Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

O calatorie sprancenata!

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
yasmine

PostSubject: O calatorie sprancenata!   Tue Sep 07, 2010 4:05 pm

Dragele mele,

Eu sunt fata plimbareata pentru ca se pare, nu imi gasesc locul nicicum. Dupa cum am dat de inteles in postarile anterioare, m-am aflat in Messina, Sicilia in ultimele doua luni. Deoarece n-a fost locul tocmai ideal pentru a-mi dezvolta o viata armonioasa din multe puncte de vedere mai ales cel al carierei si cel social, am decis sa ma transfer un pic mai la nord sa incerc si clima aceasta.

Asadar am inceput cu 'dreptul' cumparand un bilet de avion online care dupa ce am dat un click pe 'CUMPARA ACUM', am auzit alarma telefonului anuntand ca s-au transferat cu succes bani din cont. Buuun, fericire, s-au dus banii si unde e biletul?? Nicaieri pentru ca mi-a aparut o eroare si mi se cerea sa sun a doua zi la Call Center sa ma lamuresc. Nu pot sa va spun cum am stat cu inima in ghimpi pana a doua zi cand am sunat la ei si o domnisoara amabila mi-a cerut datele spunand ca va reveni in cateva minute. Numai ca cele cateva minute s-au transformat in 3h si m-am incumetat sa sun din nou. Domnisoara uitase de mine! Ok, nu-i problema, am mai dat datele o data, cu promisiunea ferma ca in cateva minute voi fi anuntata de rezultat. Asa a si fost! Nu doar am fost anuntata de descoperirea erorii ci si de faptul ca va trebui sa mai scot niste bani din cartea de credit pentru ca in momentul cand am dat eu 'click' s-a modificat pretul biletului! Ei...ce sa mai, suntem ca la loterie si in goana! Am platit! Doar ca la cateva ore ma suna o alta doamna care imi spune ca am banii blocati, la fel si biletul...platesc diferenta sau imi iau banii inapoi??? Am zis ca mi se pune creierul pe moate, n-am mai platit o data??? In final a fost in regula, doamna nu verificase daca s-a scos biletul sau nu...ehhh! E greu tare!

Pasul urmator a fost sa ma sui in tren din Messina cu destinatia Roma, plecare la orele 9.00 PM! Dupa ce ca am facut o adevarata cursa sa ajung in timp, am fost anuntati pe peron ca trenul intarzie. Am avut intr-adevar intarziere la plecare de 45 de min!! Traversam marea sa lasam Sicilia in urma si ajungem pe partea cealalta in regiunea Calabria unde la prima statie ne-am oprit pentru ca exista o defectiune la motor!!!! As dori sa stiu care a fost animalul ala care s-a urcat la condusul trenului ca la desene animate, fara sa verifice detaliile tehnice. Practic trenul acela a mers 100 de km si s-a stricat motorul.... Ni s-a spus ca in 20 de minute vom pleca numai ca ne-am lungit din cauzele urmatoare: a trebuit sa faca rost de un alt motor pe care l-au transportat cu bacul din Sicilia, apoi cand am avut motor nu am avut mecanic pentru ca nu exista alt mecanic in toata Sicilia si regiunea Calabria asa ca TrenItalia a trezit omul la 11 noaptea ca sa vina sa fixeze motorul, numai ca mecanicul a fost prins pe autostrada unde ploua cu galeata si se desfasurau activitati naturale de alunecari de teren!! A venit si mecanicul intr-un tarziu si dupa ce a fixat motorul, am fost anuntati ca undeva in apropiere s-a intrerupt linia de cale ferata!!! In aceeasi statie ne aflam toti oamenii adunati care de pe unde, in trei trenuri oprite pentru ca unul n-avea motor, unul n-avea locomotiva, unul era in spatele celuilalt si la final oricum erau sinele intrerupte!! Va rog sa nu radeti daca cumva va umfla rasul pentru ca noi am stat acolo mai ceva ca animalele timp de mai bine de 3h!!

In mod normal, daca trenul a avut o intarziere de 3h, de fapt 3h si 45 de minute, te astepti ca la destinatie sa ajunga cu maxim aceasta intarziere, daca se poate chiar mai devreme pentru ca se poate recupera pe parcurs. Ei bine, noi am mers precum cu caleasca, iar la Roma Termini am avut nu mai putin de 5h si un sfert intarziere.!!!

Eram dezamagita la fel ca majoritatea din tren pentru care Roma era un punct de legatura pentru un alt mijloc de transport. In cazul meu, am pierdut clar zborul catre Manchester care era la ora 11.35! Nu ar putea nimeni sa ma invinuiasca pentru ca masurile mele de precautie au fost luate cu multa decenta. Trenul trebuia sa ajunga la 6.00 AM nu la 11.15 AM!! Asa ca m-am dus furioasa la Asistenta Clienti unde am intrebat-o pe doamna: Do you speak English?? si mi-a raspuns: Si segnora, prego!! Tonul imi era familiar, exact acela de femeie plictisita si nervoasa pe viata si de la menopauza care sta la ghiseul din Romania. Pot trage concluzie de aici ca suntem clar frati daco-romani. Nu prea a vrut ea sa ma asculte si mi-a spus foarte simplu ca daca am pierdut zborul, sa cumpar alt bilet pentru urmatorul...unde e problema??? Am insistat ca asta presupune o paguba destul de mare si eu vreau sa se faca dreptate! Ca sa scape de mine mi-a dat o foaie sa o completez la care sa atasez cele doua bilete de avion (cel pierdut si cel care urma sa il cumpar), mai apoi se va constata daca TrenItalia va despagubi!

Am plecat aproape plangand de acolo si ma urc frumos in trenul care ma ducea la aeroport. Special nu am vrut sa cumpar alt bilet iar cand a venit controlorul am zis: vezi biletul asta Messina-Roma?? 'Da' , Stii cumva ca a avut intarziere de 5h??? 'nu, nu stiu' , Ei, afli acuma. Vezi biletul asta de avion Roma-Manchester?? Tocmai am pierdut zborul din cauza intarzierii trenului!!! 'Imi pare rau domnisoara dar trebuie sa mergeti la Asistenta clienti' Am mers si se pare ca de-aia nu mai poate compania de pierderea mea!! .......... Omul parea bulversat si astepta totusi biletul meu pt trenul in care ne aflam. Asadar i-am taiat-o inainte sa intrebe: astea sunt toate biletele pe care le am, altul n-am!!! Se pare ca a fost oarecum impresionat si fara replica asa ca mi-a zis ca pot merge linistita fara bilet! Macar atat!

Ajung in final la aeroport unde dau de alta cucoana de la compania aeriana care mi-a spus sa n-o deranjez ca are treaba!! Are de facut acte si sa ma duc mai tarziu! In regula, mai tarziu cand m-am dus abia mi-a raspuns in doi peri cu referire la biletul de zbor si noul zbor care urma a doua zi la aceeasi ora. Am stat sa ma gandesc putin sa vad ce urmeaza sa fac si pana sa termin de gandit, s-a inchis ghiseul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! M-am dus in final la agentie sa cumpar un bilet care clar a fost mult mai scump.

In aeroport timp de vreo 20 de ore am invatat fiecare coltisor si am dat numai peste oameni care nu stiu nimic, nu detin nimic. Aici ma refer la personalul aeroportului....

In final am ajuns si in avion unde ne anunta domnul capitan ca vom avea intarziere deoarece n-au calculat bine orarul de zbor si trebuie sa asteptam alte avioane sa decoleze!!!

Bine ca am ajuns cu bine si iaca ma vad in situatia in care nu am cum sa imi incarc nimic din aparatura electrica pentru ca nu functioneaza pe acelasi sistem si frecventa cu cel de aici!!! In consecinta stau la indurarea unora sa pot folosi un calculator! De restul nu mai pot spune nimic....E o zi insorita azi!

Concluzia weekendului: NU mergeti in Italia!!!! Smile)))))
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Tue Sep 07, 2010 4:23 pm

Asta e o adevarata Odisee! Eu te-am asteptat nervoasa si ingrijorata online, ca nici numar de contact nu aveam, nici nimic. Dar slava Domnului ca dupa toate peripetiile insirate mai sus, esti inca intreaga si cu cerebelul neatins.
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Tue Sep 07, 2010 4:29 pm

Smile)))))))))))))) Se poate spune si asa!!! Adevarul este ca ma buseste si rasul ca sa nu ma buseasca plansul nu alta! Cred ca va trebui sa ne mutam pe luna, noi astia mai organizati si responsabili!! Looool
Back to top Go down
View user profile
chihlimbar

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Wed Sep 08, 2010 10:48 pm

Bine ca ai ajuns intreaga la destinatie ! Numai chinioane ai avut ! Parca te vedeam cum cazi din lac in putz si iar din putz in lac !O sa ai ce le povesti nepotilor la batranete !
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Thu Sep 09, 2010 11:47 am

Adevarul e ca mai bine n-aveam ce povesti sau inventam decat sa traiesc toate astea hehehe
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Fri Sep 17, 2010 1:25 pm

Fratilor, am aflat ceva strigator la cer! La modul serios, sunt de-a dreptul bulversata de atitudinea unora!! E de-a dreptul imposibil!

Am facut reclamatie pt ce s-a intamplat in Italia, intarzerea trenului! Am scris frumos in ENGLEZA, datele principale si spunand ca vreau sa se ia masuri pt ca nu mi se pare normal sa pierd o gramada de bani si timp pt ca ei sunt incompetenti. Adineauri mi s-a raspuns si mesajul era cam asa (scris in Italiana, nu s-au obosit sa mi-l scrie in Engleza, desi se putea intelege lejer ca nu pricep Italiana din moment ce sunt straina, mesajul meu e in alta limba si biletul de avion e pt UK):

"Stimata doamna, va raspundem cu privire al reclamatia facuta in data de...in legatura cu pierderea zborului Roma-Manchester din cauza intarzierii trenului X din data de...Din pacate, va informam ca in conditiile comerciale nu sunt prevazute obligatii din partea companiei Trenitalia in ceea ce priveste plangerea facuta. In fapt, Trenitalia nu este responsabila de coincidentele cu alti vectori si nici cu alte activitati pe care pasagerul le are la finalul calatoriei. De aceea, nu suntem in pozitia de a va raspunde favorabil. Intarzierea relativa a trenului pe care l-ati luat, dupa cercetarile noastre, a fost datorata unor cauze meteorologice care au produs toate problemele in zona Reggio di Calabria si Santa Caterina. In consecinta acestui timp nefavorabil, nici macar in situatii extreme nu se pune problema despagubirii, acestea fiind cauze externe responsabilitatilor noastre. Salutari distinse"

Cam asta este raspunsul, cu traducerea cat mai exacta!! In primul rand exprimarea si modul de scriere este execrabil. In ceea ce priveste continutul in sine, mi se face greata! Cu alte cuvinte, daca eu ma duc la lucru si nu termin o lucrare in timp, as putea spune lejer ca nu ma intereseaza ce alte chestii s-ar putea intampla datorita intarzierii mele, lenea mea sau incompetenta ar pute fi lejer pusa pe alti factori, de ex: e innorat afara si imi umbreste capacitatile intelectuale! Daca am face toti la fel, nu stiu ce s-ar intampla in lumea asta. Pot intelege ca a plouat atunci, dar au fost cazuri si mai grave de exemplu, imi amintesc ca in ianuarie-februarie anul curent, cand am fost in Romania, trenul personal a avut intarziere de o ora si jumatate in conditiile in care erau -25 de grade afara si efectiv s-au produs rupturi de cale ferata. Era un amarat de tren personal in conditii climatice jalnice si am avut o ora si jumatate intarziere!! In Sicilia ploua, nu mai mult, doar ploua si se duce dracului si locomotiva si sine de tren si tot!! Iar Trenitalia nu e responsabila pt aceste "cauze meteorologice"!!! Cred ca tocmai am gasit un sistem si un sictir mai josnic decat la romani, iar eu credeam ca in Romania e maximul....Asadar, inca o data va sfatuiesc, NU MERGETI IN ITALIA!!!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Fri Sep 17, 2010 3:03 pm

Cumva, ma asteptam la o asemenea reactie din partea stimabililor de acolo. Bineinteles ca nu-ti vor plati nimic si ca nu au facut nicio cercetare.
Cat despre italieni, sa nu-i vorbim prea mult de rau, ca sunt fratii nostri aproape gemeni, nu alta. Birocratia la ei e identica cu cea romaneasca. Ca sa nu ne denigram pe noi insine, heheheheh.
Oare cum ne suporta Allah pe toti?
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Fri Sep 17, 2010 3:05 pm

Nu-mi mai aminti....deja ma doare capul...
Back to top Go down
View user profile
chihlimbar

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Sun Sep 19, 2010 1:08 am

Dar tu chiar credeai ca rezolvi ceva cu reclamatia catre Trenitalia? Ce ma surprinde pe mine este biletul de avion , acolo e buba ... cel mult trebuia sa platesti o taxa de cativa euro/dolari pentru schimbarea biletului de avion nicidecum sa cumperi altul la pret intreg !
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Sun Sep 19, 2010 11:17 am

UIte ca asa s-a intamplat..nimeni nu mi-a dat nimic inapoi...e ca si cum as fi luat o punga de pufuleti, a venit unul si mi-a spart punga, s-au imprastiat pufuletii si gata.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: O calatorie sprancenata!   Today at 3:06 pm

Back to top Go down

O calatorie sprancenata!
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1