Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Carti de citit in august

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Carti de citit in august   Wed Aug 04, 2010 10:30 am

Se implineste, incet-incet, anul de cand am inititat acest topic. Pentru unii nu merge aceast metoda de plan de lectura, insa mie imi place. Sa-mi imaginez, cel putin ca sunt organizata, macar cu dezvoltarea intelectuala.

In august ar trebui citit mult mai mult pentru ca se pare ca voi sta mai mult acasa.
Asadar:
- "Healing Body & Soul" - Amira Ayad
-toate cartile de teatru ale lui Ibsen ( am cele doua volume de teatru traduse in romaneste); eram prin anul trei de facultate cand ma duceam la BCU sa citesc piesele lui Ibsen;
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Floare de martie

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Wed Aug 04, 2010 12:32 pm

1. Citesc "10 abordări psihoterapeutice ale depresiei" de Dietmar Stiemerling (începută în iulie)
2. "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde

Prima carte am cumpărat-o după moartea Mădălinei Manole care se pare că a avut o depresie cronică. Vreau să mă lămuresc cât de cât asupra acestui subiect: depresia.

Sper să reuşesc ce mi-am propus, deoarece pe 10 august plecăm în concediu şi voi avea mai puţin timp pentru lectură.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Wed Aug 04, 2010 1:12 pm

Ce imi doresc sa citesc din nou "Portretul lui Dorian Gray" in romaneste! O ai cumva in varianta electronica, Floare?
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Thu Aug 05, 2010 11:37 am

Salutare,

Am gasit si eu in sfarsit "Casa de papusi" a lui Ibsen, mi-am dorit de multa vreme sa o citesc. Autorul mi se pare extraordinar, se pliaza perfect pe stilul meu....

Admin, daca imi amintesc eu bine, ai propus pentru luna trecuta "Ada sau ardoarea", ai reusit sa o citesti? Am comentarii de facut pe marginea subiectului, autorul chiar are o problema...

Cat despre ce mi-am propus sa citesc luna asta.... hmmm, nu mi-am propus nimic, voi citi ce imi cade in mana si dupa aceea am sa va dau un feedback. Cine are vreo propunere interesanta, sa faca cunoscut si celorlalti !
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Sat Aug 07, 2010 9:03 pm

Sa stii, Yasmine ca nu am mai reusit sa citesc si "Ada". Dar am citit "Lolita" si ai dreptate. Sa citesti "lolita" si sa - mi spui impresiile. Pup.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Sat Aug 07, 2010 10:20 pm

Am citit Lolita acum cativa ani si am fost impresionata prima data pt ca romanul expune o problema psihologica. Personajul masculin chiar sufera de o boala iar Lolita probabil se scalda in vreun soi de complex oedipian. Asadar, pot spune ca Lolita a fost bine lucrat. Extrem de bine, la fel ca si filmul.

In ceea ce priveste Ada sau ardoarea, nu am mai ramas la fel de impresionata pt ca istoria se repeta oarecum. In principiu, autorul expune probleme de natura sexuala, mai mult sau mai putin deviante, asa ca pe aproape de final m-am lasat de ea pt ca ma plictisise ingrozitor. Cartea desi am inteles ca ar fi avut un succes, pe mine doar m-a dezgustat, nu stiu de ce insa calitativ a fost mult mai slaba.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Wed Aug 18, 2010 8:21 am

Inca nu am re-citit tot teatrul ibsenian, din pacate ( timpul nu fuge ci zboara cu o viteza de neimaginat pentru mine). Cat despre "Healing body and soul", am rasfoit-o putin si citit cateva randuri introductive. Am trecut deja de prima jumatate a lunii august si nu am reusit sa ctesc mai nimic.
Nu stiu ce vor sa insemne randurile astea, nu neaparat o autocritica dar cel putin un reminder pentru mine, cea care-mi planific multe lucruri initial si apoi nu mai reusesc sa le duc la bun sfarsit...
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Wed Aug 18, 2010 8:39 am

Stai linistit, nu esti singura Razz
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Carti de citit in august   Today at 3:02 pm

Back to top Go down

Carti de citit in august
View previous topic View next topic Back to top