Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Bucataria de Ramadan

Go down 
4 posters
AuthorMessage
kali

kali


Posts : 18
Join date : 2010-05-27

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeWed Aug 18, 2010 11:10 pm

Salam aleikom.
Sunt curioasa,dintre cei musulmani,ce meniuri pregatiti de Ramadan (supe, felul 2, dulciuri)....
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeThu Aug 19, 2010 12:51 pm

Aleykom salam !
De obicei masa de Ramadan, cea de la Iftar , este foarte bogata desi ar trebui sa fie cat mai ponderata pentru a nu crea probleme stomacului "flamand".De aceea traditia cere mancarea celor 3 curmale inante de masa , pentru ca acestea ajuta foarte mult stomacul care a tot ros in gol peste zi si ajuta si digestia.Se prepara multe sucuri naturale , balah bi laban ( curmale cu lapte ) , amardine ( suc de caise obtinut dintr-o pasta ) , karkade ( suc de hibiscus ) , sobia ( suc obtinut din pudra de cocos si lapte ) , karoub , tamerhandi etc . Nevoia de lichide este mult mai mare decat nevoia de a manca.In Ramadan se prefera si ciorbele / supele tot din nevoia de lichide . Din pacate nu exista o varietate mare de ciorbe si cea mai cunoscuta este molokeya ( o planta apropiata de spanac ) , a carei zeama este verde si groasa. In rest pentru felul doi , impropriu zis felul tau pentru ca in Egipt de exemplu mancarea se serveste toata in acelasi timp si maninci din fiecare , se pregateste cat mai mult orez , in diferite forme .Nu exista pilaf sau orez sarbesc , orezul pregatit este foarte uscat si se desface bob cu bob .Este pregatit cu shaareya prajita ( fideluta ) sau cu ceapa rasa fin . Influente din Golf au adus si orezul numit Kapsa , un deliciu , poate i datorita mirodeniilor specifice . Peste si fructe de mare se gatesc destul de des deoarece uneori ajunge mai ieftin decat puiul si e net avantajos carnii de vita care este dublu sau triplu pretul pentru carnea locala de vita ( lahma baladi ). Se mai gatesc si porumbei umpluti cu firik sua bulgur ( un grau macinat mare ).Mashi ( sarmale ) din dovlecei , rosii ,ardei dar umplute cu orez simplu si fierte scazut .Gulashuri ( placinte ) umplute cu carnati sau pastrama ( basterma - o carne de vita procesata fara un proces termic ) .Mai sunt si multe altele dar mai las fetele sa vina cu completari.
Dulciuri se gatesc tavi intregi de konafa si kataif , baclavale si basbussa / harissa ( o prajitura obtinuta din gris insiropat cu aluneturi si sfatide sau simple ) iar la sfarsitul Ramadanului se fac kahk ( biscuiti simpli sau umpluti cu malban / rahat ) .
Pentru suhur ( masa din zorii zilei , inainte de prima rugaciune Fagr ) se pregatesc de obicei foul ( fasole - putin mai altfel ) si falafel/ taameya ( gogosele prajite obtinute din pasta de fasole/ bob ) .
Sper sa iti fi facut o idee cat mai clara !
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeThu Jul 14, 2011 6:28 pm

O reteta simple pentru "dulcele" de suhur luat impreuna cu ceaiul.

Biscuiti cu smantana


Ingrediente: un pahar ulei, 1 pahar smantana, 1 pahar zahar, doua galbenusuri, 1 lingurita bicarbonat stins si faina cat cuprinde.

Preparare: Amesteci totul si intinzi foaia. cu forme faci biscuiti care se coc pe fundul tavii. Ies absolut deliciosi.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 11:30 am

Iaca, asta imi place! Am sa incerc cat de curand Very Happy ZI-mi te rog daca se fac forme de biscuiti mai plate sau mai groase...kiss cheers
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 11:52 am


Pentru biscuitii astia formele sunt acelea simple din plastic , forma de stelute, spre exemplu, goale pe dinauntru. Intinzi coca pe planseta nu f subtire, nu foarte groasa si apoi cu forma le dai formele.
Sa-mi spui cum ti-a iesit.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 15, 2011 1:38 pm

Am sa incerc maine de exemplu si-o sa-ti dau de veste cum au iesit! Very Happy
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeWed Jul 20, 2011 10:19 pm

Cred ca Yasmine se referea la cat de groasa/ subtire trebuie intinsa foaia . Ca depinde si de faina ( daca e self raising, se inalta mai tare si poate nu se coc inauntru ) si de calitatea bicarbonatului.Nu foarte subtire nu foarte groasa ... zi cu aprovimatie .. jumatate de centimetru ? Cati biscuiti iti ies? Ma tenteaza si pe mine ! Yasmine cum ti-au iesit ?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeThu Jul 21, 2011 6:24 am


Yasmine zice ca nu i au iesit foarte buni. Sad
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitimeThu Jul 21, 2011 8:00 pm

chihlimbar wrote:
Cred ca Yasmine se referea la cat de groasa/ subtire trebuie intinsa foaia . Ca depinde si de faina ( daca e self raising, se inalta mai tare si poate nu se coc inauntru ) si de calitatea bicarbonatului.Nu foarte subtire nu foarte groasa ... zi cu aprovimatie .. jumatate de centimetru ? Cati biscuiti iti ies? Ma tenteaza si pe mine ! Yasmine cum ti-au iesit ?
Mie mi-a iesit o coca uleioasa, desi am pus exact cum a scris Admin acolo, nu am putut s-o intind pentru ca se rupea, nu era coca aceea elastica clasica. Cu toate acestea, au iesit usor uscati biscuitii, vroiam sa iasa fragezi ca cei pe care ii facea mama in Romania, cei cu untura...yummy, data viitoare cred ca am sa pun smantana si poate unt in ei si sa scot uleiul...sa vedem ce va iesi...
Back to top Go down
Sponsored content





Bucataria de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Bucataria de Ramadan   Bucataria de Ramadan Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bucataria de Ramadan
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Bucataria romaneasca
» Bucataria mediteraneana si orientala
» Ramadan Kareem!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Gastronomie :: Bucataria in jurul lumii-
Jump to: