a doi copii.
UPDATE 1: Acea persoana pur si simplu a sarit. Din cate am inteles, a cazut chiar pe langa senatorul Marius Nicoara. Barbatul era acolo in timpul serviciului. Este electrician la TVR, din cate am inteles", a declarat Mircia Giurgiu, deputat PDL de Cluj.
UPDATE 2: "M-am uitat in sus si atunci s-a aruncat, la doi metri de mine a cazut. Nu am ce sa comentez mai mult, si eu sunt socat, toata lumea a fost socata. Am vazut mai multi colegi care au plans", a spus Marius Nicoara, senator PNL. El a mai adaugat ca nu crede ca sedinta se va mai tine.
UPDATE 3: "Eram intr-o banca la aproximativ 10 metri de locul unde a cazut. Pur si simplu s-a ridicat in picioare, a strigat "uitati-va la mine!" si apoi a sarit. Era constient dupa ce a cazut. A spus cand l-am intrebat: «trebuie sa facem ceva pentru tara asta», a declarat Alexandru Cordos, senator PSD de Cluj. El a declarat ca sentorii PSD nu isi vor continua astazi activitatea in urma acestui tragic incident.
UPDATE 4: Deputatul clujean al PNL, Horia Uioreanu a descris pentru citynews.ro incidentul din sedinta de astazi din Parlament. Acesta a explicat ca parlamentarii au fost socati de gestul barbatului. “Multi dintre colegii mei au fost socati si coplesiti de lacrimi. Multora li s-a facut rau. Nu stiu daca o sa mai continue sedinta de astazi, nu stiu ce sa mai continue. Eu am plecat de acolo si o sa ma inotrc cand o sa fiu mai bine. Acum nu ma simt bine deloc”, a precizat Uioreanu.
Deputatul liberal a afirmat ca medicii care au intervenit pentru a ajuta victimea nu erau bine pregatiti. “Inainte sa vina Salvarea, cei de la SMURD, deputatul PNL Horia Cristian, medic chirurg in Timisoara, a acordat primul ajutor. Cand au venit cei de la SMURD, colegul meu i-a intrebat daca stiu ce sa faca, daca stiu procedurile si acestia au spus ca nu stiu sa puna perfuziile pentru ca sunt angajati de cateva zile. Atunci, colegul nostru i-a pus perfuziile victimei. I-a salvat viata. In ce hal a ajuns sistemul nostru sanitra, daca medicii de la serviciile de urgenta nu stiu ce sa faca”, a adaugat deputatul.
Uioreanu a mai precizat ca senatorul UDMR Verestoy Attila, aflat in apropierea locului unde a cazut barbatul, a dat vina pe opozitie pentru incident. “Senatorul Verestoy, care era aproape de locul unde s-a petrecut totul, a spus ca datorita noua, liberalilor, s-a intamplat ce s-a intamplat. Ne-a spus ca «voi intaratati oamenii sa faca asta»”, a incheiat Uioreanu.
UPDATE 5: Premierul Emil Boc a declarat ca, in opinia sa, nimeni nu este de vina pentru gestul tehnicianului TVR, de vina fiind "vremurile grele". Boc a mai spus ca astfel de gesturi nu sunt de dorit, si a recomandat "rationalitate" pentru a trece perioada grea. Emil Boc a mai precizat ca a cerut date despre tehnician si ca, in aceste momente, este preocupat de starea de sanatate a acestuia.

Tudor Ravoiu
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-   Fri Dec 24, 2010 12:38 pm

Am citit stirea cu amuzament desi nu e nimic amuzant, aseara pe site-ul BBC. Sunt gesturi dramatice care socheaza pe moment apoi sunt date uitarii. Dupa cum bine stiti, sunt destui oameni in Palestina care si-au dat foc in vazul lumii, s-au sinucis tocmai pt a atrage un semnal de alarma. A luat cineva masuri? NU! Asa si la noi si in multe alte locuri unde corputia si egoismul sunt la putere iar restul lumii nu e decat o simpla jucarie in mainile lor. E de-a dreptul penibil si lipsit de umanitate!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-   Fri Dec 24, 2010 12:40 pm

Scuze pentru greselile de mai sus...din graba!! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
stefanev

PostSubject: Re: Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-   Mon Jan 10, 2011 8:14 am

din pacate disperarea oamenilor a ajuns la un prag de instabilitate. Trist ca se intampla asa ceva, dar mai trist e ca nu se iau masuri ...
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-   Mon Jan 10, 2011 11:04 am

si cu tine acum...vrei masuri Razz
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-   Today at 1:11 am

Back to top Go down

Un barbat s-a aruncat de la balconul Parlamentului-
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1