Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Zicatori arabe vechi

Go down 
3 posters
AuthorMessage
kali

kali


Posts : 18
Join date : 2010-05-27

Zicatori arabe vechi Empty
PostSubject: Zicatori arabe vechi   Zicatori arabe vechi Icon_minitimeWed Aug 18, 2010 11:05 pm

Abandoneaza raul, si raul te va abandona أترك الشر يَترُكك

Toate intentiile bune sunt uitate, cand cineva nu isi respecta promisiunea افة المروءة خلف الوعد

Supararea este primul semn de neputinta اول العي الا حتلاط

Lamentatia este singura arma a unui om slab سلاح الضعفاء الشكاية

Fiecare cap are durerea lui كل رأس به صداع

(Nu astepta pana maine,) ziua de maine poate fi a altcuiva عسى غد لغيرك

Faptele bune ii fac pe oameni sclavi الناس عبيد الإحسان يقطع اللسان

Fericiti sunt cei care se bucura de fericirea altora خير الناس من فرح للناس بالخير

Cel care isi urmeaza poftele, alege lumea aceasta si nu pe urmatoarea من أطاع هواه باع دينه بدنياه

Ignoranta este cel mai rau prieten al unui om الجهل شر الاصحاب

Bunatatea inrobeste toti oamenii liberi بالبر يُستعبد الحُر

Mai putina mancare inseamna mai putine boli خفف طعامك تأمن سقامك

Cei mai rai oameni sunt cei care nu incearca sa isi ascunda rautatea de ceilalti oameni شر الناس من لا يبالي أن يراه الناس مسيئاً

Rabdarea este cheia usurarii الصبر مفتاح الفرج

A-ti parea rau de tacerea ta este mai buna decat a-ti parea rau de cuvintele tale الندم على السكوت خير من الندم على القول

Timpul este cel mai bun sfatuitor نعم المؤدب الدهر

Ii datorezi fratelui tau, ceea ce el iti datoreaza لأخيك عليك مثل الذي لك عليه
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Zicatori arabe vechi Empty
PostSubject: Re: Zicatori arabe vechi   Zicatori arabe vechi Icon_minitimeThu Sep 23, 2010 4:31 pm

Buna tuturor,

Poate nu e tocmai locul potrivit pentru a posta, imi cer scuze, tocmai am gasit pe blogul lui Admin cateva versete din Coran, versete pe care aproape le uitasem si mi-au adus un zambet la momentul recitirii. Asadar, le scriu aici ca poate de data aceasta n-am sa le mai uit:

El daruieste intelepciune cui voieste El, iar cel care a fost daruit cu intelepciune, acela a fost daruit cu un mare bine, dar (acest lucru) nu-l pricep decat cei ageri la minte.”


(Quraan, Surat Al- Baqara, 268 – 269)
Back to top Go down
Hajar

Hajar


Posts : 11
Join date : 2010-07-23

Zicatori arabe vechi Empty
PostSubject: Re: Zicatori arabe vechi   Zicatori arabe vechi Icon_minitimeSat Dec 11, 2010 8:15 pm

Proverb arab : Intai leaga-ti camila apoi cerui lui Allah sa aiba grija de ea .

P.S. Yasmine f frumos versutul din quran . Mashallah .
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Zicatori arabe vechi Empty
PostSubject: Re: Zicatori arabe vechi   Zicatori arabe vechi Icon_minitimeSun Dec 12, 2010 1:28 pm

Multumesc Hajar, si ale tale sunt foarte frumoase si intelepte. Mi-a placut cel cu camila, este un fel de...Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista! Sau...poate ai castiga la lotto daca ai si cumpara un bilet!! etc...dar mi-a placut mai mult cel de la topicul celalalt: Daca nu plang, nu inseamna ca sunt ok! Smile Foarte frumos, multumim, Hajar! Smile
Back to top Go down
Hajar

Hajar


Posts : 11
Join date : 2010-07-23

Zicatori arabe vechi Empty
PostSubject: Re: Zicatori arabe vechi   Zicatori arabe vechi Icon_minitimeMon Dec 13, 2010 12:22 pm

yasmine wrote:
Multumesc Hajar, si ale tale sunt foarte frumoase si intelepte. Mi-a placut cel cu camila, este un fel de...Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista! Sau...poate ai castiga la lotto daca ai si cumpara un bilet!! etc...dar mi-a placut mai mult cel de la topicul celalalt: Daca nu plang, nu inseamna ca sunt ok! Smile Foarte frumos, multumim, Hajar! Smile

Ma bucur sa ti-au placut Yasmine flower
Back to top Go down
Sponsored content





Zicatori arabe vechi Empty
PostSubject: Re: Zicatori arabe vechi   Zicatori arabe vechi Icon_minitime

Back to top Go down
 
Zicatori arabe vechi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Literatura lumii :: Citate preferate din carti iubite-
Jump to: