Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Ziua Judecatii

Go down 
AuthorMessage
Meryem

Meryem


Posts : 69
Join date : 2010-05-24
Age : 41
Location : Türkey

Ziua Judecatii  Empty
PostSubject: Ziua Judecatii    Ziua Judecatii  Icon_minitimeWed Jun 23, 2010 10:34 am

Se apropie Ziua Judecatii.

Moartea se apropie.Chiar daca eşti tanar sau batran, ın fiecare zi chiar şi ın fiecare minut santem mai aproape de moarte.Cu toate acestea, nu numai oamnenii sant muritori ın lume; ca toate celelalte lucruri vii, pamantul chiar şi ıntregul univers este muritor, este stabilita ziua cand va disparea, şi acea zi va fi "Ultima Zi". Atunci se va termina viata lumeasca.
Atunci cand vederea va fi orbita şi luna se va ıntuneca, şi soarele şi luna vor fi deopotriva.
Pana ın acel moment, toate fiintele care au locuit ın ıntreaga lume, se vor aduna ımpreuna, şi vor fi martori ın aceasta zi.Aceasta "Ultima Zi" va fi o zi foarte grea pentru necredincioşi, dar pentru cei care au avut credinta, fara ındoiala, ei ştiu ca este ziua lui Allah Subhanuhu Wa Ta'Ala.Ziua Judecatii se apropie.In acea zi, ımpreuna cu lumea, tot ceea ce apartine lumii, nu va mai fi, va disparea. Ambitii, dorinte, furie, aşteptarile, pofta, ura şi placerile se vor sfarsi. Nu vor mai fi planuri pentru viitor. Pentru cel care a uitat de Allahu Subhanuhu Wa Ta'Ala, şi a preferat o viata infinita iubitoare, cu toata bogatia-i inşelatoare, totodata cu preocuparea şi frumusetea, pentru ei Ultima Zi va fi foarte grea. In acea zi, ıntr-un anumit fel, oamenii vor fi martori la prezenta lui Allah… sa nu uitati, ın ziua mortii ne vom confrunta.
In acest moment, pedeapsa va fi atat de severa, ıncat cei care trebuie sa o simta, ar dori mai degraba disparitia totala decat pedeapsa.

Cei care vor muri fara sa creada ca Profetul Muhammed (s.a.w.s) este Trimisul Lui Allah, aceia vor pierde Paradisul şi vor vi oaspetii İadului, caci Allah Preaınaltul spune ın Sfantul Coran:
" Acela care doreşte alta religie decat İslamul, nu-i va fi acceptata, şi el se va afla ın Lumea de Apoi printre cei pierduti."(surat Al-'Imran :85).

Şi tot ın Coran mai spune:
" De la aceia care nu cred şi mor mecredincioşi nu se va primi niciodata de la vreunul dintre ei nici chiar ıntreg pamantul ın aur, chiar daca ei vor sa se rascumpere cu el. Aceia vor avea parte de pedeapsa dureroasa şi ei nu vor avea pe nimeni sa-i ajute." (surat Al-'Imran :91).

Acesta este ınceputul vietii vesnice -Ceasul Judecatii de Apoi. Viata este o lumina temporara, şi moartea este singura realitate. In momentul pasirii noastre in Lumea de Dincolo, caştigurile, bogatiile pretioase din aceasta lume, dintr-o data toate acestea ışi pierd valoarea şi importanta lor. Toata omenirea ştie, dar evita sa se gandeasca ca acesta este un fapt real. Nu ar trebui sa fie aşa. Asadar, ar trebui sa meditam la ceea ce este cu adevarat important si vesnic in loc sa ne pierdem in nimicurile zilnice ale acestei vieti trecatoare.
Allah, ın Sfantul Coran, spune:
"Eu nu i-am creat pe djini şi oameni decat pentru ca ei sa Ma adore ".( surat Adh-Dhariyat: 56).
De la creearea primei fiinte, şi pana ın acea zi, toate fiintele vor asista la evenimentele din Ziua Judecatii., şi nu exista posibilitatea ca cineva sa fie absent de la aceasta importanta intalnire.

Şi ın aceste zile, ın timp ce continua viata de zi cu zi, ne avem nici o garantie...ca sa facem planuri pe viitor.


Doar Allahu Subhanuhu Wa Ta'Ala ştie cand va avea loc Ziua Judecatii.
In Quran scrie:

Spune: "Eu nu ştiu daca sunt aproape cele cu care sunteti amenintati ori de le va hotarı Domnul meu un termen.[Numai El este] Ştiutorul necunoscutului şi El nu descopera taina Sa nimanui."( surat Al-Djinn: 24/26)


Regretul celor ce nu au stiut sa-L adore pe Allah in aceasta viata va fi foarte intens, iar remuşcarile lor sunt greu de descris. In acest verset ni se spune:

"İar cand va veni nenorocirea cea mai mare, Ziua ın care omul ışi va aduce aminte de cele pentru care a trudit." ( surat An-Nazı'At : 34/35)


Sfantul Quran avertizeaza referitor la Ziua Judecatii:
“O Zi ın care omanenii vor sta ınaintea Stapanului lumilor?”
Acea zi, pentru cei necredincioşi, va fi plina de frica şi durere. In ziua aceea, vom simti regret, teama şi umilinta.

Allah a mai spus ın sfantul Quran:
"Cand se va sufla ın trambita, Aceea va fi atunci o Zi grea, Deloc uşoara pentru necredincioşi." ( surat Al-Muddathır: 8/10).

"Cand pamantul va fi zgaltait de cutremur.Şi va scoate pamantul poverile lui.Şi omul va zice "Ce se ıntampla cu el?.In ziua aceea, va spune El veştile ce le are, Pentru ca Domnul tau ıi va inspira lui."(surat Az-Zalzala: 1/5).


In Quran mai urmeaza:

"O,voi oameni! Fiti cu frica fata de Domnul Vostru !Cutremurul Ceasului va fi un lucru ınspaimantator."( surat Al-Hajj: 1).

In acea Zi totul se va spulbera.In Quran scrie:

"Nu! Cand pamantul va fi prefacut ın pulbere. Şi va veni Domnul tau, cand ıngerii vor sta randuri-randuri.Şi va fi adusa ın Ziua aceea gheena, ın Ziua aceea omul ışi aminteşte.Dar cum sa-i mai fie lui de folos amintirea?"(surat Al-Fajr: 21/23)


Şi pamantul este supus lui Allah Subhanuhu Wa Ta'Ala.Intr-un verset se spune:
"Cand pamantul se va ıntinde.Şi va arunca afara ceea ce se afla ın el şi se va deşerta.Şi-I va da ascultare Stapanului sau, dupa cuviinta..."(surat Al-Inşıqaq: 3/5).

Situatia muntilor.


Ziua Judecatii  17062008_1"Şi cand muntii se vor faraminta"(surat Al-Mursalat 10).
"El a aşezat pe pamant munti statornici, ca sa nu se clatine cu voi, rauri şi drumuri, poate ca voi veti fi calauziti"(surat An-Nahl: 15).


In Ziua Judecatii şi muntii vor lua o forma.In Coran este explicat:
"In Ziua cand se vor cutremura pamantul şi muntii şi se vor face muntii ca o duna de nisip risipit"( surat Al-Muzammıl: 14).
"Prevesteşte-i pe oameni despre Ziua ın care va veni peste ei osanda şi ın care cei ce au fost neleguiti vor zice: "Doamne, pasuieşte-ne pe noi pentru un termen scurt, ca sa raspundem chemarii tale şi sa-i urmam pe trimişi!" Dar oare n-ati jurat voi mai ınainte ca voi nu veti avea scapatate?.Voi locuiti ın salaşurile celor care au fost neleguiti fata de ei ınşişi şi vi s-a aratat voua limpede ce am facut cu ei.Şi v-am dar voua pilde."(surat İbrahim : 44/45).
"Şi vor fi ridicate pamanul şi muntii şi apoi vor fi facuti pulbere, dintr-o singura lovitura.In Ziua aceea se va produce " cea care trebuie sa se ıntample,"(surat Al-Haqqa: 15/15).
"Şi ıntr-o zi vom face Noi sa plece muntii din loc şi vei vedea pamantul neted şi-i vom aduna pe toti, fara sa lasam pe nici unul dintre ei."(surat Al-Kahf: 47).

Ziua Judecatii  6CAUTWEXGCACW3TZNCAP0RCASCATBTLM9CAV1K69GCA2RG2J7CAEZX3L4CAXB3W05CAJOBUQ8CAPK4TIJCACLE2E1CAM6EFYTCALEF98NCACULPQ9CAHDLCJWCA296ILOCAAFKODICAI51CN9CAZ2M0LARevarsarea marii.


"Cand marile vor izbucni[ ın flacari]"(surat Al-Infıtar: 3).

Despre cer, Allah spune ın Quran:

Ziua Judecatii  GCAV1GZ1RCA4F7ZAZCA34Y3E1CAZI9AVXCA1VT182CAP51BFRCA0EXMDDCA19T5XCCA64L43ECACSX6FTCAHJN06VCA1YCSBCCA40M04PCAEFF4Y6CA7YTP9NCA4WPKBECA09U602CATBEYOWCAUB024A "In care cerul se va despica şi fagaduinta Lui se va ımplini negreşit !"( surat Al-Muzammıl: 18).
"İar cerul se va despica, caci el ın Ziua aceea va fi slab."( surat Al-Haqqa: 16).
"In Ziua aceea va fi cerul precum arama topita," (surat Al-Ma'Arıj: 9).
"Şi cand se va despica cerul şi va deveni roşu-aprins ca pielea roşie!"(surat Ar-Rahman : 37).
"Ei nu L-au pretuit pe Allah dupa cum se cuvine, deşi ın Ziua Invierii ıntregul pamant va fi [ın] pumnul Sau, iar cerurile vor fi adunate ın dreapta Sa.Marire Lui! El este mai presus de ceea ce İi fac ei asociati!"( surat Az-Zumar: 67).


"Spune:" Oare voi nu credeti ın Acela care a creat pamantul ın doua zile şi Ii faceti Lui semeni? Acesta este Stapanul lumilor! Şi El a pus de deasupra lui [a pamantului] munti neclintiti şi L-a binecuvantat şi a oranduit pe el toate cele necesare pentru hrana, pana la patru zile ca raspuns pentru aceia care ıntreaba.Apoi sa ıntors catre cer- care era un fum- şi i-a zis lui şi pamantului: "Venitiamandoua, de voie sau fara voie!" Şi au raspuns ele: "Venim, supunandu-ne de bunavoie!"(surat Fussılat: 9/11).
"Cand cerul se va crapa. Şi-I va da ascultare Stapanului sau, dupa cuviinta, Cand pamantul se va ıntinde Şi va arunca afara ceea ce se afla ın el şi se va deşerta Şi-I va da ascultare Stapanului sau, dupa cuviinta..."(surat Al-İnşiqaq: 1/6).



Frica oamenilor


Ziua Judecatii  Kadin" Frumoasa a fost facuta sa para ın ochii oamenilor dragostea pentru cele jinduite- femeile, progeniturile, multe gramezi de aur şi argint, caii de rasa aleasa, animalele şi ogoarele. Acestea sunt placerea vietii celei pamanteşti, ın vreme ce la Allah este buna ıntoarcere"( surat Al'İmran : 14).

"İn ziua aceea cerul se va despica şi se vor ivi nori şi vor fi pogarati ıngerii ın cete.In Ziua aceea stapanirea cea adevarat va fi a Celui Milostiv şi va fi ea o zi grea pentru necredincioşi."(surat Al-Furqan: 24/26).
"Sa ştiti ca viata aceasta este doar o joaca, o gluma, o podoaba, goana dupa lauda ıntre voi şi dupa ınmultirea averilor şi a copiilor.[Acesta] este asemenea unei ploi, a carei vegetatie ıi ıncanta pe lucratorii pamantului, dar apoi ea se veştejeşte şi o vezi ıngalbenita şi apoi se preschimba ın nişte farame.İar ın Viata de Apoi se afla chin aspru şi iertare de la Allah şi multumire".(surat Al-Hadid: 20).

"In Ziua aceea va fi cerul precum arama topita, İar muntii vor fi asemenea lanii scarmanate.Şi nu-l va mai ıntreba prietenul pe prieten, Macar ca se vor vedea.Pacatosul va voi ın Ziua aceea sa ne rescumpere de osanda cu copii sau, Cu soata sa, cu fratele sau.Şi cu neamul sau care-i daruieşte lui adapost.Cu toti cei care se afla pe pamant, care l-ar putea mantui."( surat Al Ma'Arıj : 8/14).
"In ziua aceea va fugi omul de fratele lui, De mama lui, de tatal lui, De soata lui şi de copiii lui! In Ziua aceea, fiecare om va avea lucrul sau care ıi va fi de ajuns."( surat 'Abasa: 34/37).

Starea animalelor.

Ziua Judecatii  HayvanIncercati sa vizualizati cu ochii animalele salbatice, tigri, lei, lupi, sakali, urşi...Aceste animale ın Ziua Judecatii vor fi oprite din lupta dintre unii şi altii, şi vor fi adunate ımpreuna.Allah Preaınaltul a descris ın multe versete ca ın Ziua Judecatii, ın natura umana vor fi foarte mari schimbari.
Sa vedem unele dintre versete:
"Şi camilele ıngreunate de zece luni vor fi neıngrijite, Cand salbaticiunile vor fi adunate" ( surat At-Takwir : 4/5).

In Ziua Judecatii toti oamenii vor vedea tot adevarul evident.Allah a creat toate lumile, cerurile şi pamantul.
In Quran scrie:
"Cum de nu credeti ın Allah ?Doar ati fost fara viata şi El v-a dat viata, apoi va va face sa va savarşiti, apoi va va invia, apoi la El va veti ıntoarce."(surat Al-Baqara: 28).
"Oare nu vad ei ca Allah care a creat cerurile şi pamantul şi nu a fost neputincios la facerea lor este ın stare sa-i aduca la viata pe morti? Ba da, El este cu putere peste toate!"( surat Al-'Ahqaf: 33).
"Oare nu vad ei ca Allah care a creat cerurile şi pamantul poate sa creeza asemenea lor? El a oranduit pentru ei un termen asupra caruia nu este ındoiala, ınsa neleguitii resping [totul] afara de necredinta."( surat Al-'Isra: 99).
" In Ziua ın care pamantul va fi schimbat cu un altul, ca şi cerurile, şi ei [oamenii] se vor ınfatişa dinaintea lui Allah Cel Unic, Biruitorul [Al-Wahid, Al-Qahhar]."( surat Ibrahim: 48).
"Iar de veti da ascultare unui om asemenea voua, atunci veti fi pierduti.Va fagaduieşte el ca dupa ce veti fi tarana şi oseminte veti fi voi scoşi!? Departe, departe este ceea ce vi se fagaduieşte. Nu este decat viata noastra lumeneasca; noi murim şi traim şi nu vom fi niciodata ınviati !( surat Al-Mu'Minun: 34/ 37).
"Şi printre minunile Sale [este şi aceea ca] tu vezi pamantul umilit [pustiu şi neroditor], dar cand Noi facem sa coboare apa peste el, atunci el se mişca şi se umfla. Acela care ıi da lui viata este Cel care da viata şi mortilor, fiindca El este cu putere peste toate."( surat Fussilat : 39).

Invierea Mortilor.


"Şi atunci cand se va sufla ın trambita, vor fi trasniti toti cei care se afla ın ceruri şi pre pamant, afara de cei care va voi Allah.Apoi se va sufla ın ea a doua oara şi iata-i ın picioare, aşteptand."(surat Az-Zumar: 68).
Dupa cum a fost scris ın versetul de mai sus, dupa tot ce se va ıntampla, sunetul va fi auzit a doua oara.Odata cu acest sunet, şi ceilalti vor fi scoşi din mormant.
" Şi printre semnele Lui este [acela] ca cerul şi pamantul exista prin porunca Sa, iar daca va va chema pe voi cu o chemare, veti ieşi voi din pamant."(surat Ar-Rum : 25).
In Ziua aceea , nici o putere sau nici o fiinta nu au puterea de a ıncetini ordinele lui Allahu Subhanuhu Wa Ta'Ala.
"Şi zicand: "Vai noua! Cine ne-a sculat pe noi din culcuşul nostru?" Aceasta este ceea ce a fagaduit Cel Milostiv [Ar-Rahman], iar trimişii au spus adevarul."( surat Ya-Sin : 52).
" Ziua ın care vor ieşi din morminte ın graba, ca şi cum ar alerga catre nişte pietre ridicate, Cu ochii plecati, acoperiti de umilinta! Acesta este Ziua cu care au fost amenintati !"( surat Al Ma'Arıj : 43/44).

In acea zi, cei din morminte, nu vor avea şansa de a refuza- ınvierea va fi reala.
" Oare cand vom muri şi vom fi noi tarana şi oseminte, vom mai putea noi sa fim inviati? Şi la fel şi primii noştri stramoşi? Spune: "Da, şi veti fi voi umiliti apoi!""(surat As-Saffat: 16/18).

Adunarea neamurilor ın fata lui Allah.

" O zi ın care Duhul şi ıngerii se vor aşeza ın rand şi nimeni nu va vorbi, afara de acela caruia Cel Milostiv [Ar-Rahman] ıi va da ıngaduinta şi care va spune adevarul."( surat An-Naba : 38).
" Iar ıngerii vor fi la marginile sale şi opt [dintre ei] vor purta Tronul Domnului tau deasupra lor, ın Ziua aceea. In Ziua aceea va veti ınfatişa şi nimic din voi nu va fi ascuns."( surat Al-Haqqa : 17/18).
In Ziua Judecatii va fi un termen pentru adunare, şi cand se va suna ın trambita, toti vom veni ın cete ın prezenta lui Allahu Subhanuhu Wa Ta'Ala.
"Fetele se vor pleca umilite ın fata Celui Veşnic Viu [şi] Atotputernic [Al-Hayy, Al- Qayyum] şi nefericit va fi acela care va purta o nedreptate."(surat Ta-Ha : 111).

Momentul Judecatii.

Ziua Judecatii  GCA03PI7VCAZLKZM2CAM6BOWJCAIMBKA3CA8A0VC1CA2Y9AKYCA5D148XCAR8TAV0CA84GJJUCA0TZB26CA6N9MM0CA7J6C4TCASA7R89CAX34HQSCA3PCUGDCAXLN0H3CAOGU4ZICAP1MMIGCAFSJ1NJIn acea Zi, Allah ıi va readuce pe toti la viata şi le va vesti lor ceea ce au facut.Allah ne va tine socoteala ın vremea ce noi am uitat, caci Allah este martor la toate.Toti ştim ca Allah ştie tot, ceea ce se afla ın ceruri, şi ceea ce se afla pre pamant.Allah este a toate ştiutor, In Ziua Invierii ne va vesti ceea ce am facut.In Quran scrie:
"In Ziua aceea , oamenii vor ieşi ın cete, pentru ca sa li se arate faptele lor.Cel care a facut un bine cat un graunte de colb, ıl va vedea, Dupa cum, cel care a facut un rau cat un graunte de colb, ıl va vedea"(surat Az-Zalzala : 6/Cool

Necredincioşii care cred ca şi-au condus viata lor, ignoranta lor, şi ei aşteapta pregatiti momentul Judecatii.
" Şi ei vor striga acolo: "Doamne, scoate-ne pe noi, caci noi vom savarşi fapte bune, nu aşa precum am facut!" "Dar oare nu v-am lasat Noi sa aveti parte de viata lunga pentru ca cel care a vrut sa chibzuiasca sa poata chibzui? Şi a venit la voi Prevenitorul. Deci gustati [peseapsa voastra]! İar pentru cei neleguiti nu este ajutor!" (surat Fatır : 37).
O, omule! Tu te sileşti catre Domnul tau din rasputeri şi tu İl vei ıntalni!" (surat Al-İnşiqaq: 6).
" La Noi este ıntoarcerea lor. Şi Noua Ne revine sa le cerem socoteala".( surat Al, Ghaşiya : 25/26 ).

In ziua aceea va fi adusa şi Gheena.In Quran mai scrie:


Ziua Judecatii  Gunes6" Şi va fi adusa ın Ziua aceea Gheena, ın Ziua aceea omul ışi aminteşte. Dar cum sa-i mai fie lui de folos amintirea? Şi va zice el: "Ce bine ar fi fost, daca aş fi facut mai ınainte [fapte bune] pentru viata mea! Dar ın Ziua aceea nimeni nu va osandi aşa cum osandeşte El."( surat Al-Fajr: 23/25).


Singuri vor fi traşi la raspundere.

Fiecare suflet va fi rasplatit, dupa ceea ce a savarşit, caci Allah ştie mai bine ceea ce fac ei.In Ziua aceeea se vor dezvalui tainele, şi atunci nu va avea nici putere nici ajutor.
" Daca aceia care sunt nelegiuiti ar avea tot ceea ce se afla pe pamant şi ınca o data pe atat, laolalta ce aceasta, [ın zadar] le-ar oferi ei ca rascumparare pentru [a scapa de] chinurile ın Ziua Invierii; li se va arata lor de la Allah ceea ce ei n-au pus ın socoteala niciodata."(surat Az-Zumar : 47).
" In Ziua aceea va veti ınfatişa şi nimic din voi nu va fi ascuns."( surat Al-Haqqa : 18).


Ni se va da cartea ın care sunt scrise faptele noastre. In Quran este scrs:

" Şi cartea [fiecaruia] va fi pusa dinaintea [lui cu faptele sale]! Ii vei vedea pe pacatoşi ınfricoşati de ceea ce se afla ın ea. Şi vor grai ei: "Vai noua! Ce-i cu aceasta carte care nu a lasat nimic nepomenit, nici cel mai mic, nici cel mai mare pacat?!" Şi ei vor afla dinaintea lor tot ceea ce au savarşit şi nu-l va nedreptati Domnul tau pe nici unul!"( surat Al-Kahf : 49).



" In Ziua aceea va veti ınfatişa şi nimic din voi nu va fi ascuns. In cel priveşte pe acela caruia i se va da cartea sa ın dreapta lui, el va zice: "Tineti, cititi cartea mea! Eu nu am crezut ca voi primi rasplata mea!" Şi el va avea parte de o viata placuta. Intr-o Gradina ınaltata, Cu rodurile ei atarnand ın jos. "Mancati şi beti cu placere pentru ceea ce ati facut mai ınainte, ın zilele trecute! In ce-l priveşte pe acela caruia i se va da cartea sa ın stanga lui, acela va zice: "Vai de mine! Mai bine de nu mi s-ar fi dat cartea mea Şi de n-aş fi ştiut care este rasplata mea! Mai bine daca ar fi fost [moartea mea] nestramutata! Averea mea nu mi-a fost de nici un folos! Puterea mea a fost spulberata!"( surat Al- Haqqa: 18/ 30).
Back to top Go down
http://noulmusulman.blogspot.com/
 
Ziua Judecatii
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Michael Jackson va fi inmormantat de ziua lui, pe 29 august
» Vino la Ziua Portilor Deschise la Oracle Romania!
» Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Religie :: Islam-
Jump to: