Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

"Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
yasmine

PostSubject: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 10:58 am

Buna tuturor!

Povestea mea este despre un anume Hassanica, de fapt pe el il cheama simplu, Hassan, insa eu prefer sa il alint putin in batjocura.

Cand am ajuns in Sicilia, am vazut ca am un mesaj de la acest individ, ma contactase prin intermediul unui site unde in general se gasesc persoane care pot sa invete/predea o limba straina. Aveam contul de mai bine de un an si nu am raspuns niciodata la nimeni. Am ramas impresionata de stilul organizat al acestui individ care cerea sa invete limba romana. In fine, am dat eu adresa de mail sa discutam in amanunt si m-a intrebat cat costa aceste lectii online. Eu nu incerc sa fac vreun business din asta asa ca i-am spus ca las la aprecierea lui cat vrea sa plateasca pt asta.Asadar a propus ca ori ma invata araba in schimb, ori fac din bunatate si nu cer nimic, ori imi da un sarut!! Deja mi se parea ca da in nesimtire si l-am intrebat destul de direct daca el cauta cumva amanta sau cauta intr-adevar cursuri de limba romana, si NU, NU ofer servicii de acest gen pt saruturi si nici nu ma intereseaza sa ma invete araba pt ca stiu deja. A fost extrem de enervat pe treaba aceasta!! Practic l-am demascat si l-am umilit sa zicem... asa ca a inceput sa spuna ca sunt ingusta la minte si ca el doar vroia sa glumeasca (da da, glumele arabilor cu femei din Europa...stim!!), in plus eu trebuie sa ii dau lui un pret pt ceea ce ofer dar probabil ca sunt prea mica sa ma duca mintea la a gandi organizat si serios. Din nou, i-am spus ca nu ma impresioneaza cu mesajul lui, isi exprima doar frustrarea pt ca am incercat sa il pun la colt sa se poarte civilizat! In fine, a dat o replica nu imi mai aduc aminte si deja devenise oarecum o joaca inteligenta sa vad ce caracter are si pana unde poate merge. Asadar, am zis sa fiu inteleapta si i-am spus: uite, hai sa facem pace pt ca nu e ok sa stam sa ne certam aici, m-am gandit bine si daca imi trimiti Coranul in lb araba, am sa te invat bazele limbii romane.!! Wow! A ramas impresionat si a inceput sa isi ceara 1000 de scuze ca s-a purtat ciobaneste cu mine si mult prea agresiv! CU siguranta ca imi va trimite Coranul, inshaallah si noi fiind frati in Islam, trebuie sa ne intelegem ca atare!

Si uite asa, mi-a trimis Coranul, mi-a trimis Tafsir, mi-a trimis o scrisorica foarte impresionanta cu cele mai frumoase cuvinte din araba si din Islam.

El ca si persoana, mi-am dat seama ca e cam inflexibil si ca are sangele prea in clocot, lucru care ma deranja la maxim cand vedeam ca imi sare in cap pentru orice cuvant pe care el de fapt il intelegea aiurea, nu aveam nici o intentie sa il ofensez. Mai simteam ca e si ceva in spatele mastii lui dar am zis ca na...ce ma intereseaza pe mine. Am vrut chiar sa ii dau un mare ignore peste tot ca sa nu imi mai bat capul pt ca ma punea mereu in situatia in care trebuia sa reformulez si sa explic niste lucruri destul de simple si clare. Cand m-am hotarat sa ii dau ignore, mi s-a parut ca incepuse a deveni ceva mai flexibil si mai lejer astfel incat am inceput sa ne scriem mailuri zilnic....doar de pe contul de la serviciu! M-am intrebat de ce naiba nu intra seara pe mess dar mi-a zis ca e foarte ocupat sau obosit si nu sta de messenger. Parea cam suspect, eu si Admin deja discutam ca omul trebuie sa fie insurat sau cu prietena ceva.

Mai apoi, intr-o discutie legata de un film....o fata de 16 ani ramasese insarcinata iar eu eram profund revoltata pt ca la 16 ani chiar ar trebui sa ai alte interese si nu activitati sexuale...zic eu...Hassanica asta, isi cere milioane de scuze si ma intreaba daca eu mai sunt virgina...(logic, vazand ca sunt asa cu critica o fi crezut ca vine starea din perfectiunea mea, eu sfanta Yasmine). I-am zis ca nu, iar asta nu priveste pe nimeni, mai ales pe el. Si-a cerut iar alte milioane de scuze si a inceput sa aduca in discutie filosofia religioasa cum ca este un mare pacat sa faci sex, iar el este inca virgin (la 28 de ani). Am avut o prezentare destul de interesanta si frumoasa as zice eu, pe tema de ce nu e in regula sa ai viata sexuala la 16 ani, nu din punctul de vedere al religiei, pt ca pana la urma religia impune anumite reguli din aceleasi concepte, ca omul sa traiasca sanatos si armonios trup/suflet/minte. Eu gasesc ca teoriile mele psihologice si sociologice si medicale, se intrepatrund foarte simplu cu dogma religioasa! In fine...el n-a putut pricepe...cica stiinta este pretext ca sa ne lasam religia. Lucru fals de altfel si poate cu alta ocazie am sa scriu cate ceva despre asta!

Revenind... asa mi-am petrecut aproape doua luni, scriind aproape zilnic mesaje! Ne-am si certat de multe ori si el a venit sa isi ceara scuze si sa ma roage sa continuam sa ne scriem pt ca este indragostit de mine! SI pt ca este indragostit de mine, el isi imagineaza si cum am fi noi impreuna si oricum, va face tot posibilul sa ma duca in Cairo iar! Vreau sa mentionez ca lucrurile astea se desfasurau in perioada Ramadanului cand el imi spunea atat de multe cuvinte induiosatoare! De asemenea, tot in perioada aceasta i-am trimis seara doua mesaje sa vad daca si cum raspunde. De fiecare data a raspuns aproape a doua zi si a invocat un motiv stupid, ca mama lui e grav bolnava si a trebuit sa stea cu ea la spital...etc etc! Nu stiu de ce, nu-mi venea a crede...dar am zis ca sunt eu insensibila...cum sa ma gandesc ca minte...cum poate cineva sa minta spunand ca e mama grav bolnava...si in timpul postului...si de la cineva care apara religia si tot ce vine din directia ei, cu strictete!

Mai apoi a inceput sa spuna ca fratele lui stie de mine si ca i-a povestit ce dragoste are fata de mine si cat de mult ma doreste langa el! Deja incepuse sa ma si sune destul de des, sa vorbim inclusiv pe YM destul de mult, ma suna sa citim Coranul impreuna...pana cand mi-a zis ca e foarte suparat, matusa lui este pe moarte! Are cancer!!Este complet deprimat! A disparut cam doua zile si ma gandesc sa il sun...cum nu stia nr, a raspuns destul de animat chiar si ma intreba cine sunt! Imediat a schimbat tonul intr-unul trist...ca doar deh...era abatut cu vestea matusii care deja a murit!! Ohh....ok ok, Allah s-o odihneasca! M-am intrebat de ce toata lumea e bolnava si toata lumea moare la el ca doar mai murise recent un amic si a trebuit sa iasa brusc de pe messenger ca e bulversat de aceasta veste ravasitoare!

In fine...dupa vreo doua zile vad status mare pe Facebook: Welcome Yousof Hassan si in curand Yahia Hussein! Parca ma luase cu ameteli nu alta! Si scriu: acum stiu cine e Hassan si cine e Hussein (fratele geaman), dar cumva Yousof si Yahia sunt veri? Buuun, toata lumea scria acolo felicitari, toate cele bune micutului si primului nascut in familia Hamdy! Pffff...scriu si eu: dar ce de evenimente familiale, matusi, copii...de-asta a trebuit sa vii inapoi repede in Cairo (fusese cu o saptamana inainte in Arabia Saudita). Si iaca l-am sters din toate listele ca deja mi se facuse greata! Intra pe messenger sa ma ia la intrebari, cu ce drept am postat mesajul ala!! CU CE DREPT???? oare cu ce drept??? Eu trebuia sa ma mut din Sicilia si el promisese ca ma va ajuta sigur cumva. Noroc ca stiu neamul lor ca nu e chiar de incredere si mi-am luat masuri de precautie, ca altfel tocmai mi-o luam in bot!!! M-am luat de el in mod serios si chiar l-am blestemat pt toate minciunile! Nu mi-e felul sa stau sa ma cert si sa explic prea mult dar de data asta am simtit ca trebuie sa stie ca e un jeg de om iar daca nu ii spun asta, nu va pricepe! A inceput sa spuna ca el chiar m-a iubit si ma iubeste si ca a gresit intr-adevar prin faptul ca mi-a ascuns casatoria lui, dar n-a vrut sa ma piarda. SI ghici ce, sotia lui stie de treaba asta!!!! Ha....zic, si a fost fericita cand i-ai spus??? (intrebare ironica, retorica). Raspuns de cap sec si de bovina incaltata: Nuuuuuuuuuuu, n-a fost!!! Ohh, zau, credeam ca a dat o petrecere ca in timp ce ea iti purta copilul in burta, tu te indragosteai de alta si scriai de mama focului!

Dar a insistat ca el ma place la nebunie si nu poate trai fara mine asadar, vrea sa ma ia de sotie...sa fiu a doua lui sotie! Zic, domnu'... daca sotia dumitale ar decide ca mai vrea un sot pt ca nu se poate decide sa traiasca in pace numai cu unul, matale ce ai zice? Vaiiiiiiiii, fereasca Dumnezeu!!! Asa ceva nu e posibil, dar e legal si acceptabil o a doua sotie! DA!! Perfect adevarat, in cazul in care ai si scuza buna pt a lua o a doua sotie, nu ca nu stii tu sa te infranezi de la pacate si nu te poti limita sa canalizezi sentimente si resurse catre femeia care merita cel putin respect!

Pana la urma, ne-am mai scris vreo doua mesaje, de fapt el vroia sa se laude si sa imprastie bucuria de a fi devenit tata, un tata de speta joasa de altfel, care se mandreste cu ce are fara sa fi facut mare lucru ca sa aiba! Atat ca am impus niste reguli foarte clare si am inceput sa cer de la el una alta si pt ca aveam nevoie dar si pt a vedea unde ii este limita! Si...conform multor asteptari, s-a facut nevazut dupa ce in prealabil a facut pe grozavul ca a vorbit la HR in firma unde lucreaza, sa ma angajeze acolo si sigur vor fi lucrurile asezate etc!! Se pare ca n-au fost...deocamdata eu sunt bine asa si ma bucur ca orasul asta nu ma preseaza, mi-e confortabil!

Concluzie...ochii mari si mintea ascutita cand discutati cu barbatii caci uite ce se intampla! Smile
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 2:49 pm

Povestea ta cu Hassanica a devenit in ultima vreme foarte comuna, se intampla multor oameni pe net, dar e dureros sa ti se intample chiar tie, stiu cum este.
Egiptenii sunt laudarosi si pentru nimic in lume nu ar admite ca sunt saraci, nu au influenta nicaieri, si asa mai departe.
Sunt foarte multi oameni buni printre ei dar nu prea stau pe net,lol.
Ar trebui sa-mi dai numarul lui Hassanica sa-l sun si sa-l felicit si eu pentru baietelul lui, apoi sa o cer pe sotie, sa-i comunic sa fie mai atenta altadata...
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 2:53 pm

Chiar vrei? Smile) Cred ca se poate rezolva Very Happy!!! Ar fi o chestiune de-a dreptul interesanta!

Sincer, nu pot sa pricep cum de unii pot minti in asemenea hal...e peste puterea mea de intelegere!!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 2:59 pm

Da vreau, macar sa vada ca nu are de-a face cu prosti ... Oricum, povestea ta mi-a lasat un gust amar, pentru ca a fost implicata ideea de religie aici iar mie nu-mi plac sub nicio forma oamenii care se sujesc de Islam spre a-si atinge scopurile murdare. Asta m-a durut ce mai mult.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 3:09 pm

Stiu, asta a fost si problema mea...a facut pe musulmanul ala strict religios care se cearta cu pacatosi ca mine, ca ma gandesc eu sa consum o gura de sampanie de Anul Nou si a fost oripilat de aceasta idee, il vedeam ca ajunge la gradul de oroare incat sa faca sapte rugaciuni ca are de-a face cu un astfel de om ca mine...sa nu mai discutam, el este un sfant...am sa iti dau nr diseara cand mai vorbesc cu Elen, a ramas nr in telefonul ei iar eu l-am sters de pe peste tot si nu il mai am!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 3:26 pm

am facut rost de numaaaaaaaaaaaaaaaaaar!!!!!!!!!!! Very Happy 0020199911247

sunteti invitati toata lumea care vrea si care n-are ce face, sa ii dati bipuri, mesaje de care doriti, uraturi si asa mai departe!!! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Fri Sep 17, 2010 6:43 pm

M-ai facut sa rad, multumim de invitatie. Ipocrizia se intinde ca o adevarata plaga peste tot, nu numai in Egipt, iar ipocrizia religioasa e socanta,dar o sa ne treaca noua cumva, lol.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Sat Sep 18, 2010 11:05 am

speram...speram Very Happy Pup!!!! Sa ma anuntati de reactii daca se incumeta careva sa contacteze sub orice forma acest individ! hehe
Back to top Go down
View user profile
gabi_gabi

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Sat Sep 18, 2010 8:41 pm

O, Doamne, sa vedeti si in Romania cati Hassanici sunt [You must be registered and logged in to see this image.] . Sunt oripilata de-a dreptul de barbati si cred ca din cauza unor Hassanici o sa raman singura multa vreme de acum incolo sau poate...permanent..Nu imi mai vine sa ies cu nimeni si nici sa corespondez cu cineva..Mi se face greata cateodata si dau cu sfantul Ignore (sa-l tie Dumnezeu sanaotos pe cel care l-a inventat) de nu se vad [You must be registered and logged in to see this image.]
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Sat Sep 18, 2010 10:16 pm

De acord cu tine draga mea :p
Back to top Go down
View user profile
elenjohn

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Mon Sep 20, 2010 8:21 am

Hasanici sunt nu numai pe cale virtuala , dar si raporturile reale . Nici pe mine nu m-a trecut randul si am si eu un Petreica, da nu-l dau nici pe 10 hasanici, il pastrez pentru mine , e unicat. [You must be registered and logged in to see this image.] . Nu am timp acum dar voi relua poveste mea care nu s-a incheiat inca. Eu nu renunt la el nici moarta. Pana nu ajung sa il fac sa sufere , vat am suferit eu nu ma las. Un sagetator nu se lasa pana nu isi face socotelile si eu mi le voi face bine. Pana acum a jucat el , de acum joc eu si vom vedea care pe care .......Sa incep sa ma reculeg sa imi reiau ritmul de viata normal si am sa va spun mica istorioara a lui petraica...
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Mon Sep 20, 2010 9:48 am

Ce ai tu cu bietul om, spune drept Elen, e si el un suflet!!! [You must be registered and logged in to see this image.]
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Mon Sep 20, 2010 8:41 pm

elenjohn wrote:
Hasanici sunt nu numai pe cale virtuala , dar si raporturile reale . Nici pe mine nu m-a trecut randul si am si eu un Petreica, da nu-l dau nici pe 10 hasanici, il pastrez pentru mine , e unicat. [You must be registered and logged in to see this image.] . Nu am timp acum dar voi relua poveste mea care nu s-a incheiat inca. Eu nu renunt la el nici moarta. Pana nu ajung sa il fac sa sufere , vat am suferit eu nu ma las. Un sagetator nu se lasa pana nu isi face socotelile si eu mi le voi face bine. Pana acum a jucat el , de acum joc eu si vom vedea care pe care .......Sa incep sa ma reculeg sa imi reiau ritmul de viata normal si am sa va spun mica istorioara a lui petraica...

Bine ai revenit, Elen dupa o lunga absenta (ma intrebam sa sterg sau nu contul, :p, heheheheh).
Daca o sa scrii despre "Petrica Cel far'de frica", deschide un topic nou... te asteptam si pe tine. In week-end cand voi avea mai mult timp voi muta povestea lui Gabico si a Yasminei si daca scrie Elen si a ei la un nou subforum care va fi intitulat "Noptile Sheherezadei"
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Mon Sep 20, 2010 9:41 pm

Nu am mai avut rabdare pana in week-end si am mutat aici amandoua povestile de viata. Sper sa va placa titlul ales si sa scrieti cu drag, va pup.
Back to top Go down
elenjohn

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Mon Sep 20, 2010 10:14 pm

Bun titlul si cred ca va avea si succes. Se inmultesc vad eu hasanicii. Cred ca mai sunt dar la unele dragele mele , le-or fi si rusine sa spuna ca au crezut cu tot sufletul in cate un barbat, numai barbat nu e, care, cand se vede luat un picut la intrebari sau sa isi asume responsabilitatea fugggggggggggg.
Eu cred ca uneori problemele create de hasanicii mincinosi ating culmile cele mai inalte. Sunt care depasesc imaginatia omului. Va las sa ganditi , sa va pregatiti sa cititi povestile nostre , care din pacate sunt realitati usturatoare, ce fac rani ce nu pot fi inchise niciodata.
Back to top Go down
View user profile
elenjohn

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Mon Sep 20, 2010 10:17 pm

Ce ti-a venit Yasmine sa ii tii partea lui Petre, tu care stii ce bunatate de barbat e , l-ai si cunoscut personal. Unde mai gasesc eu unul ca el? Si inca sa il mai las in pace? Nici moarta draguta, trebuie sa plateasca ,lent si bine.
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 9:48 am

Ooooooooo!!! Elen are poza!!! Very Happy fenomen domne!!!

Totusi, ceea ce ma bucura dragele mele, este faptul ca am introdus un nou concept: "hasanica"!!! acest cuvant spune multe numai cand te uiti la el, nu mai este nevoie de explicatii!!!

Pt Admin: super bine ales titlul, nu degeaba ai absolvit Facult. de Litere si alte zeci de studii si programe!! Bun asa! Sper sa ne citeasca mai multi de acum inainte!

Pt Elen: e si Petrica un suflet de crestin, amarat! L-am cunoscut personal pe milog! Dar in cazul de fata imi aminteste de zicala aia: pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti! In cazul vostru e viceversa!!! Razz Asteptam sa vedem care pe care... [You must be registered and logged in to see this image.]
Back to top Go down
View user profile
elenjohn

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 8:17 pm

Hasanica , Petreica, [You must be registered and logged in to see this image.]
Stiti cate ceva din povestea mea cu Petre......Cand era romantic, galant, indragostit..... Imi scria poezii ca nu mai poate trai fara mine.. he he. Sa vezi si sa nu crezi, saracutu are cate o femeie prin toate locurile pe unde se duce, nu renunta nici daca are 2 in acelasi oras. Isi programeaza intalnirile in functie de orarul de sevici al doamnelor ca sa nu il descopere . Ba mai mult,ca sa nu se chinuie cand scrie mesaje, nu foloseste niciodata nume doar "amore mio" si trimite acelasi mesaj la toate la fel sa nu se oboseasca scriind. Daca il prinzi cu ocaua mica incepe sa jigneasca(obligand la tacere pe cea jignita , ca de ii e rusine de ce cuvinte i s-a spus) ca sa nu descopere cealalta si incepe sa se jure ca nu e adevarat , ca el nu a avut nimic cu "x" doar o simpla plimbare care de nu dauneaza........Cred ca eu sunt unicat ca nu am renuntat la aceasta "dragoste" cu nabadaii sa ii zicem asa. Vreu sa vad care pe care invinge, chiar daca ,trebuie sa recunosc, mai sunt inca indragostita de el.
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 9:23 pm

Eu zic ca era bine daca nu mai erai indragostita Elen... Razz acum daca femeile il accepta si il vor asa, el are toate punctele castigate!!
Back to top Go down
View user profile
elenjohn

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 9:26 pm

Imi poti spune cum sa ii cer inimii sa il uite?
Nu crezi ca va trebui timp pentru asta? Si cu toate astea eu ii voi plati cu varf si indesat tot ce a facut, asa cum si tu vrei sa ii platesti lui hasanica nu?
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 9:56 pm

Pe hassanica l-am dat la toti dracii lui de multa vreme...are grija soarta si de el!! Nu imi bat capul ca sunt lucruri mai importante de atat!!

Inimii tale, Elen, trebuie sa ii ceri prin a deconecta mintea si imaginatia!! Pt ca tu traiesti din trecut imbinat cu fantezii la momentul prezent!! Si fireste ca ti-o ia inima razna si il iubesti si prea iubesti....dar asta e! O sa ii vina randul si lui sa plateasca pt faptele savarsite...nu scapa nimeni de asta, sunt sigura! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 10:00 pm

Mie una imi place nou - introdus conceptul de "hassanica", am sa fac uz de el cat mai mult cu putinta.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 10:09 pm

adevarul e ca suna bine si mai ales codificat!!! nu stie nimeni despre ce e vorba exact, decat noi intre noi, fireste!!! hehe (rasul lui Moromete, nu?? Razz )
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 10:12 pm

Da, al lui Moromete, saracu. Sa radem si noi ca el, ca altceva mai bun tot nu avem ce face.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Tue Sep 21, 2010 10:15 pm

chiar ca.... noi romanii mereu ne-am copiat intre noi, de aceea am ajuns 'inventivi', pt ca ne tot copiau altii si nu stiam cum sa mai fim originali! [You must be registered and logged in to see this image.]
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: "Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"    Today at 7:16 pm

Back to top Go down

"Fiecare probabil a avut in viata un Hassanica"
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 3Go to page : 1, 2, 3  Next